Трябва ли руската опозиция да се бори за Русия-та на Путин?

Предизвикателствата пред критиците на президента
Обновена: 11 дек 2018 20:07 | 11 дек 2018 20:05, Елка Василева
116
Трябва ли руската опозиция да се бори за Русия-та на Путин?
Снимка: архив, Reuters

Критиците на Кремъл все още не могат да решат чия подкрепа е по-важна за тях - на "лявото" мнозинство или на "дясното" малцинство.

Трябва ли да се приватизират държавните корпорации? Как да се спре войната с Украйна? Трябва ли й на бъдеща демократична Русия министерство на културата? Участниците в поредния Форум на свободна Русия, завършил през този уикенд във Вилнюс, се опитаха да отговорят на тези въпроси. Което вече е добре, пише Константин Егерт, "Дойче веле", руска редакция.

Форумът, създаден през 2016 г. по инициатива на Гари Каспаров, е опит да се обединят опозиционните активисти, включително от руските региони, и да се изработи "пътна карта" за промените, които трябва да се случат в Русия след слизането от сцената на настоящия политически режим.

Дискусиите във Вилнюс, които всички, включително кремълската администрация, можеха да проследят на живо в интернет, са част от безкрайния спор как да се отговори на вечния руски въпрос - "Какво да се прави?". Първият вариант за отговор: отначало да се вземе властта в Русия, ако е нужно, дори със съдействието на сегашната джобна опозиция, като комунистите, а вече по-късно да се решава в детайли какво да се прави със страната.

Вторият вариант: да се води борба за властта с ясна програма за бъдещи действия и да се подбират внимателно съюзниците. Форумът на свободна Русия, който мнозина за по-лесно наричат "каспаровски", е замислен като платформа за обсъждане на втория вариант.

Тук с особено забележим скептицизъм се отнасят към онези активисти от опозицията, които влязоха в "минивластта", станали са депутати в местни органи на управлението или ръководители на местната власт. Във Вилнюс тази мисъл беше най-ясно изразена от един от новите участници - известния музикант Василий Шумов: "Време е да назовем нещата със собствените им имена - никакви избори в Русия няма. Това, което наричат избори е фикция". Според лидера на легендарната група "Център", да участваш в тях означава да помагаш на Кремъл и да си съучастник в лъжата. Публиката ентусиазирано аплодира думите на Шумов.

Като човек, който неведнъж през последните години наблюдава различни форуми на руската опозиция, стигнах до извода, че тя има няколко главни проблема. Колкото и да е парадоксално, не бих отнесъл към тях относителната малобройност на опонентите на Кремъл. И дори ако я бих отнесъл, тя далече не е на първо място. Малцинството е способно доста бързо да промени страната (както това вече се случи през 1917 и 1991 г., макар и с различни последствия). Предизвикателствата, пред които са изправени критиците на Путин, са от друго естество.

На първо място, конкуренцията, а понякога и взаимната нетърпимост между лидерите. На второ място, недоверието на местните "практици" и активисти към интелектуалците (особено столичните) и към онези, които по различни причини живеят в чужбина. На трето място, зациклянето върху обсъждането на настоящето за сметка на създаването на образа на бъдещето. Най-накрая, на четвърто място, почти пълното отсъствие на разбиране за това към кого да насочват своята агитация. Третата и четвъртата точки са особено важни, и са тясно свързани помежду си.

Ще дам конкретен пример: решението за повишаване на възрастта за пенсиониране, взето от Кремъл, предизвика спад на рейтинга на президента. Опозицията се радва на това. Когато преди няколко седмици попитах Иля Яшин дали смята, че в случай на идване на власт опозицията трябва да отмени решението на Путин, той отговори положително.

Струва ми се, че това е рискован път. Да, Путин обеща, че в неговия мандат няма да има повишаване на възрастта за пенсиониране. Да, той излъга очакванията на милиони. Но като се има предвид необратимото застаряване на Русия, той не можеше да не предприеме тази стъпка. Може би Путин направи това по-рано, отколкото би могъл, заради това, че трябват пари за войни, за издръжка на силовите структури и на държавните корпорации. Но сам по себе си указът за повишаване на възрастта за пенсиониране просто отразява реалността в Русия. И най-интересното е, че правителството на "прекрасната Русия на бъдещето" ще трябва да направи съвсем същото.

Част от опозицията, ще не ще, следва дневния ред на Путин и по същество се бори за вниманието на путинското мнозинство. Това мнозинство, както е прието да се смята, е основно с леви убеждения. Направено неотдавна допитване на Института за социология на руската академия за народно стопанство и държавна служба (РАНХиГС), предизвикало множество коментари, като че ли потвърждава това - 41 процента от гражданите искат да видят в страната нова лява партия, която би осигурила "социална справедливост".

Излиза сякаш путинското мнозинство не иска повече да бъде путинско и именно него се опитват да привлекат на своя страна "практиците" на опозицията. Това е много рискована стратегия. На първо място, тези хора ще трябва да дават неизпълними обещания, а на второ място, Путин, докато именно той стои в Кремъл и цената на петрола не е паднала до 10 долара за барел, разполага с много повече ресурси, за да си върне доверието на "своите" хора, отколкото опозицията, за привличането им на своя страна.

В същия доклада на РАНХиГС се съдържат данни, които значителна част от опозиционерите незнайно защо не е забелязала: цели 34 процента от гражданите мечтаят за дясна партия, която да поддържа дребния и среден бизнес, да подкрепя свободата на словото и правата на човека. Именно тези хора сега, след разгрома и дискредитирането на демократичните партии, са фактически лишени от каквото и да е политическо представителство. Точно те не чакат държавата да им даде нещо. Често те са готови да се справят изобщо без нея - "Само да не ни пречат!"

Във Вилнюс именно тази, по същество либертарианска позиция отстояваше предприемачът Евгений Чичваркин. Точно тези хора са готови да поемат отговорност, ако видят, че им имат доверие. И точно те ще могат да дадат едно рамо на новата власт, когато й се наложи, да кажем, да решава неизбежната и сложна задача за преструктуриране и приватизация на държавните корпорации. Точно те са най-добре подготвени да чуят друга, различна от кремълската, гледна точка за войната с Украйна - най-вече да признаят, че това е именно война.

Но този електорат ще поиска от опозицията отговорност и ясни планове за бъдещето. Да се говори колко е лошо всичко наоколо и да се обещава "отмяната на непопулярните мерки на Путин" явно не е достатъчно. Накрая противниците на сегашния режим трябва да демонстрират, че могат да изработят свой, напълно различен от кремълския, дневен ред, както и че искат и са готови да спечелят властта, мечтаят и да не знаят как да превърнат в реалност този дневен ред. И включително да решат, трябва ли й на Русия или не министерство на културата.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


116
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
84
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Тези, за които пишете, не са опозиция, а пета колона. В Русия управляващи и опозиция са единни както никога досега.
83
2
 
9
 
! Отговори
ognyanz преди 5 години
Разочарован съм, че не прочетох за най-гениалната идея на Гари Каспаров и неговите съмишленици: Русия да се разпадне на княжества както преди монголското нашествие. Това Каспаров и приятелчетата му са го казвали не веднъж, и то като път към светлото бъдеще. Можете да си представите колко умствено дефектен трябва да бъде човек, за да предлага такова нещо.
82
0
 
9
 
! Отговори
смях в залата преди 5 години
Боже колко мъка има в тази Русия.Ако статията беше за друга държава, България, САЩ, Китай или Албания никой нямаше да обърне внимание.Тролетариата обаче е като оголен нерв. Става ясно че ги е страх. И то много!
81
4
 
14
 
! Отговори
noFreeman преди 5 години
каквито и лъжи да пише тоя пиклив сайт се вижда че 90% от хората в Русия поддържат Путин, който не разреши 1200 фабрики и заводи да се закрият и милион други неща за хората... плюйте си, скоро като се срине еврогейската *** и ще ви видя какво ще пишете...
80
4
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Русия на Путин прави северен поток 2, а Унгария на Орбан приема завод на БМВ за 1 млрд евро в Дебрецен..., а Бате се радва да влезе в шенген с космическите и марсианските граници...
79
4
 
19
 
! Отговори
джо преди 5 години
Гледам по телевизията , често дават тази "опозиция" Слуги на чужди интереси. Най -голямата им драма е , че те самите предлагат варианти със санкции до "дупка" , което е в пълен разрез с интересите на народа. Това не могат да го разберат и европейските политици, а после се чудят защо Путин печели с големи проценти в чужбина и даже в изборните секции в САЩ. У нас СДС води политика на избори до "дупка" и падна в политическия гроб.
78
5
 
13
 
! Отговори
човек преди 5 години
да съсипеш държава като РУСИЯ е трудно дори не възможно последствията ще бъдът опустошителни за всички ще настъпи страхотен хаос в цял свят.
77
3
 
10
 
! Отговори
На тяхно място преди 5 години
Руска опозиция????в изгнание,като Ленин в Швейцария.Кой и плаща сметките е ясно!
76
7
 
21
 
! Отговори
Реалист преди 5 години
Ако такива като тия вземат властта в Русия, последната надежда за спасението на Европа ще си отиде. Лесно ще бъдат купени и/или контролирани от САЩ. Западна Европа вече падна, Източна не знае какво иска (демек дали с тия или с ония), Вишеградската четворка едвам се държи още. Ако Путин не успее да спаси Европа докато е на власт, трябва да избере свой наследник, който ще продължи политиката му. Иначе след още 50-60 години белите хора в Европа ще сме малцинство.
75
10
 
22
 
! Отговори
Старото куче преди 5 години
Русия се възражда , бавно , мъчително и с лишения ... Платените унищожители искат да дойдат на готово и да ограбят , разпродадат и унищожат Русия !!! Ако Путин не ги унищожи , тези либеропедали ще унищожат страната - пример България !!!!
74
4
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
(71) Мда: За да промени към добро Русия, опозицията първо трябва да промени себе си.----------------------Умно и логично, но неработещо в случая. Либерастната опозиция няма за цел благоденствието на руския народ и Русия. Тя е платен слуга и дава мило и драго по-комплексно и по-самоотвержено да обслужи пиндостанските интереси. Ако се промени в патриотична посока ще загуби нпо-грантовете, което за нея е равносилно на самоубийство.
73
4
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
"отначало да се вземе властта в Русия, дори със съдействието на сегашната опозиция като комунистите, а вече по-късно да се решава какво да се прави със страната"---Реперите какво да се прави с Русия са дадени отдавна;А. Дълес: Понятието руски народ трябва да изчезне въобще;З. Бжезински: Русия ще бъде раздробена и под опека;Х. Кисинджър: Аз ще предпочета в Русия хаос и гражданска война пред тенденцията обединяването в единна, здрава, централизирана държава;Тачър: 15 млн в РФ са достатъчни.
72
6
 
23
 
! Отговори
Българин преди 5 години
Елче, Елчееее...продаде се и ти от рано за едните пари. Мнението на българския народ почти никога не съвпада с платените глупости, които пишеш.
71
6
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Катюшите са с най-голям принос и точка! Да не срещаш катюша е най-добре, защото иначе падаш от страх само!!!! Човекът е писал долу и с АК не дай боже да те уцелят, така съм чувал от бай Иван от форума.
70
8
 
9
 
! Отговори
До 82 преди 5 години
Кой изстрелва първите бойни ракети или за тебе китайците са създали всички оръжия покрай барута.Само с четене не става , трябва и акъл.Германия в момента е най-развитата социална страна в света.Те имат най голямата и богата средна класа , която ги дърпа напред.Там теглиш кредит 300 хил. евро и връщаш за 10 години 330 хил. Това го няма никаде по света.Дори раждаемоста им скочи рекордно(в провинцията , не мигрантска).Дълга им спада и те забогатяват.
69
5
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Катюшите нямат най - голям принос за спечеването на войната. Специално за втората световна танковете, нереактивната артилерия, пехотата и авиацията имат много по - голям принос. По обнова време катюшите само са вдигали много шум ;)
68
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Едва ли немците създават ракетите въобще. Далече преди те да започнат изобщо да работят в областта има няколко учени, които полагат основите и правят първите изчисления и постигат реални резултати. Понякога, поне понякога, трябва да се чете преди да се пише. Иначе си проличава липсата на образование ;)))
67
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Много се съмнявам, че някой може сам да загуби война. По принцип, вонаги се намира някой да му помогне. В случая с Хитлер това е бил Сталин ;))) 900 дена окупация на Сталинград едва ли е нещо опияняващо. 900 дена без никакъв прогрес си е депресиращо ако си атакуващата страна. 900 дена са си предвестник на тотална загуба, както и става в последствие. Много са ти изкривени разбиранията за реалността.
66
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
За Иванушка "***" газа за домашно потребление струва 50 долара за 1000 кубика. Това е някъде към 20 ПЪТИ по - малко от цената, която плащат българските "умници" за същия продукт ;)))Цената на тока е с подобно съотношение там и в Бг. Някой може ли да ми обясни сега кой и къде е *** и кой и къде е умник ;)) Зима е. Пейте другари тез тъжни песни.Който превари ще натовари тези бакшиши. А бакшишите се дават нма всеки другар, превърнал се в господин ;)))
65
10
 
3
 
! Отговори
До 77 преди 5 години
Катюшите са спечелили дрънки.Хитлер сам губи войната , защото се опянява от победите и анфетите и се взима за бог.