Путин се насочва към изтока – тръгна природен газ от Арктика

Производството на втечнен природен газ е от Ямалското находище
20 дек 2018 21:09, Елка Василева
38
Путин се насочва към изтока – тръгна природен газ от Арктика
Снимка: Reuters

Новатек, близкият до Кремъл руски газов концерн, започна производството на втечнен природен газ в руската част на Арктика. Сигнал за отдавна пропагандираното пренасочване към Азия.

На един час път със самолет преди Сабета слънцето изчезва от хоризонта. За няколко минути заревото на залеза се отразява в облаците и след това настава тъмнина. Самолетът на Аерофлот каца в най-северната част на Сибир, на полуостров Ямал, в 2 часа следобед, но малко по-късно вече цари непрогледен мрак.

"За последен път видях слънцето преди месец и половина", разказва сервитьорът Евгений, който работи в столовата на промишленото градче. Слънцето ще се появи отново в края на януари.

"На 25-26 януари празнуваме слънцестоенето", обяснява геологът Василий. Той е стара "полярна мечка", пристигнал на Ямал за първи път през 1982 година. "Тогава живеехме в палатки при температури 46 градуса под нулата", спомня си мъжът.

Навремето, в съветската ера, геолозите открили газовото поле Южно-Тамбейское, което с оценените си резерви от 1,4 трилиона кубични метра газ става суровинната база за огромния проект за втечнен природен газ Ямал СПГ. Експлоатация на залежите обаче започва едва сега.

Дори за разбиранията на Ямалския полуостров Южно-Тамбейское е разположено далеч на север - над 71 градуса северна географска ширина. Там, където река Об се влива в арктическото Карско море, а по брега от време на време се появяват полярни мечки, пише  Андре Балин, в. "Стандарт", Австрия.

Камък по камък

Тук вече никой не живее в палатки. За седем години Новатек, вторият по големина руски газов концерн след Газпром, издигна върху замръзналата земя завод за втечнен природен газ, построи пристанище, летище и селище за хиляди работници. В градчето, наречено Сабета и разположено по-северно дори от норвежкия Хамерфест, има дори православна църква. Тук има всичко, от което човек се нуждае - ток, топлина, изобилна храна, фитнес зала, интернет. Въпреки това Сабета почти няма постоянни жители. Жилищните сгради са частично населени. Работниците остават за около 30 до 45 дни, след което се връщат "на континента" за още толкова време.

Тук обаче се строи, сондира и товари дори през зимата, или поне докато температурата не падне под минус 32 градуса.

Така че при минус 10 градуса за Сабета е сравнително мек декемврийски ден, когато, греещ като коледна елха в мрака, започна работа трети терминал на завода за втечнен природен газ* и заводът заработи с пълния си капацитет. Това се отразява в грохота, с който започват да се пълнят газовите хранилища на ледоразбивача Christophe de Margerie.

ВИП гостите, сред които премиерът Дмитрий Медведев, основният акционер на Новатек Леонид Михелсон, шефът на Total Патрик Пуяне и икономически делегации от Китай и Япония, проследиха церемонията в общата зала. Има причина за аплодисменти - Ямал СПГ е готов година по-рано от планираното въпреки екстремните условия.

Медведев отбеляза насочването към Азия, подчертавайки стратегическата важност на проекта.

"Вече половин век страната ни работи успешно със западните ни съседи, сега влизаме и на азиатския пазар", каза той.

Точно това е стратегическата цел на завода за втечнен природен газ, който струва 27 милиарда долара. Азиатският пазар се оценява като особено доходоносен, тъй като азиатските потребители плащат повече заради отдалечеността си от източниците на суровини.

Ямал СПГ може да втечнява 16,5 милиона тона газ годишно. Това се равнява на 23 милиарда кубични метра. За сравнение, по газопровода Ямал-Европа постъпват 33 милиарда кубични метра. Тръбопроводите обаче са неподвижни, а танкерите за втечнен природен газ могат да пътуват по целия свят - благодарение на затоплянето на климата вече е възможно по Северния морски път да се стига още по-далеч, до Китай и Югоизточна Азия.

Макар Пуяне да подчерта, че част от газа ще стига и до Европа, а неговият концерн Total държи 20 % от Ямал СПГ, делът на китайците е по-голям. CNPC има 20 %, а фондът на инициативата "Път на коприната" - 9,9 %.
Освен това чрез кредити за основния акционер Новатек китайците си осигуриха дългосрочни договори за огромни количества газ.

Това е първият голям проект на Русия, който наистина превръща в действителност реториката на Кремъл за отдавна желаното диверсифициране на енергийните доставки. Построеният от Газпром тръбопровод "Силата на Сибир" ще заработи едва през 2019 година.

Надпревара с Газпром

Почти символичен е фактът, че Новатек излезе пред Газпром и в надпреварата към изтока. По дисциплината "втечнен природен газ" концернът, в който акции има и довереникът на Путин Генадий Тимченко, вече е далеч пред трудноподвижния държавен конгломерат Газпром. Михелсон планира да увеличи още капацитета на Ямал СПГ. Освен него мултимилиардерът развива и друг многомилиарден проект - Арктик СПГ-2, на източния бряг на река Об, на Гиданския полуостров. До 2030 година Новатек планира да увеличи производството на втечнен природен газ до 70 милиона тона, посочва Михелсон. Това се равнява на близо 100 милиарда кубични метра - почти два пъти повече от количествата, които газопроводът "Северен поток" пренася до Германия.

Към този момент се очаква да бъде увеличена и флотилията от танкери ледоразбивачи. Кремъл иска да построи терминали в Мурманск и на Камчатка, за да могат скъпите ледоразбивачи да се движат само по Северния морски път, след което синьото гориво да бъде прехвърляно на обикновени танкери за пазарите, където е най-скъпо.

Ще бъдат необходими още няколко години, докато Русия постигне окончателно диверсификацията на енергийните си доставки. Началото обаче вече е поставено.

*с пускането в експлоатация на трети терминал заводът Ямал СПГ започна работа с пълен капацитет на 11 декември - бел. прев.
/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


38
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
31
1
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Анонимен 21Руснаците имат 44 ледорозбивача, с които поддържат Северния морски път. В момента строят четири големи атомни ледоразбивача, един от които - "Арктика" е най-мощният в света. На тези ледоразбивачи винтовите ще се монтирани върху АЗИПОДИ, което ще им даде великолепна маневреност.
30
11
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Ще, ама зависи. От международните цени.А те падат....
29
6
 
41
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
"Построеният от Газпром тръбопровод "Силата на Сибир" ще заработи едва през 2019 година."------------В горното изречение най-смешната и жалка дума е ЕДВА.Вчерашната ви опорна точка е мъртва.С упорита си и съзидателна работа руският народ елиминира една по една опорните точки на с0р0с0питеците.
28
3
 
38
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
"... вече е възможно по Северния морски път да се стига още по-далеч, до Китай и Югоизточна Азия."-----------------Конкурентното преимущество на Северния морски път е, че до Япония, Китай и държавите от Югоизточна Азия се стига за много по-кратко време, отколкото през Суецкия канал.
27
4
 
43
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
"За седем години Новатек издигна върху вечно замръзналата земя завод за втечнен природен газ, построи пристанище, летище и благоустроено (с ел. ток, вода, гореща вода, душ-вана-тоалетна, парно отопление и природен газ в кухните) селище за хиляди работници."================За десет години буда туквоний построи няколко десетки км. скоростни пътища и се скъса от хвалби. Как никоя от калинките не се е сетила да предложи да му бъде присвоено званието "заслужил строител на републиката".
26
7
 
43
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
А нас ни наеваха със скъпа газ и скъп украински фашистки поток.Наеваха и други европейски държави,с един куршум два заека.А ние се чудехме защо има жълти жилетки във Франция.Е,сега стана ясно.
25
2
 
36
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Втечнения газ за Азия още не е сериозна заплаха за западните производители. Тръбопроводния газ обаче ще е сериозна. Ниската цена на суровините води до ниска цена на продукцията, а азиатската продукция и без това е с ниска цена при сходно качество.
24
4
 
60
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Няма никакъв проблем Европейските страни да спрат да внасят евтиният руски газ.И да го заместят с втечнен американски шистов газ.Има само една дребна подробност.Че американския е с 50% по-скъп.Или минимум 30%.Това означава 30% поскъпване на европейските стоки на световните пазари,което автоматично намалява тяхната конкурентност.Азиатските стоки ще ги изместят моментално.И поскъпване на всичко в Европа с 30%.Което веднага ще изкара жълтите жилетки по площад.И ще падат много европейски правителств
23
1
 
29
 
! Отговори
Бай Петко преди 5 години
Бравоо Супер новина ураа
22
3
 
47
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Диверсивикация се оказва, че може да има и в друга посока. Проглушиха ни ушите да намерим други доставчици, ок, но на каква цена? Но както се вижда от статията, може да се намерят и други клиенти, които в случая са много по- големи от нас.
21
1
 
28
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Зажалил ги герберух !
20
59
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Путин се насочва към изтока тръгна природен газ от АрктикаОсвен кораби за пренос на втечнен газ на рашките ще им трябват и ледоразбивачи за да ги измъкнат през крайния север до Беринговия проток което си е хиляди километри както и да го мериш. Тоя газ накрая ще излезе дявал на магаре на потребителите. Ясно е че тази схема няма да просъществува поради икономическа неизгодност на целия проект.
19
64
 
9
 
! Отговори
до юбералес преди 5 години
Русия не е бяла държава от 1917 г. Ти виждал ли си бяла държава в която да цъфти икономиката където един век на власт са безбожни комунисти? Където смуче комуниста просперитет няма.
18
37
 
5
 
! Отговори
юбералес преди 5 години
До тцтцтцтцттИдеята ми е че франсетата и жълтите не мръзнат произвеждайки парфюми, коли и смартфони. А въпросния проект е 50,1% -Новатек 20% Тотал, 29,9% -китайци. В Новатек според википедия са DTCC - САЩ ( евреи) - 45%, Дойчебанк - 30%, Газпром - 25%. Излиза че евреите продават на китайците руски газ, експлатирайки руснаци. Русия трябва да се отърве от Путин. Русия трябва да стане бяла държава и да произвежда всичко.
17
2
 
53
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Ми това е положението мунчовци.На вас парното тази зима е по-скъпичко, а ГЕРБ ВДИГА ЦЕНАТА НА ГАЗА ОТ 1 ЯНУАРИ С ОЩЕ 3,5 %
16
2
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Мозъче , и Пимпирев ли го накарахте да мръзне в Антарктида ?
15
2
 
49
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Мръзнат малко, вземат големи заплати и след това си купуват апартаменти по нашето черноморие в руските затворени комплекси.
14
3
 
39
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Дори за тази страхотна икономическа новина , поддръжници на СОБСТВЕНИКА на ГЕРБ могат да опорочат !
13
1
 
40
 
! Отговори
тцтцтцтцтт преди 5 години
До юбералесРазбирам , че искаш да се дразниш , ама ......навсякъде по света , да се работи в добива на газ и нефт , мините / открити и закрити/ са едни от най-трудоемките дейности . Независмо дали става дума за САЩ , Канада Северно море , Сибир , пустинята на ОАЕ , СА, Катар и т.н , . Затова заплатите са огрооомни. Стига западните капиталисти да не експлоатират местното население - както правят в Африка
12
47
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Русия винаги е била бананова икономика