Войнствена реторика: Превръща ли се Арктика в театър на военни действия?

Русия има голям брой стратегически проекти в региона
11 юни 2019 21:30, Елка Василева
95
Войнствена реторика: Превръща ли се Арктика в театър на военни действия?
Снимка: архив, Reuters

Русия може да определи едностранно границите на континенталния шелф в Арктика, ако остане недоволна от решението на международните организации по въпроса, се казва в новата арктическа стратегия на Пентагона. Освен това американските военни се опасяват руската част от северния регион да не се милитаризира прекомерно. Желанието им е да видят Арктика като "безопасен и стабилен регион", където "се опазват националните интереси на САЩ в сферата на сигурността" и всички арктически страни "си сътрудничат в противодействието срещу предизвикателствата". Шест арктически държави или са вече съюзници на САЩ, или развиват с тях съвместна дейност в отбраната. Русия обаче може скоро да наруши това спокойствие, смятат американските военни.

"При все че Русия спазваше по-рано международното право за определяне на арктическите граници, сега тя може да вземе едностранно решение за определяне на тези граници, ако решенията на международните организации не бъдат в нейна полза", се казва в документа. В този случай Русия може дори "да употреби военния си потенциал, за да забрани достъпа до оспорваните води и ресурси в Арктика", пише Глеб Иванов, "Аргументи и факти".

САЩ се готвят за военни удари от Русия и Китай откъм Арктика

Пентагонът смята, че не е правилно Русия да увеличава военната си мощ в северния регион и критикува Москва заради изискването й чуждестранните кораби да вземат разрешение, преди да минат по Северния морски път. "Има редица съобщения, че Русия е заплашвала с употреба на сила кораби, неподчинили се на руските изисквания", се казва в доклада. Нещо повече, според американските стратези Арктика може направо да бъде използвана като плацдарм за нападение срещу САЩ. Затова Пентагонът смята да възпрепятства всяко подсилване на военните контингенти в региона и същевременно да провежда повече собствени военни учения в Арктика.

Защо Арктика поражда толкова тревоги у американците?

С оглед глобалното затопляне в Арктика се отварят перспективи за добив на полезни изкопаеми, останали "консервирани" там досега. Според приблизителни експертни оценки в региона са събрани общо 110 милиарда тона въглеводороди, над 65 на сто от които се намират в шелфа на Печорско, Карско и Баренцово море. За тези находища претендират много държави, и то не само онези, чиито изключителни икономически морски зони имат допир с Арктика.

Още по темата

Освен Русия, САЩ, Канада, Дания и Норвегия за шелфовете си правят сметки Финландия, Швеция, Китай, Япония, Испания, Италия, Полша и много други.

Русия има голям брой стратегически проекти в Арктика. Тук влиза не само добивът на полезни изкопаеми, но и проектът за Северен морски път, който се очаква в бъдеще да стане алтернатива на Суецкия канал. Сега Русия има разногласия с Дания заради собствеността върху шелфовете на подводните хребети Менделеев и Ломоносов, където са открити големи запаси от изкопаеми. През август т.г. в ООН е насрочено гласуване по повод правата върху шелфовете.

Ще отиде ли нашият шелф при чужденци?

САЩ по традиция созиция в този спор. Освен това от Вашингтон редовно се чуват обвинения срещу Руската федерация, че тя милитаризира Арктика и "Москва натрапва собствени правила". Войнствена риторика обаче звучи неспирно в самия Бял дом. Съветникът на президента на САЩ по националната сигурност Джон Болтън призова да се направи "първа стъпка към възстановяване на американското лидерство в Арктика". "Вие ще помогнете на САЩ да хвърлят предизвикателство към растящото руско военно влияние в Арктика", заяви той неотдавна пред абсолвенти от Академията за брегова охрана. Думи, които не се съчетават особено с призивите на вашингтонските политици по международни форуми да се превърне Арктика в регион, лежащ "извън стратегическото съперничество".

"Това за пореден път показва очерталата се промяна в американския подход към този регион - Арктика. Ако съдим по тази войнствена риторика, явно надделява курсът към превръщане на региона в театър на военни действия и, доколкото схващаме, към ескалация на напрежението", коментира речта на Болтън говорителката на руското външно министерство Мария Захарова.

Русия обаче ще увеличава и занапред обема на стоките, превозвани по Северния морски път, ще модернизира арктическите си пристанища и ще инвестира все повече в арктическите си проекти. "Отворени сме за най-широко сътрудничество в Арктика, където - изтъквали сме го неведнъж, няма никакви поводи за конфликти, за опити да се допълва с военни методи решаването на всякакви изникващи тук въпроси. Днешното международно право дава възможност сигурно да се гарантират националните интереси на всички арктически държави и на извънрегионалните страни", заяви при посещение във Финландия руският външен министър Сергей Лавров.

"Обвиненията срещу Русия са стандартна риторика на САЩ"

"Да обвиняват Русия, че увеличава мощта си или засилва своите позиции в един или друг регион - това е вече стандартна риторика за САЩ и Арктика не прави изключение", коментира пред "Аргументи и факти" експертът на клуб "Валдай" Никита Куприков, директор на нестопанския Научно-изследователски център "Полярна инициатива". По думите му Русия чака вече от 4 години заявката й за разширяване на шелфа официално да бъде разгледана от Комисията на ООН: "Нима изглежда, че се каним да нарушим всичките си международни ангажименти, започвайки "да заграбваме" територии?"

По думите на експерта Северният морски път е будел тревоги от самото начало. "Тези дни тревогите нараснаха - преговорите за включване на Северния морски път в китайския проект "Един пояс, един път", който може да стане основна движеща сила на световната икономика, няма как да не безпокоят американците. От друга страна, САЩ за пореден път няма как да ни се противят: те не разполагат с флот от ледоразбивачи, а не биха пратили открито военни кораби, та да изострят ситуацията. За оръжейна надпревара едва ли може да се говори - днес американците е по-добре просто да се захванат с изграждане на необходимата инфраструктура като единствения им нов ледоразбивач, за който едвам успяха да издействат бюджетни средства", каза той.

"Скоро САЩ влизат в предизборна кампания, затова ще се чуват по-често и обвинения срещу Русия. Обикновен популизъм. Не се очакват някакви резки действия на "арктическия фронт", убеден е Никита Куприков.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


95
Още по темата: САЩРусияарктика
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
45
15
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Waffen SSВещицата Тачър беше казала,че Сибир е твърде богат,за да бъде оставен само на Русия.Нещо започнахате да сменяте версиите бе другари.Спомням си, че тези думи приписвахте на Кондолиза Райс.Хептен се овъртяхте в лъжите си.
44
15
 
9
 
! Отговори
Загрижен команиз преди 4 години
Мина доста време(може би две седмици) без новина за ново руско оръжие, което ще унищожи САЩ и живота на Земята.Сериозно съм загрижен.Явно великите руски учени са в творчески застой.Дано скоро ни покажат, някое ново оръжие, че въобще не се чувствам добре.Едно такова ми е тягостно.
43
14
 
6
 
! Отговори
Bad Company преди 4 години
Когато имате свободно време влезте в Google maps. Изберете си произволно някое руско градче. После си изберете и някое произволно градче в Германия, Франция, Холандия, Италия, Белгия и т.н. Изводите си ги направете вие.
42
5
 
19
 
! Отговори
Waffen SS преди 4 години
Вещицата Тачър беше казала,че Сибир е твърде богат,за да бъде оставен само на Русия.трябва да се отбелижи,че Северният морски път е най-краткия път от САЩ,Япония,Китай,Канада до Европа.Освен това Русия обновява и разширява и пристанищата по този път,както и изгражда съответната ж.п. инфраструктура за връзка с Задполярната ж.п.линия.Не случайно е предвиден вариант/в бъдеще/ за тунел под Беринговият проток,както и отклонение към Магадан.Севера беше изоставен по времето на Горби и Елцин,но сега се
41
3
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
"На "Доналд Кук" говедарите се изпонасраха. Тук това не може да се случи"________________________Ще им замръзне, ако съумеят да стигнат северно от Северния Полярен кръг.Съмнявам се, че ще могат. Нямат ледоразбивачи. Могат да опитат с нарти, теглени от хъски, но са забравили опита, завещан им от Робърт Пири и Джек Лондон.
40
9
 
3
 
! Отговори
tamada преди 4 години
До ай сиктирДо Анонимен 49Тия неща не се гледат по глобуса. Има си международна конвенция ратифицирана от Русия, която определя докъде може да се разпростира дадена страна. Никой не иска да вземе шелфа на Русия. Отвъд нейните права на места има продължение на шелфа, а отделно има и спорни зони. Освен това правата върху шелфа не засягат корабоплаването - над него продължава да си има международни води.
39
0
 
14
 
! Отговори
свежо потвърждение преди 4 години
"Какво е определението за някой който страда от мания за величие и постоянно се озърта, че искат да го шамаросат по суша, въздух и вода. Не може да спи, получава клаустрофобия и паник атаки."_______________Тази нощ Болтън с ужас констатира, че Русия разпространявала слухове за разногласията в администрацията на Пиндостан.
38
1
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Waffen SS ни дава ценна и правдива информация, че през периода 1947-1953 год в СССР се строи трасето Чум - Селехард - Игарка, което е с дължина 1480 км и с перспектива до Тихия океан. И удивителното в случая е, че този строеж на века стартира само две години след края на унищожителната война. Този строеж на века се осъществява съгласно решение на правителството на СССР, начело със Сталин, а е спрян веднага след неговото убийство от троцкиста Хрусшьов, който загробва млрд инвестиции.Както Белене
37
0
 
23
 
! Отговори
Waffen SS преди 4 години
"докато ни замъгляват да гушнат някоя и друга къщичка за гости"Къщите за гости е за играчите от ниските нива на структурите на ГЕРБ,Тези от по-високите нива се обзавеждат с многомилионни банкови сметки в ошфорни зони разположени в екзотични кътчета по света.В определен момент,когато опоскат съвсем държавата,те ще я напуснат и ще отидат при сметките,където ще се отдадат на заслужена почивка след този тежък период на тотална кражба.Така,че къщите за гости са отвличаща маневра,жертвува се някой не
36
0
 
17
 
! Отговори
Waffen SS преди 4 години
Русия още много отдавна усвоява своят Север.През периода 1947-1953год се строи трасето Чум-Селехард-Игарка,което е с дължина 1480км и е част от трасето започваще от Архангелск до Чукотка.Някои от участъците са действуващи ,други са изоставени,но в момента се работи по тяхното възстановяване.Вкючително Газпром е построил 960 километрово трасе до Ямбург от Нов Уренгой.По на Изток е пред завършване на трасе от БАМ до Якутск с дължина към 900 км,което ще продължава на север до трасето за Чукотка
35
2
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
пак пускаме мъгла за да не се гледат проблемите в страната и краденето на шайката гробаридокато ни замъгляват да гушнат някоя и друга къщичка за гости
34
3
 
20
 
! Отговори
ай сиктир преди 4 години
Просто е погледнете глобуса и ще ви стане ясно на кой принадлежи по-голямата част от шелфа така, че краварите нямат никакво основание да приказват каквото и да е било.
33
6
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
На Доналд Кук говедарите се изпонасраха. Тук това не може да се случи, защото им е замръзнало го вното.87912
32
5
 
8
 
! Отговори
tamada преди 4 години
До Анонимен 38Изобщо не означава това. Има си конвенции и комисии за континенталния шелф. Пентагонът казва, че има опасност Русия да наруши договореностите, а не че има право сама да определя граници.
31
22
 
7
 
! Отговори
sd преди 4 години
руснаците са зинали да лапнат целия свят а половината от тях живеят в мизерия, без тоалетни и течаща вода. нещастници, дег-енерати а искат геополитическо величие. на какво отгоре?
30
6
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
"Русия може да определи едностранно границите на континенталния шелф в Арктика, ако остане недоволна от решението на международните организации по въпроса, се казва в новата арктическа стратегия на Пентагона."Това означава, че по всички международни правила Русия е неоспорим мажоритарен собственик на въпросния регион.
29
3
 
27
 
! Отговори
Американците по ... преди 4 години
...навик ползват хулиганската си реторика, но с руснаците играта няма да е като в Ирак или Либия, да не говорим за евентуално руско сухопътно нахлуване в "непревзимаемия, недосегаем" континент - Северна Америка, много тясно може да се окаже там за сегашното коренно население, трупащо военен опит главно в сбивания по баровете за лузъри...Поради което, засега, каубоите се ограничават главно в говорене. Разумни, едни такива - ти да видиш!Интересни времена, интересни....
28
3
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Американци и Канадци въобще не са усвоили севера .. Цялото население на Канада живее около границата със САЩ .. Най-Северния град на Канада е с 40-50хил души.. на Географската ширина на Носибирск .. Новосибиркс има и метро.. А най-северния град на Русия е още много на Север .. Якудск има и университет даже..
27
1
 
12
 
! Отговори
V преди 4 години
Едва ли ще вадят нефт от там. Петрола поевтиня и само добиви на сушата ще са ефективни. Вярно че глобалното затопляне направи северния път много атрактивен .Няма сомалийски пирати .такси по канали .Много по сигурен ,а и по пряк за повечето дестинации. Нали Тръмп не признаваше глобалното затопляне .Това май е промяна на позицията на САЩ :)Този път е важен за Китай и Европа .Европа го използва не ефективно ,но когато фалират банките и държавите ще се променят много неща .Ще може да се инвестира
26
13
 
6
 
! Отговори
tamada преди 4 години
До Анонимен 5"Северния морски път е много по кратък, и целия... в зоната на контрол на Русия."Русия държи Източния северен морски път. Но Канада държи Западния. И двата са само с около 20% по-къси и то ако тръгваш от Ротердам за Китай. Но от Испания, Южна Франция, Италия, Гърция, Турция... разликата в пътя е нула. Без да смятаме чакането за ледоразбивача. При това по южния път хващаш Малайзия, Сингапур, Хонг Конг и още един куп важни пристанища. По северния път хващаш предимно настинка.