Войнствена реторика: Превръща ли се Арктика в театър на военни действия?

Русия има голям брой стратегически проекти в региона
11 юни 2019 21:30, Елка Василева
95
Войнствена реторика: Превръща ли се Арктика в театър на военни действия?
Снимка: архив, Reuters

Русия може да определи едностранно границите на континенталния шелф в Арктика, ако остане недоволна от решението на международните организации по въпроса, се казва в новата арктическа стратегия на Пентагона. Освен това американските военни се опасяват руската част от северния регион да не се милитаризира прекомерно. Желанието им е да видят Арктика като "безопасен и стабилен регион", където "се опазват националните интереси на САЩ в сферата на сигурността" и всички арктически страни "си сътрудничат в противодействието срещу предизвикателствата". Шест арктически държави или са вече съюзници на САЩ, или развиват с тях съвместна дейност в отбраната. Русия обаче може скоро да наруши това спокойствие, смятат американските военни.

"При все че Русия спазваше по-рано международното право за определяне на арктическите граници, сега тя може да вземе едностранно решение за определяне на тези граници, ако решенията на международните организации не бъдат в нейна полза", се казва в документа. В този случай Русия може дори "да употреби военния си потенциал, за да забрани достъпа до оспорваните води и ресурси в Арктика", пише Глеб Иванов, "Аргументи и факти".

САЩ се готвят за военни удари от Русия и Китай откъм Арктика

Пентагонът смята, че не е правилно Русия да увеличава военната си мощ в северния регион и критикува Москва заради изискването й чуждестранните кораби да вземат разрешение, преди да минат по Северния морски път. "Има редица съобщения, че Русия е заплашвала с употреба на сила кораби, неподчинили се на руските изисквания", се казва в доклада. Нещо повече, според американските стратези Арктика може направо да бъде използвана като плацдарм за нападение срещу САЩ. Затова Пентагонът смята да възпрепятства всяко подсилване на военните контингенти в региона и същевременно да провежда повече собствени военни учения в Арктика.

Защо Арктика поражда толкова тревоги у американците?

С оглед глобалното затопляне в Арктика се отварят перспективи за добив на полезни изкопаеми, останали "консервирани" там досега. Според приблизителни експертни оценки в региона са събрани общо 110 милиарда тона въглеводороди, над 65 на сто от които се намират в шелфа на Печорско, Карско и Баренцово море. За тези находища претендират много държави, и то не само онези, чиито изключителни икономически морски зони имат допир с Арктика.

Още по темата

Освен Русия, САЩ, Канада, Дания и Норвегия за шелфовете си правят сметки Финландия, Швеция, Китай, Япония, Испания, Италия, Полша и много други.

Русия има голям брой стратегически проекти в Арктика. Тук влиза не само добивът на полезни изкопаеми, но и проектът за Северен морски път, който се очаква в бъдеще да стане алтернатива на Суецкия канал. Сега Русия има разногласия с Дания заради собствеността върху шелфовете на подводните хребети Менделеев и Ломоносов, където са открити големи запаси от изкопаеми. През август т.г. в ООН е насрочено гласуване по повод правата върху шелфовете.

Ще отиде ли нашият шелф при чужденци?

САЩ по традиция созиция в този спор. Освен това от Вашингтон редовно се чуват обвинения срещу Руската федерация, че тя милитаризира Арктика и "Москва натрапва собствени правила". Войнствена риторика обаче звучи неспирно в самия Бял дом. Съветникът на президента на САЩ по националната сигурност Джон Болтън призова да се направи "първа стъпка към възстановяване на американското лидерство в Арктика". "Вие ще помогнете на САЩ да хвърлят предизвикателство към растящото руско военно влияние в Арктика", заяви той неотдавна пред абсолвенти от Академията за брегова охрана. Думи, които не се съчетават особено с призивите на вашингтонските политици по международни форуми да се превърне Арктика в регион, лежащ "извън стратегическото съперничество".

"Това за пореден път показва очерталата се промяна в американския подход към този регион - Арктика. Ако съдим по тази войнствена риторика, явно надделява курсът към превръщане на региона в театър на военни действия и, доколкото схващаме, към ескалация на напрежението", коментира речта на Болтън говорителката на руското външно министерство Мария Захарова.

Русия обаче ще увеличава и занапред обема на стоките, превозвани по Северния морски път, ще модернизира арктическите си пристанища и ще инвестира все повече в арктическите си проекти. "Отворени сме за най-широко сътрудничество в Арктика, където - изтъквали сме го неведнъж, няма никакви поводи за конфликти, за опити да се допълва с военни методи решаването на всякакви изникващи тук въпроси. Днешното международно право дава възможност сигурно да се гарантират националните интереси на всички арктически държави и на извънрегионалните страни", заяви при посещение във Финландия руският външен министър Сергей Лавров.

"Обвиненията срещу Русия са стандартна риторика на САЩ"

"Да обвиняват Русия, че увеличава мощта си или засилва своите позиции в един или друг регион - това е вече стандартна риторика за САЩ и Арктика не прави изключение", коментира пред "Аргументи и факти" експертът на клуб "Валдай" Никита Куприков, директор на нестопанския Научно-изследователски център "Полярна инициатива". По думите му Русия чака вече от 4 години заявката й за разширяване на шелфа официално да бъде разгледана от Комисията на ООН: "Нима изглежда, че се каним да нарушим всичките си международни ангажименти, започвайки "да заграбваме" територии?"

По думите на експерта Северният морски път е будел тревоги от самото начало. "Тези дни тревогите нараснаха - преговорите за включване на Северния морски път в китайския проект "Един пояс, един път", който може да стане основна движеща сила на световната икономика, няма как да не безпокоят американците. От друга страна, САЩ за пореден път няма как да ни се противят: те не разполагат с флот от ледоразбивачи, а не биха пратили открито военни кораби, та да изострят ситуацията. За оръжейна надпревара едва ли може да се говори - днес американците е по-добре просто да се захванат с изграждане на необходимата инфраструктура като единствения им нов ледоразбивач, за който едвам успяха да издействат бюджетни средства", каза той.

"Скоро САЩ влизат в предизборна кампания, затова ще се чуват по-често и обвинения срещу Русия. Обикновен популизъм. Не се очакват някакви резки действия на "арктическия фронт", убеден е Никита Куприков.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


95
Още по темата: САЩРусияарктика
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
25
3
 
12
 
! Отговори
rusnak преди 4 години
Не си интересен, дори за новите си сек с партньори, не го ли разбра се ляндур.
24
12
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
оня кол дето си го вкарваше в задните части ли? ти измили го или още е кафяв? съжалявам, че съседът ти не иска да си играе с теб, ами се забавлява с жена ти, не си ли намери приятелче оня ден на хомосексуалния събор? там ще ти го турят колкото пъти искаш
23
3
 
19
 
! Отговори
rusnak преди 4 години
По добре пиян , от колкото като теб на сран.
22
2
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Арктика не е ли на македонците бре?
21
4
 
16
 
! Отговори
rusnak преди 4 години
Русия скоро ще ви покаже кускину мать, този път за последно.
20
4
 
22
 
! Отговори
Пешо преди 4 години
До 24Споко! Аляска е под временна бургерска окупация. Той и Крим беше под такава, ама се върна при Матюшка. Разбойникът Ротшийлд подлъгва Русия да продаде Аляска и тъй като е много далече от Москва, трудна за удържане, руснаците вземат мъдрото за времето си решения да я продадат за 7,2 милиона долара. Планът за връщането на Аляска под руски флаг го има още от края на 19-ти век. Чака се удобният момент - не ви ли увряха тикквите, че Русия винаги си връща своето!
19
4
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Краварите от дума не рабират ! Само бой по сорските кратуни ! Добичетата сороски са дебелокожи и си трябва як бой та да раберат нещо !
18
7
 
21
 
! Отговори
Факт преди 4 години
Арктика се владее от Русия.
17
3
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
През 2016 г. всеки СЕДМИ американец си е лягал всяка вечер гладен /данните са на Министерството на земеделието/ Тук обаче не казват едни други неща по темата, които са доста важни че от тези 42 милиона гладуващи американци, 25,7 милиона са БЕЛИ /9,1 % от населението/; през 2016 г. броят на гладуващите американци спрямо 2015 г. се е УВЕЛИЧИЛ с 3,8 милиона човека /най-вероятно в огромното си мнозинство пак бели/;
16
4
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До АнонименРусия може да няма право да решава, но тя явно не го знае и си решава и то доста добре. Като те гледа човек колко си ербап може да си помисли, че ти имаш право да решаваш.
15
0
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Пвнтагона смята, чак се за смях, епа сметай, кой ви пита!?
14
6
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
"Големите са САЩ,Велика Британия и Израел и ЕС"Големи са само в памперсопълненето и в прайдопарадирането. Улево, дрогарю
13
26
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Русия няма пари,тя няма право да решава,може да си навре пушките на сянка.Големите са САЩ,Велика Британия и Израел и ЕС
12
6
 
30
 
! Отговори
Мразя АНГЛО-САКСОНИЯ преди 4 години
Жълтурите бяха опърлени през 1969 г. с руски лазер заради граничния спор. Танкове, самолети - всичко беше стопено и изравнено. От тогава са си научили урока и знаят, че с руснак няма по-мъдро решение освен да си приятел - заедно с Русия гласуват всички резолюции на ООН, заедно търгуват, заедно ще ликвидират хулигана Чичо Сам, щото задокеанските кр*етени се самозабравиха.
11
4
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Русия и Китай са се установили там и САЩ, ако си врат носа ще ги разнасят като дунапренена кукла.
10
2
 
38
 
! Отговори
Гошу преди 4 години
Сибир ще е китайски колкото Крим е украински. Нещо неясно?
9
2
 
28
 
! Отговори
ЛОШО преди 4 години
На Русия хич не и е лесно - куцо , кьораво и сакато протяга ръчички да пипне полезните изкопаеми в територията и .
8
1
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Дрън Дрън.Китай може да скочи на Русия, само в някой китайски пропагандиски филм. Това някаква нова опорна манипулация ли е?Редовно провеждат съвместни учения, и Китай много добре знаят, къде са в военно отношение. Китай и на САЩ, не могат да скочат. И го знаят. НО могат да направят всеки опит за военна агресия срещи тях, пирова победа.
7
23
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Китай изкупува задълженията на Русия,а познайте Сибир дали няма да е китайски
6
24
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Неизбежно е Китай да не скочи на Русия за Сибир,Китай без Сибир и европейските пазари на газ са Европа няма как да стане лидер на света.