Русия е заплашена от главната болест на късния СССР

Как руското правителство се бори с високите цени на храните
27 яну 2021 22:15, Елка Василева
439
Русия е заплашена от главната болест на късния СССР
Снимка: архив, БГНЕС

На онези в Русия, които въздишат по съветското минало, е много вероятно да им предстои среща с предмета на носталгията им. По данни на „Икономически мониторинг“ на Сметната палата на Русия намеренията на руските власти да замразят продоволствената инфлация чрез строго регулиране на цените от „съветски тип“ може да доведат до не по-малко съветски резултат – появата на продоволствен дефицит, пише Утро.ру.

Авторите на „Икономически мониторинг“ от Сметната палата бият тревога. Според тях класическият принцип, съгласно който всички опити за директивно препятстване на ръста на цените води до изчезване на „поевтинелите“ стоки от магазините, вече се реализира в пълна сила.

Експертите от руската Сметна палата смятат, че „замразяването“ на цените на едро и дребно, засегнало захарта и олиото, в скоро време може да се разпространи на макароните, яйцата и картофите. Макар че тези действия уж са насочени към подкрепа на групите от населението с ниски доходи, при които е висок делът на разходите за храна, подобна стъпка крие системни рискове като дефицит на стоките, попаднали под ценовите ограничения.

От Сметната палата виждат няколко възможни начина за опразване на рафтовете в руските хранителни магазини. На първо място за производителите може да се окаже неизгодно да продават продукцията по установените цени, а предложената компенсация няма да е достатъчна, за да покрие изпуснатите ползи. В резултат предприемачите ще преориентират стоковите потоци към експорт или в склада в очакване на отмяна на „замразяването“.

„Освен това съществува вероятност от възникване на силно търсене на стоки по намалени цени, което ще предизвика дефицит и ще подтиква търговските мрежи и производителите да вдигат цените въпреки поетите задължения. Второ, след отмяната на ограниченията има риск цените да се върнат към ръст с ускорени темпове“, се казва в „Икономически мониторинг“.

Изданието припомня, че в средата на декември в Русия бяха въведени пределни цени на едро и дребно за захарта и олиото – съответно 36 и 46 рубли за кг и съответно 95 и 110 за литър. През януари на регионалните власти беше наредено да проведат неформални разговори с производителите, за да ги „убедят“ да се въздържат от повишаване на цените на макароните, яйцата и картофите. Ако производителите не се опитат да „влязат в положение“, може би ги очакват официални ограничения от типа на вече предприетите за олиото и захарта.

Здравей, СССР?

Защо руското правителство прибягва в създалата се ситуация до механизми от минала историческа епоха? Най-вероятно, защото други мерки от днешния ден вече са недостъпни, а и в страната няма толкова много специалисти, които да разрешат създалата се ситуация.

В условията на падане на доходите на цели социални групи, съвпаднало със санкциите срещу Русия и обективните икономически трудности инструментариумът на правителството е оскъден. „Съветските“ методи могат да доведат до сравнително бърз резултат, макар и с множество последващи „странични ефекти“.

Не всички експерти в Русия обаче смятат, че действията на правителството неизбежно ще доведат до появата на дефицит. Според изпълнителния директор на департамента за капиталовия пазар на инвестиционната група "Универ Капитал" Артьом Тузов първо, държавното регулиране на максималното ниво на цените се въвежда за ограничен кръг продукти. Второ, мерките имат временен характер. Трето, Русия разполага с достатъчно запаси /вкл. и стратегически, във всеки регион на страната/ в случай на недостиг на някоя стока в магазините.

По мнението на първия вицепрезидент на „Опора России“ Павел Сигало дефицит е малко вероятен, тъй като наличието или липсата на продукти зависи не само от цената им.

„Търсенето на основните групи стоки остава високо независимо от годишното време, търговските мрежи няма да искат да загубят купувачите, които сменят обичайните си магазини, ако в тях не намират нужните стоки на оптимални цени – каза той. – В период на възстановяване на икономиката изтичане на клиенти и репутационен удар са опасни за всеки търговец“.

Според Артьом Деев, ръководител на аналитичния департамент на AMarkets, обаче държавното регулиране на цените трябва да започне не от търговията на дребно, а с изясняване на причините за увеличените загуби на производителите. „В текущата ситуация регулиране на цените може да доведе до това, че производителите ще започнат да държат стоките си в склада, докато не бъде свален мораториумът върху цените /той е в сила три месеца/. Естествено, търговците на дребно имат складови запаси и дефицит едва ли ще се появи. Но са възможни проблеми с доставките, както и по-нататъшен ръст на цените“, каза Деев.

По думите на експерта постоянното регулиране на стойността на хранителните стоки от страна на държавата е нарушаване на пазарните принципи на икономиката. Много експерти смятат, че вместо това са нужни действия за подкрепа на отраслите и заместването на вноса, така че стойността на хранителните стоки да не расте заради колебанията на курса на долара и еврото. И естествено е необходим стабилен ръст на доходите на населението, върху което правителството трябва да се съсредоточи на първо място, заключава руското издание.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


439
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
306
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
А България е отдавна в демографска катастрофа,защото една шепа алчни олигарси и небългари ни въртят на пръста си,а герберите изровиха дори стоманените тръби за водата,за да ги дават на Турция,също както през приватизацията мина като буря грабежа и изнасяха българската собственост и машини от заводите в Румъния и Турция за жълти стотинки или без пари,България трябва да се преорентира и да скъса с ориентализма в който са я насадили външни сили!И да изчисти предателите!
305
9
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Руснаците ще се оправят не ги мислете. Русия е фактор и ще продължи да бъде. Няма как да е другояче с територия от над 17 млн кв.км пълна с полезни изкопаеми, води, гори и.т.н
304
5
 
11
 
! Отговори
До Авторката преди 3 години
ЕлкеТова е евтина пропаганда за отклоняване на вниманието. В заглавието трябва да смениш думата Русия със САЩ и много точно ще опишеш ситуацията в Юесей .Колкото до цените в Русия на храните ти не бери грижа. Тук едва ли са по евтини . По-добре кажи нещо за цените на ток, вода, газ, парно, бензин, градски транспорт, здравеопазване в Русия и ги сравни с нашите. А може и със тези в Европа !?
303
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
367- МНОГО СИ ПРАВ- ПО ЛЕСНО ОТ ТОВА Е ДА ДА СТАНЕШ ОТ КОМУНИСТ- ЕДЪР КАПИТАЛИСТ МИЛИОНЕР/МИЛИАРДЕР.
302
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До АнонименВСЕКИ КОЙТО МОЖЕ И СЕ ТРУДИ СТАВА МИЛИОНЕР- РУСКА МЕЧТА.не е лесно човек да е пpocт!
301
0
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Всяка намеса на която и да е държава в частната икономиката е робство над хората, които по принцип имат волята и акъла да се оправят самостоятелно и да прогресират. Тия фиксиран цени, американците печатат пари все едно са календарчета, в Китай държавата има пръст в това, как ще си разпределяш печалбата, а в Европа пазара на труда е поробен от спекулативни регулации и унищожителни популитски мерки.Всичките са един дол престъпници.
300
5
 
24
 
! Отговори
В края на 80-те преди 3 години
учих в СССР-Москва.Сещате се какво се виждаше,като влезеш в месарскимагазин,в хрантелни стоки,а колегите ми руснаци страшно се изненадваха,когато им казвах,че у нас се живее по-добре.Разяснявах,че това се дължи напомощните стопанства ,всеки имаше рода на село,които гледаха животни иплод-зеленчук.Няма да забравя опашките и бутането в метрото.Дефицитътпораждаше корупция и спекула в чудовищни размери.Сега свръхпредлаганетоу нас уби спекулата,но корупцията продължава да е мил сувенир от соца.
299
23
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
РУСИЯ НЕ ГЛАДУВА ИМАТ МИЛОНЕРИ И МИЛИАРДЕРИ СТАНАЛИ ЗА ЕДНА НОЩ- ЗНАЧИ ИМА УСЛОВИЯ- ТАМ ВСЕКИ КОЙТО МОЖЕ И СЕ ТРУДИ СТАВА МИЛИОНЕР- РУСКА МЕЧТА.
298
16
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Русия винаги е била бедна и едва оцеляваща, това се дължи на манталитета на хората в нея.Там няма развитие.Затова винаги напада съседите си и ги ограбва.
297
10
 
29
 
! Отговори
Магелан преди 3 години
Добре дошли на всички рашки в зоната на реялния им скотски живот.И защо ли не съм изненадан.В империята на злото никога е нямало частна собственост и реялна пазарна икономика.Нищо старо не са забравили и нищо ново не са научили.От времето на Горбачов до сега почети цялата бивша държавна собственост премина в ръцете на болшевишки криминални олигарси и те наложиха руския икономически модел на ограбване и онищожение на обикновенните мужици.
296
2
 
17
 
! Отговори
Зозо преди 3 години
До Боби ....За 2021 - Су-57 - един сериен доставен - произвеждат се още 4 това е сигурна информация.....А сега си отвори архива и виж какво си писал тука. Тези 4 нали 2020г. трябваше да са готови бре? Стига са излага само тук. Има 1 бр. Су-57 в движение. Другото картинка.
295
0
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До БобиВикаш, в светлото бъдеще пак ЩЕ, а?
294
1
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Боби"14 Су-57Е мисля че поръча заедно с 14 Су-35 и 14 Су-32(екпортна версия на СУ-34) за 4 милиарда$ като е включено всичко съпътстващо"Дръж ме в течение, когато ги получат. В смисъл, не знам дали след 40 години ще пишеш още тук или дали ще го има сайта, но ако е така пиши да се порадваме и ние за придобивките на Алжир.
293
0
 
14
 
! Отговори
Зозо преди 3 години
До Анонимен ...... На АбуДАБИ авио шоуто РФ ще представи Су-57Е......Хахаххаааааааа, тук отново основното и ЩЕ :))))))))))))))))) А новата Волга кога?Руското ЩЕ го знаем :))))))))))))))) Истината е, че остана 1 бр. СУ-57, другия падна.
292
0
 
14
 
! Отговори
Тонката преди 3 години
Гласуваш за Бесепето получаваш Карадайъ:):):):)
291
4
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Боби"На АбуДАБИ авио шоуто РФ ще представи Су-57Е. Индия може най-накрая да кандиса и да го купи. До колкото знам Алжир вече поръча."В мечтите на русофилите даже не че "може", ами направо СА ги купили.Алжир какво си е поръчал, плакати ли?
290
10
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До БобиСамо да допълня:F22 + F35 = Су57 Проста военна математика! :):):):)
289
3
 
3
 
! Отговори
Цецо Мен преди 3 години
До 344То не важи ли и същото за нас?
288
11
 
8
 
! Отговори
До344 преди 3 години
Кой си ти да се бъркаш във вътрешните работи на чужда държава?Защо не издига плакати като пред Капитолия убиха хора?Гнус идеологичека!
287
15
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
В България има много хора умиращи от глад в мизерия,включително и деца.Стига се занимавахте с Русия.Гледайте си собственото празно канче.