Русия гласува: Умряла ли е демокрацията в страната?

Много опозиционери вече са напуснали родината си
15 сеп 2021 20:35, Нели Христова
211
Русия гласува: Умряла ли е демокрацията в страната?
Снимка: БГНЕС

Русия гласува. Наред с парламентарните избори, тази седмица ще има и местни избори. Но преди да се изправят в битка за вота на народа, много опозиционери бяха възпрепятствани да се кандидатират, а някои бяха принудени да избягат.

Властите настояват, че вотът е свободен и честен, дори "по-честен, отколкото в много други демократични държави" и отричат твърденията, че гласовете ще бъдат фалшифицирани в полза на управляващата партия на Владимир Путин - "Единна Русия".

Кореспондентът на BBC от Москва Стив Розенберг пътува до Сибир и България, за да се срещне с някои от политиците, на които не е позволено да гласуват.

Изборите са в основата на демокрацията. Да имаш правото да гласуваш за хора, които ще те представляват в парламента, да дадеш своя глас, е в основата на демократичното общество. Но начинът, по който се организират изборите в Русия сега, показва, че демокрацията е заплашена.

Сергей Бойко е градски съветник от Новосибирск, който си има и собствено шоу в YouTube. Той е на мнение, че изборите в Русия почти нямат нищо общо с демокрацията. Той е категоричен - истинска опозиция в изборната бюлетина няма.

"Аз не можех да участвам, приятелите ми не можеха да участват, хората, свързани с Алексей Навални, не можеха да участват. Това не са избори", казва той пред BBC. Сергей е искал да бъде част от парламента, но тъй като има връзки с Навални, заради новоприет закоn той не може да участва в избори през следващите пет години.

"Ситуацията в Русия не може да бъде на едно ниво. Имаме два пътя - либерален и авторитарен. Повече арести, повече подтискане на опозицията, на свободното мислене, на свободното слово. Страхувам се, че вървим по втория път", казва Бойко.

Новосибирск се подготвя за изборите, а бюлетините вече се доставят из целия регион. На хартия народът има избор. Но критиците казват, че всички участващи партии са одобрени от Кремъл, а вотът е бутафорен. Истинските противници на Кремъл са държани далеч.

Проблемите на Димитрий Гудков започват, когато се кандидатира за депутат в парламента. Налага му се дори да избяга в България.

"Имаше 15 нахлувания. 200 полицаи, които нахлуха в дома на родителите ми, на брат ми, в собственият ми апартамент. Беше много ясен сигнал, че не мога да участвам в изборите, че искат да се отърват от мен. Те искаха да ми изпратят съобщение, че ако Димитрий остане в Русия, той и леля му ще бъдат хвърлени в затвора. Вторият намек бе, че затворът не е най-лошото нещо, което може да ми се случи", разказва Димтрий Гудков.

"Демокрацията в Русия е разрушена на 100%", допълва той. "Всичко е разрушено. Вече няма демокрация в тази страна, само диктатура в лека форма."

Но ако попитате властите в Русия за демокрацията, те ще нарисуват една по-различна картина.

"Във всяка една държава има установени закони за ограничение кои граждани могат да участват в изборите", обяснява Олга Благо от избирателната комисия в Новосибирск в отговор на въпроса защо някои опозиционери не са били допуснати да участват на изборите. "Нашите ограничения са в интерес на обществото и гражданите. Демокрацията не означава абсолютна свобода. Деморацията означава ред и процедури. Нашите избори са напълно демократични. Дори по-демократични, отколкото в много други държави."

И все пак, някои руснаци се опитват да се изправят срещу системата. 19-годишната Дария се бори за място в градския съвет като независим кандидат. Но тази нейна смелост идва с цена. Тя постоянно получава заплахи. Родителите й дори получават погребален венец с нейното име, изписано върху него.

"Майка ми е изплашена, но аз съм свикнала с това. Изглежда, че темата е погребална на тези избори в Русия. В Свердловск един кандидат получи надгробна плоча", казва Дария Артамонова пред BBC. Според обикновените местни хора, властите се страхуват от нея, затова и прибягват до подобни методи. Те я съветват да вдигне високо глава и да продължи делото си с усмивка.

Запитанa дали сега не е много неподходящо време да се занимава с политика, младото момиче отговаря: "Ако не сега, кога? Политиката не е мъртва. Те се опитват да я убият, но няма да успеят. Не можеш да накараш всички да замълчат", категорична е тя. Но Дария не храни илюзии. Тя вижда какво се случва в цялата страна - колко контролирани са изборите, колко трудно е вотът да промени Русия.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


211
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
160
4
 
10
 
! Отговори
комитата преди 2 години
тя пък у нас една демокрация Русия сме тръгнали да управяме ,нас никой не ни бръсне
159
10
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Путин им направи боц на Запада. Ваксинира ги между ушите, направо са в ступор
158
2
 
7
 
! Отговори
върбанБрястовСалкъмо преди 2 години
Ако Михаил Делягин, Николай Стариков и хора свързани с Николай Платошкин ги има в изборите, всичко е наред с демокрацията в Русия. Навални е точно там където му е мястото. Някой трябва да очисти либерастията, защото и Русия във икономическо отношение функционира като колония на запада, точно както е тук.
157
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Увната са крайния продукт на шорушката демокрацийка. Какво каза Сорош: първо са цветните революции, после идват големите пари и телевизията,само че честни големи пари няма. Значи няма и честни избори
156
5
 
16
 
! Отговори
Митев преди 2 години
В Русия НИКОГА не е имало демокрация! Няма как да умре
155
4
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Какво да кажат германците, милите... Путин лош, а бабата ги води за носа вече 16 години. Бат Гойко и чорбалан и те несменяеми. Лош Вова, лош, а другите трима светии, да се свети името им!
154
11
 
6
 
! Отговори
пияница мистик преди 2 години
Хахахахахахахахаха :))))) Да свързваш двете думи - "Демокрация" и Джуджистан" си е направо оксиморон
153
5
 
6
 
! Отговори
аа преди 2 години
че путин не забрани ли гласуването в русия?
152
3
 
5
 
! Отговори
путин преди 2 години
в путиноландия няма нито едно лошо нещо - всичко сме го избили
151
2
 
12
 
! Отговори
Българин преди 2 години
Умрели са медиите в България по-скоро.
150
3
 
10
 
! Отговори
Случаен минувач преди 2 години
Аз бях в Москва на 30 и 31 август. Никакъв социализъм няма вече там. Бурно развитие на капитализма. Предизборната пропаганда беше много вяла. Единствено от Компартията ни спряха да ни дават листовки. Ние обяснихме, че сме чужденци и това беше.
149
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Уж сме много модерни, но ползваме някаква система измислена от гърците с цел да се облажат определени хора като се симулира народна власт. Същевременно имаме мощни компютри които могат да направят симулации за това което ще се случи през следващите 5 години, но ги ползваме само за да е облъчим и станем антиваксъри.
148
0
 
10
 
! Отговори
Щирлиц преди 2 години
Беше ми скучно без ББС,ама по-весело ще бъде да се включи и ДВ,та циркът да е пълен.
147
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Анонимен 161 "Пари много, стоки малко" Излизай по-често от селото ти :)))) И ако искаш и хвърляй едно око в Интернет. :)))))
146
5
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Анонимен 158 "Цялата му власт се основава на народното доверие" Не вярваш и на една дума от това, което си написал. :)))))
145
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ресурсите на златния милиард вече не стигат. Налага се съкращение поне с две трети. А страни като Българя, която е в задния двор в пристройката за слугите я очаква още по голяма мизерия и срив на стандарта на живот.
144
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Скоро заплати ще станат по половин милион евро/евро, вече има изобилие от пари за всеки. Безпределното печатане на пари от западните банки в периода 2020-2021 на фона на рязко съкращаване на производството на стоки и услуги поради COVID-19 стимулира излизането на инфлацията извън "виртуалния" финансов сектор. Пари много, стоки малко. Пазарните закони регулират несъответствието между търсене и предлагане чрез покачване на цените... "невидимата ръка на пазара".
143
4
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Юанът започна да изтласква долара.
142
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Според публикация в германската Tagesschau в Полша лекарите получават заплата от 600 до 700 евро на месец. Полша служи за еталон на блестящия преход към пазарна икономика и има най-високия жизнен стандарт от цяла Източна Европа. Голяма част от полските лекари имигрират в чужбина, където работят като санитари в старчески домове. 90% от завършващите за медицински сестри, учат норвежски език.
141
7
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
В Русия няма демокрация. Демокрацията е власт на богатите и на търговците, а в Русия има власт в името на народа и за народа. Главната опора на Путин са хората. Цялата му власт се основава на народното доверие и затова е толкова важно хората да получават плодовете на неговото управление.