Китай обвини САЩ за главния подбудител на войната в Украйна

Белият дом обмисля да облекчи митата срещу Пекин
11 авг 2022 20:20, Анисия Иванова
219
Китай обвини САЩ за главния подбудител на войната в Украйна
Снимка: Bloomberg TV Bulgaria

Китай, който Русия се опитва да привлече като съюзник още от началото на войната си в Украйна, нарече Съединените щати "главният подбудител“ на кризата.

В интервю за руската държавна информационна агенция "Тасс", публикувано в сряда, посланикът на Китай в Москва Джан Ханхуи обвини Вашингтон, че е притиснал Кремъл с многократни разширения на НАТО и подкрепата си за европейския път на Украйна.

Обвиненията идват в момент, в който администрацията в Белия дом обсъжда дали да премахне част от митата върху китайски стоки, наложени от бившия президент Доналд Тръмп, или да наложи нови заради кризата около Тайван.

"Като инициатор и главен подбудител на украинската криза, Вашингтон, докато налага безпрецедентни всеобхватни санкции срещу Русия, продължава да доставя оръжие и военно оборудване на Украйна", казва Джан.

"Тяхната крайна цел е да изчерпат и смажат Русия с продължителна война и санкции."

Разсъжденията на посланика са почти идентични с оправданията на Русия за нахлуването ѝ в Украйна, което доведе до хиляди смъртни случаи и опустошаването на цели градове, и накара повече от една четвърт от населението да избяга от домовете си.

Руският президент Владимир Путин пътува до Пекин през февруари, за да се срещне с президента Си Дзинпин, докато руските танкове се трупаха на украинската граница, и двамата обявиха партньорство „без ограничения“.

В интервюто Джан заяви, че китайско-руските отношения са влезли в "най-добрия период в историята, характеризиращ се с най-високото ниво на взаимно доверие, най-високата степен на взаимодействие и най-голямото стратегическо значение".

Той осъди посещението на председателя на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси миналата седмица и обвини САЩ в опит на прилагане на тактиките си за Киев спрямо Тайпе, "за да възродят Студената война, да ограничат Китай и Русия и да провокират конфронтация между големите сили".

Китайските военни игри около Тайван накараха служители на администрацията на Байдън да променят мисленето си дали да премахнат някои тарифи, или потенциално да наложат други на Пекин, като засега не е взето конкретно решение, според източници на "Ройтерс".

Екипът на президента Джо Байдън се бори от месеци с различни начини да облекчи разходите за митата, наложени на китайския внос по време на мандата на предшественика му Доналд Тръмп, тъй като се опитва да намали нарастващата инфлация.

Белият дом обмисля комбинация от премахване на някои тарифи, анализ и подготовка на нови тарифи в потенциални области и разширяване на списък с изключения от тарифите, за да се помогне на американските компании, които могат да получават само определени доставки от Китай.

Байдън не е взел решение по въпроса и всички опции остават на масата, заяви Белият дом.

Тарифите правят китайския внос по-скъп за американските компании, което от своя страна прави продуктите да струват повече за потребителите. Свалянето на инфлацията е основна цел за Байдън преди междинните избори през ноември, които биха могли да прехвърлят контрола над една или и двете камари на Конгреса към републиканците.

Но отговорът на Пекин на посещението Пелоси предизвика преосмисляне от служители на администрацията, които искат да не правят нищо, което може да се разглежда от Китай като ескалация, като същевременно се стремят да не изглеждат като в отстъпление в лицето на агресията на комунистическата страна.

Китайските военни в продължение на дни провеждаха маневри с изстрелване на балистични ракети и симулираха атаки срещу Тайван.

За момента фокусът на САЩ е върху така наречения списък с изключения, а не толкова върху отмяна на стари или налагане на нови ограничения, пише "Ройтерс".

Администрацията на Тръмп одобри тарифни изключения за повече от 2200 категории внос, включително много критични индустриални компоненти и химикали, но те престанаха да действат, когато Байдън встъпи в длъжност през януари 2021 г. Американският търговски представител Катрин Тай възстанови само 352 от тях. Индустриалните групи и над 140 американски законодатели я призоваха значително да увеличи този брой.

Следващите стъпки на администрацията на Байдън биха могли да окажат значително влияние върху стотици милиарди долари търговия между двете най-големи икономики в света.

Американските индустрии - от потребителска електроника и търговци на дребно до автомобилни и аерокосмически компании - искат Байдън да намали митата с до 25%, тъй като се борят с нарастващите разходи и проблеми с доставките.

Тарифите бяха наложени през 2018 и 2019 г. от Тръмп върху хиляди китайски стоки тогава на стойност 370 милиарда долара. Причината бе да се окаже натиск върху Китай заради предполагаемата кражба на американската интелектуална собственост.

Някои висши служители на администрацията, включително министърът на финансите Джанет Йелън, твърдяха, че митата са наложени на „нестратегически“ потребителски стоки, които ненужно повишиха разходите за потребителите и бизнеса, а премахването им може да помогне за облекчаване на бурната инфлация. Тай твърди, че тарифите са "значителен лост", които трябва да се използва за притискане на Китай за промени в неговото поведение.

Целият анализ - на сайта на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


219
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
7
3
 
11
 
! Отговори
ВЕЛИКАЯ РОССИЯ преди 1 година
До Анонимен 4 И това кога да го очакваме ? Те Наполеон и Хитлер и те така мислеха ама кво стана ?
6
2
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Всеизвестен факт, но политически некоректен в хюбрю-атлантическото пространство! Даже на мисирките им е забранено да клявкат по темата...
5
2
 
20
 
! Отговори
Бай Дэн преди 1 година
Мумията, какво ли е да си останал само Изсъхнала шушулка без съдържание и да си задвижвам от Демоните вселили се в тебе?!
4
5
 
23
 
! Отговори
Смяяях преди 1 година
Този къде е тръгнал и той едни стъпала не може да изкачи, от колелото пада, след речта си се върти като пумпал и не може да се ориентира на къде да тръгне и да се оттегли те държава, че и ядрена му поверили да управлява. Пълен смях
3
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Браво Джанка, само тъка...
2
40
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ех, китайските другаре не могат да разберат как така може НАТО да се разширява ДОБРОВОЛНО, а не по нареждане от ПАРТИЯТА? Виж как при тях, щом ПАРТИЯТА нареди и няколко милиона уйгури влизат в превъзпитателни колонии. П.С. Като срине Просия САЩ започва със чайниците. :))))
1
20
 
12
 
! Отговори
Архангела преди 1 година
Ще обвинят САЩ и за войната с Тайван