ЕС обяви икономическа война на Русия, но печели ли я?

Руският БВП се очаква да падне с 11.2%, а украинският - с 45%
18 авг 2022 07:00, Петя Славова
174
ЕС обяви икономическа война на Русия, но печели ли я?
Снимка: БГНЕС

Въпреки че през май Европейската комисия обяви почти 9 милиарда евро изгодни заеми за Украйна, реакцията е отчайващо бавна. И макар че Европейският съюз обяви икономическа война на Русия, изглежда, че не печелим. Всъщност множество показатели сочат, че Украйна страда много повече от Русия.

Това пише Луис Гарикано за "Политико". През последните три години Луис Гарикано е вицепрезидент и говорител по икономическите въпроси на Renew Europe и ръководител на испанската делегация на Ciudadanos в Европейския парламент. През предстоящата академична година той ще бъде гостуващ професор по икономика в Колумбийския университет.

Още по темата

От началото на агресията на руския президент Владимир Путин в Украйна рублата достигна през юни седемгодишна върхова стойност - 54,47 за долар. В същото време украинската гривна се търгува на десетгодишно дъно - 36,84 за долар. Очаква се руският БВП да спадне с 11,2% през тази година, докато украинският БВП може да се свие с 45%. И докато инфлацията в Русия достигна своя връх от 17% през април, инфлацията в Украйна продължава да расте, достигайки 22,2% през юли.

Основна причина за това е износът на изкопаеми горива от Русия. От началото на руската агресия ЕС е изпратил на Русия 82 млрд. евро под формата на плащания за изкопаеми горива. В същото време той е мобилизирал само 6,1 млрд. евро в подкрепа на цялостната икономическа, социална, финансова и военна устойчивост на Украйна.

Понастоящем следващият голям пакет от подкрепа за Украйна се очаква да дойде чрез макрофинансовата помощ (МФП) - финансов инструмент на ЕС, който се предоставя на страни партньори, изпитващи криза в платежния баланс. Тя позволява на блока да заема средства на финансовите пазари и обикновено се предоставя под формата на заеми.

След нахлуването в Крим през 2014 г. Украйна е получила 6,2 млрд. евро МФП. Но сега спешно е необходима допълнителна финансова помощ, за да не се допусне страната да фалира по време на войната, което би означавало незабавно поражение.

В тази връзка през април Международният валутен фонд изчисли, че Украйна ще бъде изправена пред финансов недостиг от около 15 млрд. долара преди юни, на което Комисията отговори, като обяви отпускането на допълнителна МФП в размер на 9 млрд. евро, за да запълни част от този недостиг.

Добрата новина е, че парите изглежда са налични. Настоящата многогодишна финансова рамка (МФР) за периода 2021-2027 г. предвижда максимум 11 млрд. евро МФР през седемте си години.

Лошата новина обаче е, че макар при нормални обстоятелства споразуменията за МФП да се обезпечават с 9 % от Гаранцията за външна дейност (ГВД) - в която са заделени 1 млрд. евро за тази цел - Комисията изисква новата МФП за Украйна да се обезпечи със 70 % поради по-високия риск от неизпълнение. Следователно ЕС ще трябва да блокира поне 6 млрд. евро от ГВД, което е повече от наличните средства.

Тези бюджетни пречки обясняват защо одобряването и разпределянето на последната обявена МФП за Украйна отнема толкова време. Комисията представи проекта за първия транш от 1 млрд. евро, за който вече ще бъдат използвани 700 млн. евро от ГВД, едва на 1 юли, като останаха на разположение само 229,5 млн. евро.

Комисията има само два начина да предостави останалата част от МФП на Украйна:

Първо, чрез член 37 от регламента "държавите-членки, третите държави и други трети страни" могат да допринесат за ГВД с допълнителни средства като външни целеви приходи. Процесът би бил подобен на този, използван за създаването на инструмента "Подкрепа за намаляване на рисковете от безработица при извънредни ситуации" (SURE) по време на COVID-19, който позволи на Комисията да вземе заем в размер до 100 млрд. евро, с гаранции в размер на 25 млрд. евро, предоставени от държавите членки. След като Комисията предложи SURE през април 2020 г., беше необходим само един месец, за да го одобри Съветът, и пет месеца, за да бъде активиран.

Предвид енергийната криза обаче този път изглежда трудна битка в момента, тъй като страните членки ще се колебаят дали да предоставят допълнителни гаранции.

Второто решение в такъв случай би било ранно преразглеждане на МФР за периода 2021-2027 г., което би довело до значително увеличаване на средствата, предназначени за външната политика, както и до по-голяма гъвкавост при разпределянето на ресурсите на ЕС. Подобно преразглеждане също така би подготвило по-добре ЕС да реагира на последователни кризи и враждебни политики от страна на трети държави.

Въпреки че вторият вариант е желан в средносрочен план, най-бързият начин да се посрещнат спешните финансови нужди на Украйна е правителствата на ЕС да предоставят допълнителни гаранции на ГВД, така че през септември да бъдат деблокирани оставащите 7,8 млрд. евро в МФП.

Сега Путин играе на изчакване - точно както направи в Крим и Грузия. Той се надява, че скоро западният свят ще бъде твърде зает да се справя с рецесията и новите имиграционни вълни, за да се интересува от Украйна.

Но правителствата не бива да изпускат от поглед първопричината за вътрешните си трудности. Инфлацията, ниският ръст на БВП и недостигът на енергия и храни са преки последици от руската инвазия - не бива да ги разглеждаме като конкурентни кризи.

ЕС ще спечели тази икономическа война само ако действа единно и бързо, както по време на Ковид-19. Колебанието само разширява предимството на Путин и е причината, поради която от началото на инвазията сме изпратили над 10 пъти повече пари на Русия, отколкото на Украйна. /БГНЕС

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


174
Още по темата: украйнарусияБВПрубла
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
106
11
 
1
 
! Отговори
Громят СССР преди 1 година
Относно плащанията към Москва появиха се твърдения че подставени на власт в Москва ограбват десекти трилиони годишно от РУсия и ги внасят на запад ,като помпат икономиките вкл на САЩ..В Русия се ползвали само ДЪРВЕНИ рубли..За тази война се позлват наличности от студената война...вкл горива,боеприпаси..Войната се води с цел унищожаване на съветските армии на Украйна,Руската федерация и евентуално Беларусия. НА фронта загиват съветски войни и мюсулмански наемници.. Съветските са от Украйна..
105
4
 
25
 
! Отговори
Дзивко преди 1 година
Във Европа ще има политически кризи защото все по трудно правителствата ще мога да обяснят на гражданите си защо трябва да страдат заради конфликт между две държави които не са членки на НАТО и ЕС, трудно ще се аргументират санкции които никога преди това не са налагани при подобни конфликти
104
5
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Европо, за какво са ти пари, като нямаш храна и енергия??
103
7
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Новите енергийни просяци от ЕС! Ще печатат пари и ще палят огън с тях през зимата, защото газ, нефт и даже въглища няма!Ще ходят до Африка, Азия и Рат Омерика да си морят за енертия и ресурси!
102
8
 
9
 
! Отговори
Русофил преди 1 година
Колко много от пишещите тук обичат и познават Русия. колко много от тях уважават Путин, и никой от тях не иска да живее в Москва, всички изпращат децата си да учат в Лондон, Амстердам, Берлин. Аз защо ли се учудвам, че те и децата на висшето руско ръководство бяха доскоро в изгнилия и западащ Запад. Ама на - наложи им се да се приберат в райската Русия.
101
6
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Нещо САЩ сгрешиха с калкурацията, че на Русия ще и свършат банкнотите преди на САЩ и ЕС и Екрайна да им свърши газа и нефта! Байдън и Шолц ходят просят енергия от месеци по света! Арабите и Катар им отказаха, Норвегия каза, че няма! Жалки са
100
6
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Айде ЕС да ки разпада, ако може по бързо! Да санкционираме и Китай по заповед на САЩ и да се свършва! Не може да си зависим от накой и да го санкционираш! Пълен мазохизъм!
99
5
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До 114 Русия е един от най големите производители на газ, нефт и жито в света..мисля, че не им липсват технологии и знаещи хора да се сгреят и тахранят.. ЕС от дрега страна, липсват им доста неща!
98
14
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Анонимен Ужасно е, че ЕС се превърна в икономически клон на НАТО да води войни! -------- каква точно война води ЕС бе каскет смачкан? ЕС ли нападна Украйна, ЕС ли я бомбардира ежедневно?
97
4
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ех къде са добрите стари времена, когато САЩ водеха нелегални войни срещу страни без атомни оръжия или изобщо оръжия, на други континенти дарече от Европа? Немаше нужда от санкции защото, наппаво пускаха войници в Ирак, Сирия, Афганистан..*** с Русия не могат така, заради ядреното опъжие..та ни използват нас Европейците като живо икономическо оръжие в борбата за хегемония на САЩ!
96
13
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Анонимен истинската икономическа сила от днес насам ще се изразява в това, може ли една страна да сама да се стопли и сама да си отгледа храна. ---- мноо си *** Сашеее! За тези неща трябват технологии, машини и знаещи хора, каквито в Мордоp нямат.
95
2
 
10
 
! Отговори
Диверсия от САЩ преди 1 година
Иначе експерти да огледат данни за нагла диверсия срещу Европейския съюз и Русия включваща война срещу Украйна.. Диверсията бе обявена в САЩ преди няколко години.Една от целите срив на взаимно изгодната търговия между Москв аи Брюксел и срив на развитието на ЕВропейския съюз//Ползваха микроимпланти,спец наркотици и хоп ПУТИН започна нагла война с цел максимални санкции срещу Москва..ОПитват се да създадат кървава граница на омразата вътре в Русия и Украйна
94
4
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ужасно е, че ЕС се превърна в икономически клон на НАТО да води войни! Ние гражданите на ЕС не сме подписвари да ни правят икономически камикадзе войници!
93
10
 
1
 
! Отговори
Срочно преди 1 година
Много е важно да се докладва как окупираха Украйна през 2014 година .. Кои са диверсантите които отровиха милиони украинци.КОи ползваха пси активни генератори за имитация на протести на майдана .След окупацията на Украйна 2014 за първи път от създаването на Русия /вижте и Киевска Русь.Московията/ бе направен опит за трайна граница между .. Проведе се мръсен военен терор срещу Источна Украйна..В Кремъл не си мръднаха пръста за защита на Русия и Украйна .. /окупаторите ползваха пси генератори
92
5
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
ЕС губи войната и все повече ще го усещаме тази загуба чиста физически!
91
1
 
8
 
! Отговори
Европеец преди 1 година
ДА. ДА. ДА.
90
8
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Европа се самоуби по поръчка на Америка
89
6
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
ЕС губи, ако не верваш погледни цените на храна, горива, ток! Ако още не верваш си пратен *** при американското посолство хаха
88
8
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
ЕС губи, а Украйна фалира преди две седмици..намалиха и финансовия рейтинг на фалит, само САЩ и ЕС директно и дават пари на заем да поддържат войната! Но докога?? Все пак не и достигат към 5 милиарда всеки месец само за заплати, за газ да не говорим..а идва дълга и студена зима!
87
16
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Заглавието можеше да бъде и по сполучливо. Например Русия обяви гореща война на Запада, но печели ли я! Само че целта е да се докаже че Русия печели както горещата така и икономическата война. С подобни илюзии живяхме по времето на Студената война, със същите илюзии ни заливат сега съветчиците и техните горещи привърженици българските русофили.