Без контрол над "Лукойл" България ще е жертва на постоянен шантаж

Ембаргото на ЕС върху вноса на руски петрол ще има минимален ефект
Обновена: 5 дек 2022 22:45 | 5 дек 2022 22:40, Анисия Иванова
58
Без контрол над "Лукойл" България ще е жертва на постоянен шантаж
Снимка: Bloomberg TV Bulgaria

Ембаргото на ЕС върху вноса на руски суров петрол ще има минимални ефекти върху пазарите заради дерогациите за България и страните от Централна Европа, които ще продължат да използват количества по тръбопровода "Дружба". Русия от своя страна ще се опита да пренасочи количествата за рафинерията на "Лукойл" в Италия към Азия, а ако наистина спре да продава на държави, приели таван на цените, само ще увеличи цените на световните пазари и своите приходи. Идеята, че България ще остане без горива, ако "Лукойл" остане без достъп до руски петрол, е всяване на паника. Това каза Костанца Рангелова, старши анализатор в програма "Енергетика и климат", Център за изследване на демокрацията (ЦИД), в ефира на предаването "Бизнес старт" с водеща Роселина Петкова.

"Руски петрол ще бъде внасян както от България, така и от страните от Централна Европа. Ще бъдат внасяни най-вероятно и петролни продукти, произведени от руски петрол. Ембаргото не е достатъчно силно, така че да наложи истинска забрана за внос... Ембаргото трябва да бъде цялостно и да включва вторични санкции - държави като Индия да се притесняват, че ако внасят руски петрол, няма да имат достъп до финансовата и застрахователна система на САЩ и Великобритания", обясни тя.

Още по темата

Таванът от 60 долара за барел е изключително близък до реалната търговска цена на руския петрол в момента, така че няма да има ефект. Може да се очаква Русия да заяви, че няма да изнася за държави, които използват тавана, каза Рангелова.

Европейските транспортни и застрахователни компании ще трябва внимателно да следят на каква цена са продадени товарите, с които оперират, но санкциите за транспортните компании ще важат само 90 дни, след което фирмите отново ще имат достъп до застраховки и финансиране, което може да изкуши някои участници, коментира Рангелова. Русия от своя страна ще търси начини да заобиколи санкциите, включително чрез застраховки извън ЕС.

България не е застрашена да остане без горива, тъй като рафинерията на "Лукойл" може да внася и преработва изцяло неруски петрол от източници в Близкия Изток и Африка, каза Рангелова.

"Няма желание от страна на управлението на рафинерията да смени руския петрол, защото това е още една малка вратичка, чрез която Русия може да вкарва петрола си в ЕС." България трябва да последва примера на Германия и Италия с поемането на контрол над руските рафинерии, каза Рангелова. Според нея без тази стъпка сме жертва на постоянен шантаж, че ще останем без горива или да ни обещават по-високи данъци, които рафинерията евентуално ще плаща след година-две. Това дестабилизира политически страната.

Рангелова определи тавана на цената на природния газ по тръбопроводи, наложен от ЕС, като "изключително неефективен", тъй като е много над пазарната цена в момента и ще се влезе в сила след продължителен период на високи цени.

"Проблемът при всички тези мерки е фискален. Единственият начин да се помогне в момента е да се подпомогнат консуматорите - или да намалим консумацията драстично, което е най-добрият вариант за трайно намаляване на цената, или да се дават целеви помощи на най-уязвимите бизнеси и домакинствата." Германия може да си позволи такива мерки, но бюджетът на Италия не може да издържи такъв натиск.

Според Рангелова настоящата криза дава големи възможности за ускоряване на енергийния преход, но вместо да се инвестира в енергийна ефективност и ВЕИ за домакинствата и бизнеса, се "хвърлят субсидии за статуквото" и големи проекти.

"Даваме на хората пари, така че да продължат да консумират по същия начин, без да имат никакъв стимул да променят начина си на консумация, да инвестират в енергийна ефективност, да си закупят ВЕИ, с които да намалят своята зависимост от електроенергийната система и да се децентрализират."

Добра практика би било част от средствата за ВЕИ по Плана за възстановяване и устойчивост да не отиват за огромни проекти, а да се дават на уязвими консуматори за инсталиране на ВЕИ като стимулират и собствено участие, каза Рангелова.

Целият разговор - във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


58
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
27
3
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Като в Италия , Германия , Румъния - държавата (ам на кой му стиска) да иземат както е по закон управлението на Лукойл..одит..ревизия и производство с не руски петрол - и после според резултата...Лукойл - не е измислил нито газта ,нито петрола- има на много други места - и ако всичко се постави при реални условия със сигурност ще е по евтино ...но някои чекмеджета нява да се пълнят..ЧЕКМЕДЖЕТА ИЛИ ИКОНОМИКА И ДЪРЖАВА..ТОВА Е ВЪПРОСА
26
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Интересно мие тоя които ми разби профила във феисбук как се първа какво мисли и как живее е питам аз съвест имаш ли
25
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Чудя се тия кога ще работят депутатите.Коледа иде държавата назад вече два месеца правителство няма управлява я народа що за държава сме хора даите да направим нещо преди да е заминала ни доктори има ни образование има от пилона учителки се мятат е докога щее това ползват ни за роби безплатен труд един ядат други гледат е докога
24
7
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Аман с тез руски мераци на пишман с"специалисти,анализатори,консултанти..институти"- НЕ РАЗБРАХТЕ ЛИ- ИМА ЖИВОТ И ИКОНОМИКА И БЕЗ ВОВКА..."БИЗНЕС" С РУСИЯ СПИРА..***...ФИНИТО..И ОСТАВА САМО С КОЙТО ИМ ИГРАЕ ПО СВИРКАТА - ЩЕ ИМА ДА МАЖАТ И ТЕ ФИЛИЯТА..НО ДОВРЕМЕ КАТО И В НАШТА ГУБЕРНИЯ..АМ ДОКОГА?ЕВРОПА, ЩАТИТЕ И ОКОЛО ТЯХ ПРИКЛЮЧВАТ "БИЗНЕС" С ВОВКА И ГРУПИРОВКА ...ЗА СЕГАПОСЛЕ - СПОРЕД ЗАВИСИ КАКВО ЩЕ ОСТАНЕ КАТО ГЛУТНИЦАТА РАЗПАРЧАТОСА..."РУСИЯ" СЛЕД ВОВКА-ВСЕКИ ЩЕ ИСКА ПАРЧЕ ОТ БАНИЦАТА
23
2
 
3
 
! Отговори
Защо ли?! преди 1 година
Продажните политици сигурно имат нещо общо само предполагам
22
17
 
5
 
! Отговори
ЯМБОЛИЯ преди 1 година
От днес Румъния преработва неруски петрол. Значи може. И при нас ще се случи. Нищо че все сме последни в ЕВРОПА по всичко,но колелото на историята не се върти назад. Скоро ще се освободим от всичко руско и Русия ще бъде за нас един кошмарен сън от миналото.
21
2
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Тече украинизация на цяла Европа , с.Африка част от Азия , Австралия и НЗ.
20
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Свга и Лукойл...Не знам но виждам че и оръжията заминават на някъде какво става някой някого обезоръжава ! Във всеки един смисъл на думата.
19
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Васил. Пусни целия репертоар.
18
3
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Сега и Лукойл да фалира, та щастието да е пълно, в името на кого е това самоубийство!, наша рафинерия, изнасяща готова продукция за Балканите и Европа! Газ, енергетика, горива, въпросът е до какво ще доведе цялата тази лудост!, Какво ще стане и остане от България!?
17
2
 
10
 
! Отговори
Щирлиц преди 1 година
Не разсъждавайте много,ами слушкайте какво ще нареди американският губернатор на територията България.
16
3
 
24
 
! Отговори
Ламята преди 1 година
Някога ваньо костов ни обясняваше,как ще цъфнем и вържем,като си продадем предприятията и инфраструктурата.Цялата демокрация се оказа,разпродаване и разграбване на построеното от лошият комунизъм.Пак сме слугинаж,ама сме били на страната на победителите.Пфу.
15
1
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Център за изследване на демокрацията. Те искат закриване на мариците. Това го чух по радиото преди два три дни. Водещата не можа да се включи.
14
4
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
И от какъв зор ще късаме търговските си връзки с Русия, ако печелим и се изхранваме от това? Я си гледай работата! Вие за и-ди-о-ти ли ни имате и превръщате? По коя логика ще спирате търговията, по коя? Вие, които искате спиране на търговията, сте за лудницата, не хората , които търгуват и работят и си изхранват населението от това!
13
2
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До ЦЕЛТА- ... И от какъв зор ще късаме търговските си връзки с Русия, ако печелим и се изхранваме от това? Я си гледай работата! Вие за и-ди-о-ти ли ни имате и превръщате? По коя логика ще спрате търговията, по коя?
12
2
 
20
 
! Отговори
Зелен Либерал преди 1 година
Държавата е лош стопанин, а корпорациите са ангелите на капитализЪма - нъл тъй беше?!
11
1
 
24
 
! Отговори
анонимен преди 1 година
само за инфо днес руският петрол на азиатския пазар е 79$за барел
10
11
 
5
 
! Отговори
ЦЕЛТА-€ преди 1 година
;ускоряване на енергийния преход;ии разкъсване на връзките с Русия
9
3
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Русия няма да изнася нефт за страни, ПРИЕЛИ ценовия таван - независимо от цената на петрола.
8
3
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Извършва се обезкървяване на Европа и част от европейските предприятия ги изтеглят в САЩ и европейците ще останат без работа и без много бизнеси! Някой ще спре ли това? как ще защитите интереса и хляба на тези държави и хора? Как? Като спирате евтината и качествена руска газ , ли? Подиграват се с държавите ни и ги унижават, не им разрешават да търгуват свободно с Русия!