Докъде стигна колонизирането на Космоса? Ще имамe ли нов дом?

Ще имаме ли нов дом съвсем скоро?
30 дек 2018 16:00, Нели Христова
81
Докъде стигна колонизирането на Космоса? Ще имамe ли нов дом?
Снимка: НАСА

“Земята до майор Том,
Земята до майор Том,
изпий си протеиновите хапчета
и шлема си сложи“

- Space Oddity, Дейвид Боуи

По-близо ли сме до живот в Космоса? През 2018 година човечеството направи няколко огромни крачки към колонизирането на резервни планети в случай, че нещо се случи на единствения ни, за сега, дом.

Напът сме да докоснем Слънцето, прескочихме ръба на Слънчевата система, открихме вода върху астероид. А още много път ни чака, докато си отговорим на всички въпроси за Космоса.

Още по темата

Първа стъпка – Луната

Макар Китай да стои зад най-амбициозната мисия, отправена към спътника ни, за НАСА 2018 г. бе белязана от много обещания.

Азиатската сонда Chang'e 4 вече е в орбита около Луната. Очаква се съвсем скоро да кацне там, където никой, никога не е бил – нейната тъмна страна. Данните, които новака в космическите програми, Китай, получи, ще се използват за осъществяване на по-смели цели – база на Луната.

Но НАСА даде подобно обещание след дългогодишна пауза, която включваше пращане на сонди и апарати къде ли не, но не и до най-близкия обект до нас. Космическата агенция се закани, че съвсем скоро отново ще прати американски граждани на Луната и ще построи временна база за своите астронавти. Работата по тази мисия бе поверена на няколко частни компании, които ще се състезават за своя момент на слава. Тя ще служи не само за изследвания, но и като място за почивка по врече на по-дългото пътуване   - Червената планета.

Втора стъпка – Марс

Колкото и странно да звучи, за тази малко по-далечна планета знаем повече, отколкото за нашия спътник. Тя е обект на най-смелите човешки мечти. Очите на всички учени са вперени в нея. Кой първи ще успее да я покори? Желаещите са много. Най-вече филантропът Илон Мъск.

В началото на годината той изстреля своята ракета Falcon Heavy, заедно с червената си Тесла към орбитата на Марс. E, изчисленията му не бяха много точни и чучелото в купето на колата навярно се е паникьосало, когато ракетата му е подминала Червената планета и е продължила да се носи напред, но Мъск беше спокоен. Първата крачка – направена.

Сега филантропът крои още по-големи планове. Той от дълго време се заканва, че възможно най-скоро ще прати хора на Марс. Всъщност, неговата цел е в близките 50 до 100 години, там да бъде построен град за близо 1 милион души.

А около Коледа, Мъск пусна и първата снимка от строежа на неговата "мини" ракета, която не е толоква мини. Новото й име е Starship, а на борда й ще бъдат превозвани новите жители както на Луната, така и на Марс. Тя е значително по-голяма от Saturn V, която успешно изпрати астронавтите от мисията Аполо на спътника ни.
Но за да колонизираме Марс, трябва да го опознаем напълно. НАСА не си поставят толкова краткосрочни цели за изпращане на хора на Червената планета, но пък правят всичко по силите си да я проучат напълно.

Близо две години космическата агенция не знае дали ще успее да прати InSight на Марс. През 2016 г. изстрелването му се отлага, защото сеизмомерът на апарата отказва да работи. Поправката му е толкова скъпа, че агенцията не знае дали си заслужава да продължи с опита. Но машината все пак кацна на Червената планета и в следващите две години ще изпраща на Земята данни, които да ни помогнат да разгадаем тайните на евентуалния ни нов дом.

Марс е неприветлив. Би било трудно да го тераформираме, за да го превърнем в спасителната планета на човечеството. Въпреки това, всички усилия са насочени на там. Какви процеси протичат под повърхността й? Каква е почвата й? Има ли земетресения? Човечеството е една крачка по-близо до отговора на всички тези въпроси. 

А отново около Коледа се появи и нова снимка на повърхността на Марс и кратер, пълен с... лед.

Новата база на Луната няма да се използва за пътувания само до Червената планета, но и за отпътуване към по-далечни дестинации.

Трета стъпка – отвъд

Астрономията тази година може да се похвали с много значими постижения. Voyager-2 напусна Слънчевата система и ще търси подходящи планети за живот, а може би и нови приятели на човечеството в далечни галактики.

Osiris-REX пък откри вода по повърхността на астероида Бену, който може да ни даде отговор как е започнал живота на Земята. А може би дори – и как ще приключи.

НАСА изстреля The Parker Solar Probe – сонда, която ще "докосне" Слънцето и ще даде отговор на други вечни въпроси – защо короната на звездата е по-гореща, от нейното тяло и колко още живот й остава.

А през родната ни Слънчева планета премина Онунама, първият обект, дошъл от друга, далечна галактика.

Учените се опитаха да го проследят и да разберат от къде е, на къде се е запътил. Появиха се дори предположения, че той е или доста добре сглобен космически кораб или такъв, който се е повредил. Онунама още дълго ще остане мистерия.

Близо ли сме до колонизирането на Космоса?

Чакат ни още дълъг път и много усилия преди да изпратим поне един човек да поживее на някое друго място във Вселената. А битката става още по-интересна, защото милиардерите, с интерес към звездното небе, също ще се намесят в битката за Космоса.

Така, Ричард Брансън успя да изпълни четвъртия си опит и да изпрати астронавти до ръба на Космоса с ракета на своята компания Virgin Galactic. Всъщност, SpaceShipTwo, достигна отвъд ръба и успя да се върне, което бе огромно постижение за Брансън. С този успех, той изпреварва Мъск и Джеф Безос и неговата Blue Origin в битката за изпращане на първия кораб с туристи в Космоса.

Навярно на някое свръхинтелигентно извънземно, като тези, за които по-рано тази година се заговори, че вече са посетили Земята, стои и гледа всички тези малки крачки за човека, но огромни за човечеството и се смее. Но с всеки изминал ден сме по-близо до това, да го срещнем.

"Има звезден мъж, който чака в небето.
Той иска да дойде и да се запознае с нас.“

- Starman, Дейвид Боуи

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


81
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
32
8
 
3
 
! Отговори
Flat Earth преди 5 години
До 46Гравитацията е удобна измислица, за която до ден днешен учените нямат обяснение и не знаят какво представлява! Съществува не гравитация а плътност. По-плътният обект измества по-неплътния. Въздухът е с ниска плътност и е изместен от солидни предмети. Хелият е с по-ниска плътност и затова се издига над вездуха и т.н.
31
7
 
3
 
! Отговори
Flat Earth преди 5 години
До 38Защо не обориш аргумента ми, а вместо това обиждаш?Отговор: Защото не можеш! Защото не е възможно да се обори! Вж. Eric Dubay atlanteanconspiracy с 200 доказателства, че земята не е въртяща се топка
30
1
 
5
 
! Отговори
Уууу! преди 5 години
до 40Слънчеви часовници да искаш и то преди повече от 2000 години,календари също.А земята не се върти точно в кръг не е пумпал.На южното полукълбо са други съзвездията.Атмосферата може да се изсмука само ако друго тяло с по-голяма маса се доближи критично близо до земята,например по-голяма планета,но и това не е билярд и вероятно ще има сблъсък от привличането и взрив.
29
3
 
1
 
! Отговори
V преди 5 години
До бре де .При ф осемнаисти има някой добри решения .На те са крайно недостатъчни за палубен изтребител ;) Вертикален стабилизатор е напълно излишен .Два пъти по малко изтребители на палубата и при страничен вятър ,удря баш вертикалния стабилизатор.Няма ли кой да гръмне конструкторите ??? не е необходимо това !!!
28
10
 
2
 
! Отговори
Flat Earth преди 5 години
До 33Часовникът и календара не са създадени възоснова на планета въртяща се около слънце (тази теория съществува само от около 500 години), а взоснова на слънце което циклично обикаля и огрява земята. Защо мислиш, че всяка нощ без значение от месеца на годината от дадена точка на земята се виждат едни и същи звезди и северната звезда винаги сочи на север? Ако земята се въртеше около слънцето през различните месеци биха се виждали различни звезди! Вж. Ерик Дубей atlanteanconspiracy
27
4
 
6
 
! Отговори
Тъпанар преди 5 години
До flat earth "Ако космосът съществуваше земната атмосфера щеше да е изсмукана от вакуума на космоса!"Мда! Изсмуква космосът единствено мозъци!Твоят, очевидно е изсмукан. Явно съществува космос...
26
3
 
3
 
! Отговори
V преди 5 години
Метало обработващи машини .Да са смея или да плача ??? Света се промени .Вие не го осъзнавате.Начина по който се произвеждат цеви е направо античен . Съвременните технологии изискват друг вид обработка на металите .Даже няма и нужда да се ,,обработват,, Не искам да си издавам всички идеи .Ама този свят се промени ,а хората живеят в стария ;)
25
2
 
5
 
! Отговори
Уууу! преди 5 години
до 35Като казвам разрешава имам друго предвид и не ми обяснявай ти на мен какво имаме,какво можем и как няма специалисти и материали.Два блока в АЕЦ козлодуй затворихме,които можеха да работят още 30 години.Та не ми обяснявай дали не ни се забранява,от кого и защо.А курници може да правиш ти и да си ги продаваш с къщички за диви пиленца.
24
3
 
1
 
! Отговори
до Уууу преди 5 години
Никой не ни забранява да правим каквото и да е! Просто нямаме технологична възможност-т.е. металообработващи заводи, капацитет-т.е. подготвени хора и не на последно място самите редки материали-освен ако не ги внесем отнякъде. Най-сложното нещо което правим добре, е т.нар. спец-продукция на ВМЗ, някой оптики и електроника. Самолет е сложно да правиш, не е като да правиш курник примерно!
23
3
 
2
 
! Отговори
V преди 5 години
Аз по принцип не съм фен на реактивната авиация .На водород може да се направи много по добро нещо .Има два лесно решими проблема .Малката денотоционна температура и голямо ***. Това не е болка за умиране .Като цяло има само една не много гореща турбина да направим .Много по просто е и няма сложна и скъпа поддръжка .По малка забелижимост .И решава най големите проблеми при големи височини .Ама карой да върви .Реактив та реактив .
22
12
 
3
 
! Отговори
Flat Earth преди 5 години
Космосът не съществува! Вакуум може да има само в затворена система. Ако космосът съществуваше земната атмосфера щеше да е изсмукана от вакуума на космоса!
21
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
А руснаците отдавна одеколонизираха космоса с одеколон тройной.
20
3
 
3
 
! Отговори
запознат преди 5 години
Купол, не космос!
19
3
 
1
 
! Отговори
Уууу! преди 5 години
до 28 VКой ще ни разреши да произвеждаме самолети?Я се замисли!Чехите викаш,ама те поне кола правят от 100 години.Все едно да ни разрешат по твоята логика да си произвеждаме атомни реактори и да ги продаваме на изток.Пълни глупости пишеш.
18
4
 
2
 
! Отговори
V преди 5 години
Все пак това е крачка в правилната посока;) Важно е да се експериментира и работата да не спира.Ще се намерят и по умни хора които да променят цялата идея .Без друт не става.Както наще ,,националисти,,.Без да работим по наш реактив ,да поддържаме реактивна авиация като купуваме чужди много проблемни машини.Чехите работят и скоро ще си имат техен изтребител.А ние само усвояваме държавна пара. Да направят първо тренировачен модел и после с наученото и съвременни технологии ще си направим итребител
17
3
 
1
 
! Отговори
V преди 5 години
Като стартират ускорителите ,налягането почва да намалява ,но огромната температура на двигателите може да го възстанови .Проблема е че трябва материал който да вкарва температурата дълбоко в сърцевината на ускорителя .Има вече такъв материал но не се прилага мноого бавно се произвежда заради производствени проблеми.Ако се приложи друг ,заради големи термични разширения не е подходящ за многократна употреба .А нали това е идеята .Да си използва многократно
16
2
 
0
 
! Отговори
V преди 5 години
В космическите технологии има предимно конструктивни проблеми.Технологии има ,но не се прилагат ,а се работи по вече съществуващи конструктивни решения.Тези решения не са за многократна употреба.Например Мъск .Как три ускорителя с огромни претоварвания и при гъста въздушна среда звукови вибрации и при старта и при завръщането?Трябва друга машина !!! С четири ускорителя .При отказ на единия има начин да се корегират нещата .Проблема е че налягането пада и огромната температура трябва да го повиши
15
2
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Земята до ***,Земята до ***, изпий си антипсихотичните хапчетаи ризата с дълъг ръкав си сложи
14
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
"Докъде стигна колонизирането на Космоса?"Е как докъде? Вече го колонизирахме, заселихме Марс с 2 милиарда души, заселихме юпитеровата луна "Европа" и продължаваме напред до следващите Оскари.
13
1
 
5
 
! Отговори
бял преди 5 години
Пращайте *** да колонизират Марс.