Кметът на София Йорданка Фандъкова обяви, че е поискала от общинските съветници да внесат предложения за промени, за да бъде облекчена процедурата за паркиране в центъра на столицата.
Столичният градоначалник посочи във връзка с готвените протести за промените в паркирането, че е готова да чуе всички възражения на гражданите.
От 1 септември влизат нови правила за паркиране, съгласно които 1 час паркиране в идеалния център ще струва 2 лева, а в широкия център остава цената от 1 лев.
"По отношение на плащанията - никой не обича да плаща. Въпросът е искаме ли да облекчим центъра от вредните газове, шума и безразборното паркиране на автомобили", запита Фандъкова.
Тя посочи, че другият вариант и алтернативата е да няма "синя зона" и всеки да паркира където си
иска, "но това няма да облекчи нито живеещите, нито пътуващите към центъра".
Тя припомни, че цените са определени от Наредба и това дали цената ще е една или друга – може да се дискутира.
"Важно е да се обединим около целта да бъдем част от европейската практика", посочи столичният кмет.
Фандъкова припомни, че специално е поискала отлагане на промените за паркиране в столичния център преди година, за да може да се открият подземните буферни паркинги и да се пусне вторият лъч на метрото.
Целта е да има алтернатива за повечето хора, които да могат да оставят автомобилите си извън платената зона, за да си свършат работата в центъра, коментира столичният градоначалник.
Dnes.bg припомня, че столичани излизат на протест заради винетките за платено паркиране в центъра на града. Те ще блокират възлови кръстовища заради изискването да си закупят винетен стикер.
Сборният пункт е тази вечер в 17 часа пред паметника на Патриарх Евтимий. Организатори на протеста са гражданската инициатива "Стожер" и Facebook инициативата "Не на данък паркинг".
Фандъкова коментира проблема с паркирането докато инспектира строителството на кръстовището на две нива при телевизионната кула, което по думите й трябва да бъде готово до края на ноември.
"За мен е най-важно да пуснем движението в максимално кратки срокове", посочи тя.
Заместник-кметът по транспорта Любомир Христов посочи, че с пускането на кръстовището на две нива при телевизионната кула с около пет пъти ще се намали времето за преминаване на автомобилите през него.
По думите му "сега замерванията показвали, че на кръстовището престоят на автомобилите е между осем и десет минути в пиковите часове, а след изграждането на съоръжението ще се преминава до две минути".
"Изграждането на кръстовището ще има положителен ефект за екологията и за качеството на въздуха, както и за нивата на шум в този район", коментира Христов.

Банките в България са сред отличниците в ESG отчитането
Парламентът окончателно забрани необоснования ръст на цените
Либералите отхвърлиха номинацията на Еуджен Томак за премиер на Румъния
Търговският дефицит на България расте с над 30% на годишна база към април
Собственикът на Sports Direct иска да доизкупи Hugo Boss за 2 млрд. евро
Инициативата „Ден на акции“ на БФБ привлече 26 инвестиционни посредника и банки
Силни бури в САЩ: Масови спирания на тока и хаос по летищата в Чикаго
Обедна емисия
Задържаха мъж, завързал и влачил с колата си куче в Кнежа
6-годишно дете е с опасност за живота след падане от втори етаж в село Петърч
Над 2000 училища вече имат STEM центрове
Песков: Санкциите не пречат на руските банки
Спъва Барса! Моуриньо води световна звезда в Реал Мадрид
Без игра: Серина Уилямс отпадна заради партньорка
Кристиан Ериксен предупредил, че може отново да колабира
Любо Пенев за битката с рака: Това е война, но аз ще я спечеля!
Национал на България подписва с Левски
Неочакван обрат с Брахими: Разкриха колко дълго е договорът му с ЦСКА
Сицилиански сладки Rame di Napoli
6 билки и подправки, които са много богати на витамин C
6 зодии с много късмет до края на юни
300 ученици ще гледат на живо тенис събитието на годината благодарение на Postbank и РУО – София-град
10 лесни и вкусни рецепти за футболни мезета
Лято в маникюра (+Снимки)
Черно море с първо лятно попълнение
Събират дарения за пострадалото от наводненията сливенско село Тича във Варна
Поредна тежка катастрофа на "кръстовището на смъртта" във Варна (СНИМКИ)
Изложба показва уникални архивни експонати за историята на Варна като курортен град
1034 евро е средният осигурителен доход за април
120-годишнина отбелязва Историческият музей във Варна с безплатен вход
Вулкан в Антарктида изхвърля злато всеки ден
Фосили на 5 млн. години: Откриха най-голямото китово гробище в Индийския океан
НАСА представи лунни модули за ключовата мисия „Артемида III“
Климатичните промени застрашават милиони домове в Лондон, Есекс и Кент
Ледникът на Страшния съд се топи все по-бързо
Откриха ген, устойчив на антибиотици, в Средиземно море