След 1000 години цар Самуил пак "видя" ослепените си воини

Одобряван или не паметникът на българския владетел вече е факт
Обновена: 8 юни 2015 19:18 | 8 юни 2015 15:30, Камелия Цветанова
212

Снимка: БТА

На фона на спора дали мястото му е до базиликата "Св. София", храм-паметника "Св. Александър Невски" и монумента "Ослепените Самуилови воини" на проф. Любомир Далчев, или не. Дали очите му да светят в тъмното или не, паметникът на цар Самуил вече е факт.

Още по темата

Монументът беше открит официално от президента Росен Плевнелиев и осветен от патриарх Неофит, а стотици българи почетоха паметта на владетеля на колене. Председателят на парламента Цецка Цачева и премиерът Бойко Борисов не уважиха церемонията. Там обаче имаше представител на кабинета – вицепремиерът и вътрешен министър Румяна Бъчварова.

Въпреки недоволството на гражданската инициатива за опазване на културно-историческото наследство, на отриването на паметника днес протестъри нямаше.

Дали не успяха да се организират или се отказаха от намерението си да изразят несъгласието си с поставянето на монумента точно но това място, така и не стана ясно, но в край сметка на откриването имаше само хора, които категорично показаха подкрепата си за отдаваното на почит на цар Самуил.

Държавният глава обаче не спести критики и упрекна, че "все още се откриват паметници на един управник, който щеше да подари България като 16-та република" на СССР, така се надява монументът на цар Самуил да не ни разедини като нация.

"Като президент ще се радвам националните паметници на велики български владетели да се множат, длъжници сме на младите за това", каза президентът.

Той призна, че имаме паметници на съветската армия, но не и на основателя на българската държава.

Плевнелиев призова и за връщането на костите на цар Самуил в България, което според него ще бъде и акт на историческо помирение между два народа - българският и гръцкият, които са воювали години наред в миналото.

"Българската държавност не бива да се успокои докато тленните останки на Самуил не намерят вечен покой в родината и то точно тук в базиликата "Света София", в която той се е черкувал", каза още държавният глава.

По този начин той защити и служебния кабинет за избора му на мястото за паметника. Основната причина на Близнашки да се спре на това място са исторически сведения, според които бащата на цар Самуил – Никола, е бил комит на област Средец.

"Сякаш символично срещу паметника на Самуил има уникална скулптура на самуиловите воини, а зад паметника е "Света София", вековният духовен символ на столицата, едно напоено с история място, което е тясно свързано със съдбата на цар Самуил", обясни президентът.

Според него цар Самуил и неговите воини са показали как се води битка за България до последен дъх, а делото му е повече от актуално и днес, когато отстояваме каузата на демократичната българска държавност и европейско бъдеще.

Плевнелиев специално благодари на посланика на Македония, който също присъства на церемонията по откриването на паметника.

"Надяваме се с нашите братя в Македония скоро заедно да отбелязваме делото на цар Самуил", добави той.

Паметникът на българския владетел е висок 4 м, а постаментът е 2.20 м. Инициативата за издигането му е по повод 1000-годишнината от смъртта на цар Самуил, като идеята беше подкрепена от Столичната община през есента на миналата година.

След провеждането на конкурс, в който се включиха 21 проекта, журито избра проекта на скулптура Александър Хайтов и проектантите Росен Гурков и Мария Гуркова.

В неделя обаче се разбра, че зам.-кметът на София по културата Тодор Чобанов не е съгласен с решението на автора - очите на цар Самуил да светят на тъмно, затова и даде заявка, че най-вероятно те ще бъдат сменени.

От НСО пък се чудеха днес какво да правят с дрона, изпратен от Dnes.bg да снима откриването на паметника.

Причината е колкото прозаична, толкова и абсурдна – не знаели как да процедират с летящото устройство.

Служители по сигурността обясниха на нашия екип, че ако машинката излети, тя ще бъде заглушена от службите и така реално няма да може да има безжична връзка, за да осъществи снимането.

Пък и не се знаело как ще реагират снайперистите, които пазели властта, можели да преценят и да стрелят по дрона, тъй като все още няма законови разпоредби как да се действа... с дрон.

В крайна сметка обаче дронът излетя, след като гардовете на НСО разхлабиха пропускателния режим. Какво снима той - ще видим по-късно днес.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


212
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
6
17
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Абе трябваше да му сложат и един монетник, като пуснеш 2 евро и главата да се върти. Идиотщината щеше да е пълна.
5
5
 
40
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Роската ако не вкара във всяка своя реч "европейско бъдеще" и "европейски ценности" няма да спи спокойно.
4
22
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
в тъмно вижда - котка не е..... леле боже кой туй нещо?
3
15
 
4
 
! Отговори
www преди 8 години
До Анонимен 1Извинявай, но откъде го знаеш това? Тогава патоанатомични експертизи правени ли са и ако да, то кой е лекарят, дето е подписал протокола за причината за смъртта?
2
2
 
49
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Нищо друго не ни остава,освен да наведем глава в знак на почит,към този велик български цар!Амин!
1
11
 
24
 
! Отговори
Пъзел преди 8 години
По новите евроценности и уклон към глобализация, на паметника трябва да е изобразен човек с фес на главата, нежна мека китка и прегърнал знамето на ес. Всичко друго е кремълска пропаганда и зов за независимост!