Сезонът на мартениците: Търговските вериги убиват сергиите

Подготовката за търговията почва още от септември
Обновена: 26 фев 2018 09:16 | 26 фев 2018 09:15,
35
Сезонът на мартениците: Търговските вериги убиват сергиите
Снимка: Visualhunt/Velislav Krastanov

По 100 лева на ден средно изкарват продавачите на мартеници в София, разказват търговци. Те се оплакаха, че продажбата върви все по-трудно през последните няколко години, след като масово в търговските вериги вече се продават мартеници.

"На всяка каса има разнообразие от китайска стока, не са толкова красиви като ръчно изработените - изплетени и нагласени от нас, но пък са по-евтини", разказва Илияна Спасова. Тя от години е в този бизнес и познава тънкостите му.

Приготовленията започват още през есента с купуването на червени и бели памучни и копринени конци и аксесоари - мъниста, надписи, фигурки, зодии. Най-евтино излиза да се вземат от стоковите борси, но ги има и по специализираните магазини в центъра на София.   

"Вечер след работа нижа и сглобявам, а майстор на изработката на Пижо и Пенда е съпругът ми. И така постепенно ден след пълним кашоните с мартеници. Освен ръчно изработените продавам и готови, които купувам по 20 стотинки от стокова борса, но аз ги давам например по левче", споделя пред "Монитор" Мария Георгиева.

Изкарването на разрешително за продажбата става месец по-рано. Заявленията се подават в районните кметства. Във всяко от тях има предварително изготвена схема на местата, определени за търговия с мартеници. Продавачите си избират къде искат за застанат и в заявлението си посочват точното място и квадрати – един, два, или повече, които искат да заемат. Разрешителното става готово след седмица. Тогава се плаща и таксата.

"В различните райони тя е различна – в центъра на София е най-висока. От опит знам, че един месец за продажба е много време и затова аз лично давам заявка за седмица, но всеки колкото дни прецени", обясни Георгиева. Тя твърди, че в кварталите "Слатина" и "Подуяне" е изкарвала повече пари, отколкото на бул. "Витоша". Най-силните дни за продажба са последния ден на февруари и на 1 март, но няколко дни по-рано търговците трябва вече да са заели позиция, за да ги видят хората и да знаят къде могат да купуват. Има немалко случаи, когато търговци на мартеници вземат по няколко места дори в различни райони и си наемат продавачи.

Над 2000 търговци на мартеници продават стоката си из София. Тази година продавачите могат да изложат артикулите си в продължение на месец от 9 февруари до 9 март.

Най-предпочитаните места за продажба и тази година са около спирките, подлезите на метрото, пазарите и училищата. Районните администрации отговарят за реда и разрешителните за опъване на сергии. Всяко се издава индивидуално за 3, 7, 10 или повече дни. Цените на квадратен метър варират в районите от 1,25 лв. до 4,50 лв. на ден. От "Московска" 33 са определи хората с ТЕЛК да заплащат 50% от цената. Най-скъпо е в централните райони "Възраждане", "Средец", "Оборище" и "Лозенец". Районните кметове там са дали съгласието си да бъдат разпънати общо 689 масички, като най-много са в "Оборище" - 198, а най-малко в "Лозенец" - 148. На някои места в София наема на ден на терена излиза колкото продажбата на една по-хубава мартеница.

Най-малка инвестиция в сергия е в "Кремиковци" - 1,25 лв. на кв.м, "Искър" - 1,40 лв. на кв.м, и "Нови Искър", където на квадрат излиза 1,90 лв. В най-големия столичен район "Люлин" са издадени 347 разрешителни за продажба. Цената на квадратен метър е 3,2 лв. на ден. За целия месец в "Люлин" се заплаща 96 лв. В "Надежда" и "Витоша" цената е същата, а издадените разрешителните са съответно 124 и 47. В "Подуяне" продавачите броят по 3,80 лв. на ден за квадратен метър, като там има около 250 желаещи да изложат стоката си.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


35
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
30
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До АнонименЕ, като на бензиностанцията не ти дават касова, ти защо не си я искаш? Защо не звъниш на посочения телефон в НАП? Слезни малко и се осъзнай, че без действие няма промяна!
29
0
 
1
 
! Отговори
Изгърбич Задвратян преди 6 години
До Овчият калпака за "наши" - малко коментиран факт е, че руснаците ни отпускат "заем" от 70 милиона златни франка за "да немаме проблеми с турция" и репарациите след войната. друг малко известен факт е, че по силата на мирния договор, руснаците получават армения и грузия, за същото немане на проблеми. и след като задунайская от тогава си плаща рекета на братята славяни, спокойно може да се каже, че наши са само гащите на задниците ни.
28
0
 
2
 
! Отговори
Изгърбич Задвратян преди 6 години
До Овчият калпакпо същество, тоя нонсенс дето требва да се явява некаква анти-теза на моето мнение, де факто го потвърждава. идеята е че цялата олелия, заедно с платените "поддържащи дискусия" е за да се напълни медийното пространство с поредната доза талаш и никой да не обърне внимание на факта, че националните интереси, при пълна липса на национална доктрина, за сложени на дръвника.
27
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
За всеки влак си има пътници. За най-близките си избирам мартениците за всеки поотделно, за колегите - от супера накуп. Ако някой мрънка, че не му върви "бизнеса" и иска монопол, най-добре да се осъзнае овреме и да започне да прави нещо смислено.
26
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Абе те , като заредиш на бензиностанция за 100 лева и не ти дават касова, ти за една мартеничка хаха Слези малко виж къде живееш
25
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
А какво стана с Христо Бисеров, а евро-демократчета?
24
7
 
2
 
! Отговори
Демократ преди 6 години
Нормално е при капитализма и пазарната икономика който има повече капитал и може да предложи по добра цена да завладее пазара. Пазарът е най-добрият регулатор. А сергиите трябва да бъдат адаптивни, да се адаптират, вместо да продават мартеници да отидат в банката, да вземат кредит с който да си купят елетроразрпеделителни дружества и да продават ток. Капитализмът с демокрация е най-съвършената система.
23
9
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Като си купите мартеница от сергията, касова бележка дават ли ви?
22
1
 
4
 
! Отговори
Овчият калпак преди 6 години
До Изгърбич ЗадвратянКогато някой има икономически интереси някъде, той има и повод да се намеси по всякакви начини (включително и с оръжие в ръка), за да защити тези интереси.Затова е най-разумно най-мощните обекти да са си наши. Не е нужно да се караме с когото и да било от Големите братя или приятели, нужно е само да си знаем интереса и да го защитаваме. Само тогава ще ни уважават!
21
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен-2 преди 6 години
До шматкаТи да не си братовчед на Серге(Й)...Пише се сергиИ...аман от неграмотници, които се правят на компетентни и пишат драсканици тук!
20
1
 
1
 
! Отговори
Относно №20 преди 6 години
И БАН пръдна нещо по въпроса.
19
6
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Езически символ.
18
3
 
4
 
! Отговори
Изгърбич Задвратян преди 6 години
некак си сички ревът за третополови мартеници, и почти несъзнателно пропускат факта, че проруски хорица сложиха ръка на електропреносната ни мрежа. следва леко претоварване, мрънкане за недостиг на мощности и под мустак "а ако бехме построили белене". през това време пак ще продаваме на турция и гърция, като при луканката, а вкс ще се грижат за световния мир за наша сметка
17
1
 
2
 
! Отговори
Изгърбич Задвратян преди 6 години
До Глобалистс 20 стотинки по малко от пижо, пенда и другаря ленин/сталин, и на половината на цената на пижо, пенда и жоро тарабата.
16
1
 
5
 
! Отговори
Глобалист преди 6 години
До Анонимен 13А "Пижо, Пенда и Дженда" по колко вървят?
15
1
 
15
 
! Отговори
Чуденка преди 6 години
Защо произведените в Китай мартеници са по-евтини от българските?След като у нас има безработица, защо никой не съумява да организира производството на някоя стока, традиционна за друга държава, но да организира нещата така, че да можем да продаваме там тази стока и нашата да е по-евтина от тяхната? Нали у нас работната ръка е евтина?Или е евтина работна ръка само онзи, който има образование и професия, а неграмотника не продава труда си евтино, защото му дават соц.помощи от нашите данъци?
14
10
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Защо няма да купя от сергия ли? Колко от парите, които давам, се декларират в НАП? Масово сергиджията е дребен тарикат, който иска да метне държавата не плащайки и стотинка данък. Има и честни и съвестни хора, разбира се, но са доста голяма рядкост.
13
3
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Пижо и Пенда - две за лев.
12
1
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Големите вериги като продават мартеници прецакват сергиите. За повечето потребитнели е по-лесно да вземат всичко на въднъж и да не търсят да пазаруват мартеници от някоя сергия като може от супермаркета.
11
2
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
от години си правим сами мартениците и не се интересувам нито от сергии, нито от търговски вериги. По този начин и децата се забавляват изключително много, а мисля, че по този начин се научава много повече за самата традиция