Частни имоти за 200 млн. лв. в Южния парк, ще се строи ли там?

Забраната за строителство падна
193
Частни имоти за 200 млн. лв. в Южния парк, ще се строи ли там?
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg

Забраната за строителство в Южния парк и други зелени площи в София падна в Конституционния съд. Така нареченият мораториум за строителство защитаваше парковете, в които има частни терени. Застрашен ли е Южния парк в София от застрояване?

Едно от знаковите места в Южния парк - хълмът със сцената и цилиндрите е собственост на Къци Вапцаров. Шоуменът го притежава, но всички го използват.

„Мога да си го оградя, но това ще е адски нелепо. Насред парка някакво оградено място, с ограда. Купих това, тъй като имах прекрасната идея да направя едно малко тв студио. След това имах интересни намерения да правя тука цирк“, разказва Вапцаров пред bTV.

Хълмът на Къци е изкуствено създаден с изкопаната пръст при строежа на НДК през 81 година. Той е един от около 100 частни имота в Южния парк, възстановени през 90-те години като бивши ниви от землището на село Драгалевци. Общината досега ги предпазва от застрояване с 15-годишен мораториум, забраняващ на собствениците да използват земите си.

Общо частните терени в парка са почти 200 декара.

„Годишно плащам около 5500 лева данък. От 2008 съм платил 60 000 лева само данъци за моя терен“, казва Павлин Найденов, който също в собственик на терен от 3 декара в Южния парк.

„Имаш нещо, плащаш данъци върху него и нямаш право да правиш нищо“, казва Къци Вапцаров.

През 14-те години на забраната за строителство общината е имала право да отчужди имотите, но не го е направила. И съдът е категоричен – собствениците не могат повече да бъдат спирани да се разпореждат с имотите си.

„След като тези срокове, които са били предвидени в законите за отчуждаване или иначе казано за придобиване на доста, доста по-ниска цена са изтекли, в момента ние сме изправени пред хипотезата, в която трябва да се дават пари.  И то не малко. Защото намираме на фона на 100 обекта в Южен  парк, една от най-атрактивните зони в столицата, естествено пазарните цени ще бъдат изключително високи“, казва кметът на район „Триадица“ Димитър Божилов.

„Сметките, които правихме, че имотите струват от порядъка на 200 милиона“, казва собственикът на терен Павлин Найденов.

Част от терените в парка вече се продават. Собственикът на един от тях обяснява, че парцелът от 1600 кв. м се намира в парка и е определен за атракциони, а общината не може да го отчуждава. Има право да се застроят 40 кв м. на един етаж, както и тавански помещения.

„Ние със съпругата ми живеем в кв, „Хладилника“, за съжаление, поради гъстотата на застрояване, там няма детски площадки и единствената възможност за нас  да извеждаме детето си е тук в този парк. На една площадка откъм площад „Хладилника“. Доколкото разбирам, тази площадка сега се оказа частна собственост“, казва местен жител. 

Частните парцели в Южния парк имат три категории. Зелени площи, в които не може да се строи, но могат да бъдат оградени. Спорт и атракции 1 и 2. Този статут дава възможност да строителство на спортни обекти, атракциони и обслужващи ги сгради.

„Инициативната част не може да бъде спряна вече. Всичко, което отговаря на параметрите по ОУП, ако се изготви проект, внася документите и вече никой не може да го спре. До ноември месец се позоваваха на мораториума, сега няма на какво, казва кметът на район „Триадица“.
 
„В момента от лек тръс ще трябва да се мине в галоп, защото това решение на КС премахна комфорта, че има още време за отчуждаване. Хората, които са с обекти там, вече правим срещи с тях и говорят от позицията на равни субекти, защото те казват: „Ние имаме собственост тук. Какво ще правим?“. Аз им предлагам в дух на консенсус да отложат по-крайни неща - заграждане и т.н“, допълва Божилов, но казва, че всичко е въпрос на добра воля.

Граждани от кварталите около Южния парк правят подписка, с която настояват Столичната община да вземе ясно и в срок решение за парка.

„Най-малко сме поискали от г-жа Фандъкова да организира едно обществено обсъждане, на което да кажат какво искат да правят“, казва инициаторът на подписката Веселина Гайдарджиева.

„Според мен общината трябва да вземе някакво разумно решение. Или да разреши някаква дейност, или да обезщети собствениците. Просто и ясно“, казва Къци Вапцаров

И съдбата на патиците в Южния парк зависи от собствеността, защото и езерата, в които живеят, са частна собственост.

Най-бързият вариант за решение на проблема е отчуждаване на терените, казват общинските съветници Лорита Радева от ГЕРБ и Николай Николов от БСП.

Сумата обаче е значителна за бюджета на София, в който са предвидени едва 8 милиона лева за отчуждаване и държавата трябва да се намеси, казва Николов.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


193
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
83
4
 
11
 
! Отговори
Mitaka преди 3 години
5000лв данък, който се води че струва милиони е нищо.Истинският данък трябва да е поне 50.000 или 500 000 ако искат да ги накарат да продават.Не мога да повярвам, че държавата и общината и всички се оставят да ни правят на ***.Приема се закон за вечна забрана на строеж във всички площи, които се водят зелени,- - частни ли не. Същото е с новите паркове, които са планирани в Дружба, Младост и т.н.Вдигат се данъците 10 до 100 пъти и се чака сами да ги продатата, ако не да си ги държат.
82
0
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
на Къцката веднага да му разрешат да си направи цирк
81
1
 
18
 
! Отговори
stiling преди 3 години
Проблемът идва от СДС и демократите с закона за реституция в "реални граници". За таква случай кото земя в изградени вече паркове трябваше собствениците да се компенсират с компенсаторни записи или други терени, както се направи с тези собственици на земи върху които бяха изградени панелните блокове. Тогава щеше да излезе в пъти по евтино за всички защото декър земя в София беше около 10хиляди долара. Но реститутския закон но СДС обслужи някой интереси. Сега за да запазите пакрка ще плащате яко!
80
0
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Вече виждам Кацамун как сади арпаджик из Южнио парк , а в съседния парцел Фандъка маа с тармъка....
79
0
 
8
 
! Отговори
stiling преди 3 години
Проблемът идва от СДС и демократите с закона за реституция в "реални граници". За таква случай кото земя в изградени вече паркове трябваше собствениците да се компенсират с компенсаторни записи или други терени, както се направи с тези собственици на земи върху които бяха изградени панелните блокове. Тогава щеше да излезе в пъти по евтино за всички защото декър земя в София беше около 10хиляди долара. Но реститутския закон но СДС обслужи някой интереси. Сега за да запазите пакрка ще плащате яко!
78
0
 
6
 
! Отговори
Do 87 преди 3 години
всяка държава има закон уреждащ правото на държавата да ползва имота ти в неин (обществен) интерес`
77
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Христо Христов - Именно - Държавата е от тези "по силните" които като си пожелаят нещо го взимат! Може и да е Общината или съседната Мутра - които могат просто да ти затворят достъпа до имота...
76
1
 
11
 
! Отговори
Джедай Мастър преди 3 години
Всъщност общината е наложила мораториум върху имотите с идеята, че ще ги изкупи и те ще продължат да бъде парк. Но както обикновено се действа андрешковски, имотите не се обезщетяват, а общината настройва гражданите срещу собствениците - какви са тия гадни собственици които са имали ниви и искат да унищожат парка. Проблемът е в общината и в управляващата червена (герберска) хунта. Ако терените бяха на Пеефски, щяхте да видите колко бързо щяха да се усвоят, като кокошарника на Марешки във Варна
75
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Историята на СофияШегуваш ли се? Даваш пример от времена със съвсем различен морал. Ако даря нещо в днешно време нали веднага ще го прилапат ненавистните властимащи, а детето ми никой няма да го погледне един ден?Спасяваме се поединично, Homo homini lupus и пр. - това е духът на съвремието.
74
0
 
5
 
! Отговори
До Христо Христов преди 3 години
Много правилно! Тя (ЧС) е 'неприкосновенна' - докато някой по силен от теб не си я пожелае!
73
0
 
7
 
! Отговори
! преди 3 години
Даа, освен проблеми СДС и котерията им не можаха да създадът нищо друго. Земята в реални граници... те върнаха България в 15 век.
72
0
 
10
 
! Отговори
Вуйчо Ваньо преди 3 години
Друг пример давам...Около 2004 2006та ходих с една софийска *** от Челопечене и хоп в тоя период се появиха фирми, дето изкупуваха нивите. Викам му на тъста Пламене не продавай бе, а оН нали е шоп та вика то не е в регулация кво да го правя ти ли ЧЕ копаш. И челопеченци доволно продадоха нивите, купиха си коли, оправиха си къщите, а след година две нивите влязоха в регулация и построиха сервизи,складове, JUMBO...Пламен си къса косите да те бях послушал сега щях да съм милионер.
71
12
 
3
 
! Отговори
Джедай Мастър преди 3 години
Не разбирам каква е тази ярост срещу собствениците. Да, били са ниви преди 75 години, но на първо място червените крадци не са имали право да ги вземат. Следващите 60 г. червените крадци нищо не са платили на собствениците за ползването на нивите, но видиш ли не било справедливо да им вземат ниви, а да им върнат парцели. Освен това не е ясно дали тези ниви за толкова време нямаш пак да са в регулация, да са застроени или облагородени от собствениците им.
70
0
 
11
 
! Отговори
ikar преди 3 години
До Вуйчо ВаньоАма вие не знаете ли, че демята се върти? Баба ми е имала ниви от баща си в равнината до реката, а сега изведнъж се покатериха на отсрещния баир, след обжалването се преместиха малко по-надолу, но не на истинските си места, защото там от поземлената комисия бяха уредили свои хора.
69
0
 
12
 
! Отговори
nekoj преди 3 години
А дали някоя Калинке си е направила труда да види дали едновремешните собственици не са били компенсирани и реално нямат право на претенции?Омаше случаи с бившата министерка - Надежда Неинска - за имот в центъра , до банята късето се оказа че е било получено обезщетение навремето, ама тя пак си го върна!
68
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Историята на СофияПодобен си имаме и в Пловдив - Кудоглу, с тази разлика, че оставихме дарените сгради да се самосрутят и направихме хотел, паркинг и жилищни сгради на тяхно място, тъй като се оказаха по неведоми пътища частна собственост
67
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Ама ако им ги откупуват на цената на нива, нека са по цени от преди 9 септември. Да включат инфлация и обезценката на парите...
66
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Да си носи последицата кметицата. Плащам месечни данъци над 2000лв.- ДОД и удръжки. Данък сгради ми е хиляди левове годишно- имам няколко имота в София. За 15 години СО не намери пари да отчужди 200 декара? Това са не повече от 100 милиона лева по пазарни цени. Евала! Факт е, че масово *** взима заплата в плик и после лае защо нямало пари, но в случая парите са от данък сгради и други приходи.
65
0
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Е то остана и в южния парк да наплескат блокове и града съвсем ще заприлича на гето. Някаква далавера има тука - 15 години да не ги обезщетят.
64
2
 
6
 
! Отговори
Nema takava dyrjava преди 3 години
Mi ky do dupka metyr betoniran da ne ostane