Селото на милионерите – Брезница, икономическото чудо в Пиринско!

Безработни няма, младите завършват и се връщат, за да работят
104
Селото на милионерите – Брезница, икономическото чудо в Пиринско!
Снимка: Facebook

Допреди 10 години село Брезница, което е най-голямото в Гоцеделчевска община, се споменаваше само когато се говореше за тютюн и изкупна кампания. Държавата и политиците тук присъстваха само по избори, а хората се чудеха как да оцеляват.

Днес село Брезница, в устата на всички, се спряга като икономическото чудо на Пиринско. И има защо - профилът на селището изумява.

Статистиката казва следното: 3300 души население, безработица няма, напротив внася се работна ръка от други места, на територията му работят 20 собствени предприятия или цехове, имат училище от първи до 12 клас, детска градина, която сега се разширява, защото има недостиг на места за децата, на година се правят по 20 сватби, имат собствена ритуална зала, имат стадион и футболен отбор на собствена издръжка, три аптеки, над 30 магазина и още толкова кафенета, два хотела.

Това е и единственото село в Пиринско, което си има и вилна зона, която прилича на швейцарски пейзаж с кокетни красиви къщи.

Кметът на селото Иса Сакали разказа пред "Труд" каква е тайната на това икономическо чудо.

"За нас формулата е ясна - труд и образование. Преди години хората основно разчитаха на тютюна, но след като всичко замря, държавата изостави тютюнопроизводителите, почнахме да търсим алтернатива", каза той.

Първи младите мъже поели риска да правят бизнес в родното си село. Без кредити, със собствени средства, събрани във фамилиите, започнали да отварят шивашки цехове. Печалбите реинвестирали и така се разраснали.

Сега има 22 цеха, всички са в сектор лека промишленост. Най-малкото цехче има 50 души работници, а най-големите – по 250 души.

Над 1000 души са заети в предприятията, като има недостиг на работна ръка и тя се внася от околните населени места.

Работодателите са осигурили бусчета, с които ги извозват. Има и доста занаятчийски работилници в селото, автосервизи, дюкяни, предлагащи всякакви услуги. Работещите не взимат минимални заплати, а доста по-високи.

Работодателите имат и социална политика. Всяка година осигуряват на работниците безплатни екскурзии до Турция или други съседни държави, за празниците се дават премии, продукти. В Брезница бързо се прославили като добри шивачи и поръчките от чужбина потекли. Две предприятия дори шият военни и полицейски униформи за Германия. Шие се трикотаж за цял свят. Всяка седмица идват гърци, македонци и други бизнесмени, които сключват договори.

Така през годините тук се е формирала и заможна класа, в селото има пет-шест милионери.

И така след като хората се замогнали, започнали да строят и да обновяват домовете си. 860 къщи има в селото, някои направо бутали старите и започнали да си правят нови, по-модерни и красиви, другите се санират. Близо 10 строителни бригади в момента работят в селото по поръчка на местните. 

Невероятно, но факт, миналата година дори цяло лято работеха бригади от Северна България, над 70% от фасадите на къщите са вече сменени и са модерни, при това тук хората санират със собствени средства, а не с правителствени, които се отпускат само за градовете, разказва кметът Иса Сакали.

Така се пръкнали и магазини, модни, хранителни, автомагазини, всякакви, та бройката им вече е над 30. Младите се отказали да стягат куфарите за чужбина и си останали в родната Брезница, защото има работа, има и добър стандарт на живот. Тук само мързеливият е безработен, но това са единици.

Селото се слави с работливите си хора. На повечето денят им започва от доста ранна утрин и свършва до залез слънце. И децата са научени на труд и че срамна работа няма. Образованието е издигнато в култ от години насам.

Над 50% от дипломантите записват висше образование. И голяма част от тях се връщат тук, но въпреки това в момента селото изпитва остър недостиг за инженерни кадри, счетоводители, учители. В момента имат пет млади хора, които ги чакат да завършат медицина, двама технически университет и едва чакат да се завърнат.

За разлика от други селища тук има над 400 ученика, а детската градина е пренаселена. Тя е строена за 180 деца, но са повече и сега се разширява, строи се нова пристройка с перспектива за прием на поне още 100 деца.

В селото има изградени и три детски площадки, модерни като в градовете. Последната е скоро направена, дарение от местен бизнесмен, другите са по проекти. А сега се планира и четвърта, защото имаме остра нужда, казва кметът. В Брезница сега се прави и медицински център, ще се закупи и линейка. Иначе аптеки имат, както и стоматологична практика.

Освен това селото много се гордее, че има и собствен футболен отбор - ФК "Пирин Брезница", който почти винаги е първи в подгрупата на лигата си. Един от местните бизнесмени е спонсор. Имат си и стадион, но много им се иска и държавата да им помогне, както на други населени места, та стадионът да стане по-модерен, да имат и спортна площадка.

Спечелили проект за обновление на площада, точно с 200 хиляди лева построили красив център, с фонтан, трибуна, пейки и улично осветление.

По проект за трансгранично сътрудничество спечелили и 2 млн. лева за асфалтирането на пътя от 5 километра до вилната зона и сега там буквално се намира раят на Брезница.

В полите на Пирин, местните са вдигнали красиви вилни постройки, с басейни, някои дори имат мини футболно игрище.

Селото напредва и се развива с всяка година, но това се оказва нож с две остриета за кандидатстването по проекти. Заради това, че са голямо село и нямат безработица, отпадат от програмите за селските райони.

"Парадоксално, но това са фактите, вместо да ни подкрепят, отказват ни проекти", казва Иса Сакали.

Общината има бюджет от 150 хиляди, 50 хиляди са заплатите, 40 хиляди са ток и вода на селото, 30 хиляди лева отиват за аварии, ремонти, поддръжка, инвестира се всяка стотинка, помагат и хората от местния бизнес.

В Брезница уважават и вярата, има само 100 християни, останалите са мюсюлмани, ходят задължително в джамията.

На площада от една страна е джамията, а от другата – църквата, която обаче я подържат мюсюлманите.

Верски дрязги липсват и за политика не искат дори да говорят, защото нямат време и си гледат работата.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


104
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
52
6
 
24
 
! Отговори
До долния преди 5 години
Стига си повтарял едно и също. Не виждаш ли че всеки ден занимават за Германия на свинятата черноработници от Брезница. Селото опустява, кмета изобщо не е в час
51
18
 
29
 
! Отговори
Турчина преди 5 години
Затова, че кмета се казва Иса Сакали гледам повечето коментиращи се чудят какви отрицателни неща да измислят! Ако се казваше Иван или Драган щяха да възхваляват българското трудолюбие минимум с 200 коментара!
50
8
 
5
 
! Отговори
Брезничанин преди 5 години
До АнонименСега разгледах какво показва гугъл и наистина не е никак представително за селото. Има доста стари сгради точно на тези улици и, ако е важно, това са изключително християнски къщи.
49
5
 
17
 
! Отговори
Още един брезничанин преди 5 години
Твърденията ви за стари къщи са наистина смешни! Само с виждане става. Аз съм убеден, че едно средностатичстическо семейство в Брезница има поне 15 хиляди в банката. Вижте какви чеизи се дават по сватбите. И още, не е вярно, че всички ходят на джамия- това си е измислено отвсякъде. Ходят възрастните хора. ТРУД, ТРУД И ТРУД. Това описва Брезница най-добре. Този труд, обаче, си има и цена- хората си съсипват задравето и се състаряват много бързо - това също трябва да се знае!
48
7
 
26
 
! Отговори
Още един брезничанин преди 5 години
Изключително е твърдението, базирано на гугъл мапс, че хората в селото живеят бедно. Вярно, инфраструктурата не е добра, но трябва да влезе човек в една къща ( за които моите приятели извън селото казват, че са хотели, а не къщи) и тогава да си вади заключения. Проблемът в Брезница са ниските заплати на шивачките, затова има много милионери. Почива се само неделя, а заплатата е максимум 600 лева- това в Сибия ООД - един от най-добрите работодатели. Прецакват и хората с осигуровки! Да се знае!
47
4
 
23
 
! Отговори
Още един брезничанин преди 5 години
До всички коментиращи. Важно е да се знае, че работата в Брезница не свършва в 17.00. След работа, всички отиват да си гледат градините, много хора имат и допълнителен бизнес със земеделска продукция. Храна не се купува много, защото всичко се произвежда и всичко е много вкусно. Когато се отваряха тези цехове, обикновено мъжете работеха в горското стопанство, а жените с децата гледаха по няколко декара тютюн. Ставаш в 4 и отиваш да береш по нивите. Лятото минаваше в тежка работа.
46
9
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Като всяко друго село: двуетажни къщи от времето на мракобесния соц. и нито една построена в светлата демокрация. Който не вярва - да иде да види!...
45
8
 
12
 
! Отговори
Гоце преди 5 години
До GogoНе просто сигурно....повярвай ми, знам го лично .....Турция и Саудитска Арабия наливат пари от много години в този район.
44
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
"за политика не искат дори да говорят, защото нямат време и си гледат работата."Така пчелички така, ке бачите и ще храните политиците. И нито думичка да коментирате.Тези теми не са за вашия акъл.
43
1
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
В това село са Български мусюлмани,чието майчен език е български.
42
1
 
2
 
! Отговори
To6 преди 5 години
с Е Л О .....
41
6
 
15
 
! Отговори
Gogo преди 5 години
Вярно е че с труд много се постига, но това тука си е *** платената статия. Парите със сигурност идват от Турция .
40
1
 
42
 
! Отговори
Брезничанин преди 5 години
50 % от статията е лъжа. Това е интервю на кмета, който е подкрепен от ДПС, а медията "Труд" е на Пеевски. Кмета си прави безплатен пиар. Но този кмет беше от ГЕРБ. Опашата лъжа е че в чужбина ходят малко хора. В Брезница няма къща от която да няма човек в Германия или Англия. както е опашата лъжа и положението на стотиците шивачки.
39
11
 
10
 
! Отговори
Митьо преди 5 години
Тцтц, човек четейки коментарите може да си даде сметка защо сме на това дередже и защо това село е изключение, вместо правило. ДПС-то било, горите са изсекли, Турция и Ердоган видиш ли там си инвестират парите, само за рептилите и илюминатите не срещнах, но има време, статията още е "прясна". Болен мозък до болен мозък. Да са живи и здрави хората и съм изключително радостен, че не обръщат внимание на политикаи конспиратори-драскачи.
38
2
 
10
 
! Отговори
popa ot razgrad преди 5 години
това на снимката като образец за нещо хубаво ли е сложено...абсолютна глупост от архитектурна гледна точка...
37
3
 
9
 
! Отговори
ля ля преди 5 години
ей зависливи хора ей.... сите коментатори дето седят и "работят"! хората се трудят гледат и се развиват!!! защо - ми на пук на всичко което е в БГ! много алчност завист и мързел в България колкото и да ми е мъчно ...... но факт! само не разбрах защо не се учите от грешките си хора!ама то като ги гледам как само се оплаквате и ходите "да гласувате" - печелят шепа хора на наш гръб които ни управляват сега и то това демонстрират те - такова поведение - грандоманщина и простота! жалко и успех!
36
7
 
17
 
! Отговори
Браво!!! преди 5 години
Най-важна е частната инициатива! Работа има много в цяла България, но важното е да има умни и предприемчиви хора. Другите, които ги мързи, нека си мрънкат, но да не се оплакват. Нека се образоват, това е най-важното за напредъка!!! Нека измислят и разработят някакъв бизнес, на базата на натрупаните си знания и умения. В цял свят е така и никой не чака на държавата, освен държавната администрация. Работодателите и бизнесмените винаги са от частният сектор.
35
13
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
ТАКИВА РАБОТИ СТАВАТ САМО ТАМ, КЪДЕТО НЕ УПРАВЛЯВА ГЕРБ.
34
5
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Шивачите да взимат да взимат колко да взимат? 600 лв средно, което за село ако гледаш градина и животни и не плащаш наем горе долу бива...
33
8
 
51
 
! Отговори
Иван преди 5 години
Турски инвестиции, окрадени пари от ДПС, това е Брезница. Коментиращите тук знаят за какво иде реч.