Двоен стандарт: Детските храни у нас - по-скъпи от Холандия и Австрия

А качеството? Вместо повече витамини - консерванти
15 апр 2019 11:25, Петя Славова
84
Двоен стандарт: Детските храни у нас - по-скъпи от Холандия и Австрия
Снимка: Pixabay

Детските пюрета, които се предлагат в България са по-скъпи от редица европейски държави. Най-евтино се продават храните за най-малките в Италия. Следват странита Холандия и Австрия.  У нас цените са с до 35% по-високи в сравнение с най-евтините в Европейския съюз (ЕС), съобщава "Монитор".

Захранващите храни, произвеждани в Германия, се продават с най-голяма надценка – у нас буркан с пюре от моркови се продава за 2,55 лева за разфасовка от 125 грама, докато в Италия и Холандия на цена около 1,80 лева.

По-големият проблем се оказва не по-високите цени у нас, а  разликите в съдържанието на предлаганите хранителни продукти, и то не само детски.

Проучванията отчитат, че най-големи разлики има в шоколада, като в Източна Европа той е с 30% по-малко. И ако за Русия е оправдано да се предлага десерт с по-ниско съдържание на какао, защото е извън Европейския съюз и се влияе от местното законодателство, то в рамките на Съюза би трябвало потребителите да са равни. На етикетите на известна марка шоколад, славеща се с алпийското мляко, ясно се вижда, че потребителите от Австрия, Италия и Холандия консумират сладкото с минимум 30 на сто какао, докато ние и руснаците се храним с какаова маса.

Още по темата

Прави впечатление също, че различното съдържание не води до по-ниски цени у нас - едва с няколко стотинки по-малко, за разлика от развитите Холандия, Италия и Австрия. Разлика има и в напитките - тези в Западна Европа са със захар, а в Източна - с фруктозо-глюкозен сироп.

"Доказано е, че той е десет пъти по-вреден и води до появата на заболявания като диабет. Разлика има и при детските храни - една и съща марка пюрета е с много повече витамини в Западна Европа, у нас са с консерванти. Проблем има и той е свързан със здравето на европейските граждани", коментира евродепутатът Емил Радев.

Съдържанието на плодовете в напитките, които консумираме, също се различава.

Проблем има при почти всички стоки - не само хранителни, но и стоки за дома, почистващи препарати, козметика и др. Интересното е, че допреди няколко години Европейската комисия категорично отричаше въобще да има двоен стандарт при храните и напитките, а производителите се оправдаваха с различните вкусови предпочитания на населението в различните страни.

На последното пленарно заседание на Европейския парламент (ЕП) за този мандат предстои депутатите да гласуват в пленарна зала споразумението за засилено и по-добро прилагане на законодателството за защита на потребителите, което се занимава и с проблема с двойните стандарти на продуктите. "В този смисъл за нас в Европейския парламент и за мен лично е изключителна победа фактът, че ЕК най-накрая призна, че наистина съществува двоен стандарт между продаваните стоки в различните части на Европа", коментира още Радев.

Страните от Вишеградската четворка (Полша, Унгария, Чехия и Словакия) бяха първите, които повдигнаха темата и те бяха последвани от България и Румъния, но тук не става дума само за гражданите на Източна Европа, а за хората в цяла Европа, коментира проблема омбудсманът на Република България Мая Манолова.

На въпрос дали страната ни и другите източно-европейски държави, които също повдигат въпроса, имат достатъчно разбиране и подкрепа в Брюксел, Манолова, припомни, че е било необходимо доста време да убедим институциите на национално и европейско ниво, но и в крайна сметка успяхме и получихме подкрепа.

"Промените в европейското законодателство бяха обявени от София и сега, година по-късно, ще бъдат гласувани. Факт е, че когато една кампания бъде подкрепена от колкото се може повече посоки - дали от държави или институции, или и от двете, когато една кауза е справедлива и цели да защити гражданите, нещата се случват", каза още омбудсманът.

Манолова припомни още, че ръководената от нея институция е започнала кампанията срещу двойните стандарти при храните в ЕС преди 3 години. Това стана, след като бяхме сезирани от майки, че детските храни са с различно качество в различните европейски страни. "Бяхме първите, които ясно и категорично заявихме позиция и ни трябваше доста време, за да убедим и останалите институции. Първо, че такъв проблем съществува, и второ, че той може да бъде решен. Те бяха изключително скептични и дори имаше проучвания, които "доказваха", че двоен стандарт при храните няма".

Новите разпоредби, които ни касаят пряко, уточняват, че предлагането на пазара на продукт, претендиращ, че е еднакъв със същия продукт в други държави членки, когато в действителност тези стоки значително се различават по съставки или характеристики, ще представлява заблуждаваща търговска практика. В този смисъл ще бъде и наказуемо от закона и търговците повече няма да могат да заблуждават потребителите.

На практика това ще означава, че ако стока от една марка в Австрия или Германия например се различава от същата стока на същата марка в България или Румъния, и тези разлики не се дължат на изисквания на националното законодателство, то съответният продукт не може да бъде продаван като идентичен. Търговците ще бъдат задължени да предоставят и ясна информация за всеки един продукт, както и за неговото съдържание и съставки, така че потребителите да бъдат добре информирани.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


84
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
76
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Добър день !!!
75
2
 
9
 
! Отговори
Бай Иван преди 5 години
За сметка на това в пъти по-некачествени, до това доведоха евроценностите ви и крякането, че времето е ваше, на ви сега , хранете децата си с отрова ;) !!!
74
2
 
1
 
! Отговори
alooooo преди 5 години
zasto n kazvate ce vsicko e po skipo samo dckite hrani li be az jiveea ot 3 godini v chujbina kato se pribera u bilgariya ne mi se hodi do magazina kakvo eftino ima osven kafeto zasto ne sravnyavate hranite v cujbina i v bg i zaplatite napraveta takava novina ayde da vi vidim
73
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Гледайте и срока на годност на детските храни Намирал съм просрочени
72
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
ПАК ЛИ ЗАПАДЯЦИТЕ СА НИ ВИНОВНИ?
71
2
 
16
 
! Отговори
гошко преди 5 години
А някой може ли да обясни защо когато от холандска банка изпращам 100 евро до българска банка в Холандия не ми взимат такса изпращане на превод. Когато същите 100 евро ги изпращам в обратната посока между същите банки и сметки, българската банка ми взима 30 евро такса изпращане на чуждестранен превод.Защо никаква институция в България не проучва този въпрос?Да не би натовареният с проуччването да си е купил балкон?Защо още в Бг има и такса "входящ превод", това е по абсурдно от "изходна виза"
70
8
 
0
 
! Отговори
? преди 5 години
аз за страна на име Холандия не съм чувал!
69
3
 
14
 
! Отговори
T преди 5 години
Това всичкото се прави от нашенци, а не от западняците. Производителите ги дават продуктите на една и съща цена, но нашите тарикати надуват яко цените и зареждат най-ниското качество, за да имат голям марж на печалбата, и да си накупят лимузини за отрицателно време.
68
2
 
14
 
! Отговори
T преди 5 години
Поръчах си три кутии кафе Х, произведено в Италия, от UK с доставка до София до входната ми врата за 29 лева и някакви стотинки. Предната седмица се опитах да поръчам същото кафе, но само ДВЕ кутии, от Варна с доставка до София, но не до входната ми врата, а трябваше да ходя до някакъв куриерски офис да си го взема. За това нашенско удоволствие ми искаха общо 38 лева. Каква е тази математика и логика?! Познайте дали от БГ си купувам нещо. Безобразна и нагла скъпотия, за да си купуват джипове.
67
2
 
12
 
! Отговори
Korean soup преди 5 години
Само направете експеримент и се опитайте да си купите нещо сладко без палмова мазнина. Ще останете изненадани. Дори в скъпата Милка си слагат без да се притесняват в уж детския Милкинис.
66
3
 
9
 
! Отговори
да преди 5 години
Съд, забрана за продажба, задължение на чуждите вериги магазини да продават не-българските стоки със същото качество както в страната на произход, задължение да се регистрират в България и да плащат тук данъци. Защо е нужно да им ставаме г...ц...и , пък и да плащаме за тази чест.
65
7
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Още едно доказателство за лицемерната Европа.Когато трябва нещо да направи или дадем , трябва да е както трябва. Но ако те трябва нещо да направят за нас или дадат - забрави!
64
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
за некои хора само "апартаментите" са по ефтини в Бг....а народа къчета да го лаят ...всичко зависи от некъдърниците в парламента ... те само лобистки закончета приемат
63
3
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Българина е патрон бе няма да се излага да купува евтиното!
62
4
 
15
 
! Отговори
бананоберач преди 5 години
Защо не говорят, че тези продукти всичките са произведени в България, от български подизпълнители, които на своя глава си правят каквото си искат, защото тук няма кой да ги контролира...
61
3
 
22
 
! Отговори
Социолог преди 5 години
Много развита страна станахме не можен едно пюре да направим и купуваме от Германия където заплатите са 10 пъти по големи от наще
60
3
 
21
 
! Отговори
Пародия на държава преди 5 години
Абе важното е че дори детските храни и лекарства в Булгастана се отлагат с ДДС. Па се грижим за раждаемостта.
59
3
 
31
 
! Отговори
До 54 преди 5 години
До До 53Пич нищо не знаеш! Значи от да речем 2 години работя вв Германиа, преди това бях в Австрия! Ще ти разкажа за случка преди коледа точно! Та ще купвам на майма ми прахосмукачка викам айде д видя в саит може в БГ да са по евтини! Гледам и си харесах една 650лв! После обаче съпругата седна итя и гледа за същото само, че немски сайтове и какво мислиш същия модел същата марка но цената 189евро! Това е само последния ми сблъсък! За храни няма да говоря! За покупателна способност също!
58
4
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Нормално - България е второ качество страна и българите са второ качество хора.Не виждам нищо нередно.
57
6
 
18
 
! Отговори
Дядо Соци преди 5 години
До Хм 40 Ако държавата премахне 20% ДДС за детските храни и дрехи, търговците веднага вдигат цените с 20 %. И така зле и така зле. Тояга трябва , много голяма тояга.Да дойдат *** с тоягите.. Шегувам се , разбира се.