Двоен стандарт: Детските храни у нас - по-скъпи от Холандия и Австрия

А качеството? Вместо повече витамини - консерванти
15 апр 2019 11:25, Петя Славова
84
Двоен стандарт: Детските храни у нас - по-скъпи от Холандия и Австрия
Снимка: Pixabay

Детските пюрета, които се предлагат в България са по-скъпи от редица европейски държави. Най-евтино се продават храните за най-малките в Италия. Следват странита Холандия и Австрия.  У нас цените са с до 35% по-високи в сравнение с най-евтините в Европейския съюз (ЕС), съобщава "Монитор".

Захранващите храни, произвеждани в Германия, се продават с най-голяма надценка – у нас буркан с пюре от моркови се продава за 2,55 лева за разфасовка от 125 грама, докато в Италия и Холандия на цена около 1,80 лева.

По-големият проблем се оказва не по-високите цени у нас, а  разликите в съдържанието на предлаганите хранителни продукти, и то не само детски.

Проучванията отчитат, че най-големи разлики има в шоколада, като в Източна Европа той е с 30% по-малко. И ако за Русия е оправдано да се предлага десерт с по-ниско съдържание на какао, защото е извън Европейския съюз и се влияе от местното законодателство, то в рамките на Съюза би трябвало потребителите да са равни. На етикетите на известна марка шоколад, славеща се с алпийското мляко, ясно се вижда, че потребителите от Австрия, Италия и Холандия консумират сладкото с минимум 30 на сто какао, докато ние и руснаците се храним с какаова маса.

Още по темата

Прави впечатление също, че различното съдържание не води до по-ниски цени у нас - едва с няколко стотинки по-малко, за разлика от развитите Холандия, Италия и Австрия. Разлика има и в напитките - тези в Западна Европа са със захар, а в Източна - с фруктозо-глюкозен сироп.

"Доказано е, че той е десет пъти по-вреден и води до появата на заболявания като диабет. Разлика има и при детските храни - една и съща марка пюрета е с много повече витамини в Западна Европа, у нас са с консерванти. Проблем има и той е свързан със здравето на европейските граждани", коментира евродепутатът Емил Радев.

Съдържанието на плодовете в напитките, които консумираме, също се различава.

Проблем има при почти всички стоки - не само хранителни, но и стоки за дома, почистващи препарати, козметика и др. Интересното е, че допреди няколко години Европейската комисия категорично отричаше въобще да има двоен стандарт при храните и напитките, а производителите се оправдаваха с различните вкусови предпочитания на населението в различните страни.

На последното пленарно заседание на Европейския парламент (ЕП) за този мандат предстои депутатите да гласуват в пленарна зала споразумението за засилено и по-добро прилагане на законодателството за защита на потребителите, което се занимава и с проблема с двойните стандарти на продуктите. "В този смисъл за нас в Европейския парламент и за мен лично е изключителна победа фактът, че ЕК най-накрая призна, че наистина съществува двоен стандарт между продаваните стоки в различните части на Европа", коментира още Радев.

Страните от Вишеградската четворка (Полша, Унгария, Чехия и Словакия) бяха първите, които повдигнаха темата и те бяха последвани от България и Румъния, но тук не става дума само за гражданите на Източна Европа, а за хората в цяла Европа, коментира проблема омбудсманът на Република България Мая Манолова.

На въпрос дали страната ни и другите източно-европейски държави, които също повдигат въпроса, имат достатъчно разбиране и подкрепа в Брюксел, Манолова, припомни, че е било необходимо доста време да убедим институциите на национално и европейско ниво, но и в крайна сметка успяхме и получихме подкрепа.

"Промените в европейското законодателство бяха обявени от София и сега, година по-късно, ще бъдат гласувани. Факт е, че когато една кампания бъде подкрепена от колкото се може повече посоки - дали от държави или институции, или и от двете, когато една кауза е справедлива и цели да защити гражданите, нещата се случват", каза още омбудсманът.

Манолова припомни още, че ръководената от нея институция е започнала кампанията срещу двойните стандарти при храните в ЕС преди 3 години. Това стана, след като бяхме сезирани от майки, че детските храни са с различно качество в различните европейски страни. "Бяхме първите, които ясно и категорично заявихме позиция и ни трябваше доста време, за да убедим и останалите институции. Първо, че такъв проблем съществува, и второ, че той може да бъде решен. Те бяха изключително скептични и дори имаше проучвания, които "доказваха", че двоен стандарт при храните няма".

Новите разпоредби, които ни касаят пряко, уточняват, че предлагането на пазара на продукт, претендиращ, че е еднакъв със същия продукт в други държави членки, когато в действителност тези стоки значително се различават по съставки или характеристики, ще представлява заблуждаваща търговска практика. В този смисъл ще бъде и наказуемо от закона и търговците повече няма да могат да заблуждават потребителите.

На практика това ще означава, че ако стока от една марка в Австрия или Германия например се различава от същата стока на същата марка в България или Румъния, и тези разлики не се дължат на изисквания на националното законодателство, то съответният продукт не може да бъде продаван като идентичен. Търговците ще бъдат задължени да предоставят и ясна информация за всеки един продукт, както и за неговото съдържание и съставки, така че потребителите да бъдат добре информирани.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


84
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
56
5
 
7
 
! Отговори
Помня преди 5 години
Ми нормално. То и бебетата са ни по малко и за това храните са по скъпи.Пазарна икономика.Едно време на морете чужденците идваха да си напазаруват бебешки дрехи обувки без ***.
55
4
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
нещо да кажете относно заплатите ? ммм ?
54
4
 
36
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Хм е прав,виновна е държавата.В Германия ДДС върху храните 7%,а в България 20%.Въпросите трябва да се поставят пред политиците .
53
33
 
6
 
! Отговори
До 53 преди 5 години
Абсолютни глупости, в България цените на храните са по-евтини, в масовия случая в пъти по-евтини от тези в Западна Европа, въпроса е че такива кухи *** като теб, искат продукт произведен в Германия да е по-евтин тук и то в пъти, отколкото се продава в Германия - няма как да се случи това.
52
7
 
24
 
! Отговори
... преди 5 години
Значи нека го кажем така: Из цяла европа цените и на хранителните продукти и на 90% от стоките за бита за в ПЪТИ по-евтини отколкото тука в БГ! Така, че не са само детските храни по-скъпи!!!
51
9
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Относно фруктозо-глюкозения сироп, нещата са много изопачени, нито е по-вреден от бялата захар, има разлика във вкуса, но не толкова осезаем. Естествено че ако се тъпчета със сладкиши, подсладени напитки и т.н. има риск да развиете диабет в с напредване на възрастта.
50
9
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Анонимен 46Е, нямам как да се преведе тази глупост. :) Впрочем , на всеки шоколад на опаковката е написано съдържанието на какао -вероятно това са имали в предвид неграмотниците писали тази поръчкова статия. И в БГ любителите на "черния" шоколад могар да си купят такъв с 90% какао.
49
11
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Има си родни производители на детски пюрета, които са много по-евтини от немските и очевидно по-качествени, но понеже има кухи *** които като прочетат произведено в Германия и изпадат в амок, за това и се продават тук и то на двойни и тройни цени.
48
4
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До 42Тинпък какво го намрази тоя съюз?
47
12
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Евтини шоколадчета, детски пюретя, някакви "деликатеси"...Тези *** са по-евтино в Холандия, защото никой не ги купува. Ако някой иска шоколад, то си взима кутия с бонбони, а не лъжица захар, растителни масла и имитация на мляко за 2 Евро (или колкото струва евтиния "шоколад"). Подобни "блокчета" се ползват, когато някой готви нещо.Същото се отнася и за пюрвтята, но в по-голям сила, защото все пак се отнася за здравето и благополучието на децата.А хляба е 6-7 лв...
46
8
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
"Така се стимулира раждаемост и се бори демографския срив!"С любезното съдествие на западния производител.
45
4
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
"най-големи разлики има в шоколада, като в Източна Европа той е с 30% по-малко" - това някой може ли да го преведе?
44
5
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До noFreemanДа сме гонили руския стандарт ай няма нужда :)))
43
6
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До 41Ау ужас... Казаха нещо лошо за Русия Ко ша прайм ся
42
3
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Е на нас е виновен Сорос, на Австрия не знам кой.
41
3
 
5
 
! Отговори
noFreeman преди 5 години
и сайта се развива възходящо, като улавя вече всички гадо-сти казани за еВРОПА!!! Колкото и да триете, омразата към съюза се увеличава всеки един час!!!
40
7
 
9
 
! Отговори
noFreeman преди 5 години
хахаха егати и статията... в която е вмъкнато, че за Русия може да се внасят такива шоколади... смешници, идете вижте с колко руския шоколад превъзхожда сите *** боламача (да не казвам с какво пълни вътре)... ще има да я гоните по стандарти Русия-та с възходящо темпо!
39
2
 
13
 
! Отговори
Хм преди 5 години
До Пича Прав си! В много страни в ЕС ,няма ДДС на детските дрехи ,на учебниците. В някои младежите под 25 години влизат в музеите безплатно. Хората правят възможното за да имат повече деца в страните си. Тук увеличаваме данъците... Гледам частните фондове за втора пенсия искат повишение от 5% сега ,да станат 10% върху заплатите...
38
9
 
2
 
! Отговори
Джонатан Асов преди 5 години
По всичко личи, че европейците не знаят, че тук живее най-умнокрасивото племе на света което е дало толкова много на човечеството. Българите имаме толкова много заслуги към тази Европа, че не само трябва да ни хранят безплатно ами и на ръце да ни носят докато има и един жив българин.
37
2
 
2
 
! Отговори
Хм преди 5 години
До Bad Company ДДС в Италия е 10% ,наполовина на нашия. Но вероятно имат други данъци ,които увеличават цените.