Плаж, море, а доктор чужди туристи "дере": Рецептата - по 50 евро

В лекарския кабинет по курортите тарифите често са тайна
103
Плаж, море, а доктор чужди туристи "дере": Рецептата - по 50 евро
Снимка: архив, БулФото

Чужди туристи са принудени да дадат по 50 евро, само за да получат рецепта за лекарство. Толкова е тарифата на докторите в Слънчев бряг за първичен преглед, според проверка на "Монитор".

Рецепта без преглед обаче не се издава. Така чужденците са притиснати до стената и ако искат да си купят лекарство от аптека, олекват с 50 евро за минута при доктора.

Ако обаче пациентът трябва да се консултира със специалист, то за втория преглед се плащат още 50-60 евро, а някъде второто мнение струва и по 80 евро.

В най-големия черноморски курорт Слънчев бряг има няколко супермодерни поликлиники. Те са оборудвани с последна дума на техниката, но цените на медицинските услуги са доста солени. Таксите за преглед и манипулации не са обявени. За ценоразпис с тарифи на изследвания пък изобщо и дума не може да става.

Щом някой попита колко ще му струва прегледът с ехограф например, служителките на регистратурите уклончиво избягват отговора, като приканват първо да се мине на преглед, а после лекарят ще прецени.

По-благосклонни се оказват в поликлиниките, щом чуят чужда реч. Цени на услуги обаче отново старателно се избягват в разговора. Сметката с внушителна сума идва едва след края на всички прегледи и изследвания. Всъщност информация за цените на докторите дават единствено ужилени пациенти. Чужденци се жалват, че за ехографски преглед поликлиниките в Слънчев бряг им вземали по 45 евро, рентгенова снимка пък струва 40 евро, а скенерът е поне 120 евро.

Ако на туриста от чужбина се наложи да вика частна линейка, тогава таксата е 50 евро и то само в границите на курорта. Кръвните изследвания, скенерът и други подобни услуги се плащат допълнително. Сестринските манипулации - също. Поставяне на една инжекция например струва 10 евро, лекарството се плаща отделно, твърдят служители на туроператорските фирми.

За гипсиране на крак или ръка пък ортопедът взема поне 100 евро. Цените на оперативните интервенции също се пазят в тайна и често се договарят на място, но винаги в четирицифрени суми и задължително в евро. Една обикновена рана, която се нуждае от два-три шева и превръзка излиза на летовника от странство минимум 150 евро, и то при условие че не е викал линейка. Оправданието на лекарите е, че чуждите летовници практически не плащат нито стотинка за прегледи и лечение, защото всички си имали здравни застраховки. Сметката изпращали директно на застрахователните компании, които поемали всичко.

"Дори често се случва да ни откажат плащане на лечение, което сме провели, или да го платят частично", твърдят медиците от най-големия ни морски курорт.

Българските туристи също са подложени на невиждан рекет. Цените за тях са доста по-ниски от тези за западняците, но непосилни за родните стандарти. Цената на първичен преглед при доктор за българи в Слънчев бряг тръгва от 40 лв., а меренето на кръвно е десет лева. За ехографско изследване се плаща по 30 лева.

Туристите могат да разчитат на безплатна медицинска помощ единствено в спешните центрове в Бургас и Варна. Там обаче приемат само ако случаят наистина е спешен и застрашава живота. Ако пипнеш паравирус, причиняващ т. нар. летен грип на морето, единствената алтернатива е да се бръкнеш с една-две стотачки, и то само да ти назначат лечение. Ако лечението изисква инжекции и системи, тогава сметката за настинката набъбва поне до петстотин лв. Всъщност цифрите в тайните ценоразписи на докторите по морето са почти еднакви, но за чужденците са в евро, а за българите в лева. Такова е неписаното правило, което се прилага от години.

Близо 170 медици работят в Центъра за спешна медицинска помощ- Бургас. В това число влизат лекари, медицински сестри и фелдшери. Центърът в Бургас има общо 14 филиала - два в Бургас и по един в останалите 12 общини, разположени на територията на Бургаска област. Всички те обслужват население от над 413 000 души, но през туристическия сезон пребиваващите в региона са над 1 млн. души.

Линейките в Бургаско и по Южното Черноморие не достигат, особено през лятото, когато стотици хиляди туристи умножават броя на населението и пациентите. Колко обаче са наличните коли от Центъра за спешна помощ в Бургас отказаха да съобщят. По неофициални данни в целия морски регион на юг работят общо 17 линейки, пет от които са в Бургас.

Обществена тайна е, че повечето спешни коли са в окаяно състояние, а има и такива, които са извадени тотално извън строя. В Многопрофилната болница в Бургас разполагат общо с четири други, но те не обслужват спешни случаи, а се използват само за пациенти на болницата, които трябва да бъдат транспортирани до друго лечебно заведение.

Тридесет медицински пункта бяха отворени на плажовете във Варна и курортите Св. св Константин и Елена и Златни пясъци. При необходимост екипите в тях ще оказват спешна помощ на туристите, коментира д-р Иван Иванов, шеф на Диагностично-консултативен център „Света Клементина“, която години наред осигурява безплатното медицинско обслужване на плажната ивица.

За здравето на почиващите ще се грижат общо 12 лекари - специалисти, 45 сестри, 8 шофьори и 3 линейки. До края на септември те ще дежурят всеки ден от 8 до 18 часа на охраняемите плажове. Пунктовете са оборудвани с всички необходими консумативи, апаратура и медикаменти. Още на 15 май е започнала работата в двата курорта, а от началото на юни са отворени всички пунктове по морето.

Лекарите и тази година са предимно млади хора на средна възраст около 35 години
, каза още д-р Иванов. Всички кадри са от Варна, като само двама специалисти рехабилитатори са от страната – двама от София и един от Русе. Те идват всяко лято и се включват в екипите ни. Заплащането е по-високо от това на останалите им колеги, но е оправдано, предвид отговорността и ангажиментите им, коментира още шефът на „Света Клементина“.

В същото време по курортите масово закриват медицински кабинети, тъй като туристите това лято са твърде малко, а разходите по поддръжката на материалната база са високи и не са по джоба на всеки.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


103
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
68
1
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Така е в САЩ. 100 долара за преглед и още 200 долара за лекарства в аптеката. Без рецепта няма лекарства. Сега лобистите искат да ни пробутат мракобесна застрахователна система на здравеопазване. Да им дадем 5 милиарда лева на частните застрахователи, а след това да чакаме на тяхната милост да ни лекуват и да плащат на болниците. Мутрите да държат парите за здравеопазване и да вземат от тях колото искат.
67
1
 
19
 
! Отговори
ЛОШО преди 4 години
Ако сте Здравноосигурени в България не ходете на Почивка в България .Ще ви одерат като катерици . Ако недай Боже ви се наложи . В Турция ,Гърция ,Сърбия , Румъния и всички Държави признават БГ Осигуровката - само в България не се признава .
66
10
 
11
 
! Отговори
Калеко Алеко преди 4 години
Този доктор и него да го одерат жив и да провисят кожата му пред офиса на Здравната каса ... !!!
65
5
 
9
 
! Отговори
k преди 4 години
Типично по нашенски:на *** пак докторите са му виновни,а Касата,дето му събира паричките и му обещава"всичко безплатно"е света вода ненапита.Клиниките в курортите имат договори с нормални застрахователи,които плащат нормални цени за медицински услуги.НЗОК просто не може да си позволи да сключи договор с тази изпълнители,щото се опитва да лови с трици маймуни.В такива ситуации се вижда точно кой колко/и от кого/е осигурен,и кой е лъган,че уж го осигуряват...
64
4
 
19
 
! Отговори
WTF???? преди 4 години
А те какво искат? Да им изпише доктора лекарства без преглед???Що за глупави статии пишете, бе хора????
63
3
 
25
 
! Отговори
:) преди 4 години
Ходил съм за подобно нещо в чужбина и това са таксите - Гърция - преглед на дете + рецепта - 40 евро, Италия - 80. Не говорим за скъпи курорти, а за малки курортни селца. А и "горките чужденци" са свикнали с тези цени. Нищо не е безплатно на този свят. Който не го е разбрал е загубеняк.
62
2
 
25
 
! Отговори
опетков преди 4 години
Изброените тук такси ми се струват съвсем умерени за високия западен стандарт. А и никъде не ти дават рецепта без преглед. Като изключим някои спешни случаи би трябвало всеки турист да си идва с лекарствата, които са му необходими за седмицата на престоя.
61
0
 
6
 
! Отговори
до темелка преди 4 години
Зависи! Има хистологични изследвания (пази Боже) които няма как да излязат на другия ден. А 25 дена наистина са много, освен ако не е правена имунохистохимия допълнително и пак е много. За такова забавяне се завежда дело!
60
1
 
13
 
! Отговори
темелка преди 4 години
...дойдат въобще, а като дойдат - грубост и викане. Парите - по мои справки, не са кой знае колко повече от тук, като включвам всичко, което ти искат под масата. здравноосигурен си и пак си плащаш 3000-4000 лв. за операцията.
59
2
 
17
 
! Отговори
темелка преди 4 години
Към Турция ме подгониха следните обстоятелства - резултатите от хистологията излязоха на 25-ия ден, а в Турция - на следващия ден. Тук възможността за операция /при добър хирург/ беше за след около месец, там - на четвъртия ден. Тук - оперираните пият антибиотици /много/ след операцията - там - нещо за температура и за болка /на цена около 3 бълг. лв./ и никакви антибиотици, работили са с кибернож. Сестри и санитарки - достатъчно е едно копче да натиснеш и идват и помагат - тук искат пари за да
58
2
 
8
 
! Отговори
деди Ташунко преди 4 години
Tipisch bulgarisch! Типично българско, запазена марка. Запазена марка е и полувярната информация в тази "публикация.
57
3
 
8
 
! Отговори
!?! преди 4 години
В тоя сайт умрял само глупости чета.
56
0
 
13
 
! Отговори
В Гърция преди 4 години
преглед от лекар и рецепта са 10 евро в курорта. А в аптеката лекарствата са по-евтини отколкото в БГ защото нямат ДДС. Мита за евтинията на Българското черноморие бавно гасне.
55
0
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Всеки турист от ЕС идва застрахован.Правото е такова и за българи в чужбина! Пълно е по морето с частни фирми, които търсят пияни или закъсали *** или незнаещи, за да ги скубят! Това няма нищо общо със здравеопазването!
54
3
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
щом си плащам не искам да ми вземат здравни оситгуровки-така всеки месец ще си спестявам по 150 лв -за 12 мес =1800 лв за 10 г-18000 лв ехе ще си купя даже ново тяло
53
2
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Статията не е коректна,защото не се казва ясно,че в курорта бродят частни фирми и при тях услугите струват толкова! Те нямат подписан договор със здравната каса! Нашите не са открили топлата вода с тези номера,така е в курортите по света! В Европейския съюз съответната държава си застрахова гражданите и при нужда от лечение в друга страна си има процедура на плащане без да вадят хората пари от джоба! Не лъжете!!
52
4
 
12
 
! Отговори
Един от народа преди 4 години
Нормален човек не почива в Бг-то.
51
3
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Балканска простотия...
50
1
 
4
 
! Отговори
men преди 4 години
че им плащаме и специализации в харвард ако искат.
49
1
 
9
 
! Отговори
men преди 4 години
да взимат колкото искат. повечето лекари за жалост са в играта за келепиреца и далаверката. взимат от пациенти, лъжат касите, взимат и от фармацевтичните компании. здравеопазването е бизнес и на пациентите се гледа като на ходещи касички. зъболекарите са същите. нищо против това, но да си плащат сами обучението тогава и да почват кариерата си като в америка с по 600 0000 долара заeм. най добре ще е да ги дължат на държавата, прилична лихвичка, ще финансира и болниците ни. ако немат парички или не искат заем, да подписват договор 30% от всичките им доходи на държавата. че им плащаме и специализ