Плащаме двойно за домашни лютеници, ракии и мезета по интернет

Купешата храна - по-евтина, но хората залагат на натуралното
9 яну 2020 07:00, Петя Славова
71
Плащаме двойно за домашни лютеници, ракии и мезета по интернет
Снимка: архив, Булфото

Минаваме на домашна лютеница и всякаква друга зимнина, купена по обяви в Интернет, съобщава "Монитор". Според фермера Танчо Колев, председател на Националното сдружение на млеко и месопроизводителите, по този начин хората търсят начин да осигурят на трапезата си хранителни продукти, приготвени по традиционни рецепти и без консерванти и всякакви други добавки.

В момента сайтовете за обяви в мрежата са пълни с всякакви оферти за продажба на домашни консерви. Най-търсена си остава лютеницата, твърдят запознати. Във Facebook има обяви за по 4 лв. за бурканче от 314 грама.

Купешката в големите търговски вериги може да се намери за около 2 пъти по-ниска цена, но хората са готови да платят повече, само и само да хапнат натурална храна. В нета, сред обявите за популярния продукт, има и за лютеница с ябълки/карамел и лук, като тя се предлага на същата цена и в същата разфасовка.

Срещат се и обяви за продукти, по-евтини, отколкото аналозите им в магазина. Такъв е примерът с домашното вино, което се оферира по 4 лв. за литър. Подобна цена в бакалията трудно вече може да се намери дори за питието в пластмасови бутилки, което познавачите биха купили само в краен случай и твърдят, че има малко общо с истинското вино.

Още по темата

Мезетата за виното пък, като например магарешката пастърма в социалните мрежи се предлага по около 27 лв. за кило. Купешката алтернатива - телешката пастърма се може да се купи в търговските вериги малко по-евтино - за по 23 лв./кг. Конският суджук пък се оферира по 6,20 лв./бройката, без да се уточнява какъв е грамажът. Подобна е и цената в повечето от най-големите супермаркети.

От другите месни продукти, впечатление прави и офертата за кайзер пастърма за 43 лв./кг, прясната домашна сланина обаче върви само по петарка. Суровият телешки судужук се оферира в мрежата по десетарка килото, а в във веригите цената е над 2 пъти по-висока.

За мераклиите сами да си приготвят колбаси от месо в мрежата в нета се предлагат и черва за пълнене. Една от обявите е за свински с дължина 90 м. Към тях има обяснение, че с тях могат да се направят 55-60 кг месни продукти и исканата цена е 26 кинта. За телешките офертата е за три пъти по-малка дължина и се оферират за 16 лв., като те могат да поберат 30-35 кила пълнеж. Овчите черва се предлагат най-евтино - 60 м само за 10 лв., като те са предвидени, според обявата за 10-12 кг пълнеж. Телешкото месо без кост се предлага в мрежата по 11 лв. за кило, а домашните пилета се продават по десетина лева килото. Теглото на готовите за готвене пернати варира от 1600 до 2300 грама, се пояснява в обявата.

За домашно овче сирене в тенекия, съдържаща 8 бучки по килограм, продавачите искат 75 лв. или под десетарка за килограм. Домашното козе сирене (халуми) за скара се предлага по 20 кинта килото.

В мрежата има немалко оферти и за туршии. За голям буркан от кило и 700 грама царска туршия се искат 5 лв, а за буркан от 800 грама с кисели краставички се предлага в нега за по 3,50 лв. Маринованите камби с добавка от мед вървят по около 6 кинта.

При компотите има по-голямо разнообразие от обяви. Компот от дренки, използван за спасяване при разстройство, в буркан от 0,750 л се продава за 6-7 лв. Компот от арония може да бъде купен през нета за 2 лв., но в разфасовка от 0,210 л. Сиропът от бъз върви по 10 лв./л.

През нета можем да си купим и вишновка, срещу 23 лв. за литър. Сладкото от зелени орехчета пък се предлага срещу петарка за буркан от 314 грама, а от динени кори, домашно киви или моркови с левче по-евтино за същото количество.

Според нормативната уредба, касаеща продажбите на храни у нас, всички интернет търговци трябва да развиват дейността си само в обект, който е проверен и регистриран по реда на закона, за да се установява строг контрол върху продуктите. От Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), поясниха неофициално, че това е нерегламентирана търговия.

Когато от санитарното ведомство забележат потенциални нарушения в интернет се алармира полицията и тя разследва случая, и като се установи нарушение, се налага глоба.

Относно рисковете за безопасността на храната, продавана през интернет от частни лица, Танчо Колев, председател на Националното сдружение на млеко и месопроизводителите, предложи контролните органи да влязат в ролята на клиент под прикритие, да си поръчат такава храна през мрежата и да я изследват. „От 2007 г. призоваваме да се създаде нормативна уредба за легална продажба на традиционните продукти, произвеждани от фермерите, както това е в цяла Европа. В Гърция на всеки пазар може да се купи от сергията домашно сирене и други традиционни продукти“, обясни той. На въпрос дали фермерските пазари не са мястото за реализацията на продукцията на по-малките стопани, Колев припомни, че на тях по закон може да се продава само част от произведеното. „За тях обаче не е утвърдено с наредба да се продават основно традиционни храни като домашния суджук, който е само от месо, например“, добави фермерът. Според него хората продават направената от тях зимнина, за да могат да изкарат някой лев и да оцелеят. По думите му, на тези продавачи поне са известни телефоните.

Кулинарите и хората, които искат да опитат различно птиче месо могат да си купят домашно отглеждана токачка. Цената за килограм е 37 лева. Птиците все пак са сравнително дребни и леки, така че за тази сума вероятно ще получите две токачка. Фермите за еко храни предлагат и пъдпъдъци на цена 25 лева за килограм, като две птици са приблизително половин килограм. Месото и на двете птици има вкус на дивечово, въпреки отглеждането във ферма. Който иска да си хапне домашна кокошка ще трябва да се бръкне с 12 лева за килограм, като птиците обикновено са около 2 килограма.

Яйцата от "щастливи" кокошки също държат доста висока цена, като например 70 ст. на бройка. Пъдпъдъчите са по-евтини, могат да се намерят и за 15 ст. От производители, които предлагат стоката си директно в социалните мрежи.

Допреди няколко години в магазините у нас почти не се предлагаше месо за различни стекове. Това, което можеше да се купи беше обикновено телешко, често от доста пораснали телета. Десетина ферми предлагат онлайн телешко за ribeye steak срещу 29,90 лв/кг., за beef silverside за 25 лв/кг, както и за rump steak на цена от 23 лв/кг. Телешкият суров суджук обаче удря рекорд с 30 лева за половин килограм.

В сайтовете за чиста фермерска храна се предлага и натурално свинско за малко над 15 лв/кг. Двукилограмов заек пък струва също почти 30 лв/кг, тоест 15-17 лева за килограм. Между другото и килограм кайма 60/40 – телешко и свинско струва 20 лв. Ако е направена на кюфтета, готови за печене на скара – с 2 лева отгоре.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


71
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
57
0
 
2
 
! Отговори
До ТКЗС преди 4 години
"...и то ако са в настроение да ви почерпят с нещо истинско, което си пазят за тях. Никога няма да ви го продадат по градовете...."Да,така е -много по-добро от това по магазините Но дори и то не е напълно БИО и истинско.Защото за да е такова има десетки още незипълними за хората по селата и вилите изисквания.С каква например БИО храна за домашните им животни -царевица,трици и т.н.без торове и нитрати/ и откъде закупена си хранят домашнте пилета,кокошки,кози ,прасенца ?
56
1
 
8
 
! Отговори
Да допълня... преди 4 години
Като прочета БИО и ЕВРО и веднага бягам далече.
55
6
 
6
 
! Отговори
HeinrichHimmler преди 4 години
Спокойно, ГЕРБ скоро ще облагат с данъци и домашната лютеница и всякакви продукти , произведени в домашни условия.. нали трябва да пълнят бюджета за сметка на нас, и после да се хвалят в увеличението на БВП.. и да купуват после стари самолети с тях! МУТРИ !
54
0
 
10
 
! Отговори
Богомил преди 4 години
Когато чуя за "биохрани", "супер храни" или пък за домашни фермерски храни бягам от лъжата като дявол от тамян. Веднъж по Нова ТВ се опитаха да правят реклама на биохраните. Един производител донесе вода от десет дерета, за да докаже защо един килограм трябва да струва 65 лв. Когато в прякото предаване показаха резултатите от лабораторните изследвания се оказа, че няма никаква разлика от магазинното месо, а биосалатата имаше 2 пъти по-вече нитрати от пазарската?! Ти да видиш! Резил. Лъжци.Крадци
53
2
 
13
 
! Отговори
Данчо от Елин Пелин преди 4 години
Правете си лютеница,суджуци и др.домашни храни.Чисто,лесно и вкусно...
52
0
 
8
 
! Отговори
Б.М. Борисов преди 4 години
Ееее, айде де, сега и вие, домашни суджуци и луканки, домашно месо...не се прави така! Как ще обясним на нашите евроатлантически господари защо не купуваме масово храната си от големите вериги?!? В кауфланд например има супер свинско, внос от Полша, дълбоко замразено агнешно на 5-6 години от Австралия и Нова Зеландия и телешко на 10 години от резервите на Аржентина! Кауфланд - хубаво и еФтино!
51
6
 
5
 
! Отговори
Ветеринар преди 4 години
До Анонимен 51 Ами пий непроверено домашно мляко. Я туберкулоза , я мастит , я дръндорки в млякото при овцете и после през тензух и те така. Въпрос на време е .После да не кажеш че не си знаял.
50
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
32 е с феноменално изказване.
49
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Спокойно сънародници. Скоро в София в централни хали ще е фермерски пазар и ще има всичко. Така поне ще има контрол кой какво продава.
48
1
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
това да сравняваш 2 продукта само по обем и цена може да го прави някой не образован човек.Лютеница в метро, 2 на цената на 1, евтина, прочетох да видя от какво е - че то домат вътре няма - тиква и картофено нишесте. Ай мерси на евтиното им.
47
1
 
12
 
! Отговори
селянин преди 4 години
я от магазино купувам само леб сол олио и шикерварим си по 7-800 кила ракика 2-3 тона винце печем си ягнета и прасенца
46
0
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
събота в Пирот също има такъв пазар ... бабите продават домашно сирене, кашкавал, месо ... и ракия има, ама нея са се научили да я овкусяват, та там някой познавач трябва. И айвара им важи, дори този в магазина. За цените не говорим. Само митничарите да не те преджобат всичко е ОК.
45
1
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
тая година и с козунаците беше така, масово по разни пекарни оферти за козунаци с яйца и тн ... като ги опиташ една и съща ***, само дето са малко по-жълти. По сметки на познат от сладкарския бизнес изкарахме, че един истински козунак ще дойде мин 10 лева, и 15 лева ще дам, само и само да усетиш истински вкус, на конци, както си трябва.
44
2
 
24
 
! Отговори
Веселин преди 4 години
Във всеки по-голям европейски град има фермерски пазари с домашни храни, само в *** Бг държавата забранява, за да могат фирмите на власта да продават *** си.Евросъюза докога ще си затваря очите?
43
2
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
мляко, кашкавал, месо ... всичко от доверени хора си доставям. Това в магазина няма нищо общо, ако захапеш домат със затворени очи, не можеш да познаеш картоф ли е, ябълка ли е. Кога млякото от магазина ще ти направи каймак? Никога. Единствено кисело мляко съм отвикнал да ям, не мога, много ми е кисело, но за айрян става. А за местата да не говорим, дори най-обикновен шпеков салам от магазина има вкус на ... нищо. Докато "от село" всичко точно, с черен пипер, както си трябва.
42
15
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Абе не е ли със сертификат не ми го хвали. Само в супермаркети пазарувам, всичко домашно е опасно, после като ви хване салмонелоза или хепатит пак държавата ще ви е виновна.
41
1
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Агенция по храните освен да рекетират и тормозят бизнеса друго не съм чул да правят
40
3
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Не искат тези българи да се откъснат от корените си и това е. Няма да станете "цивилизовани", значи трябва да изчезнете!Така мислят кукловодите, а вие се опитвайте с пасивна съпротива да ги победите...
39
0
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
В заводите вече, поне на качествените марки всичко с ръкавици се пипа и има контрол...Ох, човече, добре, че вярваш. Човек вярва, докато не е работил на определено място. Аз работя в ресторанта на един доста скъп хотел в Германия. Готвачките, чисти германки, никога не си мият ръцете. Влизат с мръсни ръце, бършат си носа и хващат храната. Оставят своята храна директно на плота с мръсните прибори, от които са яли всички. Дори не знаят какъв е смисълът на хигиената, съвсем честно говоря.
38
0
 
10
 
! Отговори
за каймата преди 4 години
може, на 10 кг мляно месо едно кило вода и си 6, така се правят ***, дири и в кварталните месарници