Онлайн обучение: Родители се лишават от хляб, за да пестят за ваучери

Над хиляда ученици във Врачанска област извън системата
3 дек 2020 10:50, Ния Христова
159
Онлайн обучение: Родители се лишават от хляб, за да пестят за ваучери
Снимка: Pixabay
Семейство се лишава и не си купува хляб, за да спести за телефонни ваучери, с които да осигурят онлайн обучението на две деца. В област Враца достъп до онлайн обучение имат 91% от учениците, сочат официалните данни. От над 16 500 ученици, малко над хиляда нямат възможност за учене онлайн. Какво коства обаче този тип обучение на родителите в бедния Северозапад и значи ли бедността липса на желание за учене? 
 
Венцислава има три деца. Малкото с нетърпение чакало да тръгне на детска градина, но така и не се случило заради коронавируса. Двете по-големи момчета в семейството пък са добри ученици, но онлайн обучението им е много трудно по независещи от тях и родителите им причини.
 
"И двамата учат на телефон, който не е в много добро състояние. Счупен е. Обаче го използваме временно, защото той не е и наш, честно казано. Той е на моя приятелка. Тя ми го е отстъпила, за да могат те двамата да учат. Днес се налага Ники да учи на телефона. Утре се налага Преслав да учи на телефона", сподели майка им Венцислава пред Нова ТВ.
 
По-малкият син страда повече, защото по-големият винаги има повече задачи. Сутрин трябва да е в часовете, а следобед на занималня.
 
"Цял ден се налага той да е пред телефона или таблета. В случая пред нашия телефон, който имаме. А пък Преслав, госпожата ми се обажда и ми казва: „Вени, това и това Преслав трябва да напише или да научи, и на следващия ден предоставяме домашното. Редуват се, за да може да не губят материала. А пък когато нямам възможност да взема ваучер, госпожите, класните и другите учители по другите предмети ни се обаждат и ни дават информация за какво трябва да се учи", разказва още Венцислава.
 
Ваучерите обикновено се изчерпват за 1 ден, а най-евтиният от тях струва 10 лева. Момчетата разбират това и също търсят варианти.
 
"Звънкам на госпожата и тя ми казва домашното, каквото трябва да пиша", каза 11-годишният Ники.
 
"Много е тежко! Аз се старая те да имат облекло - най-важното. Да, има хора, които живеят в лукс. Ние не живеем в лукс, но важното е, че имат ток, имат вода, имат най-важното – храната", добави Венцислава.
 
Венцислава месечно получава 440 лева детски надбавки за трите си деца. Те трябва да й стигнат за храната, облеклото, сметките. Таткото не успял да си намери работа и затова си направил малко стадо от 10 овце. Отглеждат и други животни и птици, за да се прехранват. Хляб не са си купували отдавна. По-евтино им е да го омесят вкъщи и да го опекат в печката на дърва. По този начин спестяват за повече ваучери за чуждия телефон, за да могат да учат децата. Истинският интернет за тях е само далечна мечта.
 
"На този етап аз не мога да си го позволя. Първото е, защото той често ходи на София. Той е с епилепсия и се налага да пие 2 вида лекарства. Аз там трябва да си плащам. Нямам възможност. И се налага да вкарвам често ваучери заради тях, за да могат да учат. Искам децата ми да учат! Не искам да са неграмотни. Искам утре като излязат от този дом, да бъдат образовани, да имат възпитание и хората да кажат "Ето, на Вени децата са свършили училище", както аз съм свършила", споделя майката.
 
Тя иска да спести на момчетата си трудностите, които бедността поставяла и пред нея, докато е учела във Враца. Венцислава е трябвало да върви пеша близо 10 километра, за да ходи от квартирата до училище, защото парите не стигали и за тролей.
 
"Аз съм завършила 12-ти клас с мъка. Налагало се е от болницата „Райна княгиня” да ходя пеша до ученическия комплекс много пъти. Не веднъж или 2 пъти. И то в сняг, много пъти в сняг, много пъти в дъжд се е налагало. Аз не искам моите деца да са така", каза Венцислава.
 
Обещала си е да им помага да учат, дори когато това изглежда невъзможно. Всеки от тях има своето предпочитание към предметите. Ники е по-артистичният. Играе в местния самодеен състав и даже има грамота. Иска да се занимава с литература. Преслав пък харесва повече точните науки и мечтае да стане математик.
 
"Аз искам децата ми да учат! Искам децата ми да имат телефон или таблет и интернет най-важно, за да могат да учат. Аз не искам децата ми да станат неграмотни. Не искам да ги сочат с пръст и да казват „Ето, виж - това дете е неграмотно. То не знае името да си напише", споделя Венцислава.
 
Затова въпреки кризата, която създаде коронавируса, семейството няма да се предаде пред него, както и пред бедността на Северозапада.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


159
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
73
3
 
5
 
! Отговори
до 83 преди 3 години
Ти май не осъзнаваш, че спориш с 3-4 души, а не с един?! Погледни си изказа, погледни се в огледалото, и ще разбереш защо си стигнал до никъде. Нормално е, има нужда обществото от пропадляци, няма как всички да сме образовани и добре платени. Пазарна икономика, нали някого трябва да издържаме. Разни такива, като тебе, уж работещи по цял ден, ама реално не плащащи и стотинка данък.
72
4
 
5
 
! Отговори
до 74 преди 3 години
Частните университети дават стипендии след първата година, само да вметна. Нещо не си особено в час ми се струва.
71
5
 
8
 
! Отговори
до 80 преди 3 години
Спри се, двойкаджия! Децата бутат колички в Икеа за 1100лв. лятото да съберат за море, той работил по 18 часа и нямал пари...
70
5
 
9
 
! Отговори
до 74 преди 3 години
По-голяма глупост как частните университети не предлагали стипендии, не бях чел, наистина. Самият аз съм завършил 3 специалности в частен университет в София и то с почти пълна стипендия за отличен успех... По цял свят е така, ама откъде да го разбереш, като кой те знае къде си учил в някой шано универстиет, неодобрен от МОН...
69
4
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Защо не минат на сметка.
68
2
 
9
 
! Отговори
до 74 преди 3 години
Ти адекватен ли си, бе?! Айде с 2 клика в интернет напиши "НБУ стипендии" и виж дали не предлагат. Абсолютен, ама тотален ***! Като каруцар се държи, после защо не бил завършил. Марш на къра, бе!
67
2
 
12
 
! Отговори
до 72 преди 3 години
ОК, ще го имам предвид. Не го знаех, защото като ученик нямаха родителите ми пари за костюм за бала, та едва събраха 120лв. да си купя. Ама, на- и бакалавър завърших, и магистратура. Това, че ти си един некадърен глезен кeлeш, си е твой проблем! Това, че ти не си намерил начин, защото си бeздарен страхливец, си е лично твой проблем! Мерси.
66
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До 72Повече в дясно съм, ни както и да е. Ако си бачкал 19 часа на ден, обясни ми как 1000 юева за смесетър са ти били много пари? Какво бачка? Плащаха ли ти изобщо? Може би не си мързелив, но си глупав и са те експлоатирали.
65
1
 
8
 
! Отговори
dvb преди 3 години
уууфф че тъжно ми стана, ама наистина защо по 10кинта на ден за нет, това е много дори и за "по-богати' семейства. Живея в чужбина и не съм наясно много с цените но мисля за около 20тина лева може да има месечен интернет :(
64
2
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Кви ваучери бе. Няма интернет по-скъп от 25 лева на месец.
63
2
 
11
 
! Отговори
до 67 преди 3 години
Човек, който няма пари, учи в ЧАСТЕН университет? И от кога ЧАСТНИТЕ университети нямат стипендии? Аз как имам в НБУ?! Спри да се излагаш!
62
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До 67Стига си хулил, бе! Отиди в държавен другия път.
61
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До 591000 лева се вадят за месец лятото. А днес имат разни комоании, дето разнасяш храна на колела и моторчета, дето можеш да работиш по-юалоо и пак да си помагаш. Не казвам, *** за всвки е перфектно, но има хора дето и не се опитват.
60
1
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
10 лв на месец струва фиксиран интернет с модем. Те дават толкова на ден за ваучери. Къде е логиката, че не разбирам? Някой да светне семейството.
59
2
 
4
 
! Отговори
до 59 преди 3 години
А, като ти гледам правопис, пунктуация и граматика, ми се плаче, между другото... СеместърЪТ струва, сладък. И още 101 грешки, които няма да коментираме. Та, ясен си.
58
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До 61Миже и д аняма, а таков анещо, кати "незаконно дете" в българското, европейскито и почти цялото световно право, просто не съществува.
57
3
 
11
 
! Отговори
до 59 преди 3 години
Драги ми смехурко, учих във ФМИ към СУ. За да си плащам семестрите, работих като преводач в едно издателство, като учител по информатика в езикова гимназия, като складов работник 2 дни седмично нощни смени. Имах и стипендия, каквато имаш и ти (или май я "забравя" или нещо послъгваш). Всички тези пари ми трябваха, за да помоагам на баща си, който имаше нужда от финанси тогава. Сам бях с бедни родители. Нямах нищо. Образованието е достъпно ЗА ВСЕКИ. Това, че ти си мързелив, си е твой проблем.
56
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До 49Може и да не са най-оптималния вариант, но работят с Тиймс, вижда се перфектно, може да се ппращат документи и да се посещават сайтиве, да се разговаря с учител и да се снимат димашни.
55
4
 
2
 
! Отговори
ЩО, БЕ... 59 преди 3 години
ТИ. НЕЗАКОННО ДЕТЕ ЛИ, СИ...?НЕМАШ ЛИ РОДИТЕЛИ??!!!
54
4
 
2
 
! Отговори
Хохохоооо... преди 3 години
АМИ ЗА АКЪЛ И ОРЪЖИЕ---ВИНАГИ ТРЕБВА ДА ИМА ПАРИ!!!БОЙКО И ГЕРБ ГО ПРАВЯТ.... И КОРНИ И БСП ВЕЧЕ СЕ СЪГЛАСИХА И НЕ ИСКАТ ПОВЕЧЕ ОСТАВКАТА НА БОРИСОВ!НЕ ИСКАТ И ИЗБОРИ ЗА ВНС... НИТО ОСТАВКА!!