Ваксините срещу коронавируса - между фактите и страховете

Кой носи отговорност при наличие на странични ефекти...
29 дек 2020 19:53, Петя Славова
22

Още от самото възникване на COVID учени от целия свят започнаха усилена работа в разработката на ваксина срещу вируса. След една година на разработване и тестване, тези препарати вече са факт.

Преди да бъдат пуснати на пазара, ваксините преминават през три етапа на тестване. Първата фаза цели да установи поносимостта на инжекцията върху ограничен кръг от хора, който не надхвърля двуцифрено число. Вторият етап се характеризира с тестване за желаната имунна реакция на организма. Крайната фаза проверява дали препаратът помага в борбата с инфекция. В нормални условия трите етапа се провеждат един след друг, но в случаят с коронавируса, те са провеждани едновременно.

Отговорни институции твърдят, че въпреки краткия срок за разработване и тестване на ваксината, не е направен компромис в нито един параметър. Редица специалисти предупреждават, че за да има ефект, ваксината трябва да бъде поставена на поне 70 % от световното население.

Огромен процент от хората по света обаче се лутат в морето от информация и имат въпроси по отношение на надеждността на тези препарати - дали те са достатъчно ефективни и дали не биха довели до усложнения по-напред във времето.

Междувременно сред антиваксъри дори се разпространяват теории за променяне на ДНК на ваксинирания, чип в съдържанието на ваксината и дори средство за контрол.

Къде се крие истината и при наличие на странични ефекти, кой ще носи отговорност за тях? Разговор по темата с проф. Георги Момеков, председател на Българското научно дружество по фармация в предаването "Директно" по Bulgaria ON AIR.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


22
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари