Няма данни как новите варианти на COVID-19 действат на децата

Как малките преболедуват коронавируса?
18 мар 2021 20:21, Петя Славова
5
Няма данни как новите варианти на COVID-19 действат на децата
Снимка:Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg

Няма все още сигурни данни как действат новите варианти на COVID-19 при децата. При тях той протича с по-силно изразена назална секреция и при дишане, кихане и кашляне се създава аерозол, който го разпространява по-лесно. Това заяви пред БНТ педиатърът д-р Пламен Масларски.

Ново проучване в Австрия е установило, че при децата вирусът притича по-често безсимптомно или леко, с нехарактерна симптоматика. Статистика за по-тежки последствия засега няма, допълни д-р Масларски.

Децата по-добре се справят, усложненията са по-редки поради няколко причини, обясни педиатърът.

 Те нямат толкова много рецептори, за които вирусът се залавя и ресничестият епител при тях е много добър, в сравнение с този на възрастните. Третата причина е, че по-често боледуват от вирусни инфекции и имунитетът им е в добра кондиция да поеме такива заболявания. Четвърто - имат по-малко съпътстващи заболявания в сравнение с възрастните.

Не е вярно твърдението, че децата са основните разпространители на коронавируса, заяви педиатърът.

Тук акцентираме на отговорността на семейството - когато има информация, че детето е било в контакт с вирусоносител, трябва да се ограничи кръгът на общуване.

 Д-р Масларски обясни, че според официално изследване, 42% от децата се заразяват в дома си, 8% при групови мероприятия и само 3 на сто са заразени в детските заведения.

В детските градини децата са в групи, не общуват помежду си, няма такова движение, допълни д-р Масларски.

Усложнението при децата най-често е пневмония. По-сериозно такова е възпалителен синдром, като от него има случаи в София. Адмирации към Националната кардиологична болница и педиатриите и вече имам информация, че децата са излекувани, допълни специалистът.

Идеалният вариант е поголовното тестване, но това практически е невъзможно, така че ако имаме информация за конкретен случай в семейството или кръга на общуване, задължително се прави тест, категоричен е педиатърът.

Той обясни още, че проучване на института "Робърт Кох" показва, че няма усложнения при родилките, които са преболедували ковид по време на бременността. Новородените, които са носители на вируса, трябва да бъдат под по-сериозно наблюдение, но нещата протичат добре при тях.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


5
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
5
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Както и старите- никак.
4
4
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Как да няма данни! От преди Нова година има статии, че този вирус предизвиква диабет тип 1 при децата. С нас 10% са се увеличили случаите на диабет, след прекаран Ковид. Но не е удачно да се тръби. Защо ли?
3
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Докторе, кой ви каза, че боледуването от други вирусни инфекции, което е по-често при децата, ги предпазва в по-голяма степен от Ковид. Това са глупости, докторе. Дори преболедуванено от грип в даден сезон, не предпазва никого от друг вариант на грип в следващия сезон. А става въпрос само за един и същ вирус. Има само един друг вирус в нас, атакуващ ACE2 рецептора, но, както виждате, NL63 не ни предпазва от нищо друго, от новия вирус - също.
2
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
А, като няма данни, питайте Вълчев! Веднага ще ви каже, че децата не боледуват.
1
6
 
2
 
! Отговори
Зъбльо преди 3 години
Хората няма какво да ядат, тия от децата се интересуват!