На сметищата у нас 62% от отпадъците, средно в ЕС - 24%

В България не се рециклира, има риск за екосистемите
17
На сметищата у нас 62% от отпадъците, средно в ЕС - 24%
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg

Отпадъците у нас все още не се оползотворяват достатъчно и не се прилагат дейности, които предвиждат последващото им третиране, което създава риск за нанасяне на  вреди на екосистемите в природата и на човешкото здраве. Това е основният извод на Сметната палата, която извърши одит „Управление на отпадъците от пластмаса” за периода от 01.01.2017 г. до 31.12.2019 г.

През 2018 г. са оползотворени само 25 на сто от предадените отпадъци за третиране, а са обезвредени 75 на сто.

През 2017 г. са оползотворени 28 на сто, а са обезвредени 71 на сто. България все още е с едно от най-високите за ЕС равнища на депониране (складиране) на отпадъци - 70 на сто през 2016 г. и 62 на сто през 2017 г., в сравнение със средното равнище за ЕС от около 24 на сто.

В България през 2017 г. са образувани 3 млн. тона битови отпадъци, 185 хил. тона опасни отпадъци и около 17 млн. тона неопасни отпадъци. През 2018 г. битовите отпадъци са около 2,9 млн. тона, опасните – 281 хил. тона, а неопасните – 19 млн. Тона.

Мерките и дейностите по третирането на отпадъците, в т.ч. от пластмаса, са насочени предимно към образуваните отпадъци във фазата на излизането им от употреба и по-малко към действия за намаляване и предотвратяване на образуването им - това намалява ефективността на провежданата политика.

Не е достигната националната цел от 40 на сто за рециклиране на битовите отпадъци, заложена в законодателството. Има дори намаление на рециклирането на битови отпадъци с 3 на сто през 2018 г. в сравнение с 2017 г. - до 31,50 на сто. Равнището на  рециклирането на битови отпадъци у нас е значително по-ниско от средното за ЕС – 46 на сто. Необходимо е усилията да са насочени към рециклиране, чрез което отпадъчните материали се преработват в продукти, материали или вещества за първоначалната им цел.

През 2018 г. в страната са образувани 131 хил. тона пластмасови отпадъци от опаковки, а през 2017 г. - 120 хил. тона. Всички организации по оползотворяване превишават нормативно заложените цели за рециклиране на отпадъците от опаковки от пластмаса. Това е така, тъй като количеството на общо пуснатите на пазара опаковки от пластмаси на национално ниво е значително по-голямо от количеството на отпадъците от опаковки от пластмаси, които са декларирани от организациите по оползотворяване. Липсва нормативно изискване за регистрация на фирмите, които пускат на пазара опаковани стоки. От Министерството на околната среда и водите са предприети действия в тази посока, което е предпоставка за по-ефективен контрол и управление на отпадъците от пластмасови опаковки.

Известните в публичното пространство случаи на незаконен внос на отпадъци, наличието на нерегламентирани сметища, сигналите за нерегламентирано изгаряне на отпадъци показват, че са налице пропуски и са нарушени взаимовръзките и координацията на действията на отговорните органи. Като резултат - не са  предотвратени незаконните превози на отпадъци в т.ч. от пластмаса.

Приети са национални стратегически документи с цели и мерки до 2020 г. и Национален план за управление на отпадъците 2014-2020 г. Националното законодателство е хармонизирано с европейското законодателство до 2017 г., има закъснение обаче при транспониране на новите изисквания на европейските директиви, отнасящи се до отпадъците. Пропуснат е срокът 5 юли 2020 г. за въвеждането им, но благодарение на одита на Сметната палата процесът все пак приключва през март 2021 г. Не е приета предвидената в Закона за управление на отпадъците наредба, отнасяща се до площадките за съхраняване или третиране, както и за изграждане и експлоатация на съоръженията и инсталациите за третиране на отпадъци. Отпадъците от пластмаса не се разглеждат като самостоятелен поток, а като съпътстваща част от всеки специфичен поток отпадъци – битови, строителни, производствени или масово разпространени отпадъци. Всичко това създава риск от  ефективни действия за третирането им.

Предприетите мерки за подобряване на разделното събиране на отпадъците, в т.ч. и от пластмаса, са насочени предимно за подпомагане на общинските администрации и ползвателите на обществени обекти при изпълнение на задължението им за разделно събиране. Необходими са активни действия за мотивиране на масово участие на гражданите и обществото в системите за разделното събиране на отпадъци.

Национална информационна система за отпадъците не е изградена напълно.

Сметната палата е дала седем препоръки на министъра на околната среда и водите, които да се изпълнят в срок до 30.06.2022 г.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


17
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
12
0
 
1
 
! Отговори
Екологов преди 2 години
До номер 8....Преди време писахме до МОСВ за поставяне на автомати на обществени места за изкупуване на кенчета и бутилки... И отговора беше.... Ами няма законово основание да се монтират такива автомати... А БЕ аланколоолу бе... Ми кой ги пише законите?!? Нали за това сте там, да творите закони и да ги внесете в Парламента?!??!!! Та така... Баня няма да има!!! Тук е Абсурдистана на ЕС!!!
11
0
 
1
 
! Отговори
Виц преди 2 години
България, 2021, разделно събиране, рециклиране-това е!
10
0
 
3
 
! Отговори
22 преди 2 години
Първо и основно - да се въведат забрани на държавно ниво за 100% блокиране на внос на *** от други страни. Много частни фирми имат договори и внасят *** на Европа и го трупат в нашите сметища. Или където са си намерили площадки. Те са превърнали България в сметище на Европа. Не ги интерисурват екологични катастрофи и др. подобни. Важно е да им се пълнят банковите сметки. И това е станало с услужливито съдействие на управляващия ни "елит".
9
0
 
7
 
! Отговори
vlady преди 2 години
В България има достатъчно ефективно рециклиране от дейците на Съюз на клошарите и Евророма.
8
1
 
6
 
! Отговори
до 8 преди 2 години
Какъв пример е Германия *** при положение че там е като в България и по пет турчина в оранжеви дрехи бягат след камиона да събират отпадаци!!
7
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До До 4Хаха. Ти явно си некой 20 годишен, който няма баба и дядо на село. А родителката ти е на 40, мързелива или още по зле - неграмотница в кухнята и една супа не може да направи. Човека говори за българската кухня, която е най вече в домашни условия. Щот ей такива кат теб 20 годишни са готвачите по заведенията и идея си нямат кое как да готвят. Едни дробчета по cелcкu не могат да направят. Затова ти идва прехвалена българската кухня на теб.
6
6
 
7
 
! Отговори
Пример Германия преди 2 години
Трябва разделно събиране. Метал,пластмаса,хартия и био. В Германия в така. Айде опаковките от вакумирани стоки не може,но бутилките били те от стъкло могат да са пфанд. Трябват малко инвестиций за автомати да приемат кенчета,пластмасови бутилки и стъклени. Кенчетата по-0,25 стотинки,пластмасата по-0,25, стъклото-0,10 стотинки. И *** да си плаща на касата, 2 лв колата+ 0,25 за опаковката= 2.25 лв. И по-голямата част от проблема е решен.
5
6
 
5
 
! Отговори
До 4 преди 2 години
Българската кухня не е нищо особено и е силно прехвалена.
4
5
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Масово се хвърля и храна. Сега младите ядат дюнери и гургери и като се приберат се мръщят на пиперена манджа или картофена яхния. Не знам защо допуснахме това, ние ги научихме така. Иска да яде бургер - на мама пари, купи си. И после вкъщи "Ама не иска да яде". Имаме такава хубава българска кухня, че много хора по света могат да си мечтаят за нея. Имаме ястия за всички - боб, леща, доматена манджа. За тези пък които харесват месото, мусакичка, тас кебап, мешана скара. Обаче не - мамо искам дюнер
3
2
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
На работа събираме всички отпадъци разделно. Но разделно събиране на отпадъци на улицата няма, няма и такова събиране и такова рецеклиряне. бГ е държава от 4-ти свят.
2
2
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Нищо не рециклират западняците, но пък изнасят отпадъци за бананови държави като България, където после се горят и тровят населението с мръсен въздух.
1
3
 
11
 
! Отговори
българина преди 2 години
при БМБ България стана бокюукчарник номер 1