Агресия, насилие, самонараняване. Тревожна статистика за децата

Част от децата съобщават за самонаранявания, други са в риск
21 фев 2022 08:00, Петя Славова
19
Агресия, насилие, самонараняване. Тревожна статистика за децата
Снимка: Pexels

737 сигнала за насилие над деца са подадени на Националната телефонна линия 116 111. Най-много тях – 319, са за физическо и психическо насилие. От общо 35 000 обаждания, тези от деца за оказване на психологическа подкрепа са били 5375 броя, а тези от възрастни – 2995, съобщиха от Държавната агенция за закрила на децата.

От ДАЗД сигнализират за тревожната статистика, че 25 са потърсили консултация заради суицидни мисли. Част от тях съобщават и за самонаранявания. От агенцията открояват едно обаждане, което прави силно впечатление на психолозите, които се отзовават на телефонната линия – дете търсило съвет как да спре желанието за самонараняване и мисли за край на живота, заради кибретормоза, на който е подложено.

Запазва се и тенденцията броят на момчетата, които търсят съдействие на телефонна, да е по-голям от този на момичетата, казаха от ДАЗД. Децата проявяват интерес към темите за взаимоотношенията с други деца, създаването на приятелства и нуждата от общуване, предава "Монитор".

Проблеми с определен учебен предмет и ниски оценки често притесняват децата, които търсят съвет и подкрепа на телефон 116 111, посочиха от агенцията. В част от обажданията децата обясняват, че вкъщи успяват да се справят с домашните си, но когато ги изпитват в училище, не могат да покажат знанията си. От своя страна родителите и учителите не им се доверяват, че са се подготвили, което допълнително ги стресира. В друг случай дете разказва, че се страхува да сподели с близките си, че не е успяло да завърши учебната година и ще се наложи да повтори същия клас. Ученик пък е  потърсил консултация как да постъпи, защото 2 деца от класа му тормозят постоянно всички останали.

Запазва се и тенденцията голям брой родители да подават сигнал, че собственото им дете е в риск. Това се случва най-вече, когато има заведени дела за определяне на родителски права или при развод. В случаите, когато родителите са в конфликт често съобщават за неадекватна грижа към детето, полагана от единия родител, без да посочат убедителни причина за твърдяното, коментират от ДАЗД.

Данните от системата на НТЛД 116 111 показват, че обажданията от майки през м.г. са 489 на брой, като при 115 от тях е подаден сигнал за дете в риск. А позвъняванията от бащи за същия период са – 654, като 125 са за дете в риск.

Основната причина да потърсят подкрепа на телефона е системно възпрепятстване на контактите им с детето или децата им.

През ноември миналата година се наблюдава и ръст на обаждания от жени, които търсят помощ и подкрепа заради домашно насилие, отчитат от ДАЗД. Това се случва непосредствено след убийството на жена – жертва на домашно насилие, чийто случай беше медийно разказан, припомнят от агенцията.

Председателят на ДАЗД д-р Елеонора Лилова коментира, че номерът става по-разпознаваем и се ползва с все по-голямо доверие от децата и гражданите. „Много е важно да научим децата, че не е страшно, нито срамно, ако чувстват потребност да говорят за всичко, което ги притеснява“, казва тя.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


19
Още по темата: насилиеДАЗДдеца
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
14
2
 
0
 
! Отговори
Истанбулец преди 2 години
Кой деца са жертви на насилие? Момиченцата ли? Защото за момченцата на никой не му пука!
13
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Нискообразовани и про*ти (въпреки, че може и да са завършили вишисти) хора, които нямат особен морал и ценности, но пък с огромно самочувствие (особенно ако са и заможни), възпитават точно тази прослойка от отврати*елни деца. За жалост голям процент от населението са точно такива семейства. В тях най-често бащата е якичък заядлив бияч, а майката е кифла, която гледа цял ден Планета ТВ и слугува на бияча, да не навлизам в още подробности и детето израства австралопитек.
12
1
 
10
 
! Отговори
факт преди 2 години
фейсо и чалгата до там водят !
11
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
"тревожна статистика"....... Ама тоя телефон нали за това е създаден! Да подкрепя обаждащите се в труден момент! Не само за да брои някой колко народ се обажда!
10
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Хич бе ме интирисува кви проблеми имало детето. Като ме тормизи мене - изключване, затвор и забрана да живее сред нас, нормалните деца и хора!!!!!!!!!!
9
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Не знаете какво поколение идва! Ще дойде време сам да не замръква човек. Няма как да се спре агресията, като тате вика бий за да не те бият. А едно дете нокога не може да прецени кога играта се превръща в бой или борба за надмощие.
8
4
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Слабите са така ...
7
2
 
8
 
! Отговори
Тъпанар преди 2 години
Когато едно дете попадне в среда, която му засвидетелства уважение и съпричастност, тогава то насочва енергията си там, вместо да я задържа в себе си и тя да избива в агресивност. Ето затова са извънкласните занимания. За съжаление все по-рядко се намират отдадени преподаватели, които не обръщат тези клубове в бизнес.
6
1
 
9
 
! Отговори
Состин преди 2 години
Това е опростаченото поколение на чалгаропитеците, мяма какво да се чудим на поведението им.
5
1
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
В училище на родителска среща не може да кажеш Иванчо тормози детето ми и други деца. Трябвало такива неща да се казват на 4 очи на госпожата. Какво очаквате? Да няма насилие? Ами те го установяват още от училище. Побойниците са защитени.
4
3
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Агресията идва, когато детето се нуждае от помощ. Ако вкъщи го бият или усеща неразбиране, то си избива проблемите в училище. И мантрата - и на мен са ми дърпали ушите, а ето човек станах - само доказват колко объркани хора има. Така се продължава и с насилието и се предава от поколение на поколение. Същото се случва и в детските градини. И аз бях като дете, не ми беше добре - но човек станах. Да, ама не!
3
3
 
2
 
! Отговори
Асан преди 2 години
35000 обаждания оправда бюджетя Агенцията :)))
2
0
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
1прав си, но тези деца са агресивни с другите деца. Тормоза от тартора на тихото дете се превърна в правило и на никой не му прави впечатление. Още по-лошо е, че децата виждат какво става и мълчат за да не са тормозени после и те. Така обществото създава насилници още от малки. Но най-лошото е че създава роби с робска психика, готова да мълчи и да се подмазва на силния още от детските години. Възрастните са виновни за това. Защото те толерират това поведение. Не ни чака нищо добро в бъдеще...
1
0
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Агресията над детето в семейството се отреагира от него в училището.