Скок на сделките с ваканционни имоти, във Варна с 40%

Това стана ясно по време на бизнес дискусията на Imoti.net във Варна
20
Скок на сделките с ваканционни имоти, във Варна с 40%

При голям интерес премина втората от серията експертни бизнес дискусии на Imoti.net, която се проведе на 7 юни в хотел Graffit Gallery Design Hotel, Варна, По време на работната среща, организирана от сайта обяви за недвижими имоти, изявени представители от имотния бранш и бизнеса запознаха присъстващите с актуалното състояние на пазара на недвижими имоти в морската столица и региона, като очертаха и преобладаващите тенденции. Водещ на бизнес дискусията беше Снежана Стойчева, управител на Imoti.net.

През изминалата година, спрямо 2020 година, са се повишили сделките за ваканционни имоти с 40% във Варна и 72% в Балчик, като ръстът на сделките продължава да се увеличава. Това посочи Мария Златева от агенция за недвижими имоти „Купи в България“, Варна. По думите ѝ, българските купувачи на ваканционни имоти са на възраст между 30-35 години, които обикновено са живеещи в чужбина или в градове далеч от морското крайбрежие. Предпочитанията им са за по-нискобюджетен имот, на цена от около 50 хил. евро. Профилите на чуждестранните купувачи са доста по-различни от българските, защото мнозинството е предимно немскоговорящо, в пенсионна възраст (над 60 г.). В този случай интересът е насочен към имот в близост до морето и на цена между 60-80 хил. евро.

По време на бизнес дискусията на Imoti.net, анализ на имотния пазар във Варна и региона направи Георги Грунов от агенция за недвижими имоти „Имоти Премиер“ – Варна. Той заяви, че в момента активният пазар е в растеж, като предимно имотите се закупуват с налични средства и направи сравнение с 2007 г., когато отново се говореше за имотен балон. По думите му, през този период са се купували 2 пъти повече имоти с ипотечно кредитиране и поради тази причина не може да се говори за изключително увеличение на цените към днешна дата.

Георги Грунов коментира още, че във Варна руските граждани отсъстват като купувачи, а като продавачи много трудно осъществяват продажби заради наложените им санкции. От друга страна, украинските граждани са повлияли на цените на наемите и те са се увеличили значително. В същото време интересът им към имотите расте с потенциал за отдаване под наем.

Той изрази мнението, че е много трудно да се прогнозира как ще се развива жилищният пазар във Варна и региона, като ключови фактори за това са ходът на войната в Украйна и влизането на България в Еврозоната. Въпреки това очакванията са за растящ пазар – ръст на сделките с имоти и на цените на имотите.

Борислав Точевски от Националната асоциация на строителните предприемачи коментира, че актуалната тенденция е към повишаване на качеството на новото строителство, а повишението на цените е значително и е в диапазона от 20 до 50 %. Той посочи, че в някои райони във Варна са налице активни строителни дейности на нови сгради. Това са кв. Владиславово, кв. Галата и курортният комплекс Св. Св. Константин и Елена. Точевски разкри, че предстои да се появят нови високи сгради в централната част на Варна.

Предстои и изграждането на големи инфраструктурни проекти в областта – довършването на автомагистрала Хемус, изграждане на връзка между Варна и комплекс Златни пясъци и изграждане на канализация във вилните райони около Варна. Това заяви областният управител на гр. Варна Благомир Коцев. По време на работната среща той коментира още, че във Варна се очаква изграждането на градската лека железница и укрепителни съоръжения на Алея първа. По думите му, предстои да се вземе решение за бъдещето на пристанището във Варна относно това дали да се развива приоритетно като търговско пристанище или като туристическа дестинация.

По време на бизнес дискусията Даниела Иванова от Пощенска банка представи данните от статистика за жилищно кредитиране. По думите ѝ, в началото на 2022 г. за Варна и региона се наблюдава ръст с 46% на жилищните кредити, в сравнение със същия период през 2021г. Тя посочи, че размерът на жилищния кредит се е увеличил с 18%.

Бизнес дискусиите се осъществяват в унисон с цялостната мисия на водещия сайт за недвижими имоти Imoti.net, част от Investor Media Group, да стимулира прозрачното и професионално развитие на имотния бизнес в полза на потребителите. Те са част от програмата на „Годишните награди на Imoti.net“, които през 2022г. се провеждат за седма поредна година и отличиха най-добрите в сектора на недвижимите имоти за изминалата 2021 година.

Генерален партньор на "Годишни награди на Imoti.net" е Пощенска банка. Основен партньор е Националната асоциация на строителните предприемачи. Събитието се провежда с подкрепата на Bulgarian Properties, ERA недвижими имоти, ЗАД „Армеец“, Сандер Корект недвижими имоти, Явлена недвижими имоти, Софконсулт и FREYWILLE. Официален автомобилен партньор на събитието: Порше София Изток и Volkswagen.

Институционални партньори са Български Съвет за Устойчиво Развитие, Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Университета за национално и световно стопанство (УНСС), PropTech Bulgaria, Френско-българска търговска и индустриална камара, Германо-Българска индустриално-търговска камара и Изпълнителна агенция за насърчаване на малките и средни предприятия.

Медийни партньори са Investor.bg, Dnes.bg, Bulgaria ON AIR, Money.bg, сп. BusinessGlobal, Градът Медия Груп, вeстник „Строител“ и Stolica.bg.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


20
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
12
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Скок, ама с главата надолу, към края на годината ще видим поне 10-15 % надолу. Ние отново правителство нямаме, те кредити ще взимат.
11
0
 
7
 
! Отговори
Скок-Подскок преди 1 година
Варна стана една ***. Строителството е под всякаква критика. Градското планиране е още по-зле. От 30 и повече години все корумпирани и некадърни елементи управляват Варна. Просто съсипаха града.
10
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Един пробит град... то това ако там е туристическо значи всеки град е туристически.
9
2
 
7
 
! Отговори
Рашка Бомбашка преди 1 година
Като дойде пак комунизма ще ни ги вземат тия имоти пак...
8
0
 
7
 
! Отговори
Падаря преди 1 година
Морските продавац цаца за 70 ст. за 10 лв.Нещо подобно е и с имотите.Такса подръжка(охрана озеленяване ) 12 Е за квадрат .Гледаш една тясна стаичка ,а се води 52 кв. Та с те пари от таксата може да почиваш в срердиземно море.наче за пенсионери немци е ок да си харчат пенсиите в местния лидъл и кръцме им е ок ,но ако им се наложи да ходят на лекар ще се върнат.
7
0
 
7
 
! Отговори
Цървул та дрънка преди 1 година
Скоро истинският купон започва. В интересните времена за покупка на имоти се очертават изобилие от сълзи, смях и много, много извращения.
6
2
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Гладен брокер сделки сънува.
5
1
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Днес масирана атака на строителната мафия по всички медии. Явно с оглед утрешното заседание на ЕЦБ.
4
1
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Имотен балон се спуква, когато лихвеният процент нарасне. Водещата причина за тях еизкуственото потискане налихвения процентот страна на централните банки. Когато лихвата по жилищните заеми започва да расте, въздухът от балона започва да излиза. Казано иначе, цените започват да се понижават. При достигането на пика на лихвата в началото на 2009 г. в България и малко по-късно в Румъния, той се взривява.Взривът представлява рязък спад на кредитирането и търсенето на имоти, рухване на техните цени и удар върху строителните предприемачи, особено онези, които не са продали имотите си.
3
0
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Всеки ден платени статии от брокери и строителни предприемачи.
2
3
 
16
 
! Отговори
koko преди 1 година
Имотите се изкупиха да така е, аве ей - брокерчета какво ще продавате сега а?? Няма нали няма ама инфлацията расте паричките бързо заминават а нови блокове не се строят поради липса на стомана и терени - сещате се какво педстои нали?
1
1
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
ЕЦБзаяви, че скъпият жилищен пазар в еврозоната може да "потъне", ако лихвените проценти по ипотечните заеми се повишат по-бързо отинфлацията. ЕЦБ, която трябва да повиши основния си лихвен процент през юли за първи път от десетилетие, сега оцени жилищата в еврозоната средно, че са по скъпи с 15% до 60% в някои страни въз основа на връзката между цените и доходи.