Собственици изоставят стотици декари череши в Пловдивско

Разходите за отглеждане се увеличават, както и рискът от измръзване
50
Собственици изоставят стотици декари череши в Пловдивско
Снимка: Pixabay

Собственици на череши край Пловдив алармират, че не успяват да гледат овощните градини и все по-често ги изоставят. Стопаните са притеснени, че разходите се увеличават, а рисковете от измръзване и унищожаване на продукцията още при цъфтежа стават все по-големи и заради климатични промени.

Декари овощни градини в полите на Родопите, където растат най-ранните череши тази година са оставени на прозивола на съдбата.

"На две трети, даже бих казала и на повече, всички градини са изоставени от стопаните, някои са продадени и в момента предстои да им бъде сменен статута, с цел жилищно застрояване", каза пред БНТ Олга Жилова, земеделски производител.

Тя все още успява да гледа триста черешови дръвчета, които вече са готови да разцъфнат. Топлите дни са ги събудили по-рано и сега са застрашени, ако рязко застудее или паднат слани.

"Всяка година, когато има слани палим огньове, което е много трудоемко и е много скъпо, защото сламата, която купуваме е скъпа, ние не я взимаме без пари", каза Жилова.

За последните три месеца средните температури са значително над климатичната норма – потвърждават експерти. А
това води до по-ранно развитие на овошките.

"Те са излезнали от покой много отдавна, което ги прави и по-устойчиви на ниските отрицателни температури", обясни Надежда Шопова – климатолог в БАН.

Стопаните обаче се притесняват, че ги чакат отново изпитания с непредвидими последствия. И казват, че срещу слани не могат да разчитат на помощ или застраховка.

Брокери коментираха, че допирна точка с производителите не могат да намерят от години, защото риска в този период е голям и за застрахователите.

"Тук с помощта на държавата и застрахователните компании и земеделските производители от трета страна трябва да се седне и да се види какво може да бъде направено", каза Петър Милев – застрахователен брокер.
Собствениците на черешови масиви обаче търсят бързо решение. Заради високите цени на торове, препарати и работна ръка Олага Жилова също обмисля крайни мерки.

"Вече оставих 15-20 дка череши и ако се задълбочат нещата, а те на там вървят, много повече ще оставим", призна тя.

Първите ранни череши излизат на пазара в средата на май, но производителите не се ангажират с прогнози какво количество и на каква цена ще могат да ги продадат.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


50
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
20
1
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Тия от Днес цензурата дори не разбират че "хле... бар.. ки,,, те" са одобрени от ЕС...
19
3
 
22
 
! Отговори
666 преди 1 година
Ще ядем камъни, много скоро.
18
13
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
80% от земеделците (имам предвид, всички, които отглеждат и плодове и зеленчици и зърно) и животновъдите в Бг се захващат с този бизнес единствено и само заради субсидиите. И като няма-рев до бога! Никой насила не те кара да гледаш краставици. Като си се захванал - бачкаш! Ако има бонуси- ок. Ако няма - здраве да е. Не може да купиш овце и да чакаш държавата да ти ги храни. Ама не е луд, тоя дето яде баницата...
17
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Анонимен 16....не бе аз ТЕБЕ давам за пример Гунчо Български
16
5
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Анонимен/13 "Представям си един японец да каже "оставих... " - японците оставиха 3 реактора да се пробият. Не знам въобще колко трябва да си про'с'т та да ги даваш за пример!
15
3
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Няма лошо. Вместо череши, ще ядем насекоми, богари на протеини. Нали така иска ЕС?! Черешите са за изостаналите страни без човешки права, като Турция например. Там да ядат череши до нас'ране, та да видят те!
14
2
 
4
 
! Отговори
И тази година преди 1 година
няма да има за компот.
13
12
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Представям си един японец да каже "оставих 12 дка вишни щот не са "на сметка". Много сте мързеливи булгарята, ама много. ...
12
2
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ако ги докарат някак до Германия ще ги продават по 12-15лв./кг. Но язък. Не сме в Шенген и черешите докато дойтат половоната ще изгният по митническите проверки.
11
1
 
6
 
! Отговори
Рано е преди 1 година
най нормално е да цъфнат към май .
10
0
 
4
 
! Отговори
Яжте ЛА""& преди 1 година
...мойте марули и картофки порастнаха...!
9
0
 
16
 
! Отговори
Филибелия преди 1 година
Какво да ви каа, кмета на Община Родопи, МИхаиличенко Узунов се радва на механичното пренаселване с натурализирани пловдивчани от сички краища на България;))) Това води до повече местни данъци и такси, ликвидира вечно мрънкащите и "чоплещи земята", негови селяци и докарва ора, дето искат цимент и асфалт, т.е. пари от бюджета на държавата, които ще се предоставят по "Пътя на Узунката";))) Масонската ложа "Слънце Ориент" ви огрява със своята светлина Гергова;)))
8
3
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Като прочетох климатични промени и се отказах да чета тоя бълвоч.
7
3
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
земеделец да се оплаква от времето значи е пишман земеделец или тарикат за европара
6
1
 
6
 
! Отговори
Зозо преди 1 година
Да събират баберек. Оставят ги и каквото порасне, порасне.
5
3
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
'За последните три месеца средните температури са значително над климатичната норма потвърждават експерти' --- не знаех че в природата имало норма като минимална работна заплата. а глоби няма ли да има за Природата?
4
0
 
13
 
! Отговори
АМИ правилно: преди 1 година
...нема да спираме ВНОСА от комшиите, я.... хахахааа...
3
0
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Къде? Да ходим да си берем.
2
3
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
'рисковете от измръзване и унищожаване на продукцията още при цъфтежа стават все по-големи и заради климатични промени' --- зима не е имало от 23 години. А войната в украйна не им ли влияе?
1
6
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Скоро ще ядем само бъбилечки