Снимка: БГНЕС
|
Близо 40% от детското население в България е с наднормено тегло. А страната ни е четвърто място по затлъстяване в Европа. Като основна причина е заседналият начин на живот и застояване пред телефони, компютри, таблети и телевизия. Начинът на хранене също оказва влияние, както и лесния достъп до калорични храни, богато на захари.
“При деца с висока степен на затлъстяване има риск от отключване на 250 различни заболявания като възрастен”, съобщи д-р Цветелина Цветанова от Клиника по педиатрия към Университетската болница “Свети Георги“ Пловдив. Пред БНР специалистът отбеляза като изключително важна ролята на родителите за справянето със затлъстявнето на децата.
Основният контингент пациенти, които посещават амбулаторно детска ендокринология, са деца със затлъстяване, чиито родители не осъзнават проблема и отричат прекомерното и безразборно хранене. Децата със затлъстяване, при които има хормонална причина са под 10 процента. Останалите пълнеят от прехранване. А самото затлъстяване води до редица метаболитни проблеми.
“Инсулиновата резистентност, която е заложена генетично, се развива много лесно при неправилно хранене и неправилен двигателен режим”, допълва д-р Димитър Троев от клиниката по ендокринология.
По данни на Националната програма за превенция на хроничните незаразни болести се запазва висока честота на затлъстяване сред населението в активна възраст. Със затлъстяване са 29 на сто от мъжете и 20 на сто от жените на възраст между 30 и 59 години. При хората над 60 години процентът при мъжете се запазва, а при жените се увеличава до 35 на сто. Изследванията показват, че детското затлъстяване също е с висока честота и ще нарасне с 60% до 2030 г.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase