Д-р Николай Брънзалов е новият председател на Българския лекарски съюз (БЛС).
"Категорично ще продължим с това, което беше заявявано в моето изложение по време на събора. Първо по приоритети ще настояваме най-накрая обещаваната ни и от политици, и от изпълнителна власт оценка на лекарския труд да бъде осъществена. Тя е много важна, за да се надгражда системата. Трябва да се знае цената на лекарския труд, трябва да се започне от някъде", коментира той в предаването "Денят ON AIR".
"БЛС заплати на специалисти да бъде изготвена тази методика. Тя е подадена през декември 2022 г. към министъра на здравеопазването. До днес нищо не се е предвидило. След като мина съборът и се даде тази гласност, ние пак ще си търсим въпросната методика. Ще настояваме то да продължи в конструктивна насока. Раздвижиха се хората, които отдавна трябваше да бъдат раздвижени", анализира той пред Bulgaria ON AIR.
По думите му най-доброто решение се търси, когато е отсято през няколко лекарски мозъка - тогава може да се използва телемедицината.
"Само че ние винаги в България тези неща ги въвеждаме много бързо, недомислено и си мислим, че ще ни решат всички проблеми. Ние имаме тежък кадрови дефицит. Бързо взетите решения никога не са толкова правилни. Много дълго време в България не са водени политики, за да бъде решен тежкият кадрови дефицит, дори точно обратното. Той няма да може да бъде решен за ден или два. От този момент всички ние трябва да бъдем амбицирани в тази насока, за да имаме лекари и медицински специалисти", категоричен е д-р Брънзалов.
Според него българите имат достъп до качествено медицинска помощ, но той не е разпределен навсякъде.
"Намаляваме. Колегите около моята възраст приключват техния професионален път. Аз обучавам специализанти и виждам колко дълго път имаме да извървим с тях. В последните години започна да има изявяващи желание, но те категорично нямат желание да започнат в тези по-отдалечени райони. Трябва сериозно да се прегледа политиката относно кадрите, здравната карта. Лекарският труд в България не е оценен", посочи д-р Брънзалов.
Гледайте целия разговор във видеото.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Dow влезе в територия на корекция, докато S&P отчете пети пореден седмичен спад
Кадър на деня за 27 март
ЕК стана жертва на хакерски набег
Г-7 ще гарантира сигурността на Ормузкия проток, но след края на войната с Иран
Л. Тулев: Европейски модел в защита на гражданите и контрол върху AI ще е конкурентно предимство
Русия ще забрани износа на бензин от 1 април заради скока при цените
Мъфини с ягоди и ванилия – рецепта за бърз десерт
Учени разчетоха "кода на старостта" в няколко показателя
Как електромобилите втора ръка се оказаха по-лоша инвестиция от моделите с ДВГ
Русия обяви за "чуждестранен агент" главния герой във филм с "Оскар"
Късна емисия
На 78 години върнаха Рой Ходжсън във футбола
Късна дузпа шокира Англия на "Уембли"
Рекорд! Ойарсабал участва в гол в 10 поредни мача за Испания
Нидерландия сложи край на серията от 12 мача без загуба на Норвегия
Шампионът в Евролигата продължава да страда
Испания се позабавлява за класика над Сърбия
Таро карта за 28 март, събота
Дневен хороскоп за 28 март, събота
Как се държат зодиите, когато са тайно влюбени
Как да избереш плочки за баня според размера на помещението и светлината?
„София и хвърчащото креватче“- гледайте премиерната постановка на 29 март
5 навика, които подкрепят хормоналното здраве след 40
Футболист на Черно море донесе победа на младежките национали
Морските спецчасти на България и Великобритания със съвместно учение във Варна
22 години България в НАТО – министърът на отбраната Атанас Запрянов в „Големите последици“ по Bulgaria ON AIR
Рубио с остри критики към Зеленски
Утре вечер въртим стрелките на часовника
Кабинетът обяви пакет от мерки за справяне с последствията от кризата в Близкия изток
Защо колонизацията на Марс може да се окаже еволюционно самоубийство
Кометата C/2026 A1 продължава полета си към Слънцето
Палеонтолози откриха: Стотици яйца на динозаври, престояли 70 млн. години
Възможно ли е да се зачене дете в Космоса: Ново проучване разкрива сериозни пречки
Учени откриха кокаин, кофеин и лекарства в акули край Бахамите
Учени откриха магнитен двигател в недрата на Слънцето: Причинява опасни бури