Тръмп блокира сделката за Qualcomm

Причината: Заплаха за националата сигурност
13 мар 2018 09:52, Бойчо Попов
11
Тръмп блокира сделката за Qualcomm
снимка: Ройтерс

Американският президент Доналд Тръмп блокира опитите на базираната в Сингапур компания за производство на чипове Broadcom да придобие американския си конкурент Qualcomm от съображения за националната сигурност на САЩ, предава Bloomberg.

Белият дом съобщава, че Тръмп е взел решението по препоръка на Комисията за чуждестранни инвестиции в САЩ (CFIUS), която осъществява надзор върху придобиванията на американски фирми от чуждестранни купувачи. Нейното решение бе обявено само няколко часа след като Хък Тан, главният изпълнителен директор на базираната в Сингапур Broadcom, се срещна с представители на Пентагона като последно усилие да спаси най-голямата технологична сделка в историята.

„Има надеждни доказателства, които ме карат да вярвам, че Broadcom Ltd., придобивайки Qualcomm, може да предприеме действия, които заплашват да накърнят националната сигурност на САЩ", казва Тръмп в заповедта, подписана в понеделник вечер във Вашингтон.

Заповедта подчертава твърдата позиция, която администрацията на Тръмп пое по отношение на чуждестранните поглъщания на американски технологични компании. През септември той блокира продажбата на Lattice Semiconductor Corp. на инвеститора Canyon Bridge, подкрепян от Китай. Сделката щеше да е за 1,3 млрд. долара. Това е едва четвъртият път в рамките на четвърт век, в който президент на САЩ спира чуждестранното поглъщане на американска фирма на основание национална сигурност. Най-малко половин дузина технологични сделки бяха прекратени по време на управлението на Тръмп заради опасенията, повдигнати от CFIUS.

Broadcom заяви в изявление, че преглежда заповедта и че „категорично не е съгласна, че предложеното придобиване на Qualcomm поражда опасения за националната сигурност". Qualcomm не е отговорила на молбите на Bloomberg за коментар.

Заповедта е безпрецедентен ход от страна на Белия дом, с който се спира враждебна оферта за дадена компания. Broadcom няма съгласие да закупи Qualcomm от Сан Диего. Концернът се бори да спечели подкрепа от акционерите на Qualcomm, за да придобие контрол над борда на конкурента си и да придвижи напред предложението си. Преди да изчака истинската сделка, агенцията започна разследване, за да прегледа рисковете за националната сигурност.

Първоначално CFIUS е била разделена по въпроса. Служителите на Пентагона са настоявали за преглед на предложението на Broadcom, докато тези на Министерството на финансите са нямали възражения, твърдят източници, запознати с въпроса.

На 4 март Министерството на финансите нареди на Qualcomm да отложи гласуването на акционерите си с 30 дни, заявявайки, че поглъщането от Broadcom заплашва лидерството на Qualcomm по отношение на разработването на следващото поколение безжични технологии. Правителството заяви, че се опасява, че Broadcom ще намали инвестициите в научноизследователска и развойна дейност, за да увеличи краткосрочната печалба. Това би позволило на китайски компании, а именно на Huawei Technologies Co., да станат доминиращ доставчик, твърдят властите в САЩ.

Oт четири месеца Broadcom опитва да купи компанията Qualcomm, която отхвърли няколко предложения от нежелания си ухажор да бъде придобита, стигнали до 121 млрд. щатски долара. Това щеше да бъде най-голямата сделка, сключвана в историята на технологичната промишленост.

Въпреки че името ѝ не е много известно извън технологичната индустрия, Qualcomm е един от водещите в света производители на процесори, които захранват много смартфони и други мобилни устройства. Qualcomm също така притежава патенти за ключови мобилни технологии, на които Apple и други производители разчитат за своите продукти.

Още подобни новини четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


11
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
9
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
А Тръм навярно не знае, че Интел ще купува Броадком...
8
0
 
1
 
! Отговори
Jimmy преди 6 години
Селинджьри толкоз за свободен пазар и конкуренция:)!) Чувсвате ли се като дибили:))
7
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Интел пък чака Броадком да купи Куалком и после да глътне директно и двете. Тогава Тръмп едва ли ще спре сделката.
6
0
 
3
 
! Отговори
българина преди 6 години
глобализацията е хубава само когато ти си глобализатора, когато те глобализират изведнъж става враждебно изкупуване и защита националните интереси! китайците реално купуват американска фирма щом тръмп се намеси. ей така в момента немски ключови фирми се купуват от китайски а меркел иска да се приеме протекционистичен закон! такъв какъвто 30 г на нас ни забраняваха да произнесем дори до днес!
5
0
 
10
 
! Отговори
Коце кмета преди 6 години
Ама защо спират сделката, след като е сделка между 2 частни фирми? Сделката да се оформи в Сингапур и последствие да информират бай Дончо. Нали така бяха представени нещата с ЧЕЗ?
4
0
 
3
 
! Отговори
do 3 Иво преди 6 години
В същност не са единствените сериозни. Оказва се че Самсунг се справят по-добре. Нещо повече, налага се да спъват нарочно Ексиносите, за да може еднаквите модели процесори в Европа и САЩ да показват еднаква производителностОтделно Huawei Kirin с техния изкуствен интерелект, а и други се намесват.
3
1
 
7
 
! Отговори
Иво преди 6 години
Охх... надявах се тази сделка да не стане. Докато я има тази конкуренция в рамките на 5 години SoC тръгна с изключителни темпове нагоре. Ако ги глътнат ще стане монопол общо взето. QC са единствените сериозни производители и иноватори на такива чипове.
2
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Това е една проточила се битка между акули. Сделката е ключова и с богата гарнитура от други малки, но значими фирми.
1
0
 
18
 
! Отговори
zeus преди 6 години
Не е много демократично спирането на сделка между частни компании, но е оправдано ако иде реч за националната сигурност. Баце да гледа какво прави големия му шеф и да си помисли за ЧЕЗ ;)