Как "копаенето" на биткойни поглъща толкова много енергия?

Илон Мъск се отказа от криптовалутата, замърсявала планетата
19 май 2021 20:15, Нели Христова
82
Как "копаенето" на биткойни поглъща толкова много енергия?
Снимка: БГНЕС

За феновете на криптовалутите шефът на Tesla Илон Мъск бе сред най-големите застъпници на дигиталните пари. Миналата седмица обаче той преобърна света им, след като постави под въпрос бъдещето на дигиталните активи и разкритикува особено силно въглеродните емисии от "копаенето" на биткойни.

"Тенденцията в консумацията на енергия през последните няколко месеца е ненормална", туитна Мъск в четвъртък, споделяйки диаграма от Cambridge Bitcoin Electricity Consumption Index (CBECI) и посланието му доведе до силен спад в курса на биткойна.

Получаването на биткойни е енергоемко начинание.

"Ако биткойн беше държава, то тя щеше да потребява приблизително толкова енергия годишно за "копаене", колкото е общото потребление на Швейцария", посочи анализатор на Deutsche Bank.

Диаграма за консумацията на електроенергия при "добива" на биткойни показва, че тя постоянно се увеличава от 2016 година, през 2020 година се е ускорила рязко на годишна основа, за да достигне сегашното ниво от 149 тераватчаса, което е абсолютен максимум.

За сравнение, цялата консумация на енергия от Google е 12,2 тераватчаса, като приблизително 200 тераватчаса се използват от всички центрове за данни в света, с изключение на тези, които "копаят" биткойни, според анализатора Джордж Камия от Международната агенция за енергията (МАЕ).

МАЕ дори прогнозира, че ситуацията може да се влоши още повече, защото ако "миньорите" използват най-енергоемкото оборудване, то потреблението може да скочи до 500 теравата.

Като се спря на потреблението на енергия, особено от "миньори", използващи електричество, произведено от въглища, Мъск заяви, че Tesla повече няма да приема биткойни като платежно средство за електромобилите си.

Изявлението срина стойността на криптовалутата с 15 % до минимум от два и половина месеца. Това бе в противоречие със съобщението, направено само преди два месеца, че Tesla ще приема плащане в биткойни. Малко по-рано производителят на електромобили съобщи, че е инвестирал 1,5 милиарда долара в криптовалутата.

Обещанието за тлъста печалба подхрани увеличаването на огромните центрове за данни, занимаващи се с биткойни. По-рано тази година пазарната капитализация на най-популярната криптовалута достигна 1 трилион долара, преди отново да отстъпи.

Криптовалутата се "добива" от участници в мрежата, наречени "миньори", които решават сложни математически уравнения, използвайки огромна компютърна мощност съгласно т. нар. протокол за доказателство за работа.

"Доказателството за работа" е сред основополагащите принципи на най-известната криптовалута, създадена през 2008 година от анонимна личност или група, стремяща се към децентрализирана дигитална валута.

Системата е проектирана така, че на всеки 10 минути мрежата награждава с биткойни тези, които успешно са наредили пъзела.

С увеличаването на цената на биткойна обаче интересът към придобиването му се засили, както и потреблението на електричество.

Миналия месец научното списание Nature публикува изследване, според което емисиите от "копаене" в Китай, който задвижва близо 80 % от световната търговия с криптовалути, може да застраши постигането на климатичните цели на страната.

Китай разчита на особено силно замърсяващ тип въглища - лигнитните, за да захранва част от "копаенето".

Според Блумбърг може би едва през 2060 година Китай ще успее да задоволи нуждите на сектора на криптовалутите чрез възобновяема енергия.

Един от начините да се намали потреблението на енергия ще бъде браншът да се отдръпне от модела за "доказателство за работа", който изисква значителна процесорна сила. Подобни промени се обмислят за криптовалутата етериум.

Трудно е обаче да си представим подобна промяна при биткойна, тъй като тя би могла да намали сигурността и децентрализацията на мрежата му.

"Решението на Tesla може да послужи като алармен сигнал за бизнесите и потребителите, използващи биткойн, които досега не са обмисляли въглеродния му отпечатък", посочва Лейт Халаф, финансов анализатор в AJ Bell.

"Това подчертава факта, че в дългосрочен план приемането на криптовалутите от бизнеса, потребителите и инвеститорите все още остава много несигурно", допълва експертът.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


82
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
28
5
 
35
 
! Отговори
Реалист преди 2 години
Толкова много зор за поредица от нули и единици.Няма вече прилив на балъци да вкарват $$$ в пирамидата и тя се срутва
27
4
 
7
 
! Отговори
ДжО1984 преди 2 години
В началото не ми обръщаха внимание, после ми се смееха, после искаха да ме забранят, а сега купуват Dogecoin.... кратка биография на Биткойна! Та Биткойна или ще стане 0,00 или ще отиде в Космоса, за което не му трябват ракетите на Мъск, които летят на "водна пара" и не замърсяват въздуха!
26
6
 
37
 
! Отговори
Ружа преди 2 години
Биткойните можете да си ги заврете. Знаете къде. Поздрави.
25
0
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Атака сега начи докато копаеше той не замърсяваше сега като спря да не копат и другите щото почнало да замърсява
24
0
 
4
 
! Отговори
Дедо преди 2 години
като гледам, слушам и чета явно някой от плюскане и раздаване на кредити бая се е уакал, и за да не се размирише, разсейва акото и смръднята през блокчейн, като търси миньори, които да правят вятър, за да не се усеща смръднята
23
0
 
1
 
! Отговори
До 29 преди 2 години
Не спекулирай с тези неща. Трите компании са американски, но още няма становище и решение от SEC. Когато се произнесат, тогава ще видим дали ще продължат да приемат трансакции или не. Освен това тях не ги интересува цената на криптовалутите, те не купуват и не продават, те взимат процент от покупко-продажбата на фиатни и криптовалута, защото ползваш техните услуги. Проблемът е продавача дали ще иска криптовалута, ако утре цената и ще падне с 30%.
22
6
 
32
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
време е това недоразумение криптовалута да спре и смешниците с видео карти да фалират
21
17
 
13
 
! Отговори
Моля, да четете преди 2 години
Ако биткой е едно нищо, защо тогава VISA, MasterCard, PayPal и куп други големи и малки разплащателни институции започват да предлагат закупуването на круптовалути и трансакции през тях? Недочелите трябва да знаят, че цялата технология блокчейн има доста предимства, а не само предлагане на койни. На нея се изграждат децентрализирани приложения, сайтове, разплащателни системи като БОРИКА и други много по-ефективни и стойностни системи от действащите в момента.
20
9
 
6
 
! Отговори
HODLer2 преди 2 години
Бързо сравнение на биткойн с банковата система и добива на злато:Биткойн 113 Twh годишноДобив на злато 240 Twh годишноБанкова система 263 Тwh годишно80% от използваната от биткойн енергия е от ВЕЦ, вятърна енергия и соларни панели.
19
8
 
16
 
! Отговори
HODLer1 преди 2 години
Хайде стига с тоя биткойн FUD. Знаем, че банковата система треперят от навлизането на криптовалутите, така че е нормално постоянно да ги нападат по всякакви измислени параграфи. Станаха същите като веганите след като се установи отново и отново, че червеното месо е полезно - трябваше да измислят нещо - какво, какво? - Кравешките пърдни причниняват глобалното затопляне.. ама разбира се. Та същото и с биткойна и критото като цяло - няма какво друго да кажат и играят картата с консумация на енергия
18
3
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Светът пощръкля със всевъзможни щуротии.
17
6
 
15
 
! Отговори
неандерталец преди 2 години
Не разбирам как тия биткойни са толкова скъпи? От някакви си кодове и числа можеш да си купиш нещо реално като пица или ферари, за което някой е бачка здраво, за да го направи.
16
11
 
22
 
! Отговори
Тиквойн преди 2 години
А лефчетата какво покритие имат?Ако нямаше валутен борд и евраци от Брюксел, нямаше да струват и хартията, на която са напечатани.
15
4
 
23
 
! Отговори
Шишарката преди 2 години
Пирамиди,фараониИ бълъци за милиониКуче влачи рейс,Диря няма,хей!
14
6
 
40
 
! Отговори
АнонимеН преди 2 години
ТОВА СИ Е ЧИСТА ТЪРГОВИЯ С ВЪЗДУХ!!!_____________ЗАД ТЕЗИ ВАЛУТИ НЕ СЕДИ АБСОЛЮТНО НИКАКВО ПОКРИТИЕ, ВКЛЮЧИТЕЛНО И ЗАД ЕТЕРИУМА КОЙТО УЖ БИЛ ДОЛАРОВО ПОКРИТ!!!____________ТЕЗИ ВАЛУТИ УВЕЛИЧАВАТ СТОЙНОСТТА СИ ПО 10 ПЪТИ ЗА ГОДИНА НО И КАТО ПОЧНАТ ЗА ПАДАТ ТУКУ ИЗГУБИТЕ 90% ОТ ПАРИТЕ СИ!!НА ВСИЧКИ Е ПРЕДЕЛНО ЯСНО, ЧЕ ТОВА Е ТЪРГОВИЯ С ВЪЗДУХ!
13
4
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ми как. Наредили по 500 кошници и как няма да дърпат ток. То тази работа се прави с видеокарти а не със слаби машини консумиращи ел. енергия.
12
0
 
1
 
! Отговори
Леша преди 2 години
До 13Ако не знаеш за тази кражба, пусни си търсене в гугъл"конфискуваните биткоини от митничарите"
11
3
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Какво е покритието на биткойните? В злато ли е? И защо се пускат сървъри да се харчи ток? Колкото повече ток харчиш толкова повече биткойни имаш. Вместо да се ползват сървъри да набучат едни големи реотани и колкото ток е изгорял токова да са биткойните.
10
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До ЛешаКонфискували са дедовия. Къде са тогава няма ги нали?
9
2
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Какви точно сложни задачи решават миньорите?