Правец - машината, която запозна българинът с компютъра

Защо техноутопията на Тодор Живков не се превърна в реалност?
9 окт 2021 21:13, Нели Христова
438
Правец - машината, която запозна българинът с компютъра

Потребителската електроника преди 1989 г. рядко е била основен приоритет за повечето държави от Източна Европа. Българският пионер на домашен компютър „Правец 82“ беше изключение.

Икономиката на България в края на 70 -те години беше в трагично състояние, изправена пред същите предизвикателства, които изпитваха всички планови икономики на Източна Европа по онова време.

Не на последно място те се опитваха да се справят с последиците от мащабните и все пак лошо управлявани инвестиции в тежката промишленост в началото на 50-те години. Тези инвестиции снабдиха страната с машини, които вече бяха остарели, но твърде скъпи за модернизиране или подмяна, поради което голяма част от тежката й промишленост беше неконкурентоспособна.

И все пак имаше един малък сектор от българската икономика, който беше (поне относително) в добра форма: технологичният сектор. До края на десетилетието българските заводи вече произвеждаха различни компютърни компоненти и периферни устройства като твърди дискове.

Росен Плевнелиев - бивш президент на България и почетен председател на консултативния съвет на Tech Emerging Europe Advocates (TEEA), е един от свидетелите на развитието на технологичния сектор в страната.

„България се специализира в компютърните науки и софтуера, а в началото на 80-те години страната беше сред петте най-големи износители на компютърни компоненти в света“, казва той за Emerging Europe.

ИМКО-1

Българското комунистическо правителство все повече се стреми към компютрите, за да съживи икономиката, смятайки, че може да настъпи нова ера за комунизма, в която светските задачи да бъдат автоматизирани и работниците да бъдат наистина освободени.

Заслуга му е, че комунистическа България е била права. Тя започна да обучава ново поколение млади хора да работят с компютри и в началото на 80-те години на миналия век, когато глобалната компютърна индустрия се насочи към персоналните компютри, България последва примера ѝ.

„Създадени са над 60 научно-технически института, университети и заводи като част от националната ИТ екосистема“, каза Плевнелиев. "В резултат на това първите 8-битови, 16-битови и 32-битови компютри, графични станции и запаметяващи устройства бяха проектирани и създадени само месеци след еквивалентните западни продукти."

Разработването на първия български персонален компютър, наречен IMKO-1 (от индивидуален микрокомпютър), започва през 1979 г. в Института за техническа кибернетика и роботика.

Около 50 броя са произведени за целите на тестването. Технически, IMKO-1 е клонинг на персоналния компютър Apple II Plus, с някои промени, като например възможността за показване на кирилични шрифтове.

IMKO-1 има един мегахерцов процесор, цели 48 килобайта памет и порт за касетофон, предназначен за съхранение.

ROBKO-1 – компютърът, победил западните си колеги в една ключова област - можеше да контролира роботизирано рамо.

По онова време роботизираните части обикновено се управляват от по-големи и по-скъпи миникомпютри, а не с микрокомпютър като IMKO-1.

Правец 82

По същество IMKO-1 беше прототип на това, което по-късно щеше да стане „Правец 82“.

Започва живота си като IMKO-2, но името му е променено, за да отрази неговия произход - новата компютърна фабрика в западния български град Правец, който освен това е роден град на дългогодишния лидер на Българската комунистическа партия Тодор Живков.

Самият Живков е силен поддръжник на плановете на България да се превърне в център на компютърно производство: той веднъж заяви, че страната трябва да се превърне в „Япония на Балканите“.

Представен през 1982 г., „Правец 82“ включва няколко подобрения спрямо предшественика си, включително добавянето на опционално 5,25-инчово флопидисково устройство.

Но дори и да се приеме, че „Правец 82“ номинално е бил персонален компютър, малцина в България всъщност можеха да си позволят такъв за лична употреба.

Вместо това, повечето осъществиха първите си контакти компютрите в училищата, в които правителството достави хиляди бройки „Правец 82“.

Скоро в цялата страна започнаха да се появяват компютърни клубове, където младите хора се занимаваха с различни програми и части за роботика.

По времето, когато във Великобритания се подгряваше сцената на видеоигрите (на домашни компютри като ZX Spectrum и Commodore 64), в България младите хора все по-често помагаха на институциите с домашни компютърни програми практически за всичко: от графичен дизайн до управление на резервацията на хотелските стаи.

Голям в Съвета за икономическа взаимопомощ

„Правец 82“ остави своя отпечатък и в чужбина. На върха на българската индустрия за компютърен хардуер към края на 80-те години, страната доставяше около 40% от всички компютри, произвеждани в страните от СИВ.

В крайна сметка техноутопията, която Живков и останалата част от комунистическата партия си представяха, не се сбъдна.

След като България се отказа от комунизма и централното планиране и отвори пазарите си, тя вече не можеше да произвежда и продава своите компютри, които често се основаваха на откровено плагиатство на западните дизайни.

Но би било погрешно да се твърди, че всичко е било напразно. След като икономиката бе либерализирана, някои от първите частни компании в страната бяха компютърни фирми, притежавани и управлявани от същите тези деца, които се занимаваха с „Правец“ в училище.

Някои от тях заминаха за Силиконовата долина, носейки със себе си STEM експертиза и духа на техноутопията, макар и в нова силно индивидуализирана и либерална форма.

И тъй като България намери основата си в новата глобализирана икономика, тя отново се очерта като регионален лидер в сектора на информационните и комуникационните технологии (ICT) със стартъп система, която непрекъснато напредва и се развива.

„Логично е, че през последните години България успя да доразвие силния си потенциал от миналото, като създаде процъфтяваща и широка IТ екосистема, разпространяваща се от игралната индустрия, през големи по обем данни, изкуствен интелект и всички аспекти на софтуерното инженерство“, добави Плевнелиев .

Дали всичко е благодарение на „Правец 82“?

Не. Но наличието на компютъра и въвеждането в предлаганото от него програмиране създадоха поколение българи, запознати с компютрите, желаещи да създадат своя собствена версия на Япония на Балканите.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


438
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
306
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Защи сте такива! Аз искам да помагам на майа България и българи, но.. . Заслужвате?
305
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Правец-82, върхът на просветата
304
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Дедо 383 То май и тебе са те крали от дивия запад, но са забравили да ти вземат акъла...
303
3
 
2
 
! Отговори
Ха,ха,ха,ха.... преди 2 години
Не е за НОСАЧКИ, БЕ...беше кафез заелитни гълъби--""ГЪЛЪБАРНИК"
302
5
 
2
 
! Отговори
САМО питаме... преди 2 години
ТОВА "ПРАВЕЦ"...НЕ БЕШЕ ЛИ КУРНИК ЗА КОКОШКИ--НОСАЧКИ...???!
301
2
 
6
 
! Отговори
Ясно! преди 2 години
Сладки спомени от комунистическото минало. Сега е ред и на Запада да им се наслади. Един Призрак пак броди. Дори марксически знамена вече се развяха над американски посолства. Кой би го повярвал преди?
300
11
 
16
 
! Отговори
Дедо преди 2 години
Всичко беше КРАДЕНО от "гнилия Запад".Туй компютри,туй коли,телевизори...ВСИЧКО!Произвеждахме само домати и овце и то ги изнасяхме на 90 % към СССР!
299
8
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Седят един два трола тука и плюят всичко създадено тогава,а статийката явно е писана с цел да могат да си вземат гранта с писане на коментари. Единият му личи на всеки коментар слага :)))) да могат да му ги изчисляват после. Така че за тоя специално, евтин си, тъпотиите и не минават. През соца имаше всичко и се правеше тук - бг компютри и хладилници и перални и печки и телефони и телевизори, всичко. Техниката, която е поддържана, все още работи и е качествена. За разлика от западните еднодневки.
298
0
 
3
 
! Отговори
бай Стамат преди 2 години
Всеки може да се напише бай Стамат
297
9
 
16
 
! Отговори
ШибиРиби преди 2 години
С едно изречение статията обобщава българския гений. В реална пазарна икономика този гений е некункорентен защото се основава на откровен плагиаризъм.
296
2
 
1
 
! Отговори
Крокодила Гена преди 2 години
Ех т-ъ-путу Не-ли както винаги не е в час и както винаги като чуе за запада и капе слуз от знаете къде!Тъ-по Не-ли поне отиди да поживееш на запад та да разбереш и видиш за какво иде реч.
295
0
 
17
 
! Отговори
бай Стамат преди 2 години
До whateverв края на 80-те 8-битовия Правец вече не струваше. Вече бяхме изкопирали IBM XT и се появи Правец 16 и съответната ЕС серия. Имах достъп до ЕС машина по това време, беше върха на сладоледа - твърд диск, цветен монитор, принтер, RAM. След това се срина соца и постепенно всичко се премести в Китай.
294
1
 
19
 
! Отговори
whatever преди 2 години
Израстнах с Правец. Беше ми такава мания - играе, рисува, свири, всичко. От днешна гледна точка е смешна машинка, но през онова време и ние бидейки деца - уау! В края на 80-те Правец-82 беше вече изместен от Правец-8М, 8А, после и 8Ц (с двойни режими и малки букви - еха!). Имаше и един Правец-8Д, малко по-различен от другите, който го имаха в много домове. Ееееехх, спомени, спомени...:)
293
6
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
СИВ беше резерват за соц блока с телени огради по границите. ..... Абсолютно правилна гледна точка! Само ще допълня че телените огради бяха поставени за да не бягаме, а не за милионите западноевропейци "драпащи" да заживеят в тошковия "рай"! :))))))))
292
6
 
14
 
! Отговори
бай Стамат преди 2 години
и оше... Нямаше как този система да продължи и не са виновни Сорос, Морос, Ран Ът и прочие. Просто СССР беше колос на глинени крака и системата се срина под собствената си тежест. Икономически СИВ изоставаше от Запада с цяло поколение. Единственото, което можеше да се запази това бяха специалистите в отделните области, но и това няма как да стане при отворени граници. И все пак днес стоим сравнително добре, в сравнение с 1989-та.
291
1
 
10
 
! Отговори
Петко преди 2 години
Готино. Първият ми компютър беше Правец 8С и още го пазя, въпреки че не работи отдавна. И да, изкопан е изцяло от Апъл 2, но това не го прави лош компютър за онези времена.
290
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
...В България младите хора все по-често помагаха на институциите с домашни компютърни програми практически за всичко: от графичен дизайн до управление на резервацията на хотелските стаи......Да бе, графичен дизайн ама най вече текстов, викаха му Бейсик! Малииии какви цървени опашатки пишат!:))))))))))))))
289
3
 
11
 
! Отговори
бай Стамат преди 2 години
до 1989 всякаква електроника и потребителска техника беше изкопирана от Запада. В целият соц блок беше така. Всичко това идваше като директиви от Могучая. СИВ беше резерват за соц блока с телени огради по границите. Блогодарение на промишленият шпионаж соц блока успя да изкара 45 години. Партийните функционери бяха класа над пролетарията, от който произхождаха, но народът не буйстваше, а гледаше шуробаджанащината да върви.
288
4
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Седемлетната планова икономика на ЕС анно 2021ва доведе до сегашните цени и все по-бързото затриване на Европа.......Абе на червените шумкари все някой им е виновен, като едно време приказките на правешкия "мъдрец" за империализма и как сме ги били изпреварили, и как ни завиждат и шпионират! :)))))))))).. А то накрая какво излезе, червените шумкари ползваха Корекомите защото соц стоките бяха на "ниво"!:))))))))))
287
5
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Комунисти 1982ра, тошови комунисти, но направиха много повече за България от въшливите атлантици на тиквата.....Че тиквата пак е плод на БКП-то бре Христо! То други освен БКП никога не е имало!