Прокуратурата погва институции заради наводненията

ВАП ще проверява басейновите дирекции, общинските и областните власти
Обновена: 8 сеп 2014 21:53 | 8 сеп 2014 16:30, Анисия Иванова
42
Прокуратурата погва институции заради наводненията
Архив: БТА

Прокуратурата започва проверка заради наводненията в страната. Върховната административна прокуратура (ВАП) ще проверява как басейновите дирекции, общинските власти и областните управи са изпълнявали задълженията си по Закона за водите и Закона за защита при бедствия.

Още по темата
Проверката е във връзка с бедствията в страната и посещението на главния прокурор Сотир Цацаров в Мизия, при което са констатирани проблеми и нередности, които се повтарят във всички засегнати от наводненията места, съобщават от държавното обвинение.

Тя ще обхваща периода от 1 януари тази година до момента на извършването й, а крайният срок за нейното приключване е 24 октомври, когато резултатите ще бъдат обобщени.

От басейновите дирекции са изискани документи, които да удостоверяват извършена ли е предварителна оценка на риска от наводнения за всеки район, дали са направени карти на местата под заплаха от наводнения и дали е информирана обществеността за планирани мерки в случай на наводнения.

Въпросите обхващат и дали е осъществяван контрол за поддържане на проводимостта на речните легла, поддържани ли са в техническа изправност водностопанските системи и хидротехнически съоръжения и в какво състояние е необходимата измервателна и контролна апаратура за мониторинг.

По отношение на кметовете и областните управители ВАП ще проверява дали са извършени всички дейности по Закона за защита при бедствия чрез единната спасителна система и дали са изготвени аварийни планове на водностопанските системи и съоръжения от собствениците или ползвателите им.

До момента ВАП е извършила две проверки за състоянието на язовирите в страната – през 2012 г. и през м. март 2014 г.

Проверката от 2012 г. е била за управлението на язовири, които са публична общинска собственост. Тогава е установено е, че общинските съвети масово са взимали решения за отдаване под наем на язовири, вместо решение за отдаване на тези обекти на концесия. Извършени са 146 проверки на територията на цялата страна и са установени 1809 административни нарушения. Районните и окръжни прокурори са внесли 279 протеста в съдилищата до средата на м. юни 2012 г. Изготвените предложения до съдилищата и компетентните административни власти по реда на надзора за законност са 426.

При втората проверка през м. март 2014 г. ВАП е изискала от Министерството на околната среда и водите (МОСВ) становище за състоянието на язовирите в страната с оглед на предотвратяване на риска от наводнения. В отговора си от 31 март министерството посочва, че 68 язовира на територията на страната са в предаварийно състояние и експлоатацията им е недопустима поради риск за хората, околната среда и материалните ценности.

Изпратени са предписания, чието неспазване е масово, и са констатирани празноти в нормативната уредба по отношение на контрола върху собствениците за поддържане на язовирите в изправно техническо състояние.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


42
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
12
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Инерцията от 45 години сравнително високи ред и дисциплина отминаха...При това пълно безхаберие на всички нива в държавата пак се отърваваме за сега леко но лошото тепърва предстои.Пожарникарите нямали въжета и не можели да помогнат-ами как ще помогнат като от 9 000 пожарникари в цялата страна 6 000 са на бюро! Първо за тях да има заплати а за въжетата после...
11
0
 
15
 
! Отговори
Somebody преди 9 години
Показни проверки - досега осъдена институция не съм видял! Прах в очите на хората, че уж се прави нещо!Най-добре е близките на загиналите да съдят България в Страстбург!
10
0
 
18
 
! Отговори
Суека преди 9 години
Made in Bulgaria >>>> Когато стане аварията и хората се споминат и има щети за МИЛИОНИ а защо не и МИЛИАРДИ чак тогава за малко институциите почват да работят !!!! Странно нали !? Това в нормална държава с закони щяхме да построят 1 затвор само за чиновници и другите политичестки и банкови *** и да ги пъхат там ! Капацитета на затвора да е 1 МИЛИОН ,че знае ли човек колко е кофти мат'риала в тази страна !
9
0
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Якоама нали наказателната отговорност е единствено личнаколективна няматака че кво всъщност погва прокуратурата не се знаеимитации разни
8
0
 
11
 
! Отговори
нашенец преди 9 години
Ахаахаахаха голям смях. Трябва прокуратурата първо да се погне. Там смърди ***. Така са се "барикадирали", че реално никой неможе да им каже копче...
7
0
 
10
 
! Отговори
ии преди 9 години
Всяко чудо за 3 дни.До сряда ще им е минал мерака да роботят.А ако направят проверка на кои са харизани язовирите и по-бързо ще е.
6
0
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
И какво ще отговрят парзитните структури от типа Басейнови дирекции?Профукаха милиони за "оценка на риска от наводнения" и така го оцениха,че дадохме и жертви.Например прелива язовир-индустриална фирма иска вместо водата да се изхвърля да ползва тази вода ,за което ще плати както водата ,така и таксите за водопотребление към държавата.От БАС.дирекция ти отговарят-влезте в процедура за разрешително/която трае 5-6 месеца,като чиновници си пишат писма от отдел на отдел.../Трагедия....
5
2
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Време е да погнат дебелата *** Цацаров.
4
1
 
5
 
! Отговори
Дидо преди 9 години
А дано ама надали !!!
3
0
 
10
 
! Отговори
Монархист преди 9 години
Цялата работа в държавата е такава. След дъжд качулка. Ако се установи, че арендатори, общинари и всякакви такива са виновни, то кой ще плати обезщетения на хората? Сигурно марсианците?
2
0
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
тая прокуратура все''погва''и гони някой и никога никой не догонва, все и бягат ..
1
0
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
А "вип хидролога" КОГА