Ще се окаже ли катастрофално ранното отказване от изкопаемите горива?

По-високите цени на енергията ще предизвикат глобална рецесия, както стана през 70-те години
Обновена: 23 окт 2021 21:18 | 23 окт 2021 21:10, Красимир Ангелов
104
Ще се окаже ли катастрофално ранното отказване от изкопаемите горива?
Снимка: БГНЕС

На фона на шумно прокламираната среща на високо равнище на ООН за климата (COP 26) в Шотландия в началото на ноември и скока на цените на енергията от един връх към друг, може да ви е простено ако се чудите, без значение на вижданията ви за изменението на климата, дали опитите за ограничаване на производството и използването на изкопаеми горива може да имат нещо общо с цените им, които се покачват толкова шеметно напоследък. Съвсем не, отвръща по-консервативното крило на климатичното лоби, тази последна криза просто показва, че трябва да преминем към по-чисти енергийни източници по-бързо, пише Investor.bg.

Дори Фатих Бирол, ръководител на Международната агенция по енергетика (МАЕ), твърди, че "преходът към чиста енергия е решение на проблемите, които виждаме на пазарите на газ и електроенергия днес, а не причината за тях". Такива възгледи обаче не издържат на проверка, както би потвърдил дори бегъл поглед към собствената статистика на МАЕ, пише за Bloomberg Ричард Куксън, ръководител на изследванията и фонд мениджър в Rubicon Fund Management.

Още по темата
Правителствата по целия развит свят обещаха да намалят драстично използването на изкопаеми горива и въведоха правила и графици за това. За добро или лошо, те бяха подтикнати не само от онези, които се страхуват от драматични климатични промени, но и от инвестиционна общност, която иска да печели прилична възвръщаемост и в същото време да се чувства добродетелна. Оттук и огромната мода към фондовете, отчитащи  екологичните, социалните и управленските фактори (ESG), всеобхватен термин за група проблеми, които имат много малко общо освен духа на времето. Компаниите, които копаят и добиват неща от земята или продават неща, които произвеждат много газове, обикновено не се радват на благоразположението на ESG фондовете, дори ако имат прекрасни структури на управление.

Разбира се, ниските цени на енергията през последните години изиграха своята роля, но далеч по-голяма причина за значително лошото представяне на енергийните компании в глобалните индекси за акции през последното десетилетие е държавното регулиране и общата демонизация на активите на енергийните компании. Чудно ли е изобщо, че тези компании намалиха чувствително инвестициите, не само в нови залежи, но и за извличане на максимума от съществуващите? Инвестициите в проучвания за нефт и газ са намалели почти наполовина между 2015 и 2020 г., според МАЕ. Като цяло инвестициите в изкопаеми горива спаднаха до 588 милиарда долара миналата година от 1 трилион долара през 2015 г. Разбира се, този спад беше изострен от пандемията от Covid-19, но истината е, че дори и според цифрите на МАЕ инвестициите намаляват от години.

Настоящите инвестиции са крайно недостатъчни, за да бъдат в крак с вероятното глобално търсене на енергия през следващите години. С изключение на миналата година, общото търсене на енергия растеше с около 2% годишно през последните 10 години и вероятно ще продължи да нараства поне със същия темп, според BP. По-голямата част от увеличението на търсенето идва от развиващите се икономики. Можете да видите това в търсенето на петролни продукти като бензин, реактивно гориво и други подобни. Сред 34-те членове на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) - по същество клуб на богатите страни - това търсене е непроменено през последните 10 години. В страните извън ОИСР то се повишава с 3% годишно. В Китай нараства с 5,5% годишно и изглежда почти няма интерес от страна на управляващите в страната да се заемат с ограничаване използването на изкопаеми горива.

Проблемът е, че възобновяемата енергия представлява малка част от общото енергийно предлагане. Ръстът на възобновяемите източници не успява дори да отговори на ръста на общото световно търсене на енергия. Прочетете това изречение отново. Самата МАЕ казва, че с настоящите политики и графици, инвестициите в нефт и газ трябва да бъдат със стотици милиарди долари по-високи всяка година, само за да се отговори на вероятното търсене. При липса на такива инвестиции не бива да се учудвате, ако цените на енергията се повишават - вероятно с много повече. Настоящият скок на цените на природния газ вероятно е само началото. Разбира се, по-високите цени ще доведат до допълнителни инвестиции, но изглежда малко вероятно те да са достатъчни. И може да се появят в области като въглищата, които са по-евтини от, да речем, природния газ, но и много по-замърсяващи.

Целият анализ прочетете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


104
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
45
4
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
2035 г. като забранят бензина няма да има коли, всичко ще мине на тротинетки и на колела, само избрани от елита ще имат коли. Вятърните перки и соланите панели могат да произведат едва 7-10% от необходимат енергия която потребляваме сега, а и без това електричестките коли са скъпи. Производството ще се свие с 80%, останалите без работа ще е са на базов доход, ако дотогава еврокомисарите не ги прочистат с ваксините, ако останат много хора ще има доброволна евтаназия. Става въпрос на Запад, в Русия и Китай не смятат да играят тая игра.
44
1
 
1
 
! Отговори
Майтапа на страна преди 2 години
Доставките на някой места вече ги правят с електрически товарни велосипеди.
43
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Германия е водеща в света по използване на зелени енергоизточници. Делът на зелените енергоизточници - вятърни и слънчеви енергия е 12.74% в общото енергийно потребление. Въглищата за 2020г. - 20%, а тази годин са се увеличили на 27%, увеличение съизмеримо с дела на зелените енергии. Защо не се увеличават зелените енергии, ами въглищата? В Русия въглищата са 13% от енргийня баланс.
42
1
 
3
 
! Отговори
Като Флинстоун преди 2 години
Ще се возим с кракомобил.
41
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Bild: Скоро електричеството, газът и бензинът в Германия ще бъдат по джоба само на богатите.
40
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Германия има 60 000 мегавата (само няколко часа докато има вятър) вятърни централи (АЕЦ Козлодуй е 2000 МВт). Това лято от тези 60 000 работеха само 1000 МВт и то само 4 часа на ден заради липса на вятър.
39
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ами бре.
38
0
 
1
 
! Отговори
Татяна Буланова:) преди 2 години
Еееето мой видно грех, папъй ест не у всех. :))))
37
5
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Споко, до зимата ЕС ще се оправи, а Русия ще фалира.
36
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
От ЕС освен фашизма вече нищо не и му остана. Вече нямат нищо. След година-две ще започнат да затварят, в Германия - най-големите сглобявачи в Европа- вече започнаха да съкращават заводите за сглобяване. Вятърни мелници, соларни панели, зелени сертификати и редуциране на населението с 80%.
35
1
 
2
 
! Отговори
Апо ка липсис преди 2 години
Има начин. Вадя дъртата уазка от сайванта и ислагам газ генератор. Върви със всичко . Де що може да гори. То до тогава и хора няма да оцелеят много. Планетата ще се опразни от човешка гмеж . С ваксини и зарази.. още били го беше казал навремето.
34
2
 
4
 
! Отговори
Хемус преди 2 години
Така зимата на свещи някой нов Паисий ще се намери
33
5
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
2025 година ЕС минава на зелена енергия и спира да купува газ от Русия.
32
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
А НА БАС, ЧЕ ЕВРОПА ПСК ЩЕ СЕ ОПРАВИ. :)
31
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Европейската комисия има намерение зимата да замрази цяла Европа напук на Русия.
30
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Европейската комисия реши да преминем на слънчева и вятърна енергии. "Единственото дългосрочно решение на енергийната криза е ускоряването на прехода към слънчева и вятърна енергия в цяла Европа", заяви в сряда комисарят по енергетиката на ЕС Кадри Симсон: "За да се отървете от зависимостта от газа, трябва да спрете да го използвате."
29
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Съседите ми отгоре са 3-*** с 5 коли. 2-те не ги карат, че са стари бричйи които само заемат място на паркинга. Паркингите пълни, не се карат но да има. Пред другия вход има вдно ауди паркирано от 14 месеца без да се знае на кой е, не са го местили и всичко е обрасло с трева около него.
28
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Веднага ти личи, че си руснак. Гледаш на абортите като на контрацептив. Типично за вас. Защо да се абортират? По-добре е да не се зачеват, таварищ. Но вашите дами ги мързи и едно хапче от аптеката да си купят. Или нямат пари.
27
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Франц Тимерманс, еврокомисар по зелената сделка: "Газът няма място в Европа и трябва да се изключи от списъка на енергийните източици".
26
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Крият новината какво каза Орбан в Брюксел миналата седмица. Енергийната криза е предизвикана съзнателно от Еврокомисията с цел да се дискредитира Русия и да се премине незабавно към зелени енергии - тоест ето, казахме ви, Русия е ненадежден партньор, трябва незабавно да преминем към зелени енергии.