"Онова, което те направиха, беше да регламентират на равнище Конституция такова политическо влияние, тъй като на всички ни е известно, че беше предвидено в прокурорския съвет да има мнозинство излъчената квота от българския парламент. При това излъчена с мнозинство от 160 народни представители, което предполагаше допълнителни политически пазарлъци с оглед заемането на тези места", заяви преподавателят по наказателно право в Софийския университет и бивш вицепремиер проф. Пламен Панайотов в "Денят ON AIR".
По негови думи е по-логично едва при сформирането на новия парламент да се постави въпросът за нов Висш съдебен съвет.
"Много малко вероятно е в настоящия си състав парламентът да съумее да излъчи нов Висш съдебен съвет. Този въпрос стои и за редица други държавни органи, които имат регулаторни функции в различни сфери на живота в България. Далеч преди да стане ясен законопроектът за промени в Конституцията, съм обръщал внимание, че ако трябва да се подобри качеството на правораздаването, не може да стане само през разпределение на властта в излъчването на едни или други органи в съдебната власт", коментира проф. Панайотов пред Bulgaria ON AIR.
Според бившия вицепремиер обществото трябва да е наясно какво се случва в съдебната власт.
"Ако някой си мисли, че би могъл да се гарантира през едни или други кадрови промени в органите на съдебната власт завинаги, това е дълбоко погрешна теза. Рано или късно политическата власт отива в други ръце и това, което е направено, обикновено се изсипва върху неговия гръб. Българското общество трябва да настоява тези разследвания да бъдат разследвани докрай и да ни се каже има ли достатъчно доказателства за една или друга теза, а не ние да гадаем какво е положението в едно или друго производство", настоя гостът.
Трябва да настояваме да сме наясно с важни съдебни производства, категоричен е проф. Панайотов.
"Каквито и реформи в законодателството да бъдат осъществени, ако зад тях не застанат хора, които са добри професионалисти и имат базовата почтеност, моралните устои да правораздават онова, което е записано в закона, няма как да постигнем положителни резултати. Въпросът е ние да имаме ясна позиция по онова, което е в ход с тези наказателни производства и да настояваме тези производства да бъдат доведени докрай", посочи той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase