На Балканите, в балтийските страни – влиянието на Русия расте

Руснаците инвестират минимума и получават максимума от политическото си влияние
Обновена: 11 окт 2018 10:53 | 10 окт 2018 22:00, Елка Василева
133
На Балканите, в балтийските страни – влиянието на Русия расте
Милорад Додик и Владимир Путин. Снимка: Reuters

Седмица преди ключови избори босненският сръбски лидер Милорад Додик пътува до Русия за състезание от Формула едно - не защото е голям фен, а за още една среща с руския президент Владимир Путин.

Кадри от състезанието в Сочи показват как Путин пожелава на Додик "голям успех" на босненските избори и как Додик подарява на Путин значка на Република Сръбска - контролиран от сърбите автономен район в Босна и Херцеговина.

Видеото беше ярка демонстрация на влиянието на Русия в един от най-чувствителните региони на Европа - крехките Балкани, където Западът се опитва да насърчи помирението и реформите след бруталната етническа война през 90-те години, пише Душан Стоянович, "Асошиейтед прес".

Кратката възможност за снимка с Путин помогна на Додик да спечели изборите за сръбското място в тричленното председателство на Босна в неделя, задълбочавайки етническите разделения, които дърпат страната назад от опустошителната война през 1992-95 г.

Додик открито се застъпва за отделяне на сърбите от останалата част на Босна и Херцеговина и беше санкциониран от Съединените щати заради политиката му. Но той се доказа като ключов съюзник в усилията на Москва да подкопае западните планове за интеграция на Балканите.

Докато руското влияние е най-очевидно на Балканите, възходът на популизма в Централна Европа също е коз в ръцете на Москва, осигурявайки благоразположени политически партии и политици в целия континент, включително в страни от Европейския съюз като Унгария, Австрия и Чехия.

Проруските сили постигат успехи и в други части на Европа. В Латвия опозиционна партия, на която симпатизира голямото руско етническо малцинство в страната, получи мнозинството от гласовете на парламентарните избори в балтийската страна в неделя, въпреки че партията се очаква да има трудности в опитите си да състави коалиционно правителство.

Латвийското руско малцинство е голяма политическа сила в страната, тъй като съставлява около 25 процента от близо двумилионното й население - наследство от близо 50-те години съветска окупация, която завърши през 1991 г.

Победата на Додик в Босна и Херцеговина засилва още повече позициите на Москва в Западните Балкани, тъй като той сега може да блокира всяко стратегическо решение, ако Путин каже така.

Русия твърдо се се противопоставя на присъединяването на още балкански страни към НАТО. Западни официални представители изразиха опасения, че Русия е използвала историческите си славянски и православно-християнски връзки в региона, за да подкопае европейската политика за интеграция.

Базираният в Сараево политически анализатор Адан Хускич казва, че влиянието на Москва расте и в части на Европа, които нямат такива исторически връзки.

Общото между тези страни е "високото ниво на непотизъм и корупция", така че по-тясното свързване със западните демокрации е "по природа много трудно за тях", казва той.

Стратегическата цел на Русия не е да наложи властта си над Балканите, а да "впрегне и подсили съществуващото напрежение", посочва в доклад Европейският съвет за международни отношения.

"В очите на Русия подходът на ЕС към Западните Балкани не е нито сериозен, нито систематичен, и това предлага на Москва възможности да си създава лостове", се посочва в доклада.

Руските съюзници на Балканите активно показват липса на доверие към западните демокрации, представяйки Вашингтон и Брюксел като врагове, които искат да лишат страните от тяхната идентичност и национална гордост, като ги тласкат към евроинтеграция.

Додик е перфектен пример. За него Западът и НАТО са врагове, а Русия е приятел, изпълнен с уважение към славянските "братя".

Погълнат от собствените си проблеми - дълговата криза в еврозоната, имиграцията или предстоящия Brexit, ЕС от години неглижира Балканите. Стреснати, някои европейски представители сега се опасяват, че Балканите може да затънат отново в конфликти, ако не бъдат приети бързо в 28-членния съюз.

"Ако такъв сложен европейски регион придобие впечатлението, че не сме сериозни с европейската перспектива, ние ще се сблъскаме, рано или късно, с това, което видяхме на Балканите през 90-те години", заяви председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер.

Тези опасения не са безпочвени. Напрежението между Сърбия и бившата й област Косово, която обяви независимост през 2018 г., расте въпреки усилията на ЕС да съдейства за постигането на трайно решение между някогашните военни противници. Белград повиши бойната готовност на войските си преди две седмици заради присъствието на косовската специална полиция в населената предимно със сърби северна част.

В Македония надеждите на САЩ и ЕС за бързо приемане на споразумението между Македония и Гърция за смяна на името на Македония на Северна Македония, за да може страната да се присъедини към НАТО, бяха попарени, когато референдумът на 30 септември за името не събра необходимото участие. Резултатът от гласуването засили опасенията от нестабилност в страната, която беше на ръба на гражданска война през 2001 г.

Американският министър на отбраната Джеймс Матис видя руско влияние зад някои македонски и гръцки протести срещу споразумението. "Ние не искаме да виждаме как Русия прави в Македония това, което се опитваше да прави в толкова много други страни", каза той миналия месец.

Русия отрича всякаква намеса в която и да е балканска или балтийска страна. Но руската стратегия на "меката сила" намери плодородна почва сред сърбите заради натовските бомбардировки през 1999 г., които спряха кървавите сръбски репресии в Косово и накараха сърбите да се изтеглят.

В замяна на руската подкрепа към претенциите на Сърбия към Косово Сърбия е верен съюзник на Русия, макар че официално се стреми към европейска интеграция и използва милиони от западните фондове за възстановяване.

Двама агенти на руското военно разузнаване са действали от територията на Сърбия през 2016 г. в опит да организират преврат в съседна Черна гора, за да попречат на бившата руска съюзничка да се присъедини към НАТО.

"Видяхме, че референдумът не успя в Македония", казва сръбският анализатор Бошко Якшич. "Можем да видим това сега и в Босна, където Република Сръбска се превърна в бастион на руските интереси. Видяхме го преди и в Черна гора и го виждаме в Сърбия. Това помага на руснаците да инвестират минимума и да получават почти максимума от своето политическо влияние".

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


133
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
63
11
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Само с мантри не става, ребята..,Путин се опитва да разръчка жарта в Босна, та белким пламне нов пожар, но едва ли... Даже дър тия куку на снимката го е страх от война.
62
7
 
11
 
! Отговори
sofeto преди 5 години
Да бе да, с най глемите предатели и двуличници влиание, ср`бе и макета. Много ще прокопсат с тях ***!
61
9
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До БългаринНай-развити сме на балканите? Наистина ли го мислиш? Или съдиш единствено по пространството около своя компютър? Отиди в Албания и ще видиш, че са много по-развити от нас.
60
14
 
12
 
! Отговори
Ким Чен Ун преди 5 години
До историята Абе *** ти къде четеш тази история А да само в англосаксонските медии Та Хитлер и Сталин никога не са били съюзници имали са двустрнанно споразомение за ненападение А са поделили Полша защото тя заграби изконни чешки земи подтиквана от Франция и Англия Същата тази Полша имаше и апетити към Съветска Русия но удари на камък там И накрая се стигна до там че Хитлер а не Сталин и е-ба майката на Полша
59
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До до 78Не от 1 януари, а от 1 април.
58
17
 
30
 
! Отговори
Факт преди 5 години
На хората им писна от държавата бандит и агресор САЩ,те потопиха света в кръв и мизерия,по тяхна вина хуните нахлуха в Европа и развалиха живота на хората.
57
12
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Вовка си обувал гумените ботушки да излиза навън.- Навън пече слънце! Вече е сухо - казала майка му.- а аз ще намеря - отвърнал Вовка.
56
12
 
12
 
! Отговори
Българин преди 5 години
Победа - крах - победа! О, случаи без край!Факта остава че Ние Българите сме по-добри и както преди, така и сега сме най-развити на Балканите. Просто трябва да поддържаме темпото без излишни емоции за да излезем от омагьосаните кръгове в които блуждаехме последните 140 години.
55
13
 
20
 
! Отговори
Нц преди 5 години
Не расте. Просто се срива ЕС. Не трябва да се бъркат понятията.
54
9
 
8
 
! Отговори
до 78 преди 5 години
От 1 януари 2019 започва масово да се внасят Таврии и Масквичи 4 х 4 с висока проходимост.
53
14
 
44
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Поредната бълвоч за лошата Русия и добрите англосаксонци.Както и да ни чекнат няма да ни накарат да ги заобичаме англосаксите. А и те нас. Ние сме им нужни да си продават тук второкачествените храни и останали стоки, които не могат да побутат на Запад. Да им караме таратайките. А нашите емигранти да им мият задниците на възрастните. За това у нас не трябва да има индустрия, армия. Направиха ни колония с купени политици. И ни доведоха до крайна бедност.
52
11
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Путин разбра че ролята на лошото момче му отива. Веднъж като ти излезе име си праиш квото си искаш.
51
23
 
11
 
! Отговори
Абе преди 5 години
Расте, вижте само с какви отпадъци Путин дружи.Ако това е растене на влияние, то Путин е корифей.Обичам Путин, този лидер скоро ще загроби Русия.Е, как да не го обичаш !!!
50
7
 
10
 
! Отговори
СатаНАТО преди 5 години
До до 57 от славянинМюнхенският сговор.''За тая случка чел ли си нещо!? Случката показва кой точно е подпалвачът на Втората Световна война!--------------------Как точно подписването на Мюнхенския сговор подпалва война? По кой начин? Какви военни действия е предизвикало това споразумение? Според тебе е трябвало даобявят война на Германия, за да предотвратят войната?
49
18
 
7
 
! Отговори
8===о преди 5 години
На Балканите влиянието на русия расте единствено в Македония щото са дребна объркана държавица.рашките губят влияние дори в Сърбия за сметка на Китай.
48
4
 
4
 
! Отговори
57 преди 5 години
До 61Судетска област исторически е била германска. И досега там има хора които знаят само немски.Предаването и на Германия е било поправка на една историческа несправедливост.Докато задружното нападение на Хитлер и Сталин над Полша е старта на 2СВ.
47
5
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Ха,ха,хаа..СМЕШНИЦИБългария - 1.5/100000 убити годишноРусия - 8.5/100000Та кой е смешникът ?
46
5
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До АнонименНавремето имахме хладилник ЗИЛ и телевизор електрон.Щото нямаше други.Понастоящем не бих си купил руски кухненски уред.Давам бас, че и в домовете на русофилите няма нищо руско.
45
4
 
9
 
! Отговори
историята преди 5 години
До 52А какво е направила Русия на Полша през септември 1939-та?тогава почва 2СВ ако не знаеш.Така де, първо Германия влиза в полша от запад, но почти веднага и СССР от изток.В този момент Хитлер и Сталин са съюзници ако не знаеш.
44
9
 
7
 
! Отговори
влияние преди 5 години
До АнонименНикой, никой, колко да е никой?Най-голямата русофилка в БГ - ТЕХНОИМПЕКСОВА си пратила единственото синче в САЩ.Много се било чудило момчето дали да не иде в магаданския университет, ама избрало САЩ.