Щастието вече не е в парите, пандемията извади на първо място социалните контакти

Все повече оценяваме разходките на открито в голямото затваряне
Обновена: 2 фев 2021 15:23 | 2 фев 2021 14:14, Камелия Цветанова
82
Щастието вече не е в парите, пандемията извади на първо място социалните контакти
Снимка: Pixabay

Заради несигурността и изолацията по време на карантинните мерки през 2020 г. хората са променили възгледите си за това какво ги прави щастливи и какво определят като житейски важно. Все повече хора си  дават по-ясна сметка за значението на социалните контакти и живота в общност, сочат данните от  Глобално проучване за щастието Wall’s Happiness Research 2020, което обхваща 12 500 души от 12 страни – Великобритания, Германия, Италия, Финландия, Ирландия, Турция, Мексико, Индия, Пакистан, Филипините, Индонезия и Тайланд.

От нови взаимоотношения със съседите до възобновяване на контактите със стари приятели – хората отварят нова страница в представите си как да бъдат щастливи.

65% от респондентите съобщават, че трайно са променили възгледите си за това какво е щастие.

Резултатите от изследването сочат, че щастието е изведено като приоритет и че сега онова, което най-съществено допринася за него, е грижата за хората от всички слоеве на обществото. На въпроса какво е важно и какво ги прави щастливи у дома по време на изолация 58% от анкетираните от различни поколения отговарят, че това са човешките взаимоотношения, 45% посочват прекарването на време на открито, 42% – физическите упражнения, а 35% – работата.

Над три четвърти (78%) от хората в световен мащаб са убедени, че щастието трябва да бъде поставено над парите. Тази заявка за промяна се подкрепя от по-младите членове на обществото, като във възрастовата група 25-34 години се наблюдава най-голям дял привърженици.

Вместо да оценяват с приоритет индивидуалния финансов успех, статуса и личното имущество, днес хората придават по-голямо значение на социалните контакти и битието в общност като фактори, които са изключително важни за щастието.

„Това, което сочат данните, е индикация за по-широка обществена промяна. Твърде дълго хората свързваха материалното имущество, финансовия просперитет и успеха с щастието. И макар че всичко това несъмнено е важно, сега все повече осъзнаваме, че именно човешките взаимоотношения и контакти внасят истински смисъл и щастие в живота", посочва лорд Ричард Лайърд, професор в London School of Economics и съавтор на Доклад за световното щастие.

„Прекалено дълго хората търсеха щастието в грешната посока, докато времето, прекарано в изолация от семейството и приятелите, промени оценката ни за значимостта на човешките взаимоотношения и подкрепата на общността“, добавя той

„Социалното свързване е за цял живот, а не само за периодите на затваряне. Когато поддържаме градивни отношения с другите, всички се чувстват по-щастливи. Става дума най-вече за малки стъпки – например обикновени жестове на доброта, поздрав или усмивка, да покажем, че ни е грижа за някого, да вдигнем телефона, вместо да изпратим съобщение, да изразим признателност и и да казваме „благодаря“. Тези малки жестове водят до натрупване”, посочва Ванеса Кинг, един от методолозите на проучването и експерт в областта на позитивната психология.

Данните показват, че по-младите поколения ще направляват промяната в начина, по който се стремим да постигнем щастието.

70% от 25-34-годишните споделят, че са променили мнението си по въпроса за щастието. Следват 35-44-годишните с 68% и 16-24-годишните с 65%. Хората на възраст между 45 и 55 години, както и тези над и 55 години са с най-нисък процент променени възгледи.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


82
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
5
1
 
30
 
! Отговори
БЕЗ ПАРИ преди 3 години
НЯМА НИКАКВА ЩАСТИЕ НИТО СОЦИАЛНИ КОНТАКТИ.Такива твърдения че парите нямат значение говорят само отегчени безсметно богати хора.Не само, че няма щастие няма и живот без пари. Не се живее без пари. Дори просяците и бездомниците по улиците търсят и просят да събират или да крадат пари и остатъците от *** на щастливите хора с пари.
4
1
 
24
 
! Отговори
ФИНАНСИСТ преди 3 години
преди на СОЦИАЛНИТЕ КОНТАКТИ им казваха ВРЪЗКИ
3
2
 
35
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
щастието не е в парите, а в тяхното количество!
2
0
 
38
 
! Отговори
Анонеимен преди 3 години
А социални контакти без пари КАК ?
1
1
 
41
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Това вероятно го твърдят хора, които разполагат с много пари. Нека да останат без средства да си платят ток, вода или кредит, че тогава да ги видя кое ще е най-важно по време на пандемия.