Българите се наложиха с точка разлика
20 фев 2021 21:45, Александър Попов
27
Снимка: LAP.bg

След десетгодишно отсъствие България отново се класира за европейското първенство по баскетбол. Момчетата на Росен Барчовски записаха инфарктна победа над Латвия в директен сблъсък като гости с 66:65.

През първата четвърт домакините поведоха със 17:15 след равностойна игра, а през втората четвърт достигнаха до 11 точки разлика - 39:28. Барчовски взе почивка, а веднага след това Дий Бост отбеляза тройка. Щурмът на "лъвовете" даде резултат и в крайна сметка полувремето завърши 40:36 за домакините.

Третата част започна добре за нас, след като изравнихме след 30 секунди игра и неспортсменско нарушение на Ломаж. Латвийците обаче вземаха мача в ръцете си и бързо натрупаха преднина до 55:42. Тогава отново Дий Бост ни върна в мача с тройка. Все пак домакините завършиха третата четвърт с осем точки преднина - 59:51.

В последната четвърт дойде времето на Павлин Иванов, който намали с тройка за 59:54. Шкеле върна 2 точки, но Павлин се отчете с нова тройка за 61:57. Третата му тройка пък доведе до 62:60, а с три точки се отчете и Чавдар Костов, за да поведем с точка.

Двата отбора направиха по няколко неуспешни атаки. Айгарс Шкеле наниза чрез пробив за 64:63, а Фрейманис вкара само един от двата си наказателни и направи резултата 65:63. Дой Бост вкара три точки за 65:66 при оставащи 1:26 на таблото.

Александър Янев бе фаулиран, но той пропусна и двата си наказателни удара. В последната си атака латвийците пропуснаха чрез Шкеле, което изпрати България на Европейското първенство по баскетбол през 2022 г.