Туитваш, а после уточняваш - Тръмп зачерква 70 г. външна политика

Има риск да се засили усещането, че Америка се отдръпва и издига стени
31 яну 2017 19:00, Елка Василева
143
Туитваш, а после уточняваш - Тръмп зачерква 70 г. външна политика
Доналд Тръмп. Снимка: Reuters

В някаква степен президентът Тръмп промени за една седмица възприятията за американската външна политика повече от предшествениците му за последните седем десетилетия.

На страна, която си е създала световна репутация като отворена към нуждаещите се и амбициозните хора от цял свят, сега след указа на Тръмп за имиграцията се гледа като на затваряща вратите си, както никога не го е правила дори след нападенията от 11 септември 2001 г.

Двадесет години на усилия, макар и с прекъсвания, за възстановяване на отношенията с Мексико в търговията, антитероризма и борбата с наркотрафика, се разбиха в караница с мексиканския президент Енрике Пеня Нието, която можеше да се избегне и която завърши с решението му да анулира посещението си в САЩ, пише "Ню Йорк таймс".

Когато премиерът на Великобритания Тереза Мей пристигна на едно сякаш до голяма степен успешно посещение - първата визита на лидера на близък съюзник в управлението на Тръмп, тя заяви, че трябва да се запазят санкциите срещу Русия, докато не изпълни задълженията си за Украйна. Тръмп запази мълчание. След разговора му на следващия ден с руския президент Владимир Путин в официалното изявление на Белия дом не бяха споменати нито Украйна, нито кибервойната за повлияване на американските избори, която накара президента Барак Обама да въведе нови санкции в последните дни от мандата си.

Възприятията и действителността не са едно и също. Възможно е след няколко години изказванията на Тръмп за "екстремни проверки" и стремежът му да изгони някои от най-опитните американски дипломати от кариерата да изглеждат като намерение с бързи действия още от първата седмица да изпрати на света посланието, че той е стоял зад думите си, когато говореше за "Америка на първо място".

В свое изявление в неделя Тръмп изглежда смекчи действията си и изтъкна, че "това не е забрана на мюсюлманите, както медиите невярно съобщават". Той обеща "да намери начини да помогне на всички страдащи" - думи, които липсваха в петък, когато обяви, че на всички бежанци от Сирия ще се забрани влизане в САЩ безсрочно.

"Това е първата седмица", каза в неделя по Ей Би Си бившият министър на отбраната и директор на ЦРУ Робърт Гейтс. "Всяка администрация, за която съм работил, започва да издава сума ти укази", за да се разграничи от предишната, каза той.

Обаче Гейтс, който е работил с осем президенти от двете партии, бързо добави, че има риск Тръмп да засили усещането, че Америка се отдръпва и издига стени, оставяйки вакуум във властта по света.

"Този вакуум няма да се запълни от добронамерени сили", каза той. Други двама изтъкнати републиканци, сенаторите Джон Маккейн от Аризона и Линдзи Греъм от Южна Каролина, определиха включването в указа за имиграцията на големия противник Иран заедно със съюзника Ирак като една от многото причини тези ходове да са "самонанесена рана в борбата с тероризма".

Тръмп едва ли е първият президент, който обявява промени в политиката, които изненадват съюзниците и преобръщат съществуващия ред. Решението на президента Ричард Никсън да се откаже от златния стандарт и да признае Китай бяха сътресения за системата. Също и решението на Джордж У. Буш да нахлуе в Ирак, макар и сигналите за това да съществуваха от повече от година, както и решението на президента Обама да сключи ядрено споразумение с Иран и да възобнови дипломатическите отношения с Куба.

В случая на Тръмп обаче има усещане, че поривът към промяна е взел превес над проучване на неочакваните последствия.

Забраната за имиграция и посещения от седем страни настъпи с минимална, ако изобщо я е имало, информация от Държавния департамент за регионалните последствия. Същото важи за изявлението на Тръмп, че смята да премести в Ерусалим посолството на САЩ в Израел. Липсата на предварително обмисляне как да се постъпва с притежателите на зелени карти и с иракските преводачи, на които е било обещано допускане в САЩ в замяна на службата им за американските войски, принудиха Белия дом да коригира тълкуването си на указа по-малко от 48 часа след подписването му от Тръмп.

Всичко това бе симптоматично за един нов президент, който е склонен първо да туитне, а после да доуточнява подробностите. "Това е политика на мълнията. Не бива да зачеркваш 70 години външна политика, преди хубаво да си помислил какво да я замени", каза преподавателят от Харвард Джоузеф Най, който е бил ръководител на Съвета на националното разузнаване и е писал как САЩ могат да печелят влияние чрез своята "мека сила" - привлекателността на своята култура и демокрация.

Обаче в коридорите на Държавния департамент, където номинираният за държавен секретар Рекс Тилърсън тепърва започва да се ориентира, сред дипломатите от кариерата определено цари усещането, че това е Година Нула, началото на нова епоха.

Миналата седмица екипът на Тръмп каза на редица от най-високопоставените дипломати в департамента, някои от които имат десетилетия служба, да напуснат кабинетите си. Почти всички са подали оставки, какъвто е протоколът при смяна на администрацията, но бяха изявили готовност да останат още един-два месеца до назначаването на приемниците им, за да се гарантира, че обектите на Държавния департамент са в безопасност, американските граждани се евакуират от опасни места и паспортите се издават.

Екипът на Тръмп ясно е дал да се разбере, че не се интересува от преходи. (Тилърсън също така не се срещна на четири очи с предшественика си Джон Кери преди встъпването в длъжност на Тръмп.)

Това не е точно чистка, но си остава факт, че някои от най-опитните дипломати на правителството са напуснали, включително някои от най-високопоставените жени в департамента. Сред тях е 67-годишната Ан Патерсън, помощник-държавен секретар по близкоизточните въпроси и бивш посланик в Пакистан и Египет, две от най-големите бурета с барут, пред които ще е изправен Тръмп. 55-годишната Виктория Нюланд, която един от водещите експерти по Русия в департамента и бивш постоянен представител в НАТО, работила по украинската криза, реши да напусне, след като заключи, че за нея вероятно няма място в администрацията на Тръмп.

Такова "почистване на къщата" оставя отворен въпроса дали Тилърсън, който има богат опит в чужбина като изпълнителен директор на "Ексон Мобил", но никакъв опит като дипломат, ще получи помощта, която му трябва в едно много по-различно начинание от преговорите от името на най-голямата петролна компания в света.

В такава обстановка дори видимо рутинни ходове като реорганизирането на Съвета за национална сигурност придобиват политическа окраска. В неделя главният стратег на Тръмп и главен идеолог Стивън Банън бе назначен за постоянен член на ръководния комитет на Съвета за национална сигурност, което поставя един политически сътрудник на равна нога с държавния секретар и министъра на отбраната. В същото време директорът на националното разузнаване и председателят на Комитета на началник-щабовете изглежда са понижени, като им е било казано да присъстват само когато се обсъждат въпроси от техния ресор.

"Това е чиста проба лудост. На кого му трябват военни съвети или разузнавателна информация за политиката по "Ислямска държава", Сирия, Афганистан, Северна Корея?", написа в Тwitter досегашният съветник за националната сигурност Сюзан Райс.

Отговорът на Тръмп е прост: Когато трябва да внасяш коренни промени в управленската върхушка, върхушката трябва да напусне сградата.
 

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


143
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
87
0
 
1
 
! Отговори
ОСНОВЕН ЗАКОН: преди 7 години
Щом си тръгнал да ставаш ,ГЪСТАК" с враговете си ---НАПИШИ СИ ЗАВЕЩАНИЕТО , ПРЕДВАРИТЕЛНО!
86
0
 
2
 
! Отговори
До 124 преди 7 години
Въпрос на цели, обхват и ... методика на проучването. Всеки полуграмотен с електронните таблици може да ти изготви представителна извадка от каквото и да е събитие, стига да има 20-на различни наблюдения или коментара. Но това не е важно.За себе си знам защо не го харесвам, както и предшествениците му на поста, но моето харесване е без значение за американците, които си го избраха за президент и те ще си го чуват.По-важното е да не забравяме, че на никой от световните лидери не му пука за нас
85
1
 
5
 
! Отговори
Trump-цакам? преди 7 години
1."Върхушка,върхушката трябва да напусне сградата."2.Светът е изчерпан откъм кадри.С редки изключения знаещите и можещите са над 30 в страни,където е имало добро образование(вкл. и у нас),но те не ще емигрират.3.Дава се шанс на хората,получили US гражданство да се развиват в страната си.4.Спира се изтощителната битка с Русия и се търсят договорки за Китай.5.По войните ще го познаете-ако няма такива-най-големия успех за Америка.6.ЕС на колене-там ще се насочи Тръмп(и Тръмпица).7.Жеста горе!
84
3
 
11
 
! Отговори
factotum преди 7 години
Не мисля ,че е лошо да се зачеркне 70 години история на агресия и милиони жертви по целия свят!
83
6
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Рейтингът на Тръмп в Щатите расте всеки ден - институтът Расмуссен го сочи на 59%.Колкото и да е неприятно на някои
82
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Ако освен 70 години външна политика зачеркне и 200 години история нещата ще си дойдат съвсем на място.
81
4
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До Aфгaнистaнец 122Гадно е да си мизерен селски бек, нали..........брррр.Гну*сен ур*од!*** да опънеш козата в обора та да "изпуснеш парата", аграр!
80
8
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До 119Това какво си признаваш и какво не, ми е все едно.Това че в твоето село не използват балък и *** не ми пука.Че си провинциалист е ФАКТ.Че си балама, също.Това че имаш 1000лева у Жоба не те прави богат.Ще ти дам жокер.Гласувал си за Тиквата 2009 и за Лостов 2001.Класик!
79
1
 
6
 
! Отговори
до 117 преди 7 години
Първо не съм беден повярвай ми, не съм и богат но изобщо не се оплаквам, с тия заучени фрази няма да ме засегнеш, пък и да не ми повярваш дреме ми на ... Второ не знам кой е от провинцията, но май ти си служиш с думи като " балък" "***" "***" и така нататък, да не ти забравяме и злобата. Логиката е такава, виждам че Америка и Европа започва да избира анти-системните, логиката е и такава че виждам кой протестира срещу Тръмп, а ти си един послушко който работи за 1000 лева който тори земята
78
6
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До 112За да разбереш КОЙ е манипулираният си бръкни в Жоба, сел*яко!!И не ми цитирай някакви-НИКАКВИ бълга*рашки прУфесУри и дУценти защото тези степени имаха стойност до 1990. Сега в Бг просто няма професори, доенти и т.н.Всичко е менте а ти си БАЛЪК.И пак ти казвам:Беден си защото си ***!
77
1
 
4
 
! Отговори
ф преди 7 години
Ами докато умуваме ще се пренасели -ЕС вече отесня .Америка слага граници и стени ,но това закъсня .За останалите има ли смисъл да говорим .Пък и на никого не му се живее на север в Канадските ледове .........Кое остана ? Руската тундра.
76
2
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До Анонимен 110Не само че си *** провинциалист но си психично болен.Направо си за изолатора.
75
4
 
14
 
! Отговори
БАБА БУНА преди 7 години
НАЙ НАКРАЯ РАЗБРАХТЕ ЛИ ЗАЩО НИ НАКАРАХА ДА СИ НАРЕЖЕМ РАКЕТИТЕ,ДА СИ УНИЩОЖИМ АРМИИТЕ ДО МАЛОБРОЙНА ВОЙСКА,ДА СИ ПРОДАДЕ САМОЛЕТИТЕ,ТАНКОВЕТЕ,ОРЪДИЯТА ИЗОБЩО ДА ОСТАНЕМ ПО ГОЛ ***,СЕГА ИЗМИСЛИХА ЗНАМЕ НА НАШИТЕ СЪНАРОДНИЦИ,УТРЕ ЩЕ ИЗМИСЛЯТ ДРУГО ИТ.ННЯМАМЕ ТРЪМП,НЯМАМЕ ДЪРЖАВА ТОВА Е ТРЯБВА НИ ПАТРИОТИ НАЧЕЛО,А НЕ СОРОДАВЦИ.
74
0
 
7
 
! Отговори
a? до 106 преди 7 години
Няколко коментара са ти писали хората, че не ставаш 108 и 110. Такива хора като теб (106) принадлежат на една съвременна мисъл на доцент Иво Христов :Едно време са манипулирали робите, а манипулацията сега е самите роби да искат да бъдат манипулирани. Америка избра Тръмп, Великобритания избра Брексит, във Австрия бяха на балотаж кандидати които никога не са били фаворити, предстоящите избори във Франция, Германия запознат ли си какво се очаква и там "разбирачо"??
73
1
 
1
 
! Отговори
до 107 преди 7 години
Ясно ,не отричам това ,даже напротив .Проблема е ,че Земята стана едно пренаселено място .Няма място вече за нормалните и умните.През 16 век е било лесно -вземаш кораб и хайде към "Обетованата"земя в Америка.Европейците така се спасиха през 16 век ...Днес няма накъде освен към другата Земя. А има ли я ?
72
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До 105Знаеш ли защо си беден?!Защото си *** провинциалист!!
71
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До а ? 100Изумяващо самочувствие за неграмотен аграр който пише "обеснявайте".Знаеш ли, на теб повече от чобанин не би ти подхождало!!Какво ли остана да коментираш теми от глобалната политика.наистина завършен провинциалист-баламурник.А?
70
1
 
3
 
! Отговори
до 101 преди 7 години
Провенционалисти ще викаш на ония окичените с обици и разни ге..чета и забрадки които са срещу Тръмп, поне това са 90 процента от протестърчетата. Не видях 90 процента протестиращи професори доценти адвокато и лекари. Тук там някоя наречена "звезда" където са чуди кой да нае.е и къде да си дръпне нещо бяло. Най-много се дразня на такива като тебе които сляпо вярват на това което чуят от телевизора. Момко историята се пише от победителите и нещата се движат от загноясалата система която си отива
69
3
 
4
 
! Отговори
а всъщност преди 7 години
Това с глобализма и антиглобализма също не издържа критика.То е като това ,че Тръмп е против жените и гейовете .Вятър работа.Глобалистки е всеки межд ред .Нали предмет на всяка външна политика е световния ред .От времето на Египет и Асирия ,на Александър и Рим ,на папата и Византия ,че досега.Какво значи да си анти глобалист .Нали живеем на земното кълбо .Аз нещо не разбирам ,да не живеем на Земята ли ?
68
0
 
5
 
! Отговори
ре преди 7 години
И все пак какво е различното .Америка на първо място .Кой американски президент е правил обратното . И то в последните 70 г .Е имало е един Джефърсън Дейвис ,но той е бил от юга и е президент на алтернативните южни щати по времена гражданската война.