Данъчните реформи на Доналд Тръмп в действие: Действат ли?

Компаниите се връщат в САЩ, но парите не отиват за нови производства
Обновена: 18 фев 2018 09:55 | 18 фев 2018 09:52,
17
Данъчните реформи на Доналд Тръмп в действие: Действат ли?
Снимка: архив Reuters

Доналд Тръмп изпълни обещанието от предизборната си кампания. Данъчната реформа, предложена от него и приета малко преди Коледа, оказва въздействието, което обещаваха поддръжниците й. Американските компании, които от години държаха милиарди долари в чужбина, за да избегнат облагането им с данъци у дома, сега връщат парите в САЩ. Най-новият пример е компанията за мрежово оборудване Cisco, която обяви, че връща в САЩ 67 милиарда долара.

Парите обаче не се използват за изследователски проекти, създаване на нови производствени бази и работни места, както се надяваха Тръмп и републиканците. Точно това бе целта на данъчната реформа, приета като част от големия план "Да направим Америка отново велика". Идеята бе, че по-ниските данъци за компаниите и потребителите ще стимулират потреблението и инвестициите и по този начин отново ще бъде подхранен икономическият растеж на най-голямата световна икономика, пише "Улф Золмер" от "Ханделсблат".

Още по темата

Както изглежда обаче печелившите са финансовите пазари, тъй като голяма част от средствата, спестени от данъци, отиват към акционерите. Cisco например ще задели 25 милиарда долара за обратно изкупуване на собствени акции, пише БТА.

По-малко акции означават намаляване на предлагането и вдигане на котировките. Съответно, в бъдеще печалбата на акция ще се увеличи, тъй като ще бъде разпределяна сред по-малко дялове. Това пък ще направи баланса на компанията по-атрактивен. Дивидентите също ще се разпределят сред по-малко акции, така че акционерите ще получават повече дивиденти за ценните си книжа.

При Cisco през изминалото тримесечие американската данъчна реформа първоначално доведе до загуби. За печалбата, получена от чужбина, концернът отчете еднократен разход от 11,1 милиарда долара. Така начин второто тримесечие на финансовата му година, приключило в края на януари, завърши със загуба от 8,8 милиарда долара.

Досега компаниите плащаха данъци върху чуждестранните си печалби, едва когато ги прехвърлят в САЩ. Предвид досегашните високи данъчни ставки от 35 % много компании се възползваха от възможността да оставят парите си в чужбина. След реформата върху резервите трябва да се плати много по-ниска ставка, стигаща до 15 %. По последни данни Cisco имаше парични резерви от 74 милиарда долара, от които над 70 милиарда бяха извън САЩ.

Кабелният оператор Comcast неотдавна обяви, че през 2018 година планира да изкупи обратно свои акции за най-малко 5 милиарда долара.

Най-големите парични резерви в световен мащаб са на Apple. Гигантът, производител на iPhone, иска да върне в САЩ голяма част от чуждестранните си парични запаси от 250 милиарда долара. Apple обаче също намекна, че щедро ще се отплати на акционерите, най-вече под формата на обратно изкупуване на акции. Шефът на концерна Тим Кук планира да обяви подробностите след няколко седмици, заедно с предварителните резултати за второто тримесечие.

Още много други американски концерни през идните месеци ще засилят популярността си сред акционерите, убедени са експертите.

Анализаторът на Deutsche Bank, Лойд Уолмзли, препоръчва да се купуват акции на онлайн търговеца Ebay, тъй като се очаква през идните тримесечия обратното изкупуване на ценни книжа да заема все по-важна част от инвестиционната история. Благодарение на данъчната реформа може да стане достъпен капитал от над 8 милиарда долара, закотвен в чужбина.

Междувременно за тенденцията могат да се намерят исторически паралели. Когато през 80-те години на 20 век американският президент Роналд Рейгън прокарва през Конгреса най-голямата до онзи момент данъчна реформа, това води до първия бум в обратното изкупуване на акции.

И тогава правителството насърчава концерните да върнат у дома натрупаните в чужбина парични резерви чрез облагане с изгодни данъчни ставки. Последицата е, че много концерни изкупуват обратно собствените си дялове, а инвеститорите отговарят с купуване на акции. Борсовият бум продължава с години, докато през октомври 1987 година индексът Dow Jones само за един ден изгубва близо 25 % от стойността си - най-голямата дневна загуба в дългата история на американските борси.

Новата данъчна отстъпка на стойност 1,5 трилиона долара, предоставена от Тръмп на компаниите и потребителите, е най-голямата реформа от времето на Роналд Рейгън. Правителствената инициатива дойде през период, когато борсите след девет години отново са във възход. Бумът изглежда отново се удължава, тъй като благодарение на данъчната реформа компаниите публикуват мащабни програми за обратно изкупуване, ощастливявайки акционерите.

В момента американски фирми са натрупали в чужбина рекордните над 1 трилион долара. Cisco, Apple и компания подхранват спекулациите, че историята може да се повтори.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


17
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
17
4
 
35
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Тръмппетаа е далеч от свойте предшественици. Популизма сега върви и много хора се възползват . Скоро ще му мине модата и ще бъде изгонен. Слаб политик с малко познания и малко връзки в тези среди. Много обещания и нищо. Типичен пример за популизма. Простолюдието винаги кълве , като му кажеш "човек от народа " .
16
2
 
35
 
! Отговори
пенко преди 6 години
Цифрите съвсем не са точни или са съвсем неточни ! САЩ ще платят за петролоакциите ; ресурсоакциите; отпечатаните/ непокрити с никакъв резерв/ долари ;безкраен вътрешен дълг и...!!! Садам продаде петрол в евро .и ..война ! Днес вече не могат да се ежат -противника е по- силен ..дори не чрез въоръжение - просто САЩ нямат ЖЕРТВЕГОТОВНИ войници !!! Полицейската "демокрация" залязва! Никой не иска да се бие за "просперитет" на милиардерите /в долари/ ! Ох съдба еврейска ти
15
0
 
40
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Какво лошо има в това да се изкупуват акции и да се раздават дивиденти?!? По този начин парите влизат в САЩ, не стоят нейде по света. Пак неолибералната преса търси под вола теле.
14
3
 
35
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
На снимката тьпрм изглежда като комичен герой.
13
0
 
35
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Данъчните реформи са за 2018 каквито и промени да има ще ги усетим догодина . В момента си оправаме данъците за 2017 тези промени нени засягат за сега .
12
2
 
31
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До А конкуренцията?Колега ВладимВладимирч вече има нова програма от една точка.Дa *** не по-малко от килограм при всяко посещение на тоалетната.
11
3
 
38
 
! Отговори
А конкуренцията? преди 6 години
Ето най-главните точки от програмата на ВВПутин за следващият мандат.- Продажа углеводородов, газа и полезных ископаемых на запад;- Обогащение друзей,земляков и родственников;- Обнищание народа;- Вывод огромных денежных средств за границу;- Коррупция на государственном уровне;- Бесконечная ложь и пропаганда на ТВ;- Уничтожение пиндоских и гейропейских продуктов питания;- Отброс РФ за обочину мировой политики;- Изоляция России по всем направлениям;- Гражданская война на РФ;
10
4
 
45
 
! Отговори
Маша фром Раша преди 6 години
Здравствуйте, Владмир Владимирович! Извинете за безпокойството, но вие колко рубли върнахте в Русия? Аааа, не били рубли, били долари! Аааа, не сте ги върнали, а сте ги изнесли! Аааа, купили сте американски държавни облигации, руските не стрували! Браво, Владимир Владимирович, браво! Вие сте титан (с нaaкaни ***). Все пак Крим не е Маями, уви...
9
3
 
37
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
КОЙ? Питам КОЙ с фотошопа е премахнал червения нос и червените кръгли петна от бузите на Тръмп?
8
3
 
35
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Според разследването, 13 руснаци са избрали Тромпета за президент, което автоматично го прави нелегитимен.
7
11
 
41
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Не знам дали действат данъчните реформи, но палячото от снимката направи 2 много добри неща за човечеството. Натресе 60 томахавки по чукундурестите руски глави и ликвидира 600 ихтамнети (руски башибозук) атакуващи американски бази.
6
0
 
41
 
! Отговори
Професор Тюхчеф преди 6 години
Дънъчната политика в Испания е следната- имаш фирма и участваш като подизпълнител в някакъв проект, изпълнителя взема парите, обявява фалит, ти оставаш без да ти платят и дължиш на работници и доставчици, и накрая на годината плащаш данък печалба и ДДС върху фактури , които не са и няма и да ти платят...
5
3
 
31
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
1
4
4
 
42
 
! Отговори
Realist преди 6 години
Няма да ги мислим американците. Те са си No.1.
3
1
 
45
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Разбира се, че действат. Коефициента на производствено натоварване (Capacity Utilization) се е покачил близо два пункта само за последната година - от 75,8 през януари 2017 г., до 77,8 през януари 2018 г.Ниските данъци работят, защото позволяват на гражданите повече опции не само за ръст в потреблението, но и за спестявания и инвестиции.Ниските данъци работят по-добре от високите, защото подпомагат предприемачите в желанието им да реинвестират печалбата в нови производствени мощности.
2
0
 
39
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Браво 1.!
1
2
 
60
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Божей , боже , затънали сме като държавица до гуша в блатото на измамите , седнали за данъчната реформа на щатите да се кахърят , кажете тук само с ДДС колко ни ограбвате , а после търсете сламката в очите на другите