А ако Тръмп и талибаните сключат лошо споразумение?

Ислямска държава може се възроди, Ал Кайда да се завърне
19 авг 2019 12:51, Елка Василева
10
А ако Тръмп и талибаните сключат лошо споразумение?
Снимка: архив, Reuters

Мирното споразумение, което САЩ изглежда се готвят да сключат с талибаните, предизвиква опасенията на част от политическата класа и американски експерти, притеснени от стремежа на Доналд Тръмп да се изтегли от Афганистан с риск да утежни гражданската война и да съживи терористичната заплаха.

Американският президент не крие оптимизма си за преговорите, целящи да сложат край на най-продължителната война с участието на САЩ, 18 години след атентатите от 11 септември, които доведоха до интервенцията в Афганистан, пише Франс прес.

Няколко американски източници дадоха да се разбере, че на преговорите с талибаните в Доха може скоро да бъде сключен договор. Очаква се през идните дни американският преговарящ Залмай Халилзад да се върне в региона с надеждата да го финализира.

Приближаването на това потенциално историческо събитие води до превантивно сплотяване на редиците във Вашингтон.

С туитове, интервюта и статии в медиите този фронт, включващ разнородни фигури - от неоконсерватори до демократи - бивши служители в предишната администрация и бивши висши военни, предупреждава за опасностите от прибързано (и продиктувано от предизборни съображения) изтегляне на 14-те хиляди американски войници, разположени в Афганистан. И призовава Доналд Тръмп да постъпи по същия начин, както в Ханой през февруари на срещата със Северна Корея: да предпочете "никакво споразумение" пред "лошо споразумение".

"Администрацията на Тръмп не трябва да повтаря под никакъв претекст грешката, допусната в Ирак" от неговия предшественик от Демократическата партия Барак Обама, "приемайки пълно изтегляне на бойните сили от Афганистан", предупреди генералът в оставка Дейвид Петреъс, който има предимството на миналото си като командващ в тези две страни. Оттеглянето от Ирак помогна за възхода на джихадистката група Ислямска държава.

"Ал Кайда ще се върне"

Тези вълнения се дължат на неяснотата около подготвяния договор. Основните му положения са известни: американско изтегляне в замяна на ангажимент на талибаните повече да не позволяват на Ал Кайда или на Ислямска държава да действат на контролираната от тях територия, както и прекратяване на огъня и незабавно започване на вътрешноафганистански мирни преговори, включващи правителството в Кабул, с което досега бунтовниците отказваха да преговарят.

Рискът е, че това може да позволи изтеглянето (искано от американското обществено мнение, обещано от Доналд Тръмп и обмисляно от няколко претенденти за кандидатурата на Демократическата партия за президентския пост), но може влоши още повече гражданската война.

"Всичко ще зависи от подробностите", подчерта Лоръл Милър, специален пратеник за Афганистан и Пакистан от 2013 до 2017 година.

По отношение на подробностите обаче има многобройни спекулации. На първо място по отношение на обхвата на прекратяването на огъня - талибаните първоначално изглеждат склонни на примирие само с американците, но не и с афганистанската армия. Също и по отношение на изтеглянето: тотално изтегляне на американците, изисквано от талибаните, е вариант, който най-малкото е бил на масата за преговори и никога не е бил изключен от Вашингтон.

"Ако ние напуснем Афганистан без контратерористични сили, Ислямска държава ще се възроди, Ал Кайда ще се завърне и ще напада нашата територия", заяви републиканският сенатор Линдзи Греъм по Фокс нюз.

"Трябва да запазим американско присъствие" със "значителни контратерористични сили", призова той. Греъм се хвали, че е убедил президента републиканец да остави войските си в Сирия.

"Безкрайна война"

Доналд Тръмп обеща само да запази "много силно присъствие на разузнаването" в Афганистан и някои фигури от неговия екип призовават бъдещите контратерористични операции да могат да се водят от други страни.

"Това е просто невъзможно без трайно разполагане на американски сили на афганистанска земя", заяви категорично Дейвид Петреъс в статия за в. "Уолстрийт джърнъл", написана заедно с експерта Ванс Сърчук.

Другото сериозно опасение се отнася до графика. Доналд Тръмп иска да оповести прибирането на войските преди президентските избори през ноември 2020 г., на които ще се бори за втори мандат.

Но някои признаци от последните дни сочат дори към пълно изтегляне, което да завърши към крайния срок на изборите.

Да се фиксира отсега крайният срок на американското изтегляне би позволило на "талибаните да подходят към вътрешноафганистанските преговори, след като вече са постигнали основната си цел и следователно имат преимущество", изразява съжаление Лоръл Милър в сп. "Форин полиси".

Без ясен ангажимент на талибаните да отхвърлят Ал Кайда и да спазват, освен всичко, правата на жените, и без "механизми за проверка", "ще отстъпим бойното поле на нашите врагове, включително организацията, която е давала подслон на терористите, отговорни за убийството на близо 3000 американци на 11 септември", подчертава републиканската конгресменка Лиз Чейни.

В Пентагона за момента запазват дискретност. "Това е безкрайна война, грозна и сложна. Вероятно ще бъде сложно да се изтеглим", смята военен източник.

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


10
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
8
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Помня какви подигравки бяха с СССР . Аз тогава бях хиляда процента уверен в провала на другата "велика" сила .
7
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Талибаните ще слязат от планините, ще станат министри, ще забогатеят, ще се корумпират и Тръмп лесно може да ги контролира и уцелва с високоточните средства.
6
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Тръмп води политката: "Ако не можеш да победиш врага, стани му пръв приятел".Решили са, че е време да се даде властта на талибаните и да станат пръв приятел с тях, с обещание да държат здраво властта и да не пускат руснаците и иранците в Афганистан.
5
0
 
11
 
! Отговори
Мда преди 4 години
Не обичат да споменават и че САЩ подкрепяха и продаваха оръжие на Садам Хюсеин във войната му срещу Иран в която загинаха около 1 милион души. После той много си повярва и опита да отмъкне петролните кладенци на Кувейт под носа на САЩ и взеха че му видяха сметката. Всичките им "врагове" са си техен продукт. Така финансираха и опозицията срещу Асад която пък се вля в ДАЕШ...
4
0
 
8
 
! Отговори
Mda преди 4 години
Нещо не обичат да споменават, че Осама Бин Ладен е от един от най-видните благороднически родове в Саудитска Арабия с инвестиции за стотици милиони долари в САЩ и близки до кралската фамилия. Осама беше обучаван и финансиран от ЦРУ по времето на муджахидините, когато САЩ водеше прокси война срещу СССР в Афганистан. По-късно изпуснаха духа от бутилката и той им го .., но си е техен продукт!
3
1
 
20
 
! Отговори
стига бе преди 4 години
Атентаторите на 11.09 от Афганистан ли бяха, че са го нападнали?Колкото до Ал Кайда, тя е продукт на ЦРУ, които винаги са се бъркали в този регион (опиум). Пък и има много "американски" нефт в региона, няма как.Те САЩ създадоха муджахидините, обучиха ги и ги въоръжаваха.
2
0
 
21
 
! Отговори
Мда преди 4 години
Целта е да се измъкнат запазвайки поне малко достойнство. 18 г. и 1 трилион долара не стигнаха да се преборят със шайка козари. Какво ли би било в Иран...
1
1
 
25
 
! Отговори
Ха-ха преди 4 години
Ако ЦРУ сключи безсрочен договор за изкупуване на цялата опиумна реколта на добри цени,нещата ще се получат.Обаче ако хитруват и мамят с парите-не.ЦРУ може да е най-големия търговец на хероин,но далеч не е единствен.