Води ли се световна война срещу декадентския Запад?

Войната в Украйна е символ на разцеплението между енергийния преход и петролните диктатури
Обновена: 14 юни 2022 22:54 | 14 юни 2022 22:30, Йоана Цонева
96
Води ли се световна война срещу декадентския Запад?
Снимка: БГНЕС

Шестият доклад на Междуправителствената група от експерти по климата (IPCC) от април 2022 г. е окончателен: остават 3 години до започване на трансформацията, която ще позволи на човечеството да изпълни целите, определени от Парижките споразумения, т. е. да обърне наклона на кривата на емисиите на CO2, със скорост, която позволява достигането на нетна нула до 2050 г. за възобновяемите енергии. Това пише в анализ за френския вестник La Tribune Алексис Норман, съосновател на Greenly.

Мисия невъзможна?

Не и без електрошокът, чийто ясен предшественик вече е войната в Украйна и по-дълбок символ на трайно разцепление между демокрациите, подкрепящи енергийния преход и петролните диктатури. Самото оцеляване на тези клептокрации зависи от поддържането на добивна икономика. Демокрациите обаче са не по-малко застрашени, тъй като напливът от климатични бежанци ще накара всяка нация да се барикадира, правейки разграничение между хората без гражданство и гражданите, тласнати към крайности. Това разцепление ще бележи края на прогресивното изравняване на условията, идентифицирано от Токвил като неудържимо движение на Историята. Всъщност глобалното затопляне, съчетано с намалената способност за преразпределение на ресурсите в свят, заплашен от физическите си ограничения, ще доведе до рязък край на динамиката на Запада.

Владимир Путин не сгреши, като издигна символичното значение на конфликта до световна война срещу "декадентския Запад", лицемерно преподаващ уроци, защото не може да защити своя материалистичен модел пред лицето на надигащите се крайности. Кризата на жълтите жилетки показа експлозивния характер на един хаотичен преход, който ще удари по най-уязвимите, с изкушението да се съчетаят икономическата несигурност и несигурността на идентичността. За сравняващите се с Путин, като г-жа Льо Пен и други, защитата на националната идентичност и тази на цената на бензина са една и съща борба.

Още по темата
Либерална Европа има уникалния исторически шанс да промени всичко, за да продължи да просперира. Тя се готви да обяви ембарго върху руския петрол, с риск да изостри вътрешното си напрежение, тъй като все още не е разгърнала технологиите на утрешния ден в континентален мащаб. Енергийният микс, съставен от ядрени, водородни и възобновяеми източници, вече съществува, но трябва да спечели идеологическата битка на общественото мнение, предава News.bg.

Тази война, ускорител на Историята, ще бъде спечелена на икономическия терен, като работим в принудителен марш към разделянето, антиисторическо, но неизбежно, между растежа и увеличаването на нашите въглеродни бюджети.

Путин, привърженик на актуализираната "Реалполитик", се обзаложи, че енергийният преход е невъзможен. Той смяташе, че ръцете му са развързани да присвоява украински ресурси, разчитайки на "неограничената" подкрепа на Китай и поддържайки Европа в зависимост от своя газ. За да спечели войната, Русия ще трябва да си върне енергийния суверенитет. В свят, в който изкопаемите горива обуславят реалната власт, силата на китайско-руския блок ще бъде подсилена от това ново разделение, чрез увеличаване на дела на ресурсите под контрол. Битката за Украйна ще бъде първият конфликт от по-дълга война, чийто залог се простира до други стратегически ресурси, по-специално редки земни елементи, които са от съществено значение за производството на батерии и електрификацията на света.

Може ли климатичната война да бъде спечелена от демокрациите?

В краткосрочен план заместването на руския газ с въглища, в Германия или Полша, отблъсква техните амбиции за декарбонизация. Преминаването на цяла Европа към ядрена енергия е малко вероятно в краткосрочен план предвид враждебността на общественото мнение. Възобновяемите енергийни източници все още не са достатъчни за задоволяване на нуждите нито в Европа, нито в Китай. Задънена улица и толкова много сигурност, разстроени от боевете в Украйна.

Технически, последният доклад на IPCC показва, че това е възможно чрез масово и координирано преминаване към нисковъглеродна енергия, съчетано с усилия за електрифициране на всички сектори като транспорта, индустрията, жилищното строителство, селското стопанство... нова ера, в която политическият капитал в полза на военни усилия, сравними с Програмата на победата, нараства с всеки изминал ден.

Готови ли сме за конфликтите, породени от прехода и все по-устойчивата зависимост от изкопаемите горива?

Ще трябва да се разчита на нарастващата враждебност на Китай с увеличаването на въглеродния данък, ако не се откаже по-бързо от въглищата. Лишени от основния си ресурс, петролните монархии в Персийския залив биха могли да рухнат, повличайки със себе си Египет и Леванта. В Съединените щати и Европа разходите за преход вече стигат до крайности.

Действие Първо се разиграва пред безпомощни зрители, докато обрати и диалози на глухите подкопават международната сцена. Въпреки това, демокрациите разбират, че огромното технологично предизвикателство на прехода е също така и политическа необходимост. Затова е неотложно екологичното планиране, което новото френско правителство ще трябва да приложи, призовавайки духовете на Жан Моне, първият комисар по планирането и бащата-основател на Европа. Франция има значителни активи, застаряващ, но постоянен ядрен парк, образовано население, вяра в иновациите... Тя може да се включи повече в енергийния микс, да ускори развитието на акумулаторния или водородния сектор. Като възстановява смисъла на икономиката, Франция преоткрива своята универсалистка идентичност. С Европа като резонатор, тя трябва да се осмели на една планетарна дипломация, носеща нова споделена ценност - отговорността. И все пак, двайсетвековният пакт между величието на Франция и свободата на света може би не е просто голистки мит.

Какво ще се случи във Второ действие?

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


96
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
87
0
 
1
 
! Отговори
cekyko преди 1 година
Зависи от етимологията и нюанса на съчетанието "декадентски Запад", защото ако е в смисъл "креативен капитализъм", влакът дерайлира. ;)
86
0
 
0
 
! Отговори
Селянин преди 1 година
А на селския мейдан един изкуфял комшия казваше "Корпоративен капитализъм не е демокрация" и все се чудя откъде ги измисля тия глупости...
85
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Анонимен81 Виж се само каква ти е граматиката и ако си се приспособил, към не си упоменал какво, то тогава нищо чудно че и граматиката ти е приспособена за пещерата и лека полека ще минеш на пещерни рисунки.
84
0
 
0
 
! Отговори
noFreeman преди 1 година
леле... по-голям бълвоч не съм чел... думи и думи, които някрая нищо не значат... те това е нашето бъдеще и на децата ни... лъжи за някакъв климат...
83
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
пасквила откъде го преписахте, явно от Фигаро или друг френски източник?
82
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Новите технологии ще дойдат, но не може да се форсират и това да стане в кратки срокове. Действителната цел на запада е да доминира останалия свят като наложи на останалите икономики въглероден и еко данък и така ги направи неконкурентни. Целта е да се отнеме предимството на произвеждащите евтино. Газът от сибир, освен това, е дабре да се добива и гори щото иначе той ще се отдели в атмосферата, при затоплянето на климата и ще затопли земята ударно и ефекта ще е още по фатален! Добивът е еко!
81
2
 
3
 
! Отговори
Алоооооу, списвачите преди 1 година
Искам да се обърна към дописниците на подобни статийки: НАУЧЕТЕ СЕ ДА ПИШЕТЕ МАТЕРИАЛИТЕ СИ НА БАЗА НА ВАШИТЕ СОБСТВЕНИ ВИЖДАНИЯ, РАЗБИРАНИЯ, ИНФОРМАЦИЯ ДОБИТА ОТ ВАС И НА ДОСТОВЕРНИ ИЗТОЧНИЦИ!!ПРЕСТАНЕТЕ ДА КОПИ/ПЕЙСТВАТЕ ОТ ЧУЖДИ ИЗДАНИЯ И ДА ПРЕВЕЖДАТЕ С ГУГЪЛ ТРАНСЛЕЙТ!!!ПАЛЯЧОВЦИ СМОТАНИ, ПОНЕ НАУЧЕТЕ ЧУЖДИ ЕЗИЦИ И СИ ПРЕВЕЖДАЙТЕ САМИ!! НЕ ЗАСЛУЖАВАТЕ ДОРИ МИНИМАЛНА ЗАПЛАТА!!!!
80
7
 
7
 
! Отговори
пияница мистик преди 1 година
Добре де, като свърши нефта след години, населението на света стане 20 милиарда, атмосферата е тотално замърсена, глобалното затопляне вдигне температурите и ледниците се стопят и вдигнат нивото на световния океан, тогава какво правим?
79
1
 
10
 
! Отговори
Червонец преди 1 година
Ако обобщим тези много букви, ще стигнем до написаното буквално "Климатичната война ще бъде спечелена от т.н. демокрации, ако се осъществи масово и координирано преминаване към нисковъглеродна енергия". Оказва се, че живеем в климатична война и, за да победим, трябва насилствено и солидарно да прегърнем зелената сделка. Проблемът е, че нисковъглеродна енергия все още е абсолютно недостатъчна, за да тушира зависимостта от изкопаемите горива.
78
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До 74 анонимен . . . . Иначе ти и там 20% от образованите с високото IQ продължавайте да повтаряте, че хората и автомобилите не оказват влияние ли! . . . . . . . Явно четеш, но не разбираш т.е. медицински диагностициран като 80%-ен! Когато вали дъжд разглеждаш две капки от дъжда и твърдиш, че те са виновни за пороя или наводнението! Такова е съотношението на приноса на човечеството към приноса на слънцето! IQ-то и образованието са две различни неща! Не оправдавай неграмотноста си с IQ!
77
4
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
От тая статитя разбрах само , че требва да убичаме високите и още по високи цени на енергията та да сме демократични. Аейсектир от тука стоя пасквил бе
76
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Бих го натумбил на Грета....
75
14
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
С европейците - по европейски - убеждаване във взаимна изгода и точни сметки. С арабите - по арабски - с ухажване, четки, хвалби и леко ножа в гърба. А на руснаците в момента им прави показно как се правят преговори по руски - блъфове, лъжи, големи приказки, крайни изказвания. Накрая май ще ни дават рубли, за да възвърнат русофилското робство и ще ни ограбят останалото злато, неограбено до основи по времето на социалистическата република!
74
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Мискята на ащовека не е да я променя и ориспособява, а да се променя и присшособава. Много холивуд у празните кратуни.
73
3
 
6
 
! Отговори
Червонец преди 1 година
Прочетено по-горе "ще доведе до рязък край на динамиката на Запада", "Битката за Украйна ще бъде първият конфликт от по-дълга война, чийто залог се простира до други стратегически ресурси като редки земни елементи, които са от съществено значение за производството на батерии и електрификацията на света", "Готови ли сме да се борим с все по-устойчивата зависимост от изкопаемите горива?", "...това е възможно чрез масово и координирано преминаване към нисковъглеродна енергия, която едва старт
72
5
 
28
 
! Отговори
Червонец преди 1 година
Западни аналитици днес: Държавният департамент се е заблуждавал относно икономическия потенциал на Русия. Рублата се превръща в най-надеждната валута в света. Кремъл побеждава в икономическото противопоставяне. Обратният ефект от санкциите срещу Русия предизвиква ръст на цените на горивата и храните в цял свят. Президентът Путин се оказа прав, когато заяви, че икономическият близкриг на Запада срещу Русия се провали.
71
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
"Влиянието на човешката популация върху планетарни процеси е незабележимо и незначително. Цивилизацията ни в момента е Тип 1 според скалата на Кардашев" - Да превърнеш пустинята Гоби в зелена площ е незабележим и незначителен процес? Може би за теб да, но за китайците е площ готова да изхрани още половин милиард човека. И между другото сме планетарен Тип 0, а не 1. Тип 1 включва обща отбрана, общо световно правителство и свободно пътуване между планетите и заедно с Тип2-6 са научна фантастика.
70
2
 
4
 
! Отговори
Пешо Шамана преди 1 година
Всеки човек е част от цялата картина. Ни повече, ни по малко. Влиянието на човешката популация върху планетарни процеси е незабележимо и незначително. Цивилизацията ни в момента е Тип 1 според скалата на Кардашев и не може да оказва влияние на планетарно ниво. Иначе казано , няма значение нито за климата , нито за каквото и да било друго.
69
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
"задавал ли си е въпроса защо" - а нас кво ни бърка затоплянето? Мен по ме вълнува въздуха дето го дишаме и дето прави всички овошки в София на леш. Погледни половината вишни, джанки и орехи - дори намазаните с вар са болни от мръсотията. Иначе ти и там 20% от образованите с високото IQ продължавайте да повтаряте, че хората и автомобилите не оказват влияние ли? САЩ обезводниха Калифорния за да отглеждат авокадо, докато Китай превръщат пустинята Гоби в обработваема земя и гора - влияем и то много
68
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Специално за неграмотните или за тези, които на всичко вярват или т.н. 80%-те! От ледниковия период на планетата с или без човеците с леки коли иле без тях земята се затопля! Някой задавал ли си е въпроса защо? За училите (разбирайте следвал) физика нещата не са толкова неясни! Главната причина е най големи енергиен източник на вселената - слънцето! Минимално съпровождащи са ефектите на цивилизацията с тяхното влияние, далеч по слабо от енергията на слънцето! Крива надолу има да чакате с хилядол