Войната в Украйна е и за полезните изкопаеми и енергийните ресурси

"Вашингтон пост": Киев може да загуби достъп до две трети от залежите си
12 авг 2022 09:30, Елка Василева
84
Войната в Украйна е и за полезните изкопаеми и енергийните ресурси
Снимка: архив, БГНЕС

Кремъл краде от Украйна основополагащите съставки на нейната икономика - природните ѝ ресурси, пише в. "Вашингтон пост".

След близо шест месеца битки, водената от Москва война ѝ спечели разширен контрол над някои от най-богатите на полезни изкопаеми земи в Европа. В Украйна се крият някои от най-големите в света запаси от титан и желязна руда, находища на неизползван литий и масивни находища на въглища. Заедно те се оценяват на десетки трилиони долари.

Още по темата
По-голямата част от тези находища на въглища, които в продължение на десетилетия захранваха жизненоважната стоманодобивна индустрия на Украйна, са съсредоточени в източните части, където контролът на Москва е най-стабилен. Това ги поставя в руски ръце, заедно със значителни количества други ценни енергийни находища и находища на полезни изкопаеми, необходими за всичко - от части за самолети до смартфони, според анализ на канадската организация за оценка на геополитически рискове SecDev, направен специално за американския вестник.

Русия притежава огромни количества природни ресурси. Но лишаването на Украйна от собствените ѝ ресурси стратегически отслабва икономиката на страната, принуждавайки Киев да внася въглища, за да поддържа осветлението в градовете. Ако Кремъл успее да анексира украинската територия, която е завзел, което според представители на САЩ Москва ще опита да направи през идните месеци, украинското правителство ще загуби достъп до близо две трети от залежите си.

Страната би загубила и множество други ресурси, включително запаси от природен газ, петрол и редки полезни изкопаеми, които са от съществено значение за някои високотехнологични компоненти.Това от своя страна може да попречи на западноевропейското търсене на алтернативи на вноса от Русия и Китай.

"Най-лошият сценарий е Украйна да загуби територия, да няма повече силна суровинна икономика и да стане нещо подобно на някоя от балтийските републики, държава, която не е в състояние да поддържа индустриалната си икономика", заяви Станислав Зинченко, главен изпълнителен директор на базирания в Киев център за икономически анализи ГМК. "Точно това иска Русия. Да ни отслаби."

Украйна е широко известна като селскостопанска сила. Но като източник на основни суровини, страната има находища на 117 от 120-те най-широко използвани полезни изкопаеми и метали и е основен източник на изкопаеми горива.

Официалните уебсайтове вече не показват геолокациите на тези находища - правителството, позовавайки се на националната сигурност, ги свали в началото на пролетта. Но анализът на SecDev показва, че под руски контрол в момента се намират украински енергийни залежи и залежи на полезни изкопаеми на стойност поне 12,4 трилиона долара. Това е почти половината от доларовата стойност на 2209 депозита, прегледани от компанията. В допълнение към 63 процента от находищата на въглища в страната, Москва контролира 11 на сто от находищата на петрол, 20 на сто от находищата на природен газ, 42 на сто от металите и 33 на сто от находищата на редки и други важни полезни изкопаеми, включително литий. Някои от тях са трудни за достигане, а някои са загубени още при анексията на Крим или водената осемгодишна война с проруските сепаратисти в източната част на страната.

От началото на нашествието насам обаче Кремъл непрекъснато разширява притежанията си. Според SecDev и ръководители на украинската минна и стоманодобивна промишленост, Русия е завзела 41 въглищни находища, 27 находища на природен газ, 14 находища на пропан, девет нефтени находища, шест находища на желязна руда, две на титанова руда, два обекта, свързани с добива на циркониевата руда, един за стронций, един за литий, един за уран, едно златно находище и важна кариера за варовик, използван преди това за производството на украинска стомана.

Според Роман Опимах, генерален директор на Украинската геоложка служба, правителството в Киев все още оценява отражението на войната върху ресурсите от полезни изкопаеми. Но предвид това каква част от украинските суровини са в източната и южната част на страната, той предполага, че стойността на загубените запаси надвишава изчислената от независимия анализ.

По-голямата част от петролните и газовите запаси на страната остават под неин контрол. Но за Западна Европа засиленото заграбване на украински земи от страна на Русия е тактически провал.

"Руската окупация на украинска територия има преки последици за западната енергийна сигурност", според Робърт Муга, съосновател на SecDev. "Ако европейците не успеят бързо да диверсифицират източниците на петрол и газ, те ще останат силно зависими от руските въглеводороди", добавя той.

Най-голямата заплаха е за бъдещето на Украйна. След 2014 г., когато Украйна загуби приблизително 7% от територията си, критичните западни инвестиции в енергийния и минния сектор се отдръпнаха. Сегашната война има същото въздействие. Анализатори казват, че лицензите за други находища на полезни изкопаеми, продадени от украинското правителство миналата година, сега се търгуват с големи отстъпки, тъй като инвеститорите се съмняват в жизнеспособността на добива.

Ударът върху Украйна е много по-тежък поради превземането на ключови украински пристанища и широката блокада на Черно море. Някои анализатори виждат изгубените морски транзитни маршрути като по-значими от изгубените запаси от полезни изкопаеми - особено въглищата, въпреки текущата им стойност, докато други страни преминават към по-екологична енергия.

"Суровините като въглищата не са бъдещето, те са миналото", според Андерш Аслунд, икономист, който отдавна проучва Украйна. "По-важното е дали Украйна ще загуби пристанищата си, които не мисля, че ще изгуби. Ако нямаха тези пристанища, щеше да им се наложи да изградят напълно нова инфраструктура за износ".

В опита да рестартира икономиките в завладените територии Русия може да се опита да възобнови добива и производството на стомана, както изглежда направи в един от двата големи завода за стомана в превзетия Мариупол. Вероятно обаче ще се сблъска със значителни логистични пречки, включително липсата на достъп до предишни купувачи. Въпреки че изземването на резерви може да помогне за постигането на военна цел - да се отслаби прозападната Украйна, малцина очакват Русия да желае или да може да направи мащабни инвестиции, необходими за извличането на минералите.

Тези предположения се основават отчасти на това, което Русия направи с мини, превзети през 2014 г. В рамките на около година производството беше силно ограничено, до голяма степен защото Украйна отказа да купува въглища от окупираните територии, а Русия има огромни собствени запаси. Москва се опита и да наводни някои превзети въглищни мини, за да ги направи безполезни, ако Украйна си върне загубената територия.

Главният изпълнителен директор на енергийната компания ДТЕК Максим Тимченко не смята, че руснаците наистина се нуждаят от тези суровини. "Те просто се опитват да унищожат нашата икономика", смята той.

Но ако са необратими, подобни загуби биха принудили останалата част от Украйна да пренастрои икономиката си. Възможната положителна страна на нещата е евентуална модернизация, която да направи остарелите стоманодобивни заводи по-ефективни и по-екологични. Първоначалните оценки сочат, че цената за възстановяване на икономиката като цяло започва от 750 милиарда долара.

Някои икономически експерти предполагат, че дългосрочното въздействие на войната може да бъде притъпено, дори ако Украйна отстъпи значителни територии, стига да акцентира върху секторите на технологиите и услугите, които подпомогнаха растежа през последните години и разшириха стремежа към алтернативни енергии. Но задачата пак щеше да остане трудна. Неотдавнашният опит на Украйна да модернизира енергийната си мрежа беше провален от войната. Почти половината от нейните централи за възобновяема енергия, включително 89 процента от вятърните паркове, са в завзети територии или зони на конфликт. Повече от половината вятърни паркове са затворени.

Всяко усилие за възстановяване с широкомащабни чуждестранни инвестиции вероятно ще изисква истински край на сраженията, а не нов продължителен, но сдържан конфликт с Русия. "Украйна не само ще загуби голяма част от територията и ресурсите си, но и ще бъде постоянно уязвима от нова атака от страна на Русия", казва Джейкъб Къркегор от базирания във Вашингтон Институт за международна икономика "Питърсън". "Никоя здравомислеща частна компания не би инвестирала в останалата част от Украйна, ако това се превърне в замразен конфликт."
/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


84
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
46
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До ХМ, и аз не съм фен на САЩ. САЩ излъгаха за Ирак. Направиха изключително много грешки в политиката си през последните 100 години. Интервенизмът им по Света беше често недалновиден и имаше повече негативни ефекти отколкото позитивни. И ООН трябваше да наказва и САЩ. Но злините на САЩ по никакъв начин не оправдават руския шовинизъм и империализъм. А хора като Боби и другите които защитават русия ще горят в ада за лъжите си и манипулациите си, защото Бог няма да прости на новите хитлеристи.
45
2
 
8
 
! Отговори
хм преди 1 година
Та, световния ред е написан от САЩ и ортаците им, така както им изнася на тях. Бонго от Гана колкото и да се старае, да се убие от работа, най-много да вдигне дохода си до 100 долара, но все ще си тъне в мизерия. Един може да си напечата трилиони долари и за 2 тона хартия и 2 кофи мастило да изкупи всички ценни активи на бедните държава. Може и инфлация да им изнесе и така да си ореже дълговете. На някои вече им писва от това. Скоро и Китай ще последва Русия и ще стане още по-страшно.
44
2
 
9
 
! Отговори
хм преди 1 година
До Morski изобщо не съм фен на Русия. Просто лицемерието ме отвръщава. Системи, които са стъпили изцяло на експлоатиране на бедните държави, да се правят на моралисти, ми идва в повече. Не може навсякъде по света САЩ да налагат интересите си по пътя на принуда, чрез санкции и заплахи, а накрая другите са лоши, ние сме добри. Значи, за добрите американски ТЕЦове в Марица изток едни условия, а за държавния ТЕЦ други и после да живее демокрацията и пазарната икономика. Наглост и лицемерие.
43
0
 
8
 
! Отговори
хм преди 1 година
Нека всички хуманисти вникнат в написаното от мен и се замислят кой кого експлоатира: едно кафе Старбъкс струва 4 долара. От тези 4 долара само 0,05 долара отиват за производителя на това кафе. Един шоколад Линдт струва 5 лева. От тези 5 лева само 10ст. отиват за производителя на какао. Една блузка Найки струва 40 долара. Само 0,50 долара отиват за производителя на памука и за шивача. Производителите са хора от Етиопия, Гана, КотДивоар, Бангладеш със 70-80 доларови месечни заплати. Кой кого?
42
5
 
3
 
! Отговори
Morski преди 1 година
До ХМ- Никой не отрича ролята на САЩ,Велокобритания и запада за разграбването през времето! Тезата ти само потвърждава ,че даже твоята любима Русия е наравно с тях по брой и яркост на грабежите в света и като такава ,няма право на морален съдник !
41
0
 
5
 
! Отговори
Пари преди 1 година
Винаги става въпрос за пари. На големците не им пука за простосмъртните.
40
6
 
3
 
! Отговори
Morski преди 1 година
От векове руската алчност само ламти за повече земя и богатства,заграбвайки от съседите си !От векове след поредното завземане със сила ,нищо полезно не може да създаде и е все бедна!От векове Русия е с откраднато име - Московско царстрво става Руско , заграбвайки името от Киевса Русь,държавен Герб-същия като на Византия, открадна историческа същност - като твърдението ,че писмеността е донякъде и тяхно дело(от Петър Първи им се втълпява) и за да замажат създават " славянски свят"!РУСИЯ Е ЗЛО!
39
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Ха хаНещо повече. Предтекстът за НАТО е възможно да е роден на запад. 2002-ра година Полша, Чехия и Унгария са вече в НАТО. България, Румъния и балтийските държави са вече договорили своето членство 2004-та. А Леонид Кучма е заявил, че иска в НАТО. И в този контекст, Путин през 2002-ра е първи приятел с НАТО. Даже за Украйна в НАТО го питат - има ТВ запис - и Путин е напълно ОК.Западни интелектуалци като Миаршаймер и Кисинджър въртят тезата за НАТО и Путин почва и той да я върти.
38
4
 
7
 
! Отговори
хм преди 1 година
До Ха хаЗначи, за русия било варварство, а за САЩ дето имат бази по целия свят и екслоатират полезните изкопаеми на всички държави, не е варварство. Абе, хора, толкова ли сте прости или имате другите хора за такива? От както свят се помни се знае, че всички веилики сили смучат богатства от колониите си - Британия, Португалия, Испания, Белгия, Франция що злато и богатства са налапали, обаче сега те са демокрация, обаче Русия ако вземе нещо вече било варварство. Айде у лево. Наглеци.
37
5
 
9
 
! Отговори
хм преди 1 година
Войната в Украйна си е за сфери на влияние, а останалото върви с нея.Много ясно,че като са завзели дадени територии,руснаците ще контролират всичко върху тях,но не това е била цел номер 1.Руснаците си имат предостаъчно ресурси.Ако въпросните ресурси бяха в Лвов,нали не мислите,че руснаците щяха да окупират Лвов,а да оставят Донбас.Украинците сами са си виновни.Колкото и да не им се иска на някои хора, Русия е велика сила и трябваше да се съобразят с нея, а не да се базикат. Сега всички плащаме.
36
5
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
В случая Руснаците ще спасът от заграбване тия ресурси от наЙ долната сбирщина на хора САЩ.
35
5
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Писна ми от тея украинци.
34
8
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Колкото по бързо Руснаците ги смачкат тия Украинци толкова по бързо ще заживеем нормално. С какво са заслужили та цял свят да се занимава с тях. Ревльовци които не поемат отговорноста която те си поискаха.
33
7
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
И на слепите им стана ясно, защо Русия нападна Украйна. Статията по-горе ясно го описва.
32
5
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Хванал е цаката Путин, че икономиката му може да се крепи и расте само на изкопаеми и затова е решил да осигури икономически растеж за няколко десетилетия/столетеия напред. А, не беше ли по-добре за всички преди войната? Сбъркани хора са руснаците.
31
0
 
10
 
! Отговори
Знаем преди 1 година
Путин оди да денацифицира газени находища, заводи и атомни централи.
30
5
 
8
 
! Отговори
МАЙОРА преди 1 година
Абе путл3расти нали уж беше само за да чистите нацисти! БУХАХАХАХАХАХА А то било пак от алчност и лакомия!
29
9
 
12
 
! Отговори
Ха ха преди 1 година
Лъсна цинизмът на Кремълските варвари! НАТО е само един претекст за вътрешно ползване! Всички знаем, че.това.е.една грабителска, империалистическа ,варваска война на Кремъл, за завладяване ресурсите на Украйна! Другото е лъжа и демагогия! Щели да "освобождават"? Дрън-дрън! Затова ли сриваха всичко със земята по пътя си, за да "освобождават"? Този Психар започна.най-голямата война в Европа, след ВСВ!
28
4
 
4
 
! Отговори
До Вин преди 1 година
Тренирай си хвата. Може да те спаси, когато се наложи да се опиташ да отлетиш върху колесника на последния американски самолет, както правеха афганските ти колеги преди известно време :)
27
7
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Воят на хамериканците, не е, че русия взема, каквото винаги си е било тяхно, а че спира костеливите им пръсти да заграбят всичко за жълти стотинки /както заграбиха българското злато, например/