Може ли Франция да постигне целите си в Мали?

Мощта на ислямистите изненада и сега предстои сериозна битка
20 яну 2013 16:08,
83
Може ли Франция да постигне целите си в Мали?
Снимка: Reuters

От самото начало военната интервенция на Франция в Западна Африка има импровизационен характер. Събитията в Мали се развиват с такава скорост, че френската армия трябва да прави множество стратегически ходове в движение.

Сепаратисти и ислямисти настъпиха сериозно към столицата Бамако, като се оказа, че малийските военни части не могат да направят почти нищо, за да ги спрат. Така за френския президент Франсоа Оланд не остана друго, освен да вземе мигновено решение за намеса.

Както изтъкват от БиБиСи, за Оланд изборът е бил прекалено ясен – да прати военни сили в Мали или да гледа отстрани триумфа на екстремистите. Париж избра първото, залагайки на въздушна сила и специални части, които да стабилизират ситуацията в африканската страна.

По принцип Мали е държава с любопитно „оформени“ от френските колонизатори граници – прилича на наклонен голям пясъчен часовник с голям пустинен север и плодородна савана на юг.

Сепаратистите и свързваните с „Ал Кайда“ ислямисти контролират Севера, правителството все още брани Юга.

Настоящите боеве се водят за ключовите позиции около най-тесния участък на „пясъчния часовник“ – мястото, където се свързват северната и южната част. Проблемът за французите е, че бунтовниците са разположени изключително добре, познават региона и не отстъпват.

Битката изглежда все по-трудна за френските части. Все по-отчетливи стават индикациите, че екстремистите са далеч по-добре обучени и въоръжени от очакваното.

Според БиБиСи случващото се в Мали до голяма степен е свързано с конфликта в Либия. Тогава предшественикът на Оланд – Никола Саркози, заедно с Великобритания, даде необходимата военна подкрепа на либийското въстание и режимът на Муамар Кадафи беше свален.

Тази либийска одисея на Саркози обаче сега се връща като бумеранг при приемника му на президентския пост.
Падането на режима в Либия доведе до отваряне на добре запасените складове с оръжие на армията на Кадафи и безплатното и безпрепятствено въоръжаване на множество радикалисти. А много от тези, които сега се сражават в Мали са опитни бойци, калени в битките по улиците на Триполи, Бенгази и т.н.
Така сега за френската армия идва предизвикателството да озапти ислямистите в Мали, където походът на бунтовниците на юг е трудно удържим. А подсигуряването на централната, най-тясна част на Мали е първата цел на френската операция.

Какво ще се случи оттам нататък обаче? Президентът Оланд говори за защита на столицата Бамако, която вече изглежда не чак толкова застрашена. Но държавният глава посочва и възстановяването на териториалната цялост на Мали.

Ако това значи „прочистване“ на Севера (голям колкото Франция и Белгия взети заедно), то мисията на френската армия изглежда наистина мащабна и пълна с неизвестни. Ще са необходими сериозна подготовка и значителни военни ресурси.

Развитието на събитията в Мали определено беше изненада, още повече като се има предвид, че военните експерти на Франция и Европейския съюз очакваха далеч по-дълга подготовка на бунтовниците преди впускането в битка.

В тази връзка беше планирано създаването на мироопазващ контигент в Западна Африка, съставен предимно от страните в региона. Европейският съюз подготвяше и програма за обучение на малийските сили за сигурност.

И може би след няколко месеца на учения, армията на Мали би имала шанс да се бори с екстремистите. С помощта на чуждестранни части, но с главна роля в конфликта.

Скорошното настъпление на бунтовниците обаче осуети този замисъл.

Франция все още се надява, че операцията в Мали може да бъде поета от сформиращия се (вече) бързо африкански корпус под нигерийско командване. Модернизирането на съответните армии също върви с пълна пара.

Друг е въпросът обаче колко рентабилна е тази инициатива. Ефективността на битката с малки групи въоръжени екстремисти в огромен пустинен район е печално известна – справка Афганистан.

Наземната техника няма да свърши кой знае каква работа, независимо колко модерна е тя. Нужна е въздушна сила, нужно е и високотехнологично разузнаване (безпилотни самолети, сателитно проследяване и т.н). А за такава битка африканските държави не са готови.

Други сериозни въпросителни възникват относно това кой ще поеме командването при една многонационална офанзива. Кой кого ще командва? Докъде ще се разпростира френското участие и френското влияние?

Трябва да се отчете, че проблемът в Мали и целия регион е доста сериозен и по-мащабен от терористичните „амбиции“ на Ал Кайда. Може да се каже, че жестоката политическа криза и последвалия военен преврат в Бамако бяха основната предпоставка за възхода на екстремистите на север.

Бедност, суша, политическа нестабилност, корупция... Всички тези проблеми са като катализатор за екстремистите. Ситуацията предполага каузата им да намира поддръжници или поне да не предизвиква сериозна отпор.

И един продължителен, мащабен военен конфликт в ничия земя (малийския Север) може да се превърне в идеалното убежище за „Ал Кайда“ и нейните бойци в Африка. Кризата със заложници в Алжир е най-стряскащото доказателство за подобно твърдение.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


83
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
33
0
 
2
 
! Отговори
до 33 преди 11 години
Е, 33 защо призовавайки за българска пролет т.е.безредици в чужда полза не отговаряш и какво мислиш за ционизма?
32
2
 
2
 
! Отговори
papillion преди 11 години
чуждестранния легион ще реши нещата много бързо
31
1
 
3
 
! Отговори
До 30 преди 11 години
Ционизмът е еврейско политическо движение, поддържано и от неевреи (пр.: Уинстън Чърчил, помогнал за създаването на Израел), според което евреите трябва да създадат своя държава и да имат своя национална родина. Думата "ционизъм" произлиза от Цион, едно от древните имена на Йерусалим. Друга важна връзка за евреите с това име се прави и с Цар Давид. След като Цар Давид превзел крепостта Цион, намираща се на планината-хълм Цион, той я направил своя столица.
30
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
до 28 не съм се регитрирал тъпче и не смятам д се регитрирам , така иили иначе тук мненията нищо не означават и не ми говори с библейски слова , на вас червените тези слова не во отиват.
29
0
 
3
 
! Отговори
Samo minavam преди 11 години
Чуждестранният легион и парашутните части на Републиката,не са съставени от дебелогъ*и *** и не ги командват генерали комунисти и голям *** Аню.Да ме простят предците,които са загинали за България.Те са били друга категория.
28
0
 
2
 
! Отговори
до 24(29) преди 11 години
24,въпросът ми за китайките не беше към теб,но ето,че не пропускаш шанс да разсмееш с тъпотиите си,ха ха ха !
27
0
 
3
 
! Отговори
хей 28 преди 11 години
...28 ти за българска пролет ли призоваваш?Я кажи първо какво мислиш за ционизма ?
26
0
 
2
 
! Отговори
за 24 преди 11 години
24,ти да не си пропуснал да си вземеш успокоителното за злоба към ближния,докато си слагаш сам плюсовете правейки се на антикомунист,ха ха ха!
25
0
 
3
 
! Отговори
до 23 преди 11 години
23,ти изглеждаш мислещ човек,как би коментирал следния любопитен факт:в Йоханесбург,Ю.Африка се е провел конкурс за бикини с интригуващото име"Мис Китайска Африка",бели китайки на сцената по бикини.Как е свързано с темата,не знам,световната медия не ни дава никакви указания как да наречем събитията с истинските им имена... :)
24
3
 
2
 
! Отговори
kk преди 11 години
Просто е:1. Въздушни бомбардировки върху всичко, което има топлинна сигнатура на живо млекопитаещо,2. В т.нар. пустинна част /където няма и перспектива за усвояване на полезни изкопаеми/, контролирано разполагане на източници на радиоактивност, достатъчни да създадат зона, трайно несъвместима с живота.3. Замърсяване/ликвидиране на наличните водоизточници в зоната.4. *** върху всичко, което се опитва да напусне зоната.5. Стерилизация на останалите живи представители на племената от зоната
23
0
 
4
 
! Отговори
Коилов преди 11 години
По-добре да вземат отряд от селяните от Коиловци отколкото техните командоси :)
22
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
кога ли ще се отървете от комунистическите си клишета минаха 23 години , все сте си същите.
21
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
"Може ли Франция да постигне целите си в Мали?"Първо трябва да определят какви са целите на Франция в Мали.А: Защита на "демократичното" правителство от злите терористи?илиБ: Подпомагане на малийските демократи срещу кървавия режим?илиВ: Ограбване на ресурсите на дадената страна(както винаги е било)
20
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
21 слаб ми е нета влез в сайта на ЦРУ Ъорълд фактс и виж колко са ,в изброените страни не повече от 5% у нас са малко под 10% но страшното е че в Русия са 15-20% и не случайно Путин бие камбаната , там ще ства тепърва много интересно
19
0
 
4
 
! Отговори
до 15-ти преди 11 години
Приятно ми е - 11-ти ! Не знам за Тамбукту и какъв "мюсулмански" център на университетите е бил по време на "църковното невежество" на Европа, обаче фактът е че назрява поредния между религиозен конфликт където Франция ще бере големи ядове както браха руснаците и сега американците в Афганистан ! А относно колко са *** във Франция , пич ти бил ли си във Франция ? Или в Англия където половината британци са с *** и се казват ..." Сингх" или в Германия дето половината немци са с имена "Хасан'
18
0
 
3
 
! Отговори
смехурко преди 11 години
Значи падането на правителството в Либия според статията е довело до отваряне на складовете на армията (с главна заслуги на пионка Саркози)и безпрепятствено въоръжаване на "радикалисти"и наречени още"опитни бойци",известни още като ТЕРОРИСТИ и сега ах,ах,ах ,колко "изненадващо"се получил буреманг и Оланд скочил на белия кон но колко е"трудно"за френската армия да се справи с малки групи въоръжени екстремисти в огромен пустинен район.Ха,ха,ха какви смешки!
17
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Ислямистите са окупирали всичкия петрол на земята и продават скъпо и прескъпо, е края на измисления им капитализъм и монопoл над света иде.
16
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
16 нормално била е приета в едни други времена когато най- големия ни враг след САЩ беше Израел , някои хоро и до ден днешен си живеят в онзи свят.
15
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Може ли Франция да постигне целите си в Мали?Твърдо Не,защото ислямистките терористи са обучавани от най-добрите специалисти на ЦРУ.
14
0
 
3
 
! Отговори
тангента19 преди 11 години
До 10 - проверих за Резолюцията , но за жалост тя е отменена през 1991 г след " демократичните " промени у нас и на север .