Призракът на гражданската война в Либия тегне 2 г. след Кадафи

Бившите въстаници в Либия са източник на проблемите на страната
Обновена: 24 окт 2013 15:51 | 23 окт 2013 22:20, Елка Василева
15
Призракът на гражданската война в Либия тегне 2 г. след Кадафи
Снимка: архив, Reuters

Две години след падането на режима на Муамар Кадафи призракът на гражданската война тегне над Либия, където въоръжените милиции коват законите и пречат на създаването на стабилна държава, пише Франс прес.

Когато въстанието обяви "освобождението" на страната от режима на Муамар Кадафи на 23 октомври 2011 година, три дни след смъртта на сваления диктатор, либийците вече виждаха как богатата им на петрол страна става нов Дубай. Днес се опасяват от сомалийски или иракски сценарий.

Реално, бившите въстаници, които се биха срещу стария режим през осемте месеца на конфликта и които бяха носителите на всички надежди, след няколко месеца станаха източник на всички проблеми на страната и на царуващата в нея анархия.

"Ние доброволно допринесохме за хаоса, който царува в страната, като хванахме оръжията", кахъри се 50-ина годишният Муфтах ал Бедри и се оплаква от несигурността в страната.

Натоварени от преходните власти да гарантират сигурността на стратегическите обекти на страната и границите й след разпадането на всички институции през 2011 година, бившите бунтовници, които се добраха до арсенала на стария режим, сформираха милиции и изпълняват функциите на армията и полицията.

Част от тези въоръжени групировки са се сформирали на идеологическа основа, както в случая със салафистите от "Ансар аш шария". Но други са автономни, като са дълбоко вкоренени в своя регион и дори в племето си, както милициите в Зинтан и в западния град Мисурата.

Повечето от тези тежко въоръжени групировки са официално прикрепени към Министерството на отбраната или вътрешните работи, но на практика не се подчиняват на никого, освен на ръководителите си и на собствените си интереси. Постоянно ги обвиняват в нарушения на правата на човека.

На практика въстаническите групировки са сложили ръка на всички видове трафик, като този на наркотици или на нелегални имигранти и провалят усилията на властите за сформиране на професионална армия и полиция.

"Плуваме срещу течението", призна премиерът Али Зейдан, като спомена за "много сили, които пречат на създаването на държавни органи за сигурност".

Отвличането на премиера на 10 октомври от "частна" милиция показа нагледно слабостта на централната власт в раздробения политически пейзаж, където местни, племенни и идеологически съюзи и съперничества често се оказват по-важни от разделението между "ислямисти" и "либерали".

Така например редовни сблъсъци изправят едни срещу други милиции или племена, особено при борбата за контрол над трафика по границите.

"Има риск ситуацията да се влоши през идните месеци", предупреди дипломат в Бенгази, пожелал анонимност, добавяйки, че насилието може да обхване всички региони на страната.

За да откупят мир, преходните власти раздадоха щедро милиони долари на десетки милиции и създадоха условия за мафиотски практики.

Веднага щом правителството затвори кранчето на "бонусите" или се опита да разпусне милициите, те без колебание нападат държавни институции, отвличат чиновници или блокират петролни обекти.

В този контекст милиции, които бяха натоварени да опазят петролните обекти, от седмици блокират петролните терминали в източната част на страната, което доведе до загуби, оценявани на 6 милиарда долара до момента.

Властите изглеждат безпомощни пред нарастването на влиянието на екстремистките групировки, особено в източната част на страната, където се извършват убийства на членове на силите за сигурност и атентати срещу интересите и дипломатическите представителства на Запада.

Най-зрелищното нападение беше извършено на 11 септември 2012 година срещу американското консулство в Бенгази, което доведе до смъртта на посланика и трима други американци.

Избликът на насилие принуди повечето дипломати и чужди компании да напуснат, забавяйки възстановяването на страната след 8-месеца на конфликт през 2011 година и около 40 години под диктатурата на Муамар Кадафи.

Политическото съперничество и липсата на ясна пътна карта допълнително влошават ситуацията.

Но либийският премиер запазва известен оптимизъм, като предрича "светло бъдеще" и смята, че ситуацията в Либия е далеч по-добра, отколкото в други страни, които избегна да посочи.
 

(БТА)
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


15
Още по темата: Муамар КадафиЛибия
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
13
0
 
0
 
! Отговори
Одисей 1 преди 10 години
CIA The World FactbookLibyaGDP - real growth rate: 104.5% (2012 est.)country comparison to the world: 1 -62.1% (2011 est.) 5% (2010 est.) IrakGDP - real growth rate: 8.4% (2012 est.)country comparison to the world: 14 8.6% (2011 est.) 5.9% (2010 est.) Това са реалните данни другото е волни съчинения
12
0
 
3
 
! Отговори
Улавия преди 10 години
Стига бе, това никой не го е очаквал. Всички мислехме че ще цъфнат и вържат, досущ като Ирак и Афганистан...
11
1
 
3
 
! Отговори
аз преди 10 години
ЧЕСТИТА ДЕМОКРАЦИЯ ЛИБИЯ ! ДА ЖИВЕЕ АМЕРИКА, СЕГА ВИ ЧАКА 50 ГОДИНИ ГЛАД, МИЗЕРИЯ, АНАРХИЯ И РАЗРУХА. РАДВАЙТЕ СЕ, ТАКА СТАВА КАТО ПРОДАДЕШ ДУШАТА СИ НА ДЯВОЛА
10
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
По един или друг начин тази ще сполети всяка държава, която представлява някакъв икономически или геополитически интерес за Големите. Ние бяхме на ред след 89г. и ето резултата!
9
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Целта е постигната- хаос, тероризъм, войни и безпроблемно точене на петрола от точните хора!
8
0
 
5
 
! Отговори
ттт преди 10 години
Надявам се, либийците не са пропуснали да погребат Кадафи с очите надолу.За онези, които не знаят защо обяснявам: за да им е по-лесно да му целуват зад..ка.
7
1
 
15
 
! Отговори
Уха преди 10 години
"Призракът на гражданската война тегне 2 г. след Кадафи". Но пък от две години имат демокрация.
6
1
 
6
 
! Отговори
Барак Обама преди 10 години
Благодаря на Бг-тайните служби,тв скат и Велизар Енчев за успокоителния сеанс дето и Кашпировски би им завидял в който разкриха същноста ми на краен левичар!Ами да!Брат ми Малик Обама е членувал в египетските мюсюлмански братя което значи че съм си ляв отвсякъде!Самият аз при преговорите за дълга казах:"Алах,да ми помага",което показва моето крайно левичарство!Моят подарък за българския народ ще е едно ново 500 годишно крайноляво управление!
5
3
 
18
 
! Отговори
Петолъчка в сърцето преди 10 години
Това е американската демокрация, където стъпи американски ботуш - трева не никне 50 години. Вижте само нашата България каква клоака я направиха американците, даже без да я бомбардират. Каква енергетика имахме, заводи, космонавтика, произвеждахме компютри и какво сме днес - разгул на престъпността, недостъпно здравеопазване и образование, наркомания и проституция, пълна разруха,ужас!
4
3
 
33
 
! Отговори
МАМИЦАТА ИМ ПРОДАЖНА преди 10 години
САМО ЗА СВЕДЕНИЕ - *** *** АМЕРИКАНСКА! БЪЛГАРИЯ ИМАШЕ ПЕТРОЛНА КОНЦЕСИЯ НЕОГРАНИЧЕНА ВЪВ ВРЕМЕТО, А *** НАДЕЖДА МИХАЙЛОВА - НЕЗНАМ КОЯ СИ СЕ ОТКАЗА ОФИЦИАЛНО ОТ НЕЯ В ПОЛЗА НА САЩ И АНГЛИЯ. СЪЩО ТАКА ЛИБИЯ ДЪЛЖЕШЕ НА БЪЛГАРИЯ ОКОЛО 2 МИЛИЯРДА ДОЛАРА, НО ПОЗНАЮТЕ КАКВО СТАНА СЛЕД ДОРИ НАШЕТО УЧАСТИЕ В ПИШМАН "ОСВОБОЖДЕНИЕТО" - ОПРОСТИХА НИ ДАЛЖИМИТЕ СУМИ. ДЕТО СЕ ВИКА ИМАЛИ ДАЛИ. СЪЩОТО СТАНА И С ИРАК. ВСИЧКИТЕ НИ УПРАВНИЦИ ДО МОМЕНТА ТРЯБВА ДА БЪДАТ СЪДЕНИ И ЗАКЛЮЧЕНИ ДО ЖИВОТ -
3
0
 
22
 
! Отговори
Влади-Мир преди 10 години
"Ние доброволно допринесохме за хаоса, който царува в страната, като хванахме оръжията", кахъри се ..""Плуваме срещу течението", призна премиерът Али Зейдан""Има риск ситуацията да се влоши през идните месеци"-----Ай, ай, вай....Най-добре се обаждайте на Подполковника, ако е в настроение ще ви прати ВДВ да въведе РЕД. Все пак предупреждаваше какво ще се случи...;-))
2
1
 
16
 
! Отговори
цифрите говорят преди 10 години
Население в Либия през 2010-6.3 млн.вкл.2.5 чуждестранни работници.Населението днес,около 2.2млн.общо.От статията "Провалът на НАТО в Либия",Free Libyan Press
1
2
 
42
 
! Отговори
Momo преди 10 години
Брей... К'ва я мислехме, к'ва стана...Вървете сега да *** и Сирия.