Саудитска Арабия: Безмерно богатство и липса на щастие

"Правителството държи хората кротки чрез пари или чрез заплахи"
3 фев 2014 23:00, Елка Василева
87
Саудитска Арабия: Безмерно богатство и липса на щастие
Снимка: архив, Reuters

С пари могат да се купят много неща: лукс, влияние, сигурност и даже време. Обаче колко отчайващо е да си много богат, но да не можеш да получиш онова, което искаш. Пред подобна дилема е изправено най-богатото семейство в света - Саудитите от Саудитска Арабия, пише сп. "Икономист".

Само през последните три години тяхното кралство е продало на останалия свят петрол за около един трилион долара и е натрупало държавен резерв с размер, близък до БВП от 747 милиарда долара. Колосалните нови инвестиции в инфраструктурата, промишлеността, здравеопазването и образованието разпределят това богатство като с лопати.

В столицата Рияд предстои да бъде прокопана нова мрежа на подземна железница - но не само една линия, а наведнъж всичките шест линии изцяло, която трябва да бъде открита до 2018 г. И това е само един от много железопътни проекти. Кралството ще изхарчи около 30 милиарда за обществен транспорт в градовете Джеда и Мека, както и 450-километрово високоскоростно шосе от Мека до Медина на стойност 12 милиарда в добавка към други милиарди за национална мрежа за превоз на товари.

Но вместо радостна възбуда, каквато човек може да очаква, настроението сред 30-милионното население на Саудитска Арабия (една трета са чуждестранни работници и техните семейства), е натрапчиво неудовлетворение. Въпреки искрящите нови сгради, университети, "финансови центрове" и изникващите цели градове механизмът на правителството си остава неизменно скърцащ и омотан в ограничения. И въпреки че саудитците стават все по-изтънчени и светски - около 160 хиляди от тях учат в чужбина с правителствени стипендии, а останалите в страната са сред най-пристрастените към интернет в света, социалните, политическите и религиозните структури са все още задушаващи.

"Правителството държи хората кротки чрез пари, а редките случаи, когато това не сработва, чрез заплахи", казва един дипломат в Рияд. "Но това не е щастливо място", добавя той.

Обикновените саудитци нямат думата за това къде да се харчат парите. И те често виждат как след пищното откриване с фанфари на всеки нов проект остават огромни празни сгради и неизползвана апаратура. Онова, което чуват, са слухове за това кой от привилегированите царедворци или бизнес магнати колко пари е присвоил.

Независимо от острото противопоставяне между крайно религиозните и консервативни саудитци и по-напредничавите им съграждани, те са на едно мнение по два въпроса. Единият е, че сега не е време за дестабилизиране на страната - насилието и размириците на други места, предизвикани от Арабската пролет, до голяма степен стреснаха саудитците и те запазиха мрачно мълчание. Другият е, че ръководството на кралството блуждае без посока. Смята се, че крал Абдула, сега на 90, а може би и на повече години, е обграден от малък кръг съветници и синове, съперничещи си кланове са заобиколили 83-годишния престолонаследник Салман, а има и други претенденти за унаследяването. Посред интригите и машинациите изпъква липсата на въображение и прозорливост. "На тяхната възраст те не могат да посрещнат крива или фалцирана топка, ако предпочитате терминологията от крикета", казва един бизнесмен от Джеда.

Нараства безпокойството и у съседите и съюзниците на Саудитска Арабия. Техните опасения не са само заради вътрешни напрежения. През последните години саудитската външна политика става по-настъпателна и същевременно по-непостоянна. Тя постигна някои скромни успехи. След дълги години на страх от "Мюсюлманските братя", чието множество негласни привърженици в кралството бе една от малкото потенциални заплахи за контрола върху властта на Саудитите, кралското семейство силно подкрепи отстраняването на тази групировка от управлението в Египет.

Мощната саудитска интервенция в съседен Бахрейн също укрепи управляващата там приятелска сунитска фамилия срещу онова, което саудитците смятат за опасно - повлияното от Иран шиитско въстание.

Саудитски официални представители смятат, че са успели да надделеят над Иран и Катар в съперничеството за регионално влияние. Но и Бахрейн, и Египет остават нестабилни и зависими от продължаващата саудитска щедрост.

Междувременно опитите на Саудитска Арабия да повлияе върху други регионални противоборства, например в Ирак, Сирия и Ливан, протекоха далеч по-малко гладко. Кралството не съумя да се приспособи към решимостта, дипломатическите умения и даже финансовите инвестиции, с които си послужи Иран, за да подсили своите пълномощници в тези битки. Нещо повече - мнозина от неговите предпочитани клиенти станаха ненадеждни в най-добрия случай или убийствено фанатични - в най-лошия.

"Те имат прекалено тесен честотен диапазон", оценява един чуждестранен дипломат. "Той едва им стига да управляват собствената си страна, а да не говорим за някакъв амбициозен регионален дневен ред", добавя той. И това се отнася не само за действията към техните врагове, в които саудитците се препъват напоследък. Инициативата на кралството за превръщане на Съвета за сътрудничество в Залива (шестчленен клуб на богатите монархии от региона) в политически съюз бе торпилирано през декември от Оман на фона на тихото облекчение на останалите членки.

Освен това саудитците се почувстваха пренебрегнати от своя най-стар и най-силен съюзник САЩ, когато администрацията на Барак Обама не се възползва от златната според тях възможност да удари Башар Асад, след като през август той използва химически оръжия срещу бунтовниците в покрайнините на Дамаск. В проява на видим гняв кралството предприе безпрецедентен ход да откаже да заеме място в Съвета за сигурност на ООН. "Преди бяхме известни със своята "риалполитика" [политика на риала - паричната единица в Саудитска Арабия], подмята саркастично бизнесменът от Джеда, "но това, което правим сега, е политика на обидата".
 

(БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


87
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
73
1
 
6
 
! Отговори
mr.twitter преди 10 години
А сега нека пак Кери да ми разправя,че в Саудитска Арабия имало демокрация!
72
1
 
10
 
! Отговори
край преди 10 години
е ми то не всичко е пари. парите са само най-дребните предпоставки за щастие. парите не лекуват рак, не правя деца не осигуряват любов. не осигуряват смисълна съществуването не дават кауза. С пари си осигуряваш храна дрехи, да ти е топло и да ти се подмазват хората ама до там.
71
13
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
когато саудите идват в дубай на купон, най-питото уиски е джони син етикет. вие мляскате с некаква сливовица, обикновено сварена на двора, понеже немате кинти и се тровите с ***.
70
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
До Анонимен 60в кой точно град си бил там? искам да разбера нещо дали случайно не послъгваш, че бай *** току така не припарва в са
69
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
VEDNAGA BOMBARDIROVKI NA NATO.
68
1
 
5
 
! Отговори
Саудитска преди 10 години
Тропик палещо слънце,пясък през осемте месеца в годината.
67
1
 
9
 
! Отговори
до Елка преди 10 години
саудитците се почувстваха пренебрегнати от своя най-стар и най-силен съюзник САЩ,(?)
66
5
 
4
 
! Отговори
Розичка преди 10 години
Добре, бе. Вий кат не искате, правителството да ми дава и вашите пари, а аз ще кротувам и заради вас.
65
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
kakvo ne6to e religiata.........
64
6
 
8
 
! Отговори
Розичка преди 10 години
Искам и българското правителство да ни държи покорни чрез пари.
63
3
 
20
 
! Отговори
иван преди 10 години
арабите нямат нищо друго освем пясък и пари .тези пари са им за да имат това което ние имаме но не оценява ме .друг е въпроса ,че продажни структури от нашите политици го дават на запада за безценица.българския народ става все по беден а бедните и пенсионерите от европа идват да живея в техния рай България на стари години ,имат си всичко -добри пенсии или някакви приходи с ,който тука могат да живеят като царе имат си и безплатни слуги(роби).така е за съжеление
62
4
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Е как да са щастливи.Почти всичко което е приятно носи удоволствие или забавление е забранено.Най разумното което може да се стори е да се събере някой мизерен милион (дали нали всички са милионери) и да отидеш да живееш в някаква нормална страна.
61
4
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
To i ot turcite tolkova dobre sa tiq v Bylgariq 4e sa klyvnali malko akylec pokrai nas onova ottatak ne mi govori
60
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
abe ot tiq arabeli ne6to da e izlqzlo za sveta osven v kenefa nekva misyl texnologiika tyi ili lekarstvo.typnq typnq i pak typnq
59
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
До до 60Едно е да ходия да изкарваш пари едно е да жишееш там.Хората ходят и в Ирак да изкарват пари.
58
9
 
4
 
! Отговори
st преди 10 години
Глупости в риад има молове,имаш си спртни центрове,кина има всичко и пари и тн.
57
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
AMERIKANCITE DA VZEMAT DA GI BOMBARDIRAT TIQ I DA GI DEMOKRATIZIRAT.BOI PO TIKVITE GLAMAVITE ARABELI VZEMI IM PARITE I NEFTA.ZA KVO SA IM.
56
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Те така се почва и стой та гледай нова пролет!?
55
0
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Ха, ха, ха а Българий е най, България е рай, България е май, яяяяяя си е--- м---- *** бе, думата щастие трябва да бъде изхвърлена от Кирилицата. Тръгнали сме да се вайкаме за щастието на други народи по света, щот ние в РСО на БКП-БСП-ДПС-ДС сме цъфнали и вързали СМЕШНИЦИ!!!
54
4
 
35
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Връщам се от командировка там- отвратителна държава. Да, пари има, има всичко, но не и живот. Настроение, ценности, свобода- не. Фанатична държава на зомбита. Изобщо не ми го побира умът как живеят тези хора там. А като чуя разни нещастни българи да хвалят държави от сорта само и само, защото са богати, не знам какво ми идва. Внимавайте какво си пожелавате- като ви гледам ценностите ще си продадете душата и свободата за пари. А душата и свободата са безценни.