95% са "За" присъединяването на Крим към Русия

Избирателната активност на референдума е била над 85 на сто
Обновена: 17 мар 2014 08:48 | 16 мар 2014 20:22, Камелия Цветанова
975
95% са "За"  присъединяването на Крим към Русия
Снимка: Ройтерс

Деветдесет и пет процента от гласоподавателите са гласували за присъединяването на Крим към Русия на днешния референдум, предаде ИТАР-ТАСС.

Това сочат първите официални неокончателни резултати от преброяването на близо половината бюлетини.

По-рано агенцията съобщи, че 93% са гласували "За", позовавайки се на екзит пол, проведен от Републиканския институт за политически и социологически проучвания по поръчка на агенция Криминформ сред над 200 избирателни района.

Седем процента са предпочели Крим да запази статута си и да остане част от Украйна.

Още по темата
Данните от екзит пола бяха публикувани веднага след края на вота.

Днес с референдум в Крим се избираше между въпроса дали републиката да се присъедини към Руската федерация, или да усили автономията си, като върне конституцията от 1994 г., когато за кратко е имала и собствен президент.

Анкетата с кримските гласоподаватели на излизане от избирателните участъци е била проведена в повече от 200 секции от Републиканския институт за политически и социални изследвания.

Премиерът на Крим Сергей Аксьонов приветства като "историческо решение" днешния вот на референдума в автономната република, предаде Франс прес, позовавайки се на негово съобщение в Туитър.

Данните от екзит пола свидетелстват за победа на Крим, посочи от своя страна вицепремиерът Темиргалиев, цитиран от ИТАР-ТАСС.

"93 процента за присъединяване към Русия и само 7 на сто за Украйна - това е победа! Ура!, подчерта той.

Избирателната активност е била над 85 на сто, обяви ръководителят на изборната комисия.

Кримският референдум се състоя, жалби няма, съобщи ръководителят на комисията по референдума Михаил Малишев.

Референдумът в Крим съответстваше на международните норми и изцяло отговаряше на демократичните процедури, заяви пред ИТАР-ТАСС ръководителят на мисията от международни наблюдатели Матеуш Пискорски от Полша.

"Наблюдателите стигнаха до извода, че всичко отговаря на необходимите стандарти", допълни представителят на Европейския парламент, гръцкият депутат Харалампос Ангуратис.

След приключването на вота близо 15 хил. жители на Крим се събраха на концерт на площад "Ленин" в центъра на столицата на Кримската автономна република.

Върховният съвет на Крим утре ще оформи официалната молба за влизане в състава на Руската федерация, съобщи пред ИТАР-ТАСС първият вицепремиер на кримското правителство Рустам Темиргалиев.

"Утре в 10 часа местно време започва сесията на Върховния съвет на Крим, на която ще се сумират резултатите от референдума и ще бъде оформена официална молба за присъединяване на Крим в състава на Русия", изтъкна Темиргалиев.

"Трябва да започнем политически процес за присъединяване към Русия, което ще изисква  решение на Държавната дума на Съвета на федерацията и на президент на Руската федерация", поясни той.

Делегация на Върховния съвет на Крим утре ще замине за Москва, за да работи с руския парламент по решаването на въпроса за влизането на Крим в състава на РФ, посочи пред Първи канал премиерът на Крим Сергей Аксьонов.

Референдумът, разкритикуван както от Киев, така и на Запад, се произведе в присъствието на руски войски, които контролират региона от две седмици заедно със сепаратистки милиции.

"Русия ще уважи избора на жителите на Крим", увери президентът Владимир Путин в телефонен разговор с германския канцлер Ангела Меркел.

Той заяви отново, че референдумът е в абсолютно съгласие с международното право.

В същото време Белият дом обяви, че отхвърля референдума в Крим и определя действията на Русия като опасни и дестабилизиращи, предаде Ройтерс.

Според американското президентство Русия ще бъде изправена пред "все по-висока цена" заради военната интервенция и нарушаването на международното право. "Отдавна са отминали дните, когато светът спокойно ще стои безучастен, докато някоя страна със сила завладява територията на друга страна", се казва в съобщението.

Председателите на Европейската комисия и на Европейския съвет Жозе Барозу и Херман ван Ромпой пък разпространиха днес обща декларация, в която повториха становището на държавните и правителствените ръководители от ЕС, че референдумът за отделянето на Крим от Украйна е противоконституционен.

Референдумът е незаконен и неговият резултат няма да бъде признат, допълват Барозу и Ромпой.

Според тях решението на украинската криза трябва да бъде постигнато при отчитането на териториалната цялост, суверенитета и независимостта на Украйна, в рамките на националната конституция и по международните стандарти. Единствено общата работа чрез процеса на дипломацията, включително с преки преговори между правителствата на Украйна и на Русия, могат да доведат до решение. ЕС ще продължи да следва тези цели по всички налични канали, се добавя в съвместната позиция.

Барозу и Ромпой повтарят, че осъждат непредизвиканото нарушаване на териториалната цялост и суверенитета на Украйна, и отново призовават Русия да изтегли въоръжените си сили до числеността им преди настъпването на кризата, като руските военни да останат в рамките на казармите. Барозу и Ромпой допълват, че утре министрите на външните работи от ЕС ще преценят предприемането на допълнителни мерки в съответствие с решенията на извънредния Европейски съвет от 6 март.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


975
Още по темата: Украйнареферендумкрим
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
Услугата коментари е временно недостъпна. Извиняваме се за неудобството.