Китайското икономическо чудо го чака крах

Страната се отдръпва от ролята на "работилницата на света"
15 апр 2015 21:15, Елка Василева
188
Китайското икономическо чудо го чака крах
Снимка: архив, Reuters

Голямото китайско икономическо чудо изглежда се приближава към своя залез. Последните данни на националното статистическо бюро на Китай сочат, че през март износът на стоки от Китай се е сринал с 14,6% в сравнение със същия месец на предходната година, пише Утро.ru.

Силното намаляване на износа не е единствената рязка икономическа промяна през изминалия март. Заедно с това се срина и износът – с 12,3%. В резултат външнотърговският излишък се оказа няколко пъти по-малък от очакваното – само $3,08 милиарда. Тези промени сочат, че в недалечно бъдеще Китай може да се превърне от нетен износител в нетен вносител.

Общият фон на тези промени е продължаващото отслабване на икономическия ръст в страната. Така през миналата година икономиката на Китай е нараснала със 7,4%, което е най-слабият темп на ръст за последните 24 години. Падането на темповете на ръста продължава и през тази година, правителството на Китай прогнозира икономически ръст в района от само 7%.

Впрочем, под въпрос могат да се окажат и тези 7%. Днес Пекин ще публикува статистическите данни за първото тримесечие на 2015 г. Според редица експерти резултатите ще се окажат по-лоши от прогнозираните, което се обосновава с намаляването на експорта и импорта.

Трябва да се отбележи, че настоящият спад на износа и вноса на Китай е не толкова критичен в сравнение със спада през февруари, когато износът намаля с 48,3%, а вносът с 20,5%.

Една от основните причини за намаляването на износа според експертите е засилването на юана. Намаляването на вноса е обусловено от проблемите на строителния пазар, довели до намаляване на закупените суровини и материали. Отделна тема са нарастващите проблеми с дълговете на физическите и юридическите лица.

Що се отнася до основните причини за случващото се в китайската икономика, то те имат класически характер. Да припомним, че основната причина за „китайското чудо“ беше невисоката цена на работната ръка в Китай. Хората от китайските села, които отидоха в заводите и бяха готови да работят за малки пари, направиха от страната това, което е тя днес. Това преливане продължи десетилетия, което осигури продължителността на „чудото“.

Днес обаче значителна част от тези, които някога се преместиха от селото в завода, вече са успели да достигнат съществен ръст на заплатата си, в редица случаи дори до ниво, близко до европейското. Това от една страна стимулира вътрешното потребление, но от друга страна сведе почти до нула основното предимство на производството в Китай. Днес дори в глухото село е трудно да се намери човек, който е готов да работи в производството за малко пари, както това беше преди няколко десетилетия.

Разбирайки това, властите в страната и Комунистическата партия коригираха стратегическото развитие на страната. Беше поет курс към постепенно отдръпване на Китай от ролята на „работилницата на света“. Производствата, изградени на принципа на използване на евтина работна ръка, е решено да бъдат прехвърлени в други страни, на първо място – африкански страни.

В самия Китай според лидерите на Китайската комунистическа партия акцентът трябва да се постави върху развитието на високотехнологичните производства, както и разработването и производството на продукция с висока добавена стойност. Значителна част от населението при подобен подход е предначертано да се върне от градовете в селата.

Подобни промени не може да не се отразят на темповете на икономически ръст на страната. Прогнозираното намаляване на мащабите на производството на стоки вече доведе до значителен спад на китайския износ на евтина потребителска продукция.

В същото време много съмнения предизвиква и самата възможност за успех на Китай на пазарите на създаване на високи технологии и идеи. Възможността човек да твори и да прави открития до голяма степен се определя от понятия като наличие на обществени свободи и демократични институции. В това отношение Китай има големи проблеми предвид комунистическото устройство на държавата.

В резултат хиляди млади, перспективни и талантливи китайци, получили добро образование в САЩ и ЕС, не бързат да се върнат в родината си, предпочитайки да останат да работят на Запад. Днес тази тенденция е близо до това да придобие необратим характер.

Ситуацията може да бъде променена, само отказвайки се или отслабвайки идеологическия компонент. Това обаче е невъзможно, тъй като провокира конфликт между прогреса и основите на държавното устройство на съвременен Китай.

В резултат това противоречие ще се отразява все по-силно на темповете на икономически ръст в Китай, забавяйки го постепенно. В тази връзка настоящите проблеми на Китай може да се окажат само първите симптоми на голям крах, пише руското издание.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


188
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
58
4
 
9
 
! Отговори
до 89 преди 9 години
Вече са предложени по-ниски цени - Виетнам, Кмабоджа, Бангладеш, дори Африка, както твърдят самите китайци.Вече залезе китайското икономическо чудо - старите растежи няма да се върнат никога повече - в статията също е обявнено добре, четете.
57
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
В момента, в който някой предложи по-ниски цени, производителност, мащаб и обем на продукцията, тогава ще си говорим за залез на китайското икономическо чудо.
56
4
 
7
 
! Отговори
до 87 преди 9 години
Обратното: Ако кихне Америка, ще се разболее Китай, щото Китай се е нагълтал с камари долари.А статията е написана от Утро.ru, стига плюхте всичко руско, с повод и без повод...!
55
4
 
6
 
! Отговори
Масхдистракшан преди 9 години
Китайце да си седят у Китай,че като гледа тука и по провинцията напъплиха с евтините си токсични боклучи всичко по един лев и бракуваните храни по нискохигиеничните си ресторанти...
54
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Мъдра статия :)Нещо в стила: слънцето ще спре да свети :) (така де - някой ден!)
53
9
 
14
 
! Отговори
и още 70 до 77 преди 9 години
Запомни: "даването на технологии" не е достатъчно на Х да изпревари У. Х трябва да създаде ПО-ДОБРИ технологии от У !А в обозримо бъдеще Китай не може да създаде нищо по-добро от САЩ, които държат юздите здраво: всичко, по което тече ток, ИТ, медицина, биотех, нови материали...Само евентуално в нови енергии могат да бъдат изпреварени - но не от от китайци, а от германците.
52
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
заплатите в Китай са между 2000-8000 юана зависи от региона и длъжноста това е 600-2400 лева средно е около 3000 юана социаните придобивки оба4е са зле или направо либсват Стоките са много евтини там но ка4еството е ужасно всъщност това което е ка4ествено го изнасят а вси4ки знаем на какво ниво е. Храната е колкото тук много е трудно да си вземеш кола там купувасе номер 4акасе с години и има ужасни данаци това е в големите градове незнам как е във вътрешноста
51
6
 
5
 
! Отговори
70 до 77 преди 9 години
Фиат е супер добре сега - сделката с Крайслер беше 6 от тотото, бичат яки печалби в момента!Понятието "Лада" не съществува - всичко е френско там сега (преди беше - знаеш - италианско) САМО високите мита на Путин спират французите да зарежат Лада и да вкарат направо Дачиии и Рена."Лада" е виртуална кола - нещо като "компютър Правец".
50
6
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Какво е да си ***-***.?Това е младеж на 70_75год.Високо образован-до 3_ти 4-ти клас./т.е.може да пише/.Най често -Оператор на Биологична Единица или друг вид оператор
49
11
 
5
 
! Отговори
до 74 преди 9 години
БИКС, БИКС, Р-то умре вече. Амин.Сега излиза, че и К-то се клати нещо...
48
4
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Нищо не знаете вие.Най компетентни са ***-***-ха-ха
47
4
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Балканджи Йово-е Най -компентентен.Десет пъти е ходил в Китай .Обиколил го е на длъж и шир.Знае заплатите и стандарта на всеки китаец/лично ги е питал/:-) :-и те са му казали /щот е ***-***/
46
3
 
2
 
! Отговори
до 70 преди 9 години
Епъл, Найки и Адидас се правят 10% в Китай - толкова е добавената стойност. Пъхане, лепене, опковане...Проблемът е, че и тези 10% намаляват и вече съвсем не се рентира за китайците и не щат вече, както разбра от статията (ако си я прочел)
45
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
"износът на стоки от Китай се е сринал с 14,6%" щото се прави срещу долари, които поскъпнаха междувременно.Значи долара го чака крах щото китайчетата хич не обичат вече друг да им меша пазара :)
44
4
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До балканджи Йово-как може *** като теб да се нарече с такова чисто Българско име.Явно за повече тежест ,към безмислените си коментари си го добавил.***...за некадърни коментари ще ти спрат заплата.Не интерпретираш правилно опорните точки
43
5
 
3
 
! Отговори
до 67 преди 9 години
Не е едновременно.И от миналия век, и от тоя, и от идващите - всичката техника е американска. Това, че някой тайванец е купил лиценз или някой китаец е нает да пакетира кашоните хич да не те заблуждава.
42
3
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До 66_прав си -Средно село в Китай ,но и среден град са'много по зле.А защо иначе са евтината работилница на света...а защо?
41
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До 61_ти си тТрол-какви а ,какви продавачки в китайски магазин те гонят бе ***./800евро-заплата:-) :-) :-) /За достоверност си написал че твой колеги са били там -:-) :-) :-) и са им проверили заплатите./Самите продавачки са им показали фишовете си..ей тъй ..доброволно на *** Балкански-ха-ха-ха.Да не са били ,,продавачки,, на улицата на червените фенери-ха-ха.***
40
5
 
5
 
! Отговори
58 до 61 преди 9 години
Остави центъра на Шанхай и Пекин - там няма и 1% от населението - все едно да гледаш хотел Шератон в София.Средното село в Китай е МНОГО ПЪТИ по-бедно от българското - статистически факт.
39
7
 
5
 
! Отговори
до 59 преди 9 години
Никога не съм виждал китайски дивайси или маратонки...Ползвам Интел, Епъл, Найки, Адидас...Вярно, че често китайци ги опаковат, но сега при западенето на Китай ще наемем виетнамци, *** или руснаци, няма проблем, евтини роби бол...