Китай изправен пред демографски срив

Пекин може да разреши и второ дете в семейството
Обновена: 24 юли 2015 20:07 | 24 юли 2015 19:11, Елка Василева
66
Китай изправен пред демографски срив
Снимка: архив, Reuters

Тридесет и пет години след въвеждането на драконовските мерки за ограничаване на раждаемостта, довели до милиони принудителни аборти и до възникването на демографска "бомба със закъснител", Китай изглежда е на прага на въвеждането на политика на "две деца", пише Том Филипс във в. "Гардиън"

Новите нормативни документи, според които на китайските двойки ще се разрешава да имат две деца, може да влязат в сила "още до края на тази година, ако всичко върви добре", каза правителствен източник (в Пекин), цитиран от англоезичното издание "Чайна бизнес нюз".

Твърде оспорваната и често брутално налагана политика на "едно дете" бе въведена от китайските комунистически лидери през 1980 г. заради страхове от катастрофално експлозивен ръст на населението. Правителството смята, че по този начин е предотвратило 400 млн. раждания.

Но човешката цена беше огромна - принудителни стерилизации и аборти, убийства на деца и драматичен дисбаланс между двата пола, който означава, че милиони мъже никога няма да си намерят партньорки.

През 2012 г. при един от най-шокиращите напоследък случаи на потъпкване на човешки права, свързани с тази политика, 23-годишна жена от северозападната китайска провинция Шанси бе отвлечена от чиновници, отговарящи за семейното планиране, и бе принудена да абортира в седмия месец.

Лян Чжунтан, демограф от шанхайската Академия за социални науки, смята, че тази политика отдавна е трябвало да бъде изоставена. "Ключовият въпрос не е едно или две деца. Въпросът е за репродуктивната свобода, за основни човешки права. В миналото правителството не успя да схване същността на проблема", каза той.

Властите в Пекин побързаха да приглушат съобщенията, че политиката на "две деца" ще бъде въведена до края на годината. "Още не е решено откога на семействата и двойките в страната ще бъде разрешено да имат второ дете", заяви националната комисия по здравеопазване и семейно планиране, цитирана от официалния вестник "Чайна дейли".

Професорът по демография от Пекинския университет Лу Цзехуа каза пред "Глобал таймс", че промяната по-вероятно ще бъде обявена догодина. "Въпросът не е само да се въведе политика на "второ дете". Това е свързано с промяна на редица други политики, нормативни актове, формалности и облекчения, които са необходими за успеха на тази политика, а това изисква време", отбеляза той.

Според Лян очакваното решение за въвеждане на политика на "второ дете" е мотивирано от растящата обществена съпротива срещу законите за семейно планиране. Интернет - глобалната мрежа, с която вече са свързани близо 650 млн. китайци - направи обществената враждебност (към тази политика) по-видима и по-силна. " Правителството, подложено на нарастващ обществен натиск, трябва да отговори на исканията на хората", добави той.

Намеренията за разхлабване на строгия контрол над раждаемостта са отговор и на демографската "бомба със закъснител", създадена от политиката на "едно дете".

Експерти предупреждават, че 1,3-милиардното население на Китай бързо застарява, а трудовите ресурси намаляват. Към 2050 г. в страната ще има близо 440 млн. души над 60 г. според изчисления на ООН, което ще подложи на голямо напрежение ресурсите на правителството.

Междувременно населението в трудоспособна възраст - хората между 15 и 59 г., намаля с 3,71 млн. само през тази година - тенденция, която се очаква да продължи. Ако тя не бъде пречупена, "бъдещето на китайската икономика изглежда мрачно", каза И Фусян, демограф и изявен критик на политиката на "едно дете".

През последните години се наблюдава постепенно смекчаване на китайските закони за семейно планиране. Вече се разрешава на семействата от етническите малцинства и на селските двойки, чието първо дете е момиче, да имат повече от едно дете. От 2013 г. на двойките в много части на страната е разрешено да имат две деца, ако единият от родителите е единствено дете.

Държавните медии приветстват резултатите от тази промяна на политиката, довела до 470 000 раждания в повече през 2014 г. в сравнение с предишната. Но "мини бейби-бумът", на който властите се надяваха, не се получи. Според експертите броят на ражданията не се увеличава достатъчно бързо поради финансови ограничения, които карат много градски семейни двойки да се въздържат от второ дете.

"Промяната е наложителна", казва И Фусян, чиято книга - "Голяма страна с празно гнездо" - критикува политиката за семейно планиране, водена в страната. "Селективната политика на "две деца", водена от правителството, се оказа провал. Пълната отмяна на политиката на "едно дете" е единственото разумно решение на китайската демографска криза", посочи той.

По-рано този месец Ян Вънчжуан, високопоставен държавен чиновник в сферата на семейното планиране, призна, че Китай трябва да действа бързо, за "да отговори на голямото демографско предизвикателство, пред което страната е изправена".

Според Лян очакваното решение на Пекин да отмени политиката на "едно дете" е позитивна и отдавна назряла крачка. Но дори и пълен преход към национална политика на "две деца" ще бъде недостатъчен за пречупване на наложилата се вече демографска тенденция. "В момента много хора не желаят да имат повече деца, дори и ако са насърчавани за това. Така че на практика въвеждането от правителството на политика на "две деца" все още няма да има голям ефект", каза той.

Миналата година китайската Академия за социални науки предупреди, че Китай е на прага да попадне в т.нар. "капан на ниската раждаемост" - порочен кръг, от който страните трудно успяват да се измъкнат.

Новината за предстоящата промяна на политиката е слабо утешение за около 2-та милиона "осиротели" родители, които са загубили единственото дете, което Комунистическата партия им е позволила да имат.

"Твърде късно е. Политиката вече с нищо не може да ни помогне", казва 58-годишният Хо Даочжун от провинция Хънан, чийто единствен син се е самоубил през 2013 г. Всяка година около 76 000 двойки се присъединяват към редиците на т.нар."шиду" семейства, чието единствено дете е умряло. "Той беше едва на 30, когато почина. Всичките ни надежди се сринаха, - говори Хо за единствения си син. - Нищо вече няма значение. Ние сме живи, но се чувстваме мъртви отвътре."
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


66
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
24
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Да отида и да си намеря някоя хубава мацка и да я доведа тук колкото иска бебенца ще имаме.Мани го тоя Китай
23
2
 
5
 
! Отговори
онбашията преди 8 години
интересно как със политика за ограничения на раждаемостта от един милиард станаха 1.3 милиарда.
22
1
 
5
 
! Отговори
До 33 преди 8 години
Ти си луд неандарталец пишещ глупости! Прочети малко повече, нито им държи 1/4, нито нищо! Държи им единствено ония работи, като им работи за без пари!
21
5
 
12
 
! Отговори
Тия кат почнат.... преди 8 години
1 милр. и 500 милн. Души ква демогравска криза??? Е...м ти журналисти...
20
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До Анонимен 23Патенти изобщо, умник ! Ако не можеш да намериш данните, да ти помогна. Да, Китай е пред САЩ по брой на патенти. Мина времето, когато Китай крадеше от САЩ.Най-активните компании в света за 2014г. са Huawei ( 3442 патента), Qualcomm(2 409 патента) и ZTE Corp(2 179 патента). В първенеца в класацията Huawei ,например, над 70 хиляди души работят в сферата на научноизследователската дейност.С интерес ще приема информация за иновативна руска компания.
19
2
 
5
 
! Отговори
Ани преди 8 години
Политиката на едно дете в Китай беше правилна, но се прилагаше много брутално. Просто трябваше да им направят Хрушчовки както направи Тодор Живков и всичко щеше да се нареди от самосебе си.
18
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До до авторкатаКакво значение има в случая ? Темата е Китай.
17
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Да им имаме проблемите на китайците. За нула време ще наваксат.
16
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До 13:Каква е тази нелепост, която твърдиш -патенти в областта на военните технологии.Американците ако знаеха, че ви дават парите си на абсолютно *** и некомпетентни хора.
15
11
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
КИТАЙЦИТЕ И В МОМЕНТА СЕ УВЕЛИЧАВАТ И ТО С ПОЛИТИКАТА НА 1 ДЕТЕ!!!! :DА НИЕ БЪЛГАРИТЕ СЕ СТОПЯВАМЕ С 40-50 ХИЛЯДИ НА ГОДИНА ГЛАВНО ОТ ПОЛИТИКАТА НА БУДА!!!ДО ИДВАНЕТО НА БУДА НЕЩАТА НЕ БЯХА ТОЛКОВА ЗЛЕ
14
6
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До 13:Пълна лъжа. Русия има ядрен потенциал, който дори да взриви насобствена територия ще предизвика края на цивилизацията.Големия конфликт, който се очаква е между Китай и САЩ.Между другото, нали Русия беше агресор, нали никой не се интересувашеот Сибир. Защо вие платените соросоидчета винаги споменавате Сибиркогато стане въпрос за Китай?
13
1
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
И аз като 16 съм съгласен, че Китай ще намерят изход.Лошото е, че ние се топим като нация, заобиколени сме отвраждебни държави с големи и модерни армии.Китай ще съществува винаги, докато България изчезва.
12
2
 
16
 
! Отговори
Румбо преди 8 години
Абе много се косим за китайските проблеми,ама те си ги решават с твърда ръка и резултатът е очевиден-първа икономика в света!Няма нито една пречка,която да не са преодолели,понякога с брутални мерки наистина,но вървят напред.Къде сме ние?Ами както е тръгнало-след 15-20г ще сме в НИЩОТО!Стимулира се раждаемоста на непълноценни индивиди,а хората,от които зависи бъдещето на нацията са натикани в ъгъла и без всякакво поощрение!
11
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Със старият закон се насърчаваше макар и индиректно възпроизвеждането на индивиди от женски пол.Сега ще почнат да правят само момчета щото и те *** ценят повече момчетата пред момичетата.И без това жените са кът... После ще станат като в Индия.100 на една жена.После от нямане на кво ще одобрят и насърчават хомосексуалистите- зер тия мъже без жени трябва да си намерят партньори. *** *нца.
10
14
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До Анонимен 10 Нещата се променят много бързо.В почти всички видове въоръжения китайците почти не отстъпват вече на САЩ и Русия,дори в някои ги изпреварват.Логично е, Китай за разлика от Русия е високо технологична държава. Китай е страната с най-много международни патенти в света за 2014г., пред САЩ.Нещо повече,китайските оръжия се разработват за противодействие и унищожение именно на руски такива, не на американски.Китайските лидери дебело се шегуват, че рано или късно ще завладеят Сибир.
9
1
 
9
 
! Отговори
аман от номера преди 8 години
А този 1 млрд и 300 млн от едното дете ли се появи!?
8
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До Анонимен 5Вярно е , но добави пъти .
7
3
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До Анонимен 8Има виц по тази тема. "Руски трактор мирно си ореше нивата когато беше подло нападнат от едномилионна китайска армия. Трактора отчърна със залпов огън причинявайки значителни щети на врага след което отлетя в неизвестна посока." - по действителен случай.Та за това Китай не "присъединява територии които никога не е владял и не смята и да се опитва.
6
5
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Същата тъпотия кумунистическите глави родиха и с избиването на врабчетата в китайските земеделски райони. Резултата бум на вредители, унищожени реколти и масов глад. Интересно ми е има ли мерки свързани с подобраването на живота на хората и са взети от кумунисти и да са дали резултат различен от подобраването на живота единствено за партийния секретар?
5
0
 
11
 
! Отговори
SD преди 8 години
До Анонимен1,357 млрд. д. по официални данни .Остават още 340 млн. д., в Памир ,в Тяншан и на *** на географията .