Тайнствената формула в Русия – "импортозаместване"

Кремъл е прав – страната има нужда от модернизация
10 май 2016 22:40, Елка Василева
210
Тайнствената формула в Русия – "импортозаместване"
Снимка: архив, Reuters

Ако напредъкът идваше по поръчка, то Съветският съюз никога не би се разпаднал. Руското правителство изглежда осъзна това, използвайки тайнствена формула: "импортозаместване".

Руските политици и управляващи сега изглежда имат нова вълшебна думичка. Тя е достатъчно обстоятелствена и абстрактна, за да има някакъв смисъл за бюрократите и същевременно звучи достатъчно програмно за концепция: "импортозаместване". Тя може да се преведе като специализиран термин за "заместване на вноса", под което се подразбира "сега това ще си го правим сами", пише Бенямин Трибе във "Франкфуртер алгемайне".

Премиерът Дмитрий Медведев използва новата вълшебна думичка достатъчно често, например, когато неотдавна откри завод за петролни помпи в Урал (в град Челябинск - бел. ред).

Налагането на това понятие започна преди две години, когато във връзка с конфликта в Украйна Русия изпадна в най-голямата външнополитическа криза след постсъветския период. Тогава Кремъл призова към импортозаместване, за да бъде укрепена руската промишленост.

По принцип тук всичко е правилно - след прехода към пазарна икономика Москва силно пренебрегна процеса на създаване на конкурентоспособни производители. Много от стоките, които се произвеждат в страната, са морално остарели. Ако напредъкът можеше да идва по заповед и да се купува с държавни пари, то никога не би се стигнало до разпадането на Съветския съюз.

Промяната не дойде от хубаво. През пролетта на 2014 година Кремъл въпреки нормите на международното право анексира полуостров Крим, а след това подкрепи борбата на проруските сепаратисти в Източна Украйна. Западните страни, най-вече САЩ и Европейският съюз, обявиха икономически санкции.

Москва реагира, забранявайки вноса на множество селскостопански и хранителни стоки. Продуктите, чийто внос все още бе разрешен, пък силно поскъпнаха заради обезценяването на рублата. С поевтиняването на петрола започна да се усеща и липсата на приходите, които до този момент позволяваха на Русия удобно да развива значителни сектори от икономическата структура за сметка на вноса. Световната банка тогава оцени, че над 70 % от всички руски компании получават от чужбина продукция за продажба или преработка.

Като цяло руската държава по думите на Медведев е похарчила точно 74 милиарда рубли (1 милиард евро) за заместването на вноса. Засега обаче се случва това, което се и очакваше - руските продукти поскъпнаха не само заради нарасналото търсене, но и защото изчезна конкуренцията и руските производители успяват да продадат продукцията си на по-високи цени. Държавните поръчки, които основно са насочени в подкрепа на местните производители, през 2015 година дори са поскъпнали с 40 %, съобщава министерството на икономиката.

Русия има спешна нужда от модернизация

Както и преди обаче структурата не се променя. В обработващата промишленост миналата година инвестициите са намалели с 10 %, особено силно в селското стопанство и в преработката на хранителни продукти, т. е. в областите, които особено много спечелиха от защитата на руските производители. Наистина в резултат се отчита растеж от 3 %, но от този темп могат да бъдат доволни малко сектори.

Компаниите увеличават производството според мощностите, с които вече разполагат, и се радват на допълнителните приходи. Те обаче се боят да разширят производството. Това е разбираемо, тъй като за да направят инвестиции, които ще се изплатят едва след няколко години, предприемачите имат нужда от сигурност в утрешния ден. Доста е трудно да се изгради бизнес модел върху основата на потенциално променливата политика на Кремъл. Затова в Русия традиционно проблем са малките мощности и инвестиции.

Кремъл е прав за едно - Русия наистина има нужда от модернизация и разширяване на основните отрасли, възможни в страна с толкова огромни ресурси, например - металообработването и хранително-вкусовата промишленост. Освен това именно в тези отраслите могат да бъдат създадени множество малки и средни фирми, които в Русия очевидно са недостатъчно.

Москва обаче избира погрешни инструменти. Финансовите потоци, насочени към създаване на цели отрасли, достигат отделния предприемач само като слаб дъждец. Чистият протекционизъм, включващ поставяне на бариери пред вноса или предписанията да се купува от руски производители, носи само временни печалби.

А опитът с големи пари да се прави избрана високотехнологична продукция, каквото вече се предполага, че има на световния пазар (да си припомним петролните сонди в Челябинск), е толкова скъпо, колкото и продължително начинание, което освен това се разпространява само на ограничения вътрешен пазар.

Който иска процъфтяваща предприемаческа среда, трябва да даде на бизнеса пространство да извършва стопанска дейност. Ръководителят на една компания трябва да е готов да инвестира и тогава, когато знае, че няма да получи никакви държавни пари и никакви обезщетения за руските рискове.

Това означава, че рисковете трябва да се намалят. А те включват хронична правна нестабилност, задушаваща бюрокрация и корупция, липса на отговорност на учрежденията и държавна безстопанственост. Само че, за да постигне такъв политически обрат, на Кремъл ще му се наложи да се заеме с държавния апарат и да ореже синекурните чиновници и политици. Москва по-скоро би се отказала от Крим, би казал циникът.
 

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


210
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
123
0
 
2
 
! Отговори
Боби преди 7 години
До Анонимен 163Китай не признава Косово примерно. Е и какво от това Китайски стоки продават ли се там? Китайски Туристи и Китайски Ресторанти има ли? Спора между Япония и СССР, а сега и РФ за Курилите, а и десетки други по-малкии незначителн международни спорове препятстват ли нормалния живот в съответните страни? Де ЮРЕ Япония и РФ не са в състояние на МИР, но не са и в Състояние на Война. Има ли Японски Туристи на Червения Площад? и Обратното Има Ли Руски Туристи в Токио?
122
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До БобиТи и от международно право ли взе да разбираш ?
121
1
 
1
 
! Отговори
Боби преди 7 години
До Анонимен 161... не противоречи на международното право. На 22 юли 2010 г. съдът излиза с решение, че този акт не е в нарушение на международното право...Актът на ДЕКЛАРАЦИЯТА ЗА НЕЗАВИСИМОСТ Е В РАЗРЕЗ С МЕСТНОТО ЗАКОНОДАТЕЛСТВО. КАЗУСА КОСОВО е ДЕКЛАРАЦИЯТА ЗА НЕЗАВИСИМОСТ се дава ПРИОРИТЕТ пред МЕСТНОТО ЗАКОНОДАТЕЛСТВО АКО Е ПОДКРЕПЕНА ОТ ЧЛЕН НА СС НА ООН С ПРАВО НА ВЕТО или с други думи ООН не може да "на шо ка ре па та" на деклариращите независимост били те и най-големите главорези.
120
2
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Крим няма и да бъде признат. На картите ще бъде със сиво. Само в *** си го признават.
119
3
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Причината съвецките *** да не са анонимни е , че трябва да разпечатат коментарите си за да получат двете парчета пица. Днес "Боби" сигурно ще заработи и 200 рубли отгоре...
118
0
 
1
 
! Отговори
Боби преди 7 години
До Анонимен 159Десетки пъти са ме блокирали *** когато не ползвам ЕЗОПОВ език или се изпусна да напиша някоя по-пикантна думичка. Така че ИП адреса ми се знае поне от ***. Както филтрират разни думички по същия начин никой с Името Боби може да направят да не може да напише нищо тук. и тогава ще трябва и аз да съм Анонимен.
117
0
 
1
 
! Отговори
Боби преди 7 години
До Анонимен 156Ано ПУНКТУАЛЕН *** Анонимен 156(пост)Спорим с други както теб криещи имената си за Русия(Част от нея в момента е Крим). Да не отговаря на дискусията е примерно да обсъждаме рецепта за салата или разрядка която да направиш довечера преди да си вземеш питието и да започнеш вечерната си почивка.
116
1
 
3
 
! Отговори
Боби преди 7 години
До Анонимен 154Няколко Факта ТОРЛЕ: В КОСОВО НЯМА РЕФЕРЕНДУМ ИМА САМО ДЕКЛАРАЦИЯ ЗА НЕЗАВИСИМОСТ И СЛЕД ТОВА ВЛАСТТА ОТИВА ДИРЕКТНО в ХАШИМ ТАЧИ Шефа на АОК която е реално ТЕРОРИСТИЧНА ОРГАНИЗАЦИЯКРИМ Целия процес е контролиран от МЕСТНОТО ПРАВИТЕЛСТВО И ПАРЛАМЕНТ ЛЕГАЛНО ИЗБРАНИ НА ИЗБОРИ ГОДИНИ ПРЕДИ ВЪПРОСНИТЕ СЪБИТИЯ. РЕФЕРЕНДУМА СТАНА ПРЕДИ ОФИЦИАЛНО ДА ВЛЕЗЕ В СИЛА ДЕКЛАРАЦИЯТА ЗА НЕЗАВИСИМОСТ.Еййй четете бре. Дявола е в ДЕТАЙЛИТЕ.
115
1
 
1
 
! Отговори
Ха-Ха-Ха - До Боби преди 7 години
Боби, чудя се, как можеш да спориш с всички тези хора. И то с факти. Успех. Но те предупреждавам, че да спориш с *** е опасно... глупаците не виждат фактите и ще се умориш...
114
1
 
1
 
! Отговори
Боби преди 7 години
До Веско 151ТИБЕТ Е БИЛА НЕЗАВИСИМА ДЪРЖАВАЗа СЪЖАЛЕНИЕ КОМУНИСТИЧЕСКИЯ РЕЖИМ НЕ Е ЖЕЛАЕЛ ДА ИМА ДУХОВЕН ВОДАЧ НА ЗНАЧИТЕЛНО КОЛИЧЕСТВО ВЯРВАЩИ СВОИ ГРАЖДАНИ В СЪСЕДНА СУВЕРЕННА ДЪРЖАВА. ОКУПИРА ТИБЕТ не помня по какъв повод кара правителството да подпише една хартийка (1951) и след това АНЕКСИРА Тибет(според КНР) или окупира Тибет според Правителство в изгнание на Тибет и голяма част от останалия свят.
113
1
 
2
 
! Отговори
Боби преди 7 години
До Анонимен 148Разбира се Териториалната цялост на Украйна - Ако не беше този принцип ЛНР и ДНР да бяха признати - ЛЕГАЛНО СПОНСОРИРАНИ СЪС СЪВРЕМЕННА ВОЕННА ТЕХНИКА И ДОНБАС ОТДАВНА ДА Е МИРЕН.ЛИЦЕМЕРИЕ - СССР републики границите на които са определени БЮРОКРАТИЧНО имат право на САМООПРЕДЕЛЕНИЕ,КОСОВО ИМА ПРАВО НА САМООПРЕДЕЛЕНИЕ,КРИМ НЯМА ПРАВО НА САМООПРЕДЕЛЕНИЕ - ЛИЦЕМЕРИЕ
112
0
 
0
 
! Отговори
Веско преди 7 години
Само да питам феновете и специалисти по световното право, как е решен въпроса с Тибет?
111
0
 
3
 
! Отговори
Боби преди 7 години
До Анонимен 148Ано Умни няма да споря с теб по този въпрос повече само ще ти разкажа една история. Лицемерие (най-меката дума която ползвам за САЩ).След края на ВСВ и разгрома на японската армия в Северен Китай реално започва борба между комунистите и роялистите в Китай. Знаем как свършва историята Роялистите бягат в Тайван.Десетилетие в ООН КИТАЙ беше представян само от ТайванСССР трябваше да говори от името на Комунистически КитайДокато Китай не се сдоби с Ядрена Бомба и ВЕТО в СС на ООН
110
1
 
5
 
! Отговори
Боби преди 7 години
До kokospa 145Принципно си прав и леко грешиш. САЩ дават ГРАНТОВЕ и ако технологията не се разработи или е неефективна рискувалите фирми са обезщетени. Не знам как е в Германия но мисля че е подобна системата но по-строга. В РФ реално всички големи фирми развиващи технологии са реално ДЪРЖАВНИ(за сега), А и Всичко което е за военните не влиза в онези 0,9 от БВП. Еххх и ние да имахме качеството поне на Руските университети и 0,9 от БВП финансиране ...
109
2
 
5
 
! Отговори
Боби преди 7 години
До Анонимен 144ПАК И ОТНОВО ДАНО ГО ПРОЧЕТЕШ ТОЯ ПЪТКазуса КОСОВО - Декларация за независимост има предимство пред местното законодателство ако е подкрепена от член на СС на ООН с право на ВЕТО! - Това е на ОБИКНОВЕН БЪЛГАРСКИ ЕЗИК целия КАЗУС - САЩ подкрепиха КОСОВО, РФ подкрепиха КРИМ.Когато ставаха събитията в Косово Рашките направиха всевъзможни неща включително окупираха летище в зоната като ВДВ КФОР преминаха през цяла Сърбия. Това не спря САЩ!Е Крим след това ИЗОБЩО не им хареса
108
3
 
1
 
! Отговори
kokospa преди 7 години
За да направиш модерна икономика ти трябат:технологии,пари време,подговени кадри!За съжаление др.Путин не разполага с нито едно от изброените.Малките ефективни частни предприятия в Расия са под 2 %.За наука и технологии се отделят едва 0,9% от БВП.Германия отделя 2,2%,а омразният САЩ 4,1%.
107
1
 
5
 
! Отговори
Боби преди 7 години
До Анонимен 140Ано ТРОЛЕКазуса КОСОВО - Декларация за независимост има предимство пред местното законодателство ако е подкрепена от член на СС на ООН с право на ВЕТО! - Това е на ОБИКНОВЕН БЪЛГАРСКИ ЕЗИК целия КАЗУС - САЩ подкрепиха КОСОВОКРИМ - Не само че имаше Декларация за независимост, имаше и РЕФЕРЕНДУМ и Чак след това РФ подкрепи декларацията. Крим можеше да си остане и НЕЗАВИСИМ но понеже 75% тамса Руснаци подадоха молба за постъпване в РФ - Ако е Анексия то ГЕРМАНИЯ КОЙ КОГО АНЕКСИРА
106
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До Анонимен 141Европейската комисия възможно най-скоро да сложи край на проекта за разширяването на газопровода "Северен поток от Русия до Германия по дъното на Балтийско море, поискаха повечето евродепутати, които дискутираха бъдещата тръба с комисаря по въпросите на климата и енергетиката Мигел Ариас Каньете в понеделник вечер в Страсбург. Членовете на Европейския парламент смятат, че "Северен поток 2 е против целите на енергийния съюзТОЕСТ *** - НАМЕРЕНИЕДОГОВОРА Е ПОДПИСАН 09.2015г.
105
7
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До Анонимен136Косово не е заграбено от САЩ, ***. Агресията на Русия е безспорен факт и никакви примери не я оправдават.
104
1
 
3
 
! Отговори
Боби преди 7 години
До Анонимен 132Китаеца се изгражда трябва да заработи 2019гСеверен 2 - ЕК даде зелена светлина защото е по европейското законодателство до къде е с самото полагане на реално 3 и 4 тръба по същия маршрут както първия поток можеш сам да си проверишТурчина загина и то заради ЕРДОГАНРашките толкова упорито НЕ ВИЖДАХА какво става на Турската граница че шапка им свалямИзведнъж свалиха Су-24 и ПРОГЛЕДНАХА5 дни и неоспорими доказателства вече имаше срещу ИД и ТурцияЮжен паток ако е по ЕС закони