Тайнствената формула в Русия – "импортозаместване"

Кремъл е прав – страната има нужда от модернизация
10 май 2016 22:40, Елка Василева
210
Тайнствената формула в Русия – "импортозаместване"
Снимка: архив, Reuters

Ако напредъкът идваше по поръчка, то Съветският съюз никога не би се разпаднал. Руското правителство изглежда осъзна това, използвайки тайнствена формула: "импортозаместване".

Руските политици и управляващи сега изглежда имат нова вълшебна думичка. Тя е достатъчно обстоятелствена и абстрактна, за да има някакъв смисъл за бюрократите и същевременно звучи достатъчно програмно за концепция: "импортозаместване". Тя може да се преведе като специализиран термин за "заместване на вноса", под което се подразбира "сега това ще си го правим сами", пише Бенямин Трибе във "Франкфуртер алгемайне".

Премиерът Дмитрий Медведев използва новата вълшебна думичка достатъчно често, например, когато неотдавна откри завод за петролни помпи в Урал (в град Челябинск - бел. ред).

Налагането на това понятие започна преди две години, когато във връзка с конфликта в Украйна Русия изпадна в най-голямата външнополитическа криза след постсъветския период. Тогава Кремъл призова към импортозаместване, за да бъде укрепена руската промишленост.

По принцип тук всичко е правилно - след прехода към пазарна икономика Москва силно пренебрегна процеса на създаване на конкурентоспособни производители. Много от стоките, които се произвеждат в страната, са морално остарели. Ако напредъкът можеше да идва по заповед и да се купува с държавни пари, то никога не би се стигнало до разпадането на Съветския съюз.

Промяната не дойде от хубаво. През пролетта на 2014 година Кремъл въпреки нормите на международното право анексира полуостров Крим, а след това подкрепи борбата на проруските сепаратисти в Източна Украйна. Западните страни, най-вече САЩ и Европейският съюз, обявиха икономически санкции.

Москва реагира, забранявайки вноса на множество селскостопански и хранителни стоки. Продуктите, чийто внос все още бе разрешен, пък силно поскъпнаха заради обезценяването на рублата. С поевтиняването на петрола започна да се усеща и липсата на приходите, които до този момент позволяваха на Русия удобно да развива значителни сектори от икономическата структура за сметка на вноса. Световната банка тогава оцени, че над 70 % от всички руски компании получават от чужбина продукция за продажба или преработка.

Като цяло руската държава по думите на Медведев е похарчила точно 74 милиарда рубли (1 милиард евро) за заместването на вноса. Засега обаче се случва това, което се и очакваше - руските продукти поскъпнаха не само заради нарасналото търсене, но и защото изчезна конкуренцията и руските производители успяват да продадат продукцията си на по-високи цени. Държавните поръчки, които основно са насочени в подкрепа на местните производители, през 2015 година дори са поскъпнали с 40 %, съобщава министерството на икономиката.

Русия има спешна нужда от модернизация

Както и преди обаче структурата не се променя. В обработващата промишленост миналата година инвестициите са намалели с 10 %, особено силно в селското стопанство и в преработката на хранителни продукти, т. е. в областите, които особено много спечелиха от защитата на руските производители. Наистина в резултат се отчита растеж от 3 %, но от този темп могат да бъдат доволни малко сектори.

Компаниите увеличават производството според мощностите, с които вече разполагат, и се радват на допълнителните приходи. Те обаче се боят да разширят производството. Това е разбираемо, тъй като за да направят инвестиции, които ще се изплатят едва след няколко години, предприемачите имат нужда от сигурност в утрешния ден. Доста е трудно да се изгради бизнес модел върху основата на потенциално променливата политика на Кремъл. Затова в Русия традиционно проблем са малките мощности и инвестиции.

Кремъл е прав за едно - Русия наистина има нужда от модернизация и разширяване на основните отрасли, възможни в страна с толкова огромни ресурси, например - металообработването и хранително-вкусовата промишленост. Освен това именно в тези отраслите могат да бъдат създадени множество малки и средни фирми, които в Русия очевидно са недостатъчно.

Москва обаче избира погрешни инструменти. Финансовите потоци, насочени към създаване на цели отрасли, достигат отделния предприемач само като слаб дъждец. Чистият протекционизъм, включващ поставяне на бариери пред вноса или предписанията да се купува от руски производители, носи само временни печалби.

А опитът с големи пари да се прави избрана високотехнологична продукция, каквото вече се предполага, че има на световния пазар (да си припомним петролните сонди в Челябинск), е толкова скъпо, колкото и продължително начинание, което освен това се разпространява само на ограничения вътрешен пазар.

Който иска процъфтяваща предприемаческа среда, трябва да даде на бизнеса пространство да извършва стопанска дейност. Ръководителят на една компания трябва да е готов да инвестира и тогава, когато знае, че няма да получи никакви държавни пари и никакви обезщетения за руските рискове.

Това означава, че рисковете трябва да се намалят. А те включват хронична правна нестабилност, задушаваща бюрокрация и корупция, липса на отговорност на учрежденията и държавна безстопанственост. Само че, за да постигне такъв политически обрат, на Кремъл ще му се наложи да се заеме с държавния апарат и да ореже синекурните чиновници и политици. Москва по-скоро би се отказала от Крим, би казал циникът.
 

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


210
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
103
3
 
2
 
! Отговори
Аз преди 7 години
Абе, много путински *** има тука бе!
102
4
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Окупаторите да си карат на варени картофи както по времето на сина на обущаря
101
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
През пролетта на 2014 година Кремъл въпреки нормите на международното право анексира полуостров Крим.Тази краварска мантра от Плевнелиев ли я научихте. Помните ли Косово? Според какво международно право беше откъснато от Сърбия /и то с военни действия срещу суверенна държава без санкции от ООН? Смешници!
100
1
 
4
 
! Отговори
Бачо Киро преди 7 години
И всичко заради блатото Украйна Изкуствен проект който умря Проект който ще се стовари под собствената си тежестНека само кучетата оглозгат скелета му
99
3
 
6
 
! Отговори
Brainwash преди 7 години
На Русия и предстои индустриална революция Русия е не заобиколим Гео политически факторРусия може да бъде духовен водач на човечеството Русия е част от ЕвропаА на запада не му остава нищо друго освен да въвлекат Русия във война
98
1
 
8
 
! Отговори
ММ преди 7 години
До АнонименГледай някой ден да не питаш какво стана с ЕС и еврото.
97
11
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Имам само четири въпроса към любителите на копейкиКакво стана с южен потоп?Какво стана със северен потоп 2?Какво стана с турски потоп?Какво стана с китайски потоп (силата на сибир)?
96
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Според мен в великата държава са започнали да черпят с пълни шепи от идеите обсъждани на историческия 11 конгрес на БКП. Още преди почти половин век у нас, партията майка измисли невероятно успешната идея за САМОЗАДОВОЛЯВАНЕТО във всички сфери на икомоническия и обществен живот на обществото.
95
0
 
13
 
! Отговори
Мустафа преди 7 години
Американските *** по точно Гоблини отново на линия да заработят мизерните си обезценени центове. Само едно се чудя как е възможно да пренебрегнеш собственото си достойнство и да паднеш толкова ниско че да бъдеш американска изтривалка!
94
7
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Поредният неуспешен експеримент с крепостните селяни
93
0
 
7
 
! Отговори
П.Петров преди 7 години
То в Тиквестан не е много по различно, с малката разлика, че не могат да ограничат вноса.Олигархията и големите чужди компании държат пазара чрез картели и монополи в банкирането, енергетиката, енергоносители, комуникациите.Дребните предприемачи допълнително се задушават чрез постоянни промени в законите, обществените поръчки също са запазени за олигархията, ниската покупателна способност допълнително ограничава пазара.
92
8
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Как се хваща радио москва?Набучвате един кучешки салам на антената и немедлено получавате силен сигнал от радиото на гладуващите московци
91
1
 
6
 
! Отговори
обективен преди 7 години
До анонимен 127,Айде сега, до вчера ни убеждавахте, че Русия продавала енергоресурси на ЕС и конкретно на България на супрер високи цени! Сега какво излиза- продавала на безценица! Айде уотчнете се най-накрая!
90
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
на силната икономика на ЕС. Това за силната икономика кьде го прочете вьв списание стьршел? Той ЕС с едни мигранти не може да се справи и моли Ердоган на колене хахаха учете турски и арабски
89
0
 
7
 
! Отговори
Боби преди 7 години
До Анонимен 127ано Умни Ресурсите отдавна се търгуват на борси. Разривът между САЩ и РФ започна на 2 Февруари 2011 година когато отвори врати Борсата в Санкт Петербург До тук нищо лошо още една борсаНо НА ТАЗИ БОРСА СЕ ТЪРГУВА В РУБЛИ И ДРУГИ ВАЛУТИ НЕ САМО В ДОЛАРИ. С други думи идват ти туристи в страната обменят рубли и след това централната банка вместо да се чуди на кой да ги продаде ги дава на учасник в борсата от страна ба БългарияВ САЩ се изяждат от яд Долара не е посредник не печели
88
8
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Брей, брей, какъв пазар е РФ - 140млн. души: все едно ЕС да загуби пазара в Турция и Украйна. Като покупателната способност на един турчин е по-голяма от един гражданин на РФ, но тъй като украинците са по-бедни нещата се изравняват.РФ е важна като суровинен придатък на силната икономика на ЕС. Обаче е проблемен партньор поради агресивната си политика и поради тази причина е в дълбока изолация и е принудена да продава на безценица природните си богатства.
87
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Даже думата ча.м@ се цензурира после ще ми говорят ,че ЕС не се е изолирал и не бил загубил свобода и суверенитет хахаха
86
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Европа с всеки изминат ден се врьща назад в миналото това започна когато тя загуби пазарите си за Русия и се самойзолира до нивото на *** по заповед на Сащ
85
4
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
импортозаместванепоредното недоносче родено в празните черепни кутии на няколко кроманьонеца
84
5
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Путин вьзроди Русия а в ЕС изнасилват жените им.